Jump to content
activious

Golf 5 Gt - περιεργος μεταλλικος ηχος

Recommended Posts

ξεκιναω για τις διακοπες..ολο χαρα...απο Βολο,φτανω Αθηνα...,με το που σταματαω..τσακκκκκ.μεταλικος ηχος,απο χαμηλα μπροστα,στο ρελαντι..σαν να εχεις μια μεταλικη "προπελα" και να χτυπαει καπου και να ακους τον θορυβο...(μεχρι θηβα δεν το εκανε σιγουρα..γιατι εκανα σταση για "ξελαφρωμα":crazy:)

μεση ταχυτητα 160 χλμ/ωρα..

σβηνω...μετα απο 5 ωρες παω να το παρω να παω αεροδρομιο...ολα καλα...ο ηχος ακουγοταν ΜΟΝΟ οταν ανοιγα το aircondition...

καποιες μερες μετα γυρναω Βολο,μολις φτανω ακουγοταν λιγοτερο απο την Αθηνα..αλλα μετα τα πρωτα 280 χλμ αρχισε να το κανει..οταν ανοιγω aircondition το κανει πολυ πιο δυνατα...

με το που παταω τον συμπλεκτη...δεν ακουγετε τιποτα...εξαφανιζεται ο θορυβος...

καμια ιδεα απο καποιον?

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα αντλία νερού και μαγνητικη σύζευξη κομπρεσορα... Συνεργείο για εξακρίβωση....

Στάλθηκε από το HUAWEI GRA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λογικα ρουλεμάν πλατό εφόσον όταν πατάς τον συμπλέκτη σταματά.

Έτσι το έπαθε και εγώ μετά από ταξίδι που έιχα κανει στην Λευκάδα.

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , developer said:

Πιθανότατα αντλία νερού και μαγνητικη σύζευξη κομπρεσορα... Συνεργείο για εξακρίβωση....

Στάλθηκε από το HUAWEI GRA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ηταν η πρωτη μου σκεψη γιατι ο ηχος εμειαζε τρομερα αλλα εκτος οτι σταματαει με συμπλεκτη ,περυσι το καλοκαιρι την αλλαξα...

2 hours ago , j_kalai said:

Λογικα ρουλεμάν πλατό εφόσον όταν πατάς τον συμπλέκτη σταματά.

Έτσι το έπαθε και εγώ μετά από ταξίδι που έιχα κανει στην Λευκάδα.

 

πσοο μπορει α πηγαινει το μαλλι?μπορω να κανω καμια 100 σταρια χλμ για να παω στην αντιπροσωπεια ,που ειναι μακρια?

Link to comment
Share on other sites

Αν όντως είναι αυτό, να ξέρεις ότι είναι ένα ρουλεμάν το οποίο εχει ηδη ξεκινήσει να διαλύεται. 

Το κόστος δεν γνωρίζω να στο πω αλλά θέλει κατέβασμα το σασμαν και θα αλλάξεις και δισκο πλατό αφού θα γίνει όλη αυτή η διαδικασία.

Εγώ πρέπει να είχα κάνει καμία 500άρια και χλμ από την στιγμή που το άκουσα να χτυπά.

Δεν σημαίνει τίποτα όμως αυτό.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ αυτόν το θόρυβο όταν έχω νεκρά άλλες φορές έντονο και άλλες φορές ποιό χαλαρό και οταν πατάω συμπλέκτη εξαφανίζεται ο θόρυβος.

Στο συνεργείο μου είπαν για ρουλεμαν μπριζντερεκ. Μου είπαν να το αφήσω και να το αλλάξω όταν χρειαστεί δίσκο πλατό για να πληρώσω μία φορά εργασία, μην πληρώσω δηλαδή εργασία για ρουλεμαν μπριζντερεκ και μετά από λίγο καιρό χρειαστώ δίσκο πλατό και ξαναπληρωσω εργασία. Αν θυμάμαι καλά ο θόρυβος ξεκίνησε κάπου στα 85.000χλμ και τώρα έχω 101.000, δηλαδή έχω κάνει πάνω από 15.000χλμ.

Πάντως Να πας στο συνεργείο σου να το ακούσει και να σου πει τι είναι ο θόρυβος

Στάλθηκε από το D6603 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/9/2016 at 4:39 ΜΜ, activious said:

ξεκιναω για τις διακοπες..ολο χαρα...απο Βολο,φτανω Αθηνα...,με το που σταματαω..τσακκκκκ.μεταλικος ηχος,απο χαμηλα μπροστα,στο ρελαντι..σαν να εχεις μια μεταλικη "προπελα" και να χτυπαει καπου και να ακους τον θορυβο...(μεχρι θηβα δεν το εκανε σιγουρα..γιατι εκανα σταση για "ξελαφρωμα":crazy:)

μεση ταχυτητα 160 χλμ/ωρα..

σβηνω...μετα απο 5 ωρες παω να το παρω να παω αεροδρομιο...ολα καλα...ο ηχος ακουγοταν ΜΟΝΟ οταν ανοιγα το aircondition...

καποιες μερες μετα γυρναω Βολο,μολις φτανω ακουγοταν λιγοτερο απο την Αθηνα..αλλα μετα τα πρωτα 280 χλμ αρχισε να το κανει..οταν ανοιγω aircondition το κανει πολυ πιο δυνατα...

με το που παταω τον συμπλεκτη...δεν ακουγετε τιποτα...εξαφανιζεται ο θορυβος...

καμια ιδεα απο καποιον?

Το βρήκες τι ήταν για να φτιάξουμε και το θέμα ?

:rock:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.