Jump to content
socrates

Golf 4/5 Fsi - Διάφορα Προβλήματα, Λύσεις, Πρόληψη (Τα Πάντα Για Fsi Μοτέρ)

Recommended Posts

Γραφω εδω ενα προβλημα που μου παρουσιαστηκε σε Golf 5 1.6FSi σε περιπτωση που τυχει σε καποιον το ιδιο.

 

Πριν 3 χρονια μου καηκε η τρομπα βενζινης, και θα πει καποιος φυσιλογικη φθορα μετα απο 15 χρονια.

 

Πριν λιγες μερες ξαναεμεινα απο τρομπα βενζινης. Αυτη τη φορα ειχε καψει και τον εγκεφαλο τρομπας, για την ακριβεια ειχε λιωσει. Φαινοταν σαν να ζοριζοταν η τρομπα και να τραβουσε πολυ ρευμα και ελιωσαν οι επαφες του εγκεφαλου.

Αναφερομαι σε αυτο:

 viber_image_2023-07-31_08-34-15-390.thumb.jpg.af7366b19081216e7c6502420bec2766.jpg

 

Μετα απο αλλαγη τρομπας και εγκεφαλου, το αμαξι ενω δουλεψε για 3-4χιλιομετρα κανονικα, μετα δεν ανεβαζε πανω απο 3,000στροφες, σαν να ειχε μπει σε safe mode. Σφαλμα δεν εβγαζε καπου, οποτε μετα απο πολυ ψαξιμο, ο μαστορας βρηκε βουλωμενο ενα σωληνακι βενζινης.

 

Οποτε οποιος αλλαξει τρομπα, να τσεκαρει οπωσδηποτε και τα σωληνακια βενζινης.

Η τρομπα που αλλαξα πριν 3 χρονια λογικα καηκε γιατι ηταν βουλωμενα και ζοριζοταν παραπανω απ οσο επρεπε. Δεν ειναι λογικο να καει σε λιγοτερο απο 20,000χλμ.

Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν , FANISTELROOY said:

 

18 χρονια το εχω πρωτο χερι, δεν ειχα ποτέ πρόβλημα με την τρομπα, 2 φορες το χρόνο πετάω μεσα και ενα καθαριστικο Liqui Moly Fuel Injection, το Romania KKE μου αρεσε!!!

Link to comment
Share on other sites

Το έπαθα κι εγώ σε golf vi tsi 122ps την άνοιξη...ο μηχανικός μου είπε ότι πιθανόν να χρειαζόταν μόνο ο εγκέφαλος αντικατάσταση, αλλά αλλάξαμε και την αντλία λόγω παλαιότητας 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago , thodoris91 said:

Το έπαθα κι εγώ σε golf vi tsi 122ps την άνοιξη...ο μηχανικός μου είπε ότι πιθανόν να χρειαζόταν μόνο ο εγκέφαλος αντικατάσταση, αλλά αλλάξαμε και την αντλία λόγω παλαιότητας 

είμαι πάντα της άποψης να βάζουμε καθαριστικά κάθε τόσο με τέτοια καύσιμα που έχουμε καλύτερα να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο μηχανικός μου είπε ότι το εγκεφαλακι είναι γνωστό πρόβλημα  εδώ και χρόνια και λίγο που το έψαξα στην Αμερική είχαν κάνει και ανάκληση, αλλά δε διαφωνώ με τα καθαριστικά γιατί κι εγώ το έπαθα μετά από ταξίδι που αναγκαστικά έβαλα βενζίνη σε άγνωστο πρατήριο 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.