Jump to content
billkaza

Golf 6 προβλημα με ESP

Recommended Posts

Καλημερα,

Οταν χρειαστει να ενεργοποιηθει το esp στο αυτοκινητο μου κανει 3 μπιπ και απενεργοποιει abs esp και αναβουν και τα αντιστοιχα λαμπακια στο καντραν με αποτελεσμα να μη δουλευει τπτ απο αυτα.

Σβηνω βαζω ξανα μπροστα το αυτοκινητο και φαινονται ολα καλα. Δουλευει το abs και  antispin κανονικα μεχρι  χρειαστει να δουλεψει το esp,  οπου τα βγαζει ολα εκτος παλι.

Στο vagcom παιρνω το εξης σφαλμα

1 Fault Found:

01130 - ABS Operation
            008 - Implausible Signal - Intermittent

 

Με τα πολλα που διαβασα ειναι γνωστο προβλημα και στην ουσια την ακουει η μοναδα του abs που εχει πανω και τον εγκεφαλο του esp συνηθως λογο χαμηλης τασης λενε.

Eχετε να προτεινεται κατι να ψαξω πριν ψαχτο για αγορα μεταχειρισμενου ή καινουργιας μοναδας? Προς το παρων εχω απενεργοποιησεις τελειως το esp απο το vcds.

o κωδικος της μοναδας abs μου ειναι

1K0 907 379 AD

Link to comment
Share on other sites

Είναι όντως γνωστό πρόβλημα και η VW όπως συνήθως κάνει την πάπια.

Θα επρεπε να μαζευτούμε να κάνουμε μαζική καταγγελία αλλα απο οργάνωση ως γνωστόν δεν τα πάμε καλά.

Κάτοχος VW EOS με ίδιο πρόβλημα αλλα εμφανίζεται ευτυχώς πολύ πιο σπάνια.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου το έκανε ακριβώς πριν μια εβδομάδα 1η φορά σε στροφή της περιφερειακής υμηττού προς Χολαργό, αν και όχι με πολλά με Golf 6 160.

Σε δοκιμές antispin και φρεναρισμα απο 60-70 δουλεύουν όλα κανονικά, αλλά δεν έχει τύχει να ξαναχρειαστεί το esp σε στροφή πάνω.

Επειδή και τα μεταχειρισμένα είναι αμφιβόλου ποιότητας, επισκευή στα δικά μας γίνεται? Είναι αξιόπιστη?

 

Edited by themdro
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago , billkaza said:

Καλημερα,

Οταν χρειαστει να ενεργοποιηθει το esp στο αυτοκινητο μου κανει 3 μπιπ και απενεργοποιει abs esp και αναβουν και τα αντιστοιχα λαμπακια στο καντραν με αποτελεσμα να μη δουλευει τπτ απο αυτα.

Σβηνω βαζω ξανα μπροστα το αυτοκινητο και φαινονται ολα καλα. Δουλευει το abs και  antispin κανονικα μεχρι  χρειαστει να δουλεψει το esp,  οπου τα βγαζει ολα εκτος παλι.

Στο vagcom παιρνω το εξης σφαλμα

1 Fault Found:

01130 - ABS Operation
            008 - Implausible Signal - Intermittent

 

Με τα πολλα που διαβασα ειναι γνωστο προβλημα και στην ουσια την ακουει η μοναδα του abs που εχει πανω και τον εγκεφαλο του esp συνηθως λογο χαμηλης τασης λενε.

Eχετε να προτεινεται κατι να ψαξω πριν ψαχτο για αγορα μεταχειρισμενου ή καινουργιας μοναδας? Προς το παρων εχω απενεργοποιησεις τελειως το esp απο το vcds.

o κωδικος της μοναδας abs μου ειναι

1K0 907 379 AD

Πιστεύω ότι δεν έχεις κάποια βλάβη, μην ψάχνεσαι άδικα , αυτό που περιγράφεις είναι κλασικό σύμπτωμα παλιάς μπαταρίας. Αν δεν είναι πολύ παλιά (από πότε είναι ??) δοκίμασε να την φορτίσεις, αν όχι πέταμα  και μετά καινούρια.

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρια μου ειναι καινουργια ουτε ενος ετους και ειναι και η top της σειρας της bosch.

Μπορει να εχει προβλημα και ας ειναι καινουρια. Καν της ενα ελεγχο

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια τωρα που το σκεφτομαι ειναι οτι χρονικα πρεπει να εχει γινει περιπου οταν ειχα μεινει απο μπαταρια με το αυτοκινητο ετσι ξαφνικα. Πραγματικα ομως χωρις καμια ενδειξη πριν(ενω προχωρουσα κανονικα εσβησα το αυτοκινητο για 2 λεπτα για να κατεβω περιπτερο και μετα δεν ξαναπηρε ποτε). μετα απο 5-6 μερες εβαλα και προγραμμα.

Το ανακαλυψα οταν ειχα βαλει προγραμμα καθως μεσα στην τρελη χαρα τοτε με τα παραπανω γκαζια εκανα π@π@ριες  με το αυτοκινητο. Τοτε μου το εκανε 1-2 φορες αλλα λεω μπα τυχαιο θα ειναι απο τα πολλα γκαζια που εχω πλεον και σπινιαρει:blush: κτλ.

Και γενικα μια και δε κανω τραμπουκισμους με το αυτοκινητο ζητημα να ειχε γινει 1-2 φορες ακομα απο τοτε(Νοεμβριος 2015) απλα διαβαζα μερικα θεματα τωρα με παρομοια προβληματα και με αγχωσε γι αυτο και ειπα να το ψαξω περισσοτερο.

Και οντως καθε φορα που βιασω να χρειαστει το esp μου πεταει το σφαλμα.

Υπαρχει πιθανοτητα να εγινε τοτε με τη πεθαμενη μπαταρια ή με το προγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago , billkaza said:

Η μπαταρια μου ειναι καινουργια ουτε ενος ετους και ειναι και η top της σειρας της bosch.

Κάνε μια μέτρηση με ένα πολύμετρο να δεις σε τι κατάσταση είναι.

Έχε υπ' όψη σου ότι κυκλοφορούν πάρα πολλές μαιμούδες με αυτοκόλλητα BOSCH και VARTA 

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια τωρα που το σκεφτομαι ειναι οτι χρονικα πρεπει να εχει γινει περιπου οταν ειχα μεινει απο μπαταρια με το αυτοκινητο ετσι ξαφνικα. Πραγματικα ομως χωρις καμια ενδειξη πριν(ενω προχωρουσα κανονικα εσβησα το αυτοκινητο για 2 λεπτα για να κατεβω περιπτερο και μετα δεν ξαναπηρε ποτε). μετα απο 5-6 μερες εβαλα και προγραμμα.

Το ανακαλυψα οταν ειχα βαλει προγραμμα καθως μεσα στην τρελη χαρα τοτε με τα παραπανω γκαζια εκανα π@π@ριες  με το αυτοκινητο. Τοτε μου το εκανε 1-2 φορες αλλα λεω μπα τυχαιο θα ειναι απο τα πολλα γκαζια που εχω πλεον και σπινιαρειdefault_blush.png κτλ.

Και γενικα μια και δε κανω τραμπουκισμους με το αυτοκινητο ζητημα να ειχε γινει 1-2 φορες ακομα απο τοτε(Νοεμβριος 2015) απλα διαβαζα μερικα θεματα τωρα με παρομοια προβληματα και με αγχωσε γι αυτο και ειπα να το ψαξω περισσοτερο.

Και οντως καθε φορα που βιασω να χρειαστει το esp μου πεταει το σφαλμα.

Υπαρχει πιθανοτητα να εγινε τοτε με τη πεθαμενη μπαταρια ή με το προγραμμα?

Πηγαινε σενα καταστημα πωληςης μπαταριων να σου κανει load test με το μηχανημα να στην τεσταρει.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.