Jump to content
socrates

Golf 4/5 Fsi - Διάφορα Προβλήματα, Λύσεις, Πρόληψη (Τα Πάντα Για Fsi Μοτέρ)

Recommended Posts

παιδια καλημερα...fsi 1600 το βαλα μπροστα και μετα απο 5 μετρα εσβησε...πηρε με μεγαλη δυσκολια αλλα μετα απο μερικα δευτερολεπτα ξανα εσβησε...κατα την προσπαθεια να το βαλω μπρος μου βγαζε ενα κοκκινο μυνημα STOP και το σημα του λαδιου

ξαναπροσπαθησα μετα απο 10 λεπτα ..πηρε μπροστα και μετα ξανα τα ιδια....λετε να την αρπαξα?(αντλια)

το αμαξι ειχα να το βαλω μπροστα αρκετους μηνες..απλα 1 φορα την εβδομαδα φορτιζα τη μπαταρια η οποια ειναι σε καλη κατασταση....γυρναει η μιζα ζωηρα

θενξ

 

@αμα ακουει ο groyper...ρε μ@λ@κ@ τι  ειναι αυτη η vw?

το κινουσα εβγαζε προβληματα..δεν το κινω παλι βγαζει προβληματα...

αισιχτηρ κουραστηκα..και χαλασε και ο διακοπτης απο το παραθυρο...

39.000χλμ στο οδομετρο..ελεοςςςςςςςςςςςςςςς!!!

Edited by panosss
Link to comment
Share on other sites

αντλια βενζινης(η πισω) το πορισμα...

η λυπητερη μετα το πασχα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χρόνια πολλά!!

Χριστός Ανέστη!!

 

Λίγα ποστ παραπάνω είχα γράψει ότι όποτε θυμόταν δεν άναβε το φως της όπισθεν και το πίσω φως ομίχλης.

Επίσης είχε μόνιμα καμένη την μία από τις δύο λάμπες θέσεως που έχει το κάθε πίσω φανάρι.Δεν την αλλάζω πια γιατί στο μήνα την ξανακαίει.Τώρα πια είναι μόνιμα μη λειτουργικές οι λάμπες όπισθεν και πίσω ομίχλης.

Τώρα εν μέσω εορτών έπαθε και άλλα ψυχολογικά αφού δεν ανάβει η πλαφονιέρα του χώρου αποσκευών αλλά ούτε και της καμπίνας των επιβατών με το άνοιγμα των θυρών...Βέβαια οι πλαφονιέρες λειτουργούν αφού ανάβουν χειροκίνητα με τα κουμπιά...

Το αποκορύφωμα όμως είναι το εξής τρισμέγιστο!

Δεν ανοίγει η κλειδαριά της θύρας του χώρου αποσκευών παρά μόνο χειροκίνητα από μέσα...Γολγοθάς δηλαδή αφού εν μέσω εορτών το αμάξι ήταν τίγκα με πενταμελή οικογένεια για βόλτα στην Ελασσόνα, τόπου καταγωγής δηλαδή.

Το αγαπώ βέβαια το αμαξάκι μου και ας έβγαλε την μέρα γενεθλίων για τα 11 του χρόνια όλα τα παραπάνω..

Αν γνωρίζει κάποιος παιδιά και μπορεί και θέλει ας βοηθήσει γιατί το αμάξι θα κάνει αρκετά επαγγελματικά ταξίδια και δεν γίνεται να κάνω τον τυφλοπόντικα ρίχνοντας τα πίσω καθίσματα για να ανοίξω χειροκίνητα το πορπαγκαζ.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

ακου να δεις τι θα εκανα εγω..θα ανοιγα το πορτμπαγκαζ απο μεσα...εσωτερικα θα ελυνα την ταπετσαρια μεχρι να εχω προσβαση στο μηχανισμο της κλειδαριας και θα εριχνα εκει αντισκωριακο wd μηπως και το εσωζα..αλλιως πας για αλλη κλειδαρια...ενοειται μεταχειρο...τωρα δεν ξερω εαν εμπλεκεται κανενας εγκεφαλος ανεσης οπου εκει θα πονεσει φιλε μου....καλη τυχη

Edited by panosss
Link to comment
Share on other sites

ακου να δεις τι θα εκανα εγω..θα ανοιγα το πορτμπαγκαζ απο μεσα...εσωτερικα θα ελυνα την ταπετσαρια μεχρι να εχω προσβαση στο μηχανισμο της κλειδαριας και θα εριχνα εκει αντισκωριακο wd μηπως και το εσωζα..αλλιως πας για αλλη κλειδαρια...ενοειται μεταχειρο...τωρα δεν ξερω εαν εμπλεκεται κανενας εγκεφαλος ανεσης οπου εκει θα πονεσει φιλε μου....καλη τυχη

 

Καταρχάς ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Τώρα δεν νομιζω να εχει κατι η κλειδαρια αφού όλα τα βύσματα και τα καλωδιάκια φαίνονται οκ από όσο είδα από την χειροκίνητη κλειδαριά που βρίσκεται από μέσα.

Και την άποψή μου αυτή την ενισχύει το γεγονός ότι η δυσλειτουργία της επήλθε μαζί με όλα τα άλλα (λάμπες, πλαφονιέρες) 

Τώρα αυτό που είπες με τον εγκέφαλο άνεσης με άγχωσε. Δηλαδή δεν μπορεί ξέρω γω να κουνήθηκε καμιά φύσα που στέλνει ρεύμα και εντολές στο πίσω μέρος?

Και κάτι ακόμα, ποιες λειτουργίες ελέγχει ο εγκέφαλος άνεσης?

Πάντως παιδιά να κάποιος έχει παρόμοια εμπειρία ή γνωρίζει κάτι παραπάνω ας γράψει μήπως και τό σώσω πριν το πάω στον ηλεκτρολόγο...

Link to comment
Share on other sites

Guest Γ.Τ.Π.

παιδια καλημερα...fsi 1600 το βαλα μπροστα και μετα απο 5 μετρα εσβησε...πηρε με μεγαλη δυσκολια αλλα μετα απο μερικα δευτερολεπτα ξανα εσβησε...κατα την προσπαθεια να το βαλω μπρος μου βγαζε ενα κοκκινο μυνημα STOP και το σημα του λαδιου

ξαναπροσπαθησα μετα απο 10 λεπτα ..πηρε μπροστα και μετα ξανα τα ιδια....λετε να την αρπαξα?(αντλια)

το αμαξι ειχα να το βαλω μπροστα αρκετους μηνες..απλα 1 φορα την εβδομαδα φορτιζα τη μπαταρια η οποια ειναι σε καλη κατασταση....γυρναει η μιζα ζωηρα

θενξ

 

@αμα ακουει ο groyper...ρε μ@λ@κ@ τι  ειναι αυτη η vw?

το κινουσα εβγαζε προβληματα..δεν το κινω παλι βγαζει προβληματα...

αισιχτηρ κουραστηκα..και χαλασε και ο διακοπτης απο το παραθυρο...

39.000χλμ στο οδομετρο..ελεοςςςςςςςςςςςςςςς!!!

 

χΑΧαχΑχαχαα..... εμένα μου λες? Αφού τα ξέρουμε. Μόνο για την λεζάντα είναι. Και μυαλό δεν βάζουμε. Ο διακόπτες και στις 2 πόρτες σε εμάς χάλασε στους 6 μήνες.  39000?????? Πήγαινε το ρε μλκ και πουθενά αλλού εκτός απ'τα Αμπελάκια το κακόμοιρο :lolu: .  Θα σου στείλω pm λίγο για την μπαταρία να μου πεις γιατί το ακινητοποίησα και εγώ και έκλασε ούτε το κεντρικό κλείδωμα δεν δουλεύει. 

 

FSI φίλε τι εννοείς ανοίγει χειροκίνητα απο μέσα? Βγάζεις την τάπα απο μέσα απο την πόρτα που έχει για να το ανοίξεις? Αν ναι πας για κλειδαριά κανα 100άρικο αν θυμάμαι καλά είχαμε δώσει για καινούργια. Τα μπ#&ρδλα βγάζουν κατα σειρά τα ίδια προβλήματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

FSI φίλε τι εννοείς ανοίγει χειροκίνητα απο μέσα? Βγάζεις την τάπα απο μέσα απο την πόρτα που έχει για να το ανοίξεις? Αν ναι πας για κλειδαριά κανα 100άρικο αν θυμάμαι καλά είχαμε δώσει για καινούργια. Τα μπ#&ρδλα βγάζουν κατα σειρά τα ίδια προβλήματα.

Ακριβώς αυτό εννοώ φίλε μου...Μόνο από μέσα ανοίγει από την ανάγκης με την τάπα.

Αρχικά και εγώ αυτό σκέφτηκα αλλά τι έχεις να πεις για τις πλαφονιέρες καμπίνας, την πλαφονιέρα χώρου αποσκευών και τις λάμπες όπισθεν και πίσω ομίχλης?

Λες να είναι άσχετα με αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Guest Γ.Τ.Π.

Ακριβώς αυτό εννοώ φίλε μου...Μόνο από μέσα ανοίγει από την ανάγκης με την τάπα.

Αρχικά και εγώ αυτό σκέφτηκα αλλά τι έχεις να πεις για τις πλαφονιέρες καμπίνας, την πλαφονιέρα χώρου αποσκευών και τις λάμπες όπισθεν και πίσω ομίχλης?

Λες να είναι άσχετα με αυτό?

 

Υπόψην μπορεί να πώ και χαζομάρα: Όταν ανοίγεις το πορτ παγκαζ θα δεις από μέσα πάνω κοντά στους μεντεσέδες έχει κάτι σπιράλ λαστιχάκια. Απο'κει μέσα περνά η καλωδίωση προς την πόρτα. Απ'το άνοιξε κλείσε συνήθως κάποια καλώδια την ακούνε άσχημα εκεί πέρα. Το πρόβλημα σου με τα φώτα πίσω πολύ πιθανόν να ξεκινάει απο'κει. Προσπωπικά εμένα δεν μου δούλευε ο υαλοκαθαριστήρας για τον ίδιο λόγο. Τώρα εάν συσχετίζεται αυτό το πρόβλημα και με την κλειδαριά και είναι όντως τα καλώδια σίγουρα τυχερός θα είσαι. Αν είναι άσχετο το ένα με το άλλο πας για κλειδαριά όπως εγώ. 

Link to comment
Share on other sites

Υπόψην μπορεί να πώ και χαζομάρα: Όταν ανοίγεις το πορτ παγκαζ θα δεις από μέσα πάνω κοντά στους μεντεσέδες έχει κάτι σπιράλ λαστιχάκια. Απο'κει μέσα περνά η καλωδίωση προς την πόρτα. Απ'το άνοιξε κλείσε συνήθως κάποια καλώδια την ακούνε άσχημα εκεί πέρα. Το πρόβλημα σου με τα φώτα πίσω πολύ πιθανόν να ξεκινάει απο'κει. Προσπωπικά εμένα δεν μου δούλευε ο υαλοκαθαριστήρας για τον ίδιο λόγο. Τώρα εάν συσχετίζεται αυτό το πρόβλημα και με την κλειδαριά και είναι όντως τα καλώδια σίγουρα τυχερός θα είσαι. Αν είναι άσχετο το ένα με το άλλο πας για κλειδαριά όπως εγώ. 

Οκ εφόσον προσπαθούμε καλοπροαίρετα να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλον δεν είναι χαζομάρες απλά ιδέες πετάμε!

Και αυτό το σκέφτηκα αλλά φοβήθηκα να προσπαθήσω να ξηλώσω τα μαύρα σπιράλ. Εγκέφαλο άνεσης που αναφέρθηκε παραπάνω δε θα έπρεπε να έχω θέμα και στο κλείδωμα του αυτοκινήτου?

Link to comment
Share on other sites

Guest Γ.Τ.Π.

Οκ εφόσον προσπαθούμε καλοπροαίρετα να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλον δεν είναι χαζομάρες απλά ιδέες πετάμε!

Και αυτό το σκέφτηκα αλλά φοβήθηκα να προσπαθήσω να ξηλώσω τα μαύρα σπιράλ. Εγκέφαλο άνεσης που αναφέρθηκε παραπάνω δε θα έπρεπε να έχω θέμα και στο κλείδωμα του αυτοκινήτου?

 

Μην τον ακούς αυτόν. Πάει το μυαλό του πάντα στο χειρότερο με αυτά που έχει περάσει.  :crazy: ... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μην τον ακούς αυτόν. Πάει το μυαλό του πάντα στο χειρότερο με αυτά που έχει περάσει.  :crazy: ... 

Χαχα ε τι να κάνω εσάς ακούω μπας και βρω τι φταίει..Εγώ που να ξέρω!

Πάντως αν διάβασες το αρχικό ποστ μου φαίνεται περίεργο να τα έβγαλε όλα αυτά μαζί και να μην σχετίζονται μεταξύ τους

Και πρόσεξε ε...Το πρόβλημα σε πλαφονιέρες και τις λάμπες όπισθεν και ομίχλης (την θέσεως την καίει συνέχεια και απλά την έχω αφορίσει) είναι ότι ΔΕΝ φερνει ρεύμα αφού οι λάμπες είναι λειτουργικές...πχ τις πλαφονιέρες καμπίνας τις ανάβω με τα κουμπάκια αλλά δεν ανάβουν με το άνοιγμα καμιάς πόρτας.

Link to comment
Share on other sites

Guest Γ.Τ.Π.

Το παραδέχομαι πως φαίνεται να είναι ένα πολύ ενδιαφέρον αίνιγμα για τον ηλεκτρολόγο σου. Αλλά εγώ είμαι αισιόδοξος. Don't worry όλα διορθώνονται. 

Link to comment
Share on other sites

Το παραδέχομαι πως φαίνεται να είναι ένα πολύ ενδιαφέρον αίνιγμα για τον ηλεκτρολόγο σου. Αλλά εγώ είμαι αισιόδοξος. Don't worry όλα διορθώνονται. 

 

Θα δείξει την αξία του αύριο μάλλον.

Αν κάποιο άλλο μέλος γνωρίζει κάτι ας το αναφέρει.

Εγώ πάλι θα ενημερώσω για ότι προκύψει.Απλά ελπίζω να μην ειναι κάτι ακριβό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μην ανησυχεις θα βρεις και μεταχειρισμενα ανταλακτικα που ειναι φθηνα να κανεις τη δουλεια σου..μπορει και να ειναι απλα ηλεκτρολογικο και να σου παει ακομα ποιο φθηνα... λαμπαδα αναψε να μην σου καψει ποτε τον knox που ειναι πανακριβος και δεν ξερω εαν υπαρχει σε μεταχειρο και φυσικα σασμαν που ειναι ακριβη ζημια...σε γενικες γραμμες τα εχουν ξεπερασει τα ιταλικα σε αναξιοπιστια περιφεριακων..δυστυχως...το μονο που θυμιζει την ενδοξη vw πλεον  ειναι το σημα μπροστα

τιποτα αλλο...

@και για να μην με πειτε κακο εγω το μωρο μου το αγαπαω και δεν το πουλησα παροτι τα τελευταια χρονια δεν το κινω λογω ανεργιας...πλεον το βγαζω σε λιγο καιρο και δεν το αλαζω με τιποτα...βραχος στα ταξιδια ακουραστο ανετο ....και παροτι ειναι αναξιοπιστο εγω παλι vw θα επαιρνα!!!!! 8)

Edited by panosss
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Γ.Τ.Π.

@και για να μην με πειτε κακο εγω το μωρο μου το αγαπαω και δεν το πουλησα παροτι τα τελευταια χρονια δεν το κινω λογω ανεργιας...πλεον το βγαζω σε λιγο καιρο και δεν το αλαζω με τιποτα...βραχος στα ταξιδια ακουραστο ανετο ....και παροτι ειναι αναξιοπιστο εγω παλι vw θα επαιρνα!!!!! 8)

 

Πο πο πο  :wub:  :wub:  :wub:  Άι να χαθείς παλιόπαιδιο με συγκίνησες βραδιάτικο  :cray:

 

:ass:  

Edited by AudiA3
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χρόνια πολλά!!

Χριστός Ανέστη!!

Το αποκορύφωμα όμως είναι το εξής τρισμέγιστο!

Δεν ανοίγει η κλειδαριά της θύρας του χώρου αποσκευών παρά μόνο χειροκίνητα από μέσα...Γολγοθάς δηλαδή αφού εν μέσω εορτών το αμάξι ήταν τίγκα με πενταμελή οικογένεια για βόλτα στην Ελασσόνα, τόπου καταγωγής δηλαδή.

Το αγαπώ βέβαια το αμαξάκι μου και ας έβγαλε την μέρα γενεθλίων για τα 11 του χρόνια όλα τα παραπάνω..

Αν γνωρίζει κάποιος παιδιά και μπορεί και θέλει ας βοηθήσει γιατί το αμάξι θα κάνει αρκετά επαγγελματικά ταξίδια και δεν γίνεται να κάνω τον τυφλοπόντικα ρίχνοντας τα πίσω καθίσματα για να ανοίξω χειροκίνητα το πορπαγκαζ.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αλλαγμα ολόκληρης της κλειδαριάς του χωρου αποσκευων θελεις.Ειχα αλλαξει και εγω στην 5ετία, η δευτερη κρατησε λιγο παραπάνω. Κανενα 70ρι ηταν τοτε το ανταλακτικο. Υποψιν ο διακοπτης για την πλαφονιερα στον χωρο αποσκευών ειναι στην κλειδαρια.... οποτε απο εκει ειναι ολα. Εμενα εδω και 2 χρόνια δεν αναβει η πλαφονιέρα οποτε περιμένω να ξαναχαλάσει η κλειδαριά για να αποκτησω φωτακι. Μερικα ανταλακτικα θελουν αλλαγη πιο συχνα και απο τακακια....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

70αρι για καινουργιο ανταλακτικο η μεταχειρισμενο???

Link to comment
Share on other sites

νεο προβλημα σημερα...πηγε να αλαξει λαδια ο μηχανικος και να κανει service και μου λεει οτι τα λαδια εχουν μεσα νερο...

εντωμεταξυ πριν κανα 2μηνο παιρνω μετρηση λαδιου και  ειδα το χρωμα περιεργο..λεω ενταξη απο την ακινησια θα ειναι μιας και ειχα 3 χρονια να κανω αλαγη μιας και δεν το κινω....επισης ειχα παρατηρησει και το παραφλου στο δοχειο να ειναι στο min και δεν εδωσα σημασια το θεωρησα φυσιολογικο...και στα αλλα 2 αμαξια που εχουμε κατακαιρους συμπληρωνουμαι λιγο παραφλου

μου λεει ο μηχανικος αλαζουμε ψυγειο λαδιου και αμα τα ξανανερωσει παμε για ΦΛΑΤΖΑ!!!!!!!!!!

διαβαζω και τα υπολοιπα ποστ για σπασμενα πιστονια σε tsi......ρε τι γινεται???ποσο κοτσο μας πιασανε οι κ@λ@γερμανοι????

ετοιμαζω κουστουμακι σενιο...αντλια βενζινης ψυγειο λαδιου service και βλεπουμε....

39.000χλμ στο οδομετρο...μου ρχεται να βαλω τα κλαματα :sorry:  :sorry:

Link to comment
Share on other sites

Guest Γ.Τ.Π.

Ω! Μα τι κωλοφαρδία είναι αυτή? Μήπως να πας να παίξεις και κανα τζόκερ ρε μαν??  :lolu:

 

Πάντως για το νέρωμα στα λάδια μετά από ακινησία το έχω ξανακούσει. Δεν θα ανησυχούσα στην θέση σου.

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα μου κατεβασε και παραφλου απο το παγουρι..αυτο με ανησυχει...βεβαια ειχα να συμπληρωσω πανω απο 6 χρονια

που να πηγε το παραφλου??

Link to comment
Share on other sites

Guest Γ.Τ.Π.

Κατεβαίνει γρήγορα και σε ενός φίλου μου το fiesta και το έχουν ψάξει παντού δεν χάνει από πουθενά. Don't worry Πανούλη be happy έλεος με αυτήν την απαισιοδοξία!!! :ass:

Link to comment
Share on other sites

σε λιγο που θα βγαλω δισκο για ερανο για την 700αρα γιατι εκει θα παει το κοστουμι θα σε φωναξω να μου μετρας τα ψιλα χαχαχαχχαχαχαχαχαχααχχαχαχαχαχαχααχαχ... :ass:

και θελω και λαστιχα..βρηκα μεταχειρο 100 ευρω...κτεο καθυστερημενο απο το 2010...γιουχου λεμεεεεεεεεεεεεεεεεε :give_rose:

Link to comment
Share on other sites

400e οι 2 ζημιες και αλλα 200 ε φουλ service στο οποιο αλαξα τα παντα.....ευτυχως καλη τιμη....

Link to comment
Share on other sites

Guest Γ.Τ.Π.

400e οι 2 ζημιες και αλλα 200 ε φουλ service στο οποιο αλαξα τα παντα.....ευτυχως καλη τιμη....

 

Τι είχε τελικά το καρούλι ρε Πάνο?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.