Jump to content
alexandros29

Golf 5 - Safe mode Στροφες 3000

Recommended Posts

Το εχετε ξανα ακουσει η διαπιστωσει εν κινησει το αυτοκινητο χωρις να βγαλει μηνυμα δεν ανεβαζε πανω από 3000 στροφες golf Gt και μετα από κλείσιμο ανοιγμα διακοπτη εβγαλε το εικονιδιο της μηχανης!Μετα από 2 ωρες που το ξαναπηρα όλα κανονικα αλλα το εικονιδιο δεν εφυγε,την επομενη μερα εξαφανιστηκε και όλα κανονικα ...σαν να το εβαλε σε safe mode  το αυτοκινητο δεν ξερω γιατι όμως ,για βοηθηστε

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Παλιοτερα μου το ειχε βγαλει σαν σφαλμα αυτό που λες σφαλμα .P2006 ΚΛΑΠΕΤΟ ΕΙΣΑΓΩΓΗ  αλλα μου ειπε δεν είναι τιποτα και δεν μου δημιουργησε πρόβλημα ποτε !Ξερεις ποσο κοστιζει και αν θελει δουλεια πολύ;

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα κλαπέτο εναλλαγής ή/και σκάστρα.

 

Link to comment
Share on other sites

golf 5 tsi μου παρουσίασε ακριβώς το ίδιο. δεν μου ανέβαζε πάνω  απο 3.000 στροφές,  την επόμενη στον δρόμο για το συνεργείο δούλευε σωστά ,μπήκε στο pc και έδειξε κλαπέτο εισαγωγής. ο μηχανικός μου είπε οτι αν μου το ξανακάνει χρειάζεται αλλαγή καθώς δεν παίρνει διόρθωση. το βράδυ ζέσταμα και άνοιγμα και όλα καλά , 2ο άνοιγμα όλα καλά , 3ο άνοιγμα .....πίκρα.

συνεργείο λοιπόν και αντικατάσταση ανταλλακτικού, δοκιμή απο τον μηχανικό όλα καλά, δοκιμή απο εμένα όλα καλά...... μετά απο 5 ζόρικα λεπτά τα ίδια ....... και βρίσκομαι εις την αναμονή       

Link to comment
Share on other sites

το κλαπέτο εισαγωγής μαζι με τοποθέτηση και σετάρισμα 220. 

βέβαια μετά την αλλαγή έκανε πάλι τα ίδια οπότε δεν ξέρω κατά πόσο έφταιγε το κλαπέτο. προς το παρών η αιτία είναι άγνωστη και το αυτοκίνητο εξακολουθεί να είναι μέσα παιδεύοντας τον μάστορα.  

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 2 χρονια παλι μπηκε σε safe mode .Δεν αναψεψλαμπακι μηχανης ,εσβησα ξαναναψα κ ολα οκ. 30 λεπτα νωριτερα εβαλα βενζινη απο πρατηριο οχι επωνυμο ενω ειχα αδειασει ρουφήξει το ντεποζιτο.Παει το μυαλο μου εκει κακης ποιοτητας βενζινης και μετα στο κλαπετο εισαγωγής καποια προσωρινη αρρυθμία.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

έχω το ίδιο πρόβλημα οποτε του έρθει εδώ και μερικούς μήνες...
άνοιξα ένα ίδιο θέμα δεν είχα δει ότι υπάρχει ήδη...


αν σβήσω διακόπτη στρώνει και τόσο καιρό δεν κατέγραφε βλάβη δεν ανάβει ούτε το check engine τελικά χθες την τσάκωσα
 

Edited by Deus164
Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοιγω αλλο θεμα, σε 20vt μετα απο καποια ωρα μεσα σε κινηση, με εξωτερικη θερμοκρασια αυτες τις μερες 33-35 βαθμους, ξεκινα σταματα, ξεκινα σταματα, πεφτει σε safe mode, ιντερκουλερ ειναι το μαμα, εκεινη την στιγμη σηκωνει 60-70 βαθμους εισαγωγη μεσα στην κινηση, βλαβη δεν καταγραφει, υπαρχει περιπτωση να ειναι απο αυξημενη θερμοκρασια εισαγωγης?? Οσο ειχα παλια το ιντερκουλερ μετωπης απο οσο θυμαμαι δεν ειχα τετοια προβληματα. Ειναι στο προγραμμα να ξαναμπει ιντερκουλερ μετωπης. Αλλα ειναι απο εκει το θεμα?? ή κατι αλλο??

Edited by dasauto
Link to comment
Share on other sites

Απο το smic ειναι, αλλα στην κινηση δεν επρεπε να πεφτεις σε sm τοσο ευκολα, με part throttle.
Αντε μετα τα 180 -200 σε πατημα. Βαλε ενα i/c να τελειωνεις.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Golv gt 170  πριν 3 μερες  σε ανοιγμα απο 4η χαμηλα στις 3500-3800 μου εκανε ενα μικρο κοψιματακι τις επομενες μερες το ανοιγα για να δω αλλα απο τις 10 φορες μου το εκανε μονο 1 στις μικρες ταχυτητες μεχρι 3η ολα καλα.Σημερα παω να κανω το ιδιο με 4η χαμηλα,δεν μου ανεβαζε πανω απο 3000 στροφες.Εβησα μηχανη ξανανοιξα τα ιδια 3 φορες την τεταρτη μου εβγαλε το λαμπακι της μηχανης.Ο μαστορας μου ειπε να ξοδοψω την βενζινη να το γεμισω αλλου και να ερθω να μου σβησει την βλαβη.Μου ειπε τωρα τελευταια εχουν ερθει αρκετα tsi λογο βενζινης

 

Μετα απο 2 χρονια μου το ξαναεκανε...παρα 1 μερα ... Golv gt 170  πριν 3 μερες  σε ανοιγμα απο 4η χαμηλα στις 3500-3800 μου εκανε ενα μικρο κοψιματακι τις επομενες μερες το ανοιγα για να δω αλλα απο τις 10 φορες μου το εκανε μονο 1 στις μικρες ταχυτητες μεχρι 3η ολα καλα.Σημερα παω να κανω το ιδιο με 4η χαμηλα,δεν μου ανεβαζε πανω απο 3000 στροφες.Εβησα μηχανη ξανανοιξα τα ιδια 3 φορες την τεταρτη μου εβγαλε το λαμπακι της μηχανης.Ο μαστορας μου ειπε να ξοδοψω την βενζινη να το γεμισω αλλου και να ερθω να μου σβησει την βλαβη.Μου ειπε τωρα τελευταια εχουν ερθει αρκετα tsi λογο βενζινης

 

 

edit: τα μετεφερα εδω μιας και ειναι το ιδιο θεμα..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.