Jump to content
RAF JOHN

Υπολείμματα Λαδιού

Recommended Posts

Καλησπέρα στο team. Εδώ και καιρό έχω παρατηρήσει υπολείμματα λαδιού στο καπάκι... Στα παλιά αμάξια αυτό οφειλόταν στην φλάντζα που έμπαινε κάτω απο το καπάκι ( Ήταν από φελλό και μόλις πότιζε λάδι ξερνούσε)... Να υποθέσω ότι και στην περίπτωση των passat ισχύει κάτι το αντίστοιχο??? Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος ???. Τι κάνουμε το παρακολουθούμε και κάποια στιγμή στο μέλλον αντικαθιστούμε ??? Έβγαλα και μερικές φοτό .....      

  http://prntscr.com/ca7avm         

   http://prntscr.com/ca7baa

 

Φιλικά Γιάννης.

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

Παρακολούθηση φίλε μου προς το παρόν.Βλέποντας τις φωτό το δικό μου συμπέρασμα είναι ότι πρόκειται για υπολείμματα λαδιού τα οποία έχουν εχουν χυθεί κατά την πλήρωση της μηχανής με νέο λάδι.Η οπή δεν επιτρέπει την εισροή λαδιού σε μεγάλη ποσότητα.Αν κάποιος δεν είναι γνώστης και χύσει μεγάλη ποσότητα λαδιού τότε υπάρχει το ενδεχόμενο υπερχείλισης του λαδιού.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Θα καθίσω να το καθαρίσω με ένα πινελάκι και λίγο βενζίνη ώστε να είναι καθαρό και μετά θα έχω τον μυαλό μου για να δω τι παίζει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γιαννη πάνε σε ένα γνώστη που έχει πλυντήριο και ρίξε ένα πλύσιμο το μοτέρ απο οτι βλέπω από της φωτογραφίες ειναι πολύ βρομικος.... Θα λάμπουν όλα μέσα στο μοτέρ θα πάρει αέρα !!! Και με μικρό κόστος 10€ το πολύ ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε τονι να σου πω την αλήθεια το φοβάμαι  το πλύσιμο του κινητήρα για κανένα βραχυκύκλωμα... Είχα ρωτήσει τον μηχανικό μου και μου είχε πει ότι απο σκόνη ποτέ κανένα μοτέρ δεν έπαθε τίποτα από νερά όμως έπαθε... Αυτό με φρέναρε και δεν πήγα να το κάνω...

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει δεν θα το κάνεις κάθε μέρα 1 φορά θα το κάνεις εμένα στην Γερμανια μετά από κάθε ετήσιο σέρβις μου έπλεναν τον κινητήρα στην αντιπροσωπεία αλλά αυτός που το έκανε ήταν master αυτή ήταν ή δουλειά του έπλενε μόνο μοτέρ και από ότι θυμάμαι ήταν και μηχανικός δεν ήταν κανένας τυχαίος... Εδώ Ελλαδα δεν το έχω πλύνει είναι η αλήθεια αν το έκανα θα πηγαινα μόνο στην autoglym 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φτιάξαμε καφεδάκι πήραμε ένα πινέλο ζωγραφικής λίγο βενζινούλα και έκανα ένα καθαρισματάκι τοπικά..... Από εδώ και πέρα θα το τσεκάρω συχνά για τυχόν διαρροή.

IMG_20160827_130210.jpg

IMG_20160827_133016.jpg

IMG_20160827_133155.jpg

Edited by RAF JOHN
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο team. Εδώ και καιρό έχω παρατηρήσει υπολείμματα λαδιού στο καπάκι... Στα παλιά αμάξια αυτό οφειλόταν στην φλάντζα που έμπαινε κάτω απο το καπάκι ( Ήταν από φελλό και μόλις πότιζε λάδι ξερνούσε)... Να υποθέσω ότι και στην περίπτωση των passat ισχύει κάτι το αντίστοιχο??? Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος ???. Τι κάνουμε το παρακολουθούμε και κάποια στιγμή στο μέλλον αντικαθιστούμε ??? Έβγαλα και μερικές φοτό .....      

  http://prntscr.com/ca7avm         

   http://prntscr.com/ca7baa

 

Φιλικά Γιάννης.

Γιαννη,

Παρε wurth καθαριστικο φρενων και με πιστολι αερα θα το κανεις γυαλι μονος σου.

Για ολο το μοτερ θα χρειαστεις 2 μπουκαλια αν εχει πολλα λαδια.

Βγαλε την ποδια πριν ξεκινησεις. Αν εχεις και ραμπα ακομα καλυτερα θα καθαρισει κι απο κατω.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν , nikdev said:

Γιαννη,

Παρε wurth καθαριστικο φρενων και με πιστολι αερα θα το κανεις γυαλι μονος σου.

Για ολο το μοτερ θα χρειαστεις 2 μπουκαλια αν εχει πολλα λαδια.

Βγαλε την ποδια πριν ξεκινησεις. Αν εχεις και ραμπα ακομα καλυτερα θα καθαρισει κι απο κατω.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Ευχαριστώ Πολύ 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.