Jump to content
socrates

Golf 4/5 Fsi - Διάφορα Προβλήματα, Λύσεις, Πρόληψη (Τα Πάντα Για Fsi Μοτέρ)

Recommended Posts

Γεια σας fsακηδες κ απο μενα...

Είμαι νέο μέλος στην παρέα κ έχω ενα golf mk4 1.6 fsi Pascific(μοντ 03). Αντιμετωπίζω το ίδια προβλήματα που περιγράφετε με αισθητήρες κ κροταλιάσματα κατά την εκκίνηση.2 ερωτήσεις μόνο θα κάνω:

1. Υπάρχει περίπτωση να μπορέσω να ακυρώσω τον αισθητήρα NOX ουτως ώστε να μην ανάβει το check engine;

2. Ο κινητήρας μου παρ'ότι fsi ειναι με ιμάντα κ όπως διάβασα κ ποιο πάνω κάποιοι συνδέουν τον θόρυβο κατά την εκκίνηση με κάποιο συστημα που έχει να κάνει με την καδένα προτείνετε να ασχοληθώ με τον τυπο λαδιών που φοράω;(shell 5-30)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε...τον knox δεν μπορεις να τον καταργησεις...καπου εδω μεσα στο φορουμ καποιος ισχυριστηκε οτι γινετε

αλλα το αμαξι γυρναει σε eyro 3 οσο αναφορα τα καυσαερια...εγω δεν εχω ακουσει τιποτα ουτε ξερω κανεναν να το εκανε....

οσο αναφορα το πρωινο κροταλισμα ειναι ο μεταβλητος χρονισμος..αστο ετσι οπως ειναι γιατι ειναι ακριβη επισκευη..δεν παθαινει τιποτα...

δοκιμασε με 5-30 castrol edge h mobil ....kai τελευταια προσπαθεια αμα χτυπαει παλι με 0-30....

αν παλι κροταλιζει αστω ετσι οπως ειναι....θα στον "πιασουν καλα"αμα πας να το φτιαξεις...

Link to comment
Share on other sites

Εδω αλλοι κανουν decat μωρε τωρα, το euro 3 μας πειραξε; Παλι θα εχει 2 καταλυτες, ποσο πιο πολυ θα εκπεμπει δηλαδη;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση παιδιά...

Η αλήθεια είναι ότι δεν με έχει ενοχλήσει πουθενά κάποιο απ'τα δύο "προβλήματα".Έχω 163000 χλμ κ το αμάξι είναι "σκυλί" απλά σκέφτομαι να το πουλήσω κ η εικόνα μετράει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση παιδιά...

Η αλήθεια είναι ότι δεν με έχει ενοχλήσει πουθενά κάποιο απ'τα δύο "προβλήματα".Έχω 163000 χλμ κ το αμάξι είναι "σκυλί" απλά σκέφτομαι να το πουλήσω κ η εικόνα μετράει.

ποσα χλμ εχεις κανει με καμενο knox?
Link to comment
Share on other sites

Με τον καινούριο που ξανακάηκε γύρω στα 20000 ενώ με τον παλιό παραπάνω απο 30000.Το κόστος βλέπεις είναι απαγορευτικό για να κάνεις πιο συχνές αλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μένα, πιστευω να το ξερετε και δεν αναφερω κατι καινουργιο. Τα 1,6 FSI δουλευουνε μονο μα μονο με 100 βενζινη. Το γραφει ξεκαθαρα στο καπακι βενζινης Senior Plus και Primium Plus ειναι η αντιστιχη Ελληνικη 100 αρα βενζινη. Τωρα οι επιλογες ειναι 2 : ή καταναλωνεις μονο την ακριβή 100 και δεν εχεις κανενα μα κανένα προβλημα με 8εμα NOX και μπουκοματων, ή καταναλώνεις την δίθεν φτινή 95, αρα και την διαφορα την ισοφαρίζεις με το 500 ευρο που 8α χρειαστει να αλλαξεις τον αισθητηρα NOX. Και εγώ στην αρχή εκανα καμια 35.000 χιλ με απλή βενζίνη και με το που μου αναψε το λαμπακι μηχανής το γύρισα σε 100 και ετσι ηρέμησα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αυτό με την 100σταρα βενζίνη πολύ με προβληματίζει εάν είναι σωστό η όχι. Στην τάπα της βενζίνης γράφει πράγματι για χρήση RON 98 αλλά σε επίσημο βιβλίο service με ημερομηνία έκδοσης 11/2009 βρήκα ότι θέλει RON 95 και μάλιστα για κάποιους κινητήρες 1,4 FSI που και αυτοί έχουν συμπίεση 12:1 μπορούν να κάψουν και RON 91 αλλά με μειωμένη απόδοση.

Τι διάολο ισχύει τελικά ?

post-20650-0-96317200-1322986503_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αυτό με την 100σταρα βενζίνη πολύ με προβληματίζει εάν είναι σωστό η όχι. Στην τάπα της βενζίνης γράφει πράγματι για χρήση RON 98 αλλά σε επίσημο βιβλίο service με ημερομηνία έκδοσης 11/2009 βρήκα ότι θέλει RON 95 και μάλιστα για κάποιους κινητήρες 1,4 FSI που και αυτοί έχουν συμπίεση 12:1 μπορούν να κάψουν και RON 91 αλλά με μειωμένη απόδοση.

Τι διάολο ισχύει τελικά ?

τα χουμε πει και ποιο παλια...διαβαστε ολλο το τοπικ ..

η 100αρα ελεχομενη απο αλαγη φιλτρου για την ποιοτητα της.... η κουμπαρα για τον knox.....(430 eryo αγορα μονο το 2009)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ένας φίλος μου που εχει Audi A3 1,6 FSI και 230.000 χιλ παντα έβαζε 100 και δεν τον δημιουργιθηκε κανενα προβλημα. Ασε που με την απλη βενζινη χτηπαει και αντλία βενζινης, χωρις να ειναι αποκληστικα το καυσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Όχι πράγματι στέκει αυτό με την βενζίνη ... Πρόσφατα έβαλα μια απόληξη στο τελικό της εξάτμισης με διπλό τρυπητό σωλήνα εσωτερικά. Η αλλαγή έγινε με 95αρα στο ρεζερβουαρ. Αποτέλεσμα θορύβου τίποτα όπως περίμενα... Μετά απο μερικές μέρες έβαλα 100αρα καθαρά λόγω τιμής μιας και είχε πέσει αρκετά... Άλλαξε ο ήχος του μοτερ... Σταμάτησε το εκνευριστικό κροτάλισμα/στριγκλισμα που κάνει απο 3500-4000+πανω +ως εκ θαυματος αρχισε να κάνει ωραίο ήχο μπάσο στο πίσω μέρος στις χαμηλες στροφές... Ουσιαστικά η καύση γίνεται καλύτερα και πιο σωστά... Και όσοι λένε οτι το ίδιο νεύρο έχει το αυτοκίνητο και με τις 2 βενζίνες απλά δικαιολογούνται...

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβως ειναι φιλε μου Paul, και για τον φίλο fkhead 13 συμβαίνει και αυτό που αναφέρεις, εγω στις αρχές του έβαζα και καλα 100 V-power Racing τις Shiell. και παλι μου αναβε το λαμπακι, μαλιστα την τελευταια φορά θυμαμαι πως καθως ετρεχα στην Εγνατεια απο τα 160 και πανω ο κινητηρασ εβγαζε ενα θορυβο λες και ήθελε να φύφει απο το σασι. Μουγκριζε εκνευριστικά οποτε καταλαβα πως η Shell 100 αρα που ειχα φουλαρει ητανε μαπα. Απο τοτε βαζω 100 Aegian και δεν εχω κανενα προβλημα. Και γενικός τα GOLF ειναι νευρικά αυτοκινητα. Οταν το ειχα καινουργιο μοθ λεγανε στην αδιπροσωπια μεχρι 3000 στροφεσ τισ αλλαγεσ εγο τισ εκανα στισ 4000 για στροσημο. Και να εχετε σαν κανωνα το εξης: παντα θα κινηστε μετετοιτα ταχητητα 1,2,3,4,5,6 ετσι ώστε οταν πατατε το γκαζι να περνει στροφες ο κινητητασ, μην κινιστε με κουφιες ταχητητεσ δηλαδη με μεγαλη ταχητητα και λίγεσ στροφες. Εκει οταν πατας το γκαζι αργει να παρει στροφες το μοτερ και γεμιζουν καπνα οι βαλβιδες και τα σχετικα. Οσοι ακολουθησαν αυτη την συμβουλη ουτε κροταλιζμα εχουνε ουτε πιρακια χτηπανε εκει στισ 3,500 με 4000 στροφες.

Edited by dj_michel
Link to comment
Share on other sites

Και όσοι λένε οτι το ίδιο νεύρο έχει το αυτοκίνητο και με τις 2 βενζίνες απλά δικαιολογούνται...

Και γενικός τα GOLF ειναι νευρικά αυτοκινητα. Οταν το ειχα καινουργιο μοθ λεγανε στην αδιπροσωπια μεχρι 3000 στροφεσ τισ αλλαγεσ εγο τισ εκανα στισ 4000 για στροσημο. Και να εχετε σαν κανωνα το εξης: παντα θα κινηστε μετετοιτα ταχητητα 1,2,3,4,5,6 ετσι ώστε οταν πατατε το γκαζι να περνει στροφες ο κινητητασ, μην κινιστε με κουφιες ταχητητεσ δηλαδη με μεγαλη ταχητητα και λίγεσ στροφες. Εκει οταν πατας το γκαζι αργει να παρει στροφες το μοτερ και γεμιζουν καπνα οι βαλβιδες και τα σχετικα. Οσοι ακολουθησαν αυτη την συμβουλη ουτε κροταλιζμα εχουνε ουτε πιρακια χτηπανε εκει στισ 3,500 με 4000 στροφες.

Συμφωνω και με τους δυο.. Ακριβως οπως τα λετε και θα συμπληρωνα οτι θελει συχνο ξεκαπνισμα.. Οχι απαραιτητα τελικες, ουτε full throttle.. Μια 4η σχεση στο σασμαν και σταθερα στις 4500rpm περιπου... Ειναι πραγματικα "σκυλι" (μηχανικα) οπως ειπατε πιο πανω, αρκει φυσικα να το φροντιζεις επιμελως....

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω και με τους δυο.. Ακριβως οπως τα λετε και θα συμπληρωνα οτι θελει συχνο ξεκαπνισμα.. Οχι απαραιτητα τελικες, ουτε full throttle.. Μια 4η σχεση στο σασμαν και σταθερα στις 4500rpm περιπου... Ειναι πραγματικα "σκυλι" (μηχανικα) οπως ειπατε πιο πανω, αρκει φυσικα να το φροντιζεις επιμελως....

και οχι μονο σκυλι μηχανικα αλλα και βραχος.. οπου μεχρι τα 160-170 το αυτοκινητο απλα ειναι βιδωμενο στο δρομο ανεξαρτητος ποιοτητας οδωστροματος αλλα και καιρικων συνθηκων...(καλα δεν ειπαμε να ριχνει..παπαδες...)

Link to comment
Share on other sites

και οχι μονο σκυλι μηχανικα αλλα και βραχος.. οπου μεχρι τα 160-170 το αυτοκινητο απλα ειναι βιδωμενο στο δρομο ανεξαρτητος ποιοτητας οδωστροματος αλλα και καιρικων συνθηκων...(καλα δεν ειπαμε να ριχνει..παπαδες...)

Βεντούζα ...!!!

Link to comment
Share on other sites

Χα χα χα χα!! :laugh: Τελικά παρά τα όποια προβλήματα κ καταστάσεις έχει περάσει ο καθένας παραμένουμε όλοι golfοχτυπιμένοι!!! Όσο μας πληγώνει τόσο μας πορώνει!! :laugh:

Link to comment
Share on other sites

Αφηστε τις βεντουζες και δωστε καμια ιδεα κανενας αμα του ετυχε κατι παρομοιο.

ΕΙχα αφησει το αμαξι στι υπογειο γκαραζ 1 εβδομαδα. Οταν παω να το βαλω μπρος μετα απο καποιες μερες, μερικες φορες κανει ενα "σκασιμο" ενω περνει αλλα δεν εδινα σημασια.

Προχθες παω να βαλω, πριν παρει κανει παλι το σκασιμο και δεν παιρνει.2-3-4-5η προσπαθεια αλλα να μην παιρνει με τιποτα ενω γυρνουσε μιζα. Ανοιγω το καπο να ελενξω ιμαντες δινει παλι η αδερφη μου 2 μιζιες αλλα τιποτα, δεν επαιρνε. Τελικα καπου στην 10 δικια μου προσπαθεια εδωσα και λιγο γκαζι (!!) και αρχισε να παιρνει, εχοντας κραδασμους για 10 δευτερα ενω το γκαραζ γεμισε καπνο και μυριζε βενζινιλα. Δηλαδη με τον ιδιο τροπο που βαζω μπρος το κρυο καρμπυρατερατο σκουτες εβαλα και την γκολφω....... Απο εκει και περα ολα καλα, ουτε λαμπακια αναψαν ουτε τιποτα!

Ακουω αμα υπαρχει καμια ιδεα για το τι μπορει να φταιει. Να πω πως ουτε πολλ/τες ουτε ΝΟΧ εχω αλλαξει (μονο μπουζι) εχω 75.000 χλμ ενω μεσα εχει βενζινη 98ρα απο ΟΚΤΑ σκοπιων την οποια γενικα την εμπιστευομαι παραπανω απο τις δικες μας....1.6 FSI εχω.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί νομίζω το οτι πήρε ενώ έδωσες γκάζι είναι τυχαίο ? Δεν μιλάμε για ντίζα αλλά ηλεκτρονικό οπότε το πολύ πολύ να πετάξει παραπάνω βενζίνη στο μείγμα. (Εξηγεί και την βρώμα μιας και δεν μπορεί να καεί σωστά η βενζίνη με κρυα μηχανή). Να ξαναδείς τα μπουζί σου και ίσως και ένα σκαν στον εγκέφαλο γιατί με τόσες προσπάθειες μάλλον κάτι στραβό θα έχει καταγράψει. Και τελευταίο... Γ τι θερμοκρασία μιλάμε στο υπόγειο?

Edited by Paul_Fsi
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι για αλλαγη λαδιων την επομενη εβδομαδα οποτε θα πω να το κοιταξουν. Και εγω για το ηλεκτρονικο ετσι νομιζα, αλλα ισως μερικες "αρχαιες" λυσεις δουλευουν παντα. Παντως το γκαραζ εχει +10 απο την εξωτερικη. Ελπιζω τουλαχιστων να μην επαθε τιποτα ο ΝΟΧ και ο καταλυτης.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας φιλοι παραθετω και εγω τις δικες μου εμπειριες απο το golf fsi 1.4 sportline του 2004 105.000χμ.

1. Οσον αφορα το κροταλισμα που παρουσιαζεται καποιες φορες μολις σβησω τον κινητηρα και αμεσως ξαναβαλω μπρος εξαφανιζεται.

Παρατηρησα οτι το κροταλισμα παρουσιαζεται περισσοτερο τις ζεστες μερες παρα τις πολυ κρυες του χειμωνα.

2. Πολλαπλασιαστες εχω αλλαζει 3 μεχρι τωρα (τον τεταρτο το εχω ετοιμο στο πορτμπαγαζ)

3. Πεταλουδα εχω καθαρισει μια φορα (καταμαυρη)

4. Λαδι ARAL 0-30 στις αρχες και μετα 5-30 Αλλαγη καθε 10000 χμ.

5, Αλλαγη αμορτισερ Sachs ακρομπαρα και σινεμπλοκ μπροστινα στα 90000χμ

6. Nox sensor αρχισε να αναβει λαμπακι απο τα 70000 χμ το εσβηνα και συνεχιζα (βενζινα τα πρωτα χρονια 95 τα τελευταια μονο 100)

Απελπισια αναψε σβησε.

Αποσυνδεση ηλεκτρονικη Nox sensor στα 102000χμ στην Overload Performance 130 Ευρω με το σκοντο του vw club.

Κατι αναλογο κανουν και οι Ιταλοι απ οτι διαβαζα στα δικα τους forum

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω τους φίλους κατόχους Fsi...

Τον τελευταίο καιρό στις πολύ χαμηλές στροφές και κυρίως στις εκκινήσεις μου κάνει ένα κροτάλισμα όταν πηγαίνω ομαλά το γκάζι. Το κάνει και ακίνητο χωρίς ταχύτητα απο ρελαντί μέχρι τις 1100 στροφές περίπου με πολύ απαλό πάτημα. Ο θόρυβος ακούγεται σαν χτύπημα βαλβίδων αλλά δεν είμαι σίγουρος. Υποψιάζομαι τα λάδια που έχουν 6000χλμ περίπου αλλά δεν έχω βρει λόγω φόρτου χρόνο να ρίξω μια ματιά και πόσο περίπου έχει κάψει και αν θέλει συμπλήρωμα.

Έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία?

Link to comment
Share on other sites

Λογικά καδένα είναι, πρέπει να στο κάνει ποιο πολύ όταν είναι κρύο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.