Jump to content
socrates

Golf 4/5 Fsi - Διάφορα Προβλήματα, Λύσεις, Πρόληψη (Τα Πάντα Για Fsi Μοτέρ)

Recommended Posts

Ενημερωτικα αναφερω πως στο τελευταιο σερβις προ 7 ημερων (63.000) καθαρισα και την πεταλουδα στο FSI. Οταν αφαιρεθηκε ηταν κατη-μαυρη, τρομαξα που την ειδα και το παλικαρι εκανε κανενα 15λεπτο να την καθαρισει. Μετα ξανατοποθετηθηκε και ρυθμιστηκε απο την αρχη. Οποτε μην το αμελητε το θεμα ωστε να FSI μας να αναπνεουν σωστα!

Link to comment
Share on other sites

Guest Grouper_8L

Ενημερωτικα αναφερω πως στο τελευταιο σερβις προ 7 ημερων (63.000) καθαρισα και την πεταλουδα στο FSI. Οταν αφαιρεθηκε ηταν κατη-μαυρη, τρομαξα που την ειδα και το παλικαρι εκανε κανενα 15λεπτο να την καθαρισει. Μετα ξανατοποθετηθηκε και ρυθμιστηκε απο την αρχη. Οποτε μην το αμελητε το θεμα ωστε να FSI μας να αναπνεουν σωστα!

εσύ του είπες να το κάνει , ή το έκανε από μόνος του..? Τι βενζίνη βάζεις?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχουμε και λεμε! βαζεις σουπερ αμολυβδη και φιλτρα κτλ η μαζευεις λεφτα για τον knox?

καθε γεμισμα με σουπερ στοιχιζει 10+ ευρω παραπανω! με μια αυτονομια 750χλμ και με ενα προχειρο υπολογισμο μιλαμε για 200+ ευρω κοστος καθε 15.000χλμ!

εμένα ο αισθητηρας μου χάλαγε ανα δυο χρονια περιπου και ανα 30.000χλμ!

συμπέρασμα? η τα δίνεις στην vw είτε τα δίνεις στο πρατήριο της γειτονίας το κόστος είναι πανω κάτω ιδιο κατά την γνώμη μου... γλυτωνεις βεβαια την κοροιδια και τα απαραδεκτα after sales της vw...

εγώ πάντως το πούλησα το 1.6fsi και πηρα το 1.4 με τα 122 και απο τοτε δεν ξαναασχοληθηκα με knox φιλτρα βενζινες κτλ... και ακομα και αν χαλασει κατι στο tsi τουλαχιστον λεω οτι το ευχαριστιεμαι στον δρομο... και φυσικα δεν ξαναπάτησα ποτε στην απαράδεκτη αντιπροσωπεια τησ πολης μου...

φιλε μου καλε...καλη κατοσταρα...με συχνη αλαγη φιλτρου..δεν γλιτωνεις μονο τον knox..(θεωρητικα παντα..)

αλλα..καλυτερο καυσιμο=καλυτερη λειτουργια αντλια βενζινης=μεγαλυτερη διαρκεια ζωης της!!!!

καλυτερο ..καθαροτερο καυσιμο=καθαροτερη πεταλουδα=καλυτερη λειτουργια μπεκ..μεγαλυτερα διαστηματα καθαρισμου τους....

καλυτερο καυσιμο=καλυτερη καυση=μεγαλυτερη διαρκεια ζωης λ...knox=μεγαλυτερη διαρκεια ζωης καταλυτη!!!!

στο διαταυτα=καθαροτερος κινητηρας=μεγαλυτερη διαρκεια ζωης του.....

Link to comment
Share on other sites

εσύ του είπες να το κάνει , ή το έκανε από μόνος του..? Τι βενζίνη βάζεις?

βρε βρε καλως το παιδι...χεχε

Link to comment
Share on other sites

εσύ του είπες να το κάνει , ή το έκανε από μόνος του..? Τι βενζίνη βάζεις?

Εγω του ειπα γιατι τον τελευταιο καιρο ειχε λιγο περιεργη συμπεριφορα σε χαμηλες στροφες (κατι σαν σκορτσαρισμα στις 1700-2000σαλ).

Βενζινες επι το πλειστον 95, 1/10 να βαζω κατοσταρα , αλλα οσω μπορω απο ΄καλα΄ βενζιναδικα. Και τους τελευταιους μηνες 98ρα απο απο σκοπια και 95ρα απο σερβια.....

Link to comment
Share on other sites

Guest Grouper_8L

Εγω του ειπα γιατι τον τελευταιο καιρο ειχε λιγο περιεργη συμπεριφορα σε χαμηλες στροφες (κατι σαν σκορτσαρισμα στις 1700-2000σαλ).

Βενζινες επι το πλειστον 95, 1/10 να βαζω κατοσταρα , αλλα οσω μπορω απο ΄καλα΄ βενζιναδικα. Και τους τελευταιους μηνες 98ρα απο απο σκοπια και 95ρα απο σερβια.....

Εμένα παίρνει μόνο 100. Οπότε ίσως (λέμε τώρα) να είναι λίγο πιο καθαρή από την δική σου. Θα πω κι εγώ πάντως να την κοιτάξουν. Αν και δεν έχω κανένα θέμα με το αμάξι, δουλεύει ρολόι. Σκυλί θα βγει τελικά. Αν ήταν δικό μου δικό μου θα το κρατούσα πολλά χρόνια ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

Δες την προληπτικα να εισαι σιγουρος. Πιστευω αμα βαζεις καλη 100ρα θα ειναι ποιο καθαρη. Αλλα να σου πω την 100 την εκοψα εδω και χρονια γιατι εννοιωθα πολυ κοροιδο των εταιριων. Γιατι καμια απο τις καραγκιοζοεταιριες δεν πουλανε 98ρα που ειναι η καταληλη για το αμαξι μας?

Στα σκοπια η 95ρα εχει 66 διναρια, η 98ρα 68,5 διναρια, διαφορα 3,7%!!!

Αμα εδω το εκαναν θα πουλουσαν την 95ρα 1,45 και την 98ρα 1,5!!! Εκει θα προτιμουσα τα 98. Αλλα βρηκαν κοροιδα και μας φερονται αναλογως οι εταιριες....

Link to comment
Share on other sites

Guest Grouper_8L

Ε εντάξει έχουμε πέσει στην περίπτωση του κινητήρα τώρα. Δεν έχω καμία όρεξη να τρέχω πάλι για καμένους αισθητήρες και τρεμουλιάσματα. Αλλιώς σιγά μην έβαζα 100.

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικα αναφερω πως στο τελευταιο σερβις προ 7 ημερων (63.000) καθαρισα και την πεταλουδα στο FSI. Οταν αφαιρεθηκε ηταν κατη-μαυρη, τρομαξα που την ειδα και το παλικαρι εκανε κανενα 15λεπτο να την καθαρισει. Μετα ξανατοποθετηθηκε και ρυθμιστηκε απο την αρχη. Οποτε μην το αμελητε το θεμα ωστε να FSI μας να αναπνεουν σωστα!

πριν τον καθαρισμό έκανε ένα τρέμουλο στο ρελαντί και ανέβαζε από 0,6l/h σε 0,9l/h και μετα το κατέβαζε στο 0,6 ? Όλα τα παραπάνω χωρίς κάποια μεταβολή των στροφών του κινητήρα . Κατάλαβες διαφορά Μέτα τον καθαρισμό ?

Link to comment
Share on other sites

πριν τον καθαρισμό έκανε ένα τρέμουλο στο ρελαντί και ανέβαζε από 0,6l/h σε 0,9l/h και μετα το κατέβαζε στο 0,6 ? Όλα τα παραπάνω χωρίς κάποια μεταβολή των στροφών του κινητήρα . Κατάλαβες διαφορά Μέτα τον καθαρισμό ?

Τρεμουλο στο ρελαντι-ασταθεια μου εκανε μετα απο μεγαλες περιοδους ακινησιας (2εβδομαδες) Τωρα τελευταια που το χρησιμοποιουσα ποιο συχνα δεν μου εμφανιζε κατι.

Το κυριω συμπτωμα που με οδηγησε στον καθαρισμο ηταν μια ασταθεια-σκορτσαρισμα με χαμηλες στροφες και 1η στο κιβωτιο (τοτε γινονταν αισθητο). Και αυτο λυθηκε τωρα με το καθαρισμα.

Grouper δεν εχεις αδικο για τον FSI αλλα ευτυχως ακομα αισθητηρα δεν μου εκαψε οποτε συνεχιζω με το εμπαργκο μου στην 100ρα μεχρις εσχατων!

Edited by lary7
Link to comment
Share on other sites

paides kalispera k apo mena, exw ena FSI 1,4

exei kati mines pou to akouw na peftei kapws "ksera sts lakouves", to piga se enan gnwsto synergeio mercedez k m metrise ta amortiser opou m eipe einai ok, ti mporei na ftaiei kamia idea?

sto pisw meros einai pio entono to provlima

Link to comment
Share on other sites

παντος εμενα η καταναλωση στο ρελαντι με 100σταρα ειναι στα 0,4λ

ενω την τελευταια φορα που εβαλα απλη αμολυβδη απο εκο γιατι δεν ειχε 100σταρα δουλευει στα 0,6 με τρεμουλο

μπορει να φταει οτι εχει 7 βαθμους θερμοκρασια,τι να πω!!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

παντος εμενα η καταναλωση στο ρελαντι με 100σταρα ειναι στα 0,4λ

ενω την τελευταια φορα που εβαλα απλη αμολυβδη απο εκο γιατι δεν ειχε 100σταρα δουλευει στα 0,6 με τρεμουλο

μπορει να φταει οτι εχει 7 βαθμους θερμοκρασια,τι να πω!!!!!

Πολύ χρήσιμη η πληροφορία!

εμένα με 95άρα καθαρή και ζεστό αμάξι η στιγμιαία βρίσκεται στα 0,5 lt/h.. αλλά εμένα παρουσιάζει το εξής θέμα, σταματημένος και με αναμμένη μηχανή κάνει ένα κλότσημα και κατεβαίνουν απειροελάχιστα οι στροφές(τόσο που φαίνεται μόνο με το vcds) και η στιγμιαία ανεβαίνει στο 0,9 lt/h και πέφτει σταδιακά .... το κάνει και σε άλλους με 95άρα ?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χρήσιμη η πληροφορία!

εμένα με 95άρα καθαρή και ζεστό αμάξι η στιγμιαία βρίσκεται στα 0,5 lt/h.. αλλά εμένα παρουσιάζει το εξής θέμα, σταματημένος και με αναμμένη μηχανή κάνει ένα κλότσημα και κατεβαίνουν απειροελάχιστα οι στροφές(τόσο που φαίνεται μόνο με το vcds) και η στιγμιαία ανεβαίνει στο 0,9 lt/h και πέφτει σταδιακά .... το κάνει και σε άλλους με 95άρα ?

[/qu

το εχω παρατηρησει και στο δικο μου αυτο το συμβαν με 95 αρα παντα

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα.επειδη βλεπω οτι υπαρχουν αρκετοι κατοχοι fsi

που εξακολουθουν να αντιμετωπιζουν προβληματα και αναζητουν λυσεις

αποφασισα να φτιαξω ενα τοπικ που θα συζηταμε για τα fsi μας ..τα προβληματα

τους και λυσεις ...ωστε καινουργιοι χρηστες οπως και εμεις οι ιδιοι να μπορουμε

ποιο ευκολα να συζηταμε και να προτεινουμε λυσεις.

1) knox -ο δευτερος λ που βρισκεται πισω στον καταλυτη-διαγνωση προβληματος knox

υστερα απο check engine τσεκαρισμα με διαγνωστικο αντιπρωσ,η vag com.

λυση-αλαγη knox μαζι με το εγκεφαλακι του (τιμη ανταλακτικου 430 ευρ-στο ιντερνετ υστερα απο

αναζητηση καποιων χρηστων γυρω στα 300 ευρω)

καποιος χρηστης δεν θυμαμαι το username του-δεν τον εχει αλαξει χωρις προσθετα προβληματα

για ερκετες χιλιδ χλμ...

προληψη-χρηση κατοσταρας (ανοθευτης) και τσεκαρισμα βενζινα απο συχνους ελεχους φιλτρου βενζινης

προσωπικα αλαζω φιλτρο βενζινης σε καθε αλαγη λαδιων και υστερα απο συμβουλη του φιλου darkangel

χρησιμοποιω καθαριστικο μπεκ πριν απο καθε αλαγη λαδιων ωστε να εχω οσο το δυνατον καλυτερο καυσιμο-

καλυτερη καυση-λιγοτερες πιθανοτητες να καταπονησω τους λ' μου.

2)ηχος ντιζελ-κατα την εκινηση του κινητηρα

λυση-αλαγη μεταβλητου χρονισμου(γραναζακι)

υπαρχουν αναφορες για χρηση λαδιου με ιξωδες 0-30

οτι σταματαει ο θορυβος..εδω να πω οτι η vw αλαξε την οδηγια

και αναφερει μονο το ιξωδες 5-30 ως επιθυμητο..το ιδιο ισχυριζεται και ο μηχανικος μου

λεγοντας οτι το 0-30 δημιουργουσε μακροπροθεσμα προβλημα στον κινητηρα

γιαυτο αλαξε την οδηγια η vw.....

προσωπικα εαν αντιμετωπισω προβλημα με τον μεταβλητο θα δοκιμασω την λυση 0-30

προληψη-καλα λαδια(παντα στο max ο δεικτης) πεταμα το πολυ στα 10.000χλμ και ο θεος βοηθος!!!!

3)περιεργος ηχος στο ρελαντι(ενα χαρακτηριστικο κρακ κρακ)ο οποιος σταματει με το πατημα

του συμπλεκτη..και εξαφανιζεται μετα απο μερικα χλμ κινησης του αυτοκινητου

λυση-εδω υπαρχουν πολες αναφορες...οι κυριοτερες αναφερονται στην αλαγη του διχαλου

μαζι με σετ συμπλεκτη..καποιοι ελυσαν το προβλημα με γρασαρισμα διχαλου με συριγγα..

στους περισοτερους το προβλημα δυστηχως επανηρθε....

ενας απο αυτους ειμαι και εγω..αλαξα στην εγγυηση σετ συμπλεκτη διχαλο τρομπες

και σασμαν...δυστηχως μετα απο 2.000 χλμ το προβλημα επανηρθε...

κατεληξα στο οτι προβλημα ειναι το ρουλεμαν συμπλεκτη(προσωπ αποψη δικη μου και του μηχανικου)..αλλα λογω στοκ

ανταλακτικων αντιπροσ..το προβλημα επανερχοταν μετα απο καποια χλμ...

λυση-οταν θα πατε για αλαγη συμπλεκτη(λογω φθορας)προτιμηστε λυση ανταλακτικων εκτος αντιπρωσ.

με ποιο ενισχυμενα ρουλεμαν...το ιδιο θα κανω και εγω

περιορισα το προβλημα(σχεδον εξαφανιστηκε) με χρηση αντιτριβικου στο σασμαν

καντε ερευνα πρωτα στο ιντερνετ υπαρχουν πολες μουφες...

4)αλαγη μοτερ κλιματισμου-μεμονομενο περιστατικο το οποιο συνεβη σε εμενα

καμια αλλη αναφορα μεχρι τωρα..αρα απλα ετυχε σε εμενα....

εδω να πω οταν κανετε service στον κλιματισμο παντα μα παντα να ζητατε και αλαγη λαδιου

κομπρεσερ κλιματισμου..τα καλα μαγαζια το γνωριζουν αυτο....

αντιμετωπισα προβληματα με τα ηλεκτρ παραθυρα-θορυβοι

τα ελυσα με χρηση σπρευ σιλικονης στις τσιμουχες των παραθυρων

καθως και μερικες φορες το πραθυρο του οδηγου ενω του δινω

εντολη να ανεβει παει μεχρι τη μεση σταματει μονο του και κατεβαινει...

λυση --αγνωστη

καμια φορα υστερα απο ακινησια ενω εχω λυσει εντελως το χειροφρενο

το αυτοκινητο ξεκιναει και ακουω το χειροφρενο να τσιριζει σαν να μην εχει λυθει εντελως...

λυση-θα το κοιταξω στο επομενο service

ΠΑΙΔΕΣ SORY ΓΙΑ ΤΑ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΚΑ ΕΝΑ ΤΑΠΕΙΝΟ ΛΥΚΕΙΟ ΕΧΩ ΒΓΑΛΕΙ :D :D :D :D

Καλησπέρα σας,

είναι το πρώτο post που κάνω στο συγκεκριμένο forum ως νέο μέλος.

Θα ήθελα να αναφερθώ στη σημέιωση 3 που έχετε postarei.

Έχω στην κατοχή μου ένα Golf 5 1.6 FSI Sportline με 105.000χλμ πλέον και ηλικίας 5.5 ετών.

Από τις 85.000 χλμ και μετά στο ρελαντί ακούω έναν περίεργο θόρυβο στη μηχανή άλλοτε λιγότερο έντονο και άλλοτε περισσότερο. Αρκετές φορές μάλιστα ακούγεται ένα κρακ για ένα δύο δευτερόλεπτα με περιοδικό χαρακτήρα, άρα όχι πάντα. Φανταστείτε σαν κάτι να περιστρέδεται και κάπου να σκαλώνει.

Πήρα αρκετές γνώμες από μηχανικούς έμπειρους τόσο στην αντιπροσωπεία όσο και αλλού και όλοι κατέληξαν πως πρόκειται για ρουλεμάν στο κιβώτιο. Ο θόρυβος με την παροδο του χρόνου γίνεται εντονότερος, πολύ περισσότερο δε σε ανηφόρες και κακοτράχυλους δρόμους όπου ο κινητήρας ζορίζεται αρκετά, άρα και ζεσταίνεται αρκετά.

Σαν άμεση λύση μου προτάθηκε να αγοράσω αντιτριβικό υγρό και να το προσθέσω είτε με την αλλαγή των βαλβολίνων είτε διατηρώντας τις ίδιες και απλά προσθέτοντας ένα σωληνάριο αντιτριβικού υγρού για κάθε λίτρο βαλβολίνης. Η αντιπροσωπεία απεναντίας μου είπε ότι το πρόβλημα είναι οξύ και απαιτείται άμεσα αλλαγή των ρουλεμάν με ότι αυτό συνεπάγεται διοτί υπάρχει άμεσος κίνδυνος να με αφήσει στο δρόμο. Οι υπόλοιποι μου είπαν πως δεν υπάρχει περίπτωση να μείνεις στο δρόμο από κάτι τέτοιο. Το μόνο που μπορεί να συμβεί είναι να γίνει ο θόρυβος πιο οξύς και ενοχλητικός και άρα να αλλάξεις τότε τα ρουλεμάν. Ειλικρινά δεν ξέρω ποιον να πιστέψω.

Ο θόρυβος ακούγεται μονάχα στο ρελαντί και σταματά μόλις κουμπώσω ταχύτητα. Όταν ξαναγυρίσω σε νεκρό και αφήσω συμπλέκτη ξαναξεκινά.

Έχει κάποιος να μου προτείνει κάτι? Ισχύει ότι κάθε 100.000χλμ χρειάζεται αλλαγη στις βαλβολίνες ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

είναι το πρώτο post που κάνω στο συγκεκριμένο forum ως νέο μέλος.

Θα ήθελα να αναφερθώ στη σημέιωση 3 που έχετε postarei.

Έχω στην κατοχή μου ένα Golf 5 1.6 FSI Sportline με 105.000χλμ πλέον και ηλικίας 5.5 ετών.

Από τις 85.000 χλμ και μετά στο ρελαντί ακούω έναν περίεργο θόρυβο στη μηχανή άλλοτε λιγότερο έντονο και άλλοτε περισσότερο. Αρκετές φορές μάλιστα ακούγεται ένα κρακ για ένα δύο δευτερόλεπτα με περιοδικό χαρακτήρα, άρα όχι πάντα. Φανταστείτε σαν κάτι να περιστρέδεται και κάπου να σκαλώνει.

Πήρα αρκετές γνώμες από μηχανικούς έμπειρους τόσο στην αντιπροσωπεία όσο και αλλού και όλοι κατέληξαν πως πρόκειται για ρουλεμάν στο κιβώτιο. Ο θόρυβος με την παροδο του χρόνου γίνεται εντονότερος, πολύ περισσότερο δε σε ανηφόρες και κακοτράχυλους δρόμους όπου ο κινητήρας ζορίζεται αρκετά, άρα και ζεσταίνεται αρκετά.

Σαν άμεση λύση μου προτάθηκε να αγοράσω αντιτριβικό υγρό και να το προσθέσω είτε με την αλλαγή των βαλβολίνων είτε διατηρώντας τις ίδιες και απλά προσθέτοντας ένα σωληνάριο αντιτριβικού υγρού για κάθε λίτρο βαλβολίνης. Η αντιπροσωπεία απεναντίας μου είπε ότι το πρόβλημα είναι οξύ και απαιτείται άμεσα αλλαγή των ρουλεμάν με ότι αυτό συνεπάγεται διοτί υπάρχει άμεσος κίνδυνος να με αφήσει στο δρόμο. Οι υπόλοιποι μου είπαν πως δεν υπάρχει περίπτωση να μείνεις στο δρόμο από κάτι τέτοιο. Το μόνο που μπορεί να συμβεί είναι να γίνει ο θόρυβος πιο οξύς και ενοχλητικός και άρα να αλλάξεις τότε τα ρουλεμάν. Ειλικρινά δεν ξέρω ποιον να πιστέψω.

Ο θόρυβος ακούγεται μονάχα στο ρελαντί και σταματά μόλις κουμπώσω ταχύτητα. Όταν ξαναγυρίσω σε νεκρό και αφήσω συμπλέκτη ξαναξεκινά.

Έχει κάποιος να μου προτείνει κάτι? Ισχύει ότι κάθε 100.000χλμ χρειάζεται αλλαγη στις βαλβολίνες ή όχι?

φιλε καλησπερα και χρονια πολλα...

εαν το ακους στο ρελαντι και με το που πατας συμπλεκτη σταματαει η με το που ζεσταθει ο κινητηρας

υστερα απο λιγα χλμ κινησης ειναι το ρουλεμαν συμπλεκτη!!!!!εαν ακους και θορυβο παρομοιο εν κινηση

χωρις να πατας συμπλεκτη..θες ανοιγμα στο κιβωτιο και στα ρουλεμαν του.....

ακου..βαλβολινες εαν θες να με ακουσεις..καθε 50.000 χλμ αλαγη εαν θες να κρατησεις για χρονια το σασμαν.προσθεσε με την αλαγη τους το γνησιο το μοτο κοτε το αμερικανικο(μαυρο μπετονακι)

και εαν ειναι το ρουλεμαν συμπλεκτη θα μειωθει ο θορυβος...μην περιμενεις θαυματα...οταν πας για αλαγη συμπλεκτη αναφερε το προβλημα στο μηχανικο σου και πεστου να σου βρει ενα ποιο ενισχυμενο σετ συμπλεκτη απο το μαμα οπως και θα κανεις αλαγη στο διχαλο.....

ολλα αυτα εαν το προβλημα ειναι το ρουλεμαν του συμπλεκτη..εαν ειναι τα ρουλεμαν μεσα στο σασμαν

βαλε οπωςδηποτε αντιτριβικο να περιορισεις τις φθορες τους και ισως τον θορυβο και μαζευε μαρουλακι για ανοιγμα και επισκευη......προς θεου οχι σε αντιπρωσοπια...θα στον πιασουν κανονικα με αμφιβολου ποιοτητα εργασιας.....διαβασε το φορουμ και θα βρεις σιγουρα εξαιρετους και τιμιους μηχανικους που τα πηγαινουμε τα αμαξια μας......

Link to comment
Share on other sites

λοιπον σημερα βγαζοντας το αμαξι απο το γκαραζ πατωντας αρκετες φορες το φρενο ακουσα ενα περιεργο

φυσηγμα απο το πεταλ του φρενου...καθε φορα που πατουσα το φρενο ακουγα ενα περιεργο φστττ....

να πω εδω οτι εχω 2 χρονια να αλαξω υγρα και να κανω εξαερωση οπως και δεν εχω αλαξει ακομα τακακια μπροστα...(38.000χλμ).η αισθηση του πεταλ τον τελευταιο χρονο εχει πεσει αισθητα σε σχεση με τα πρηγουμενα χρονια και σημερα ακουσα αυτο το περιεργο φυσηγμα.βγαζοντας το αμαξι για μια βολτα πατησα αρκετες φορες το φρενο (σαν να κανουμε εξαερωση φανταστειται)και για καποια στιγμη σταματησε το φυσηγμα και βελτιωθηκε η αισθηση του πεταλ...μετα απο λιγο επανηρθε η αισθηση στην προηγουμενη κατασταση..για να καταλαβετε τι εννοω το φρενο εχει μαλακωσει και πιανει ποιο χαμηλα αποτι παλιοτερα......

λετε να χανω πιεση απο το σεβρο η να τη γλιτωσω με καμια εξαερωση και αλαγη υγρων :blink: ?????

Link to comment
Share on other sites

Κάνε πρώτα μια αλλαγή υγρών φρένων και εξαέρωση και βλέπεις πως θα πάει.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε πρώτα μια αλλαγή υγρών φρένων και εξαέρωση και βλέπεις πως θα πάει.

ευχαριστω professor..μακαρι να ειναι αυτο γιατι οι εποχες ειναι δυσκολες και τα γερμανικα ανταλακτικα πανακριβα!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Grouper_8L

....και δεν εχω αλαξει ακομα τακακια μπροστα...(38.000χλμ)...

Έχεις το αμάξι απο 04' και έχεις κάνει 38.000χλμ?? Καλα ρε μλκ μέχρι το φούρνο πας μόνο??? :blink::whistling::cigar::lol:

Link to comment
Share on other sites

Έχεις το αμάξι απο 04' και έχεις κάνει 38.000χλμ?? Καλα ρε μλκ μέχρι το φούρνο πας μόνο??? :thumbsup::whistling::thumbsu: :smile:

χαχαχαχααχαχαχαχχαχχχαχααχααχαχαχαχαχαχααχαχαχαχααχαχα :smile: :smile:

Link to comment
Share on other sites

Ρε συναδελφοι FSIακηδες για πειτε καμια ιδέα κι απο δω. Όταν είναι ζεστο και μονο τοτε το κιβωτιο το tiptronic δεν μπορει να παρει ευκολα την τεταρτη, ανεβαζει μονο του στροφες και μετα τιναζεται ολο το αμαξι για να την παρει τελικα. Τονιζω συμβαινει μονο μετα απο τουλαχιστον ενα τεταρτακι οδηγησης. Υπαρχει καποιος τροπος αραγε να αλλαξω τις βαλβολινες να ριξω και κανενα motorkote μεσα μπας και στρωσει? το αμαξι ειναι του '04. Ουτε ενα σοβαρο προβλημα δεν ειχα τοσα χρονια και παει να με σκοτωσει μια κι εξω. :zorro:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

είναι το πρώτο post που κάνω στο συγκεκριμένο forum ως νέο μέλος.

Θα ήθελα να αναφερθώ στη σημέιωση 3 που έχετε postarei.

Έχω στην κατοχή μου ένα Golf 5 1.6 FSI Sportline με 105.000χλμ πλέον και ηλικίας 5.5 ετών.

Από τις 85.000 χλμ και μετά στο ρελαντί ακούω έναν περίεργο θόρυβο στη μηχανή άλλοτε λιγότερο έντονο και άλλοτε περισσότερο. Αρκετές φορές μάλιστα ακούγεται ένα κρακ για ένα δύο δευτερόλεπτα με περιοδικό χαρακτήρα, άρα όχι πάντα. Φανταστείτε σαν κάτι να περιστρέδεται και κάπου να σκαλώνει.

Πήρα αρκετές γνώμες από μηχανικούς έμπειρους τόσο στην αντιπροσωπεία όσο και αλλού και όλοι κατέληξαν πως πρόκειται για ρουλεμάν στο κιβώτιο. Ο θόρυβος με την παροδο του χρόνου γίνεται εντονότερος, πολύ περισσότερο δε σε ανηφόρες και κακοτράχυλους δρόμους όπου ο κινητήρας ζορίζεται αρκετά, άρα και ζεσταίνεται αρκετά.

Σαν άμεση λύση μου προτάθηκε να αγοράσω αντιτριβικό υγρό και να το προσθέσω είτε με την αλλαγή των βαλβολίνων είτε διατηρώντας τις ίδιες και απλά προσθέτοντας ένα σωληνάριο αντιτριβικού υγρού για κάθε λίτρο βαλβολίνης. Η αντιπροσωπεία απεναντίας μου είπε ότι το πρόβλημα είναι οξύ και απαιτείται άμεσα αλλαγή των ρουλεμάν με ότι αυτό συνεπάγεται διοτί υπάρχει άμεσος κίνδυνος να με αφήσει στο δρόμο. Οι υπόλοιποι μου είπαν πως δεν υπάρχει περίπτωση να μείνεις στο δρόμο από κάτι τέτοιο. Το μόνο που μπορεί να συμβεί είναι να γίνει ο θόρυβος πιο οξύς και ενοχλητικός και άρα να αλλάξεις τότε τα ρουλεμάν. Ειλικρινά δεν ξέρω ποιον να πιστέψω.

Ο θόρυβος ακούγεται μονάχα στο ρελαντί και σταματά μόλις κουμπώσω ταχύτητα. Όταν ξαναγυρίσω σε νεκρό και αφήσω συμπλέκτη ξαναξεκινά.

Έχει κάποιος να μου προτείνει κάτι? Ισχύει ότι κάθε 100.000χλμ χρειάζεται αλλαγη στις βαλβολίνες ή όχι?

Τον ιδιο θορυβο κανει και σε εμενα εδω και πολυ καιρο , σχεδον απο τα 30.000χλμ (τωρα εχω 70.000χλμ). Το προβλημα πρεπει οντος να ειναι ρουλεμαν συμπλεκτη αρα αν δεν κανω λαθος εκει οι βαλβολινες δεν παιζουν κανενα ρολο. Το γρασαρισμα αυτου του ρουλεμαν θα εδινε την λυση αλλα δεν γνωριζω αν ειναι δυνατον χωρις να ανοιξει το κιβωτιο. Ισως καποιος που το εχει κανει να μπορει να μας πει.

Αλλοιως θα ελεγα αστο οπως ειναι, οταν χρειαστεις συμπλεκτη θα το αλλαξεις και αυτο. Αν θελησεις να το αλλαξεις ομως τοτε πας και για αλλαγη συμπλεκτη γιατι δεν αξιζει να ανοιξεις κιβωτιο μονο για το ρουλεμαν.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ενα ενα....

1. ο αισθητηρας Νοχ, αντικαθισταται με νεο κωδικο ανταλλακτικου και μετα δεν εχει προβλημα. επισης υπαρχει και αναβαθμιση λογισμικου γι'αυτο το θεμα. η γνωμη μου ειναι πως εαν δεν σας την σπαει το λαμπακι check αναμενο το αφηνουμε ετσι.

2. ο θορυβος ντιζελ προερχεται απο το διπλο γραναζι καδενας στροφαλου. βελτιωμενο ανταλλακτικο και αλλαγη μαζι με σετ απο γλιστρες.... οτι αλλο να κανεις δεν φτιαχνει....

3. κομπρεσερ κλιματισμου. κοινο προβλημα σπανε τα λαμακια της τροχαλιας επειδη κολανε μεσα τα μοτερ. νεο βελτιωμενο ανταλλακτικο και τελος τα προβληματα.

4. το τριξιμο του πενταλ προερχεται απο την ελειψη λιπανσης στην διχαλα του σασμαν. το προβλημα λυνεται προσωρινα με λιπανση μεχρι την επομενη βροχη. σασμαν με ροδελα τεφλον και το προβλημα λυνεται μονιμα...

τιμες αποριες κτλ με ρωτατε

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.