Jump to content
GRAMMARIOS

Polo 1.4TDI 90PS BMT

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα.Ελπιζω να είστε όλοι καλά.Κατεβηκα από το πρώτο μου μπαρόκ ως δοκιμος και θέλω να πάρω αυτοκίνητο.Κανω πολύ κέφι το Polo 1.4TDI με τα 90 άλογα.Εχω βρει ένα κι είναι μοντέλο 1/15 με κάτω από 25000 στην DasWeltAuto.Δυστυχως έχω διαβάσει ότι αυτοί οι κινητήρες έβγαλαν αρκετά προβλήματα και μιας και είναι από τις πρώτες παρτίδες το αυτοκίνητο φοβάμαι μην τρέχω κάθε λίγο και λιγάκι σε συνεργεία.Στη θέση μου θα το αγοραζατε;Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο θέμα που έχει αυτός ο κινητήρας ειναι το βολάν. Αν έχει αλλαχτεί το βολάν, το αυτοκίνητο δεν έχει κανένα άλλο πρόβλημα. Ροπή έχει, οικονομικό ειναι, καλή ποιότητα των υλικών, ήσυχη καμπίνα, καλή ποιότητα κύλησης.

Είμαι κάτοχος του συγκεκριμένου αυτοκινήτου από τον 04/15, εχω αλλάξει βολάν, και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Εάν είχα την επιλογή, ξανά το πολακι θα έπαιρνα.

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ.Υπαρχει περίπτωση να έχει αλλάχτει το βολαν μιας κι είναι τα επίσημα μεταχειρισμενα της Kayenta;Επίσης η εγγύηση που σου δίνει η εταιρεία είναι για 1ή 2 χρόνια;Αν είναι για δύο χρόνια μπορώ να ζητήσω αλλαγή χωρίς να μου έχει εμφανίσει πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ.Υπαρχει περίπτωση να έχει αλλάχτει το βολαν μιας κι είναι τα επίσημα μεταχειρισμενα της Kayenta;Επίσης η εγγύηση που σου δίνει η εταιρεία είναι για 1ή 2 χρόνια;Αν είναι για δύο χρόνια μπορώ να ζητήσω αλλαγή χωρίς να μου έχει εμφανίσει πρόβλημα;

Δεν το γνωρίζω αυτό, εμένα ας πούμε το αυτοκίνητο δεν εμφάνισε τα συμπτώματα που είχαν αλλά polo. Η Vw σου δίνει 2 χρόνια εγγύηση, μπορείς μέσα σε αυτά δυο χρόνια να κανείς την αλλαγή χωρίς να σου παρουσιάσει πρόβλημα το αυτοκίνητο, όπως εγώ έκανα δηλαδή.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω κάτι;επειδή σκέφτηκα να δώσω το polo tdi 1.4 highline και να πάρω το up γιατί πήραμε λόγω οικογένειας passat tdi σε πολύ γνωστή αντιπροσωπεια VW μου το παίρνανε (για ανταλλαγή)12000 και ψιλοτρελαθηκα.το αμάξι είναι το highline και μοντέλο του 15.μπορείς να μου πεις εσύ σε τί τιμή θα το πάρεις;

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν , George Pablo Garcia said:

Να σε ρωτήσω κάτι;επειδή σκέφτηκα να δώσω το polo tdi 1.4 highline και να πάρω το up γιατί πήραμε λόγω οικογένειας passat tdi σε πολύ γνωστή αντιπροσωπεια VW μου το παίρνανε (για ανταλλαγή)12000 και ψιλοτρελαθηκα.το αμάξι είναι το highline και μοντέλο του 15.μπορείς να μου πεις εσύ σε τί τιμή θα το πάρεις;και αν θέλει και κάποιο αλλο μελος να μου πει την αποψη του.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το αγορασα 12500€.Δεν ξέρω κατά πόσο επηρέασε την τιμή το γεγονός ότι είναι τριπορτο.

Επειδη οδήγησα και το up σου προτείνω να μην δώσεις το Polo.Η άποψη μου για το up είναι πως είναι ιδανικό αυτοκίνητο για να κάνεις τις δουλειές σου εντός ενός μεγάλου χώρου οπως π.χ ένα αεροδρόμιο ή ένα βιομηχανικό πάρκο.Επισης δεν αξίζει για τις μετακινήσεις σου μέσα στην πόλη.Νιωθεις ότι η ένδειξη για την αλλαγή των ταχυτήτων σε τρολλαρει στα ίσια.Σκεψου ότι σου προτείνει να βάλεις 5η στα 60χλμ και μιλάμε για βενζίνη.Επισης,συγκριτικα το up καιεί περισσότερο από το Polo και είναι και μια κατηγορία κάτω.Προσωπικη μου άποψη μην πάρεις up.

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
44 λεπτά πριν , George Pablo Garcia said:

Να σε ρωτήσω κάτι;επειδή σκέφτηκα να δώσω το polo tdi 1.4 highline και να πάρω το up γιατί πήραμε λόγω οικογένειας passat tdi σε πολύ γνωστή αντιπροσωπεια VW μου το παίρνανε (για ανταλλαγή)12000 και ψιλοτρελαθηκα.το αμάξι είναι το highline και μοντέλο του 15.μπορείς να μου πεις εσύ σε τί τιμή θα το πάρεις;

Δυστυχώς εκεί είναι η τιμή. Το δικό μου το παίρνουν περί τα 10.000€ και είναι η βασική έκδοση με 25k χλμ. περίπου.

Είναι ένας από τους λόγους που μετανιώνεις κάθε φορά που παίρνεις καινούριο αυτοκίνητο, η πολύ χαμηλή μεταπωλητική του αξία σε σχέση με το τι πλήρωσες.

Εκεί κερδίζει ο αγοραστής, εκεί και η αντιπροσωπεία από το κέρδος που βάζει επί της τιμής πώλησης (πάντα όταν το αυτοκίνητο δεν έχει πρόβλημα ή δεν το έχουν βρει ότι έχει :rock: ).

Link to comment
Share on other sites

Για δώσε μερικές εξηγήσεις τι σημαίνει ότι δεν βρίσκουν το προβλημα;Παίζει να κάνουν κι επίτηδες τα στραβά ματιά;

Link to comment
Share on other sites

Γενικά αν δεν έχεις ανάγκη να το δώσεις και δεν υπάρχει σοβαρός λόγος,μην το δώσεις.Αν δεν κάνω λάθος καινούριο έχει γύρω στις 15500.Αν κάποιος θέλει να πάρει αυτοκίνητο για να το κρατήσει μια 5ετια+ δεν θα σκεφτεί τα 1500€ για να πάρει αυτοκίνητο και μάλιστα καινούριο.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια.το δικο μου ειναι το 1.4 tdi exclusive χωρις το DSG.δεν το λενε πια highline απο ο,τι βλεπω.για δες ποσο εχει

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει.το γράφω παραπανω.αλλα σου λεω πως το ρωτησα και μου ειπαν πως κανει 16.900 καινουργιο το δικο μου.εγω ειχα δωσει συγκεκριμενα.17100.

Link to comment
Share on other sites

Δε πα να είναι και skyline τα 14000 δεν τα πιάνεις.Για να πιάσεις τα 14000 στην αγγελία θα βάλεις 15000.Θα βλέπει ο άλλος Polo Highline μεταχειρισμενο με 15000 και θα κόβει λάσπη.Ημαρτον.Οι άνθρωποι που παίρνουν μεταχειρισμενο αυτοκίνητο θέλουν ένα καρουλι να κάνει καλά τη δουλειά του και να μην τρέχουν στα συνεργεία κάθε λίγο και λιγάκι.Και στην τελική αυτός που θα πάρει μεταχειρισμενο δεν θα πει ποτέ:Ααα είναι το trendline άρα δεν το παίρνω.Εγω κοιτάζω μόνο για comfortline και θα μείνω χωρίς αυτοκίνητο μέχρι να το βρω στα λεφτά που θέλω.Ημαρτον ρε φίλε και πάλι ήμαρτον.Μακαρι να το δώσεις και 16901.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια.το δικο μου ειναι το 1.4 tdi exclusive χωρις το DSG.δεν το λενε πια highline απο ο,τι βλεπω.για δες ποσο εχει

Μπορει το exclusive να εχει λιγο παραπανω εξοπλισμο απο το highline. Η ουσια ειναι πως οταν το μεταχειρισμενο φτανει κοντα στη τιμη του καινουριου τοτε ο αλλος θα παρει το καινουριο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη να μου το παρει η αντιπροσωπεια 12 και να το πουλαει μετα 15.σωπα ρε μαγκα.για δες λιγο ποσο πουλαει και ποιες εκδοσεις στο επισημο site της VW τα μτχ  και ελα να μου ξαναπεις ημαρτον.το καταλαβαινω να βγαλει 1χιλ αλλα 3 οχι.

Edited by George Pablo Garcia
Link to comment
Share on other sites

Είσαι σοβαρός τώρα;Κουμάντο θα κάνεις στην αντιπροσωπία πόσο κέρδος θα βγάλει;Βάλ το κι εσύ 15000 κι αν είσαι μάγκας πουλά το.Ακομα και να μην το πουλήσει η αντιπροσωπία θα βρει κάπως να το αξιοποιησει όπως leasing,ενοικιαζομενα κτλ.Εσυ τι θα κάνεις αν δεν το πουλήσεις στα 14000-15000;Τέλος πάντων δικό σου αυτοκίνητο είναι.Αν το αξιολογείς ότι αξίζει αυτά τα λεφτά πουλά το τόσο.Μετα μην λες δεν μπορώ να το πουλήσω κι έμεινα με το poli στο χέρι.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν καταλαβες καλα!ΔΕΝ εχω αναγκη να το πουλησω.αλλα οταν μου λενε οτι θα το πουλήσουν 500 ευρω πανω με θεωρουν βλακα και δεν το ανέχομαι.οποιος θελει να τον θεωρουν βλακα ας τα δεχεται ολα αμασητα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.