Jump to content
MAGAIVER

ΔΕΝ ΑΝΑΒΕΙ Η ΛΑΜΠΑ ΤΟΥ ΠΟΡΤ ΜΠΑΓΚΑΖ.

Recommended Posts

Πριν από λίγες μέρες παρατήρησα ότι η λάμπα του πορτ μπαγκάζ δεν δούλευε. ¨όταν πήγα στον ηλεκτρολόγο μου είπε ότι η λάμπα ήταν εντάξει πλην όμως δεν υπήρχε ρεύμα στο φωτιστικό. Επίσης μου είπε ότι μάλλον κόπηκε κανά καλώδιο και θα χρειαζόταν να το ξηλώσει και να το ψάξει. Αμέσως το πήρα και ξήλωσα τη ταπετσαρία δεξιά και αριστερα΄. Αριστερά οι 3 φύσες ήταν εντάξει κουμπωμένες και δεξιά όσο μπορούσα να δω το καλώδιο ήταν εντάξει. Ξέχασα να πω ότι δεν βγάζει ένδειξη στο ταμπλό όταν είναι ανοιχτό το πορτμπαγκάζ. Δεν μου βγάζει κάποια ένδειξη στο καντράν. Υπάρχει περίπτωση να κάηκε κάποια ασφάλεια ή να έχει κάποια λειτουργία να μην ανάβει το λαμπάκι? Ευχαριστώ. 

Edited by MAGAIVER
Link to comment
Share on other sites

Στα ιδια ειμαι κι εγω. Αυτο που μου ειπαν ειναι οτι μπορει να φταιει το μπουτον του πορτ μπαγκαζ που για να αλλαξει πρεπει να αλλαξεις ολη τη κλειδαρια. Δεν νομιζω οτι αξιζει. Εκτος αν γινεται αλλιως

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

κατά πασα πιθανότητα φταίει η κλειδαριά..
δοκίμασε να ρίξεις contact cleaner μέσα στην κλειδαριά και να την κλειδώσεις με το χέρι μερικές φορές μήπως στρώσει.

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο μίλησα με φίλο που ασχολείται με passat και μου είπε ότι κατά 90% είναι η κλειδαριά. Μεταχειρισμένη γύρω στα 30 ευρώ. Επίσης εδώ και λίγο καιρό έβαζα σπρει σιλικόνης στη κλειδαριά, Μήπως αυτό πείραξε κάτι? πάντως θα αγοράσω και θα βάλω contact cleaner για δοκιμή.  Πιστεύω ότι σε καμιά βδομάδα θα έχω αλλάξει τη κλειδαριά και θα επανέλθω να γράψω εντυπώσεις. 

Link to comment
Share on other sites

αυτό μου το είχε κάνει το προηγούμενο αμάξι που είχα το polo στην πίσω δεξιά πόρτα και δεν μου άναβε ούτε η ένδειξη ότι είναι ανοιχτή πόρτα αλλα ούτε και τα φώτα μέσα στο αμάξι.
με contact cleaner δυο φορες που είχα βάλει είχε στρώσει για το διάστημα που χρησιμοποιούσα την πόρτα και έβλεπα αν δουλεύει η όχι .
δεν είναι μόνιμη λύση εννοείτε απλά για να κανεις την δουλειά σου μέχρι να την αλλάξεις.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , konza1990 said:

Και ασπουμε οτι βρω το υγρο αυτο, μετα που το ριχνω;;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Κάπου θα υπάρχει άνοιγμα ή τρυπούλα στην κλειδαριά. Βάλε το σωληνάκι που συνήθως συνοδεύει τέτοιου είδους σπρέι και ρίξε. Περίμενε μερικά λεπτά (5-6) αφού ρίξεις και δοκίμασε να κλειδώσεις.        

Link to comment
Share on other sites

Εχθές έβγαλα τη κλειδαριά και έλυσα το πλαστικό καπάκι (όχι δύσκολα) και είδα ότι μέσα υπάρχει ένα μικρό μοτεράκι με ένα πλαστικό πίρο και γρανάζι και επίσης υπάρχει και ένας μικροδιακόπτης όπου εκεί μάλλον υπάρχει το πρόβλημα. Αυτό το διακοπτάκι έχει ένα μικρό έλασμα και δίνει την εντολή στη λάμπα και στο καντράν. έριξα σε αυτό WD -40 διότι ξέχασα να αγοράσω  contact cleaner και άρχισε να δουλεύει η ένδειξη, πλην όμως μετά από 10 προσπάθειες ξανακάνει το ίδιο πρόβλημα. Όχι συνέχεια κάποιες στιγμές ξεκολλάει, 5 φορές στις 10 προσπάθειες. Τώρα το πρόβλημα που ανέφερα το έχει ο μικροδιακόπτης και με το άλλαγμα του θα διορθωθεί χωρίς να χρειαστεί να αλλάξουμε κλειδαριά. Ο τύπος του διακόπτη είναι: cherry DK1G-SND και δεν κοστίζει ακριβά.. Επειδή είμαι Σέρρες δεν μπόρεσα να βρω αλλά υπάρχει αντιπρόσωπος στην αθήνα. Μόλις το ξαναλύσω θα έχω και τη φωτογραφική μηχανή μαζί μου για να δείξω πόσο απλό είναι μιας και δεν είμαι μάστορας. Σχετικό:                    http://che*******hes.com/product/snap-action-microswitch-sub-subminiature-dk/

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago , MAGAIVER said:

Εχθές έβγαλα τη κλειδαριά και έλυσα το πλαστικό καπάκι (όχι δύσκολα) και είδα ότι μέσα υπάρχει ένα μικρό μοτεράκι με ένα πλαστικό πίρο και γρανάζι και επίσης υπάρχει και ένας μικροδιακόπτης όπου εκεί μάλλον υπάρχει το πρόβλημα. Αυτό το διακοπτάκι έχει ένα μικρό έλασμα και δίνει την εντολή στη λάμπα και στο καντράν. έριξα σε αυτό WD -40 διότι ξέχασα να αγοράσω  contact cleaner και άρχισε να δουλεύει η ένδειξη, πλην όμως μετά από 10 προσπάθειες ξανακάνει το ίδιο πρόβλημα. Όχι συνέχεια κάποιες στιγμές ξεκολλάει, 5 φορές στις 10 προσπάθειες. Τώρα το πρόβλημα που ανέφερα το έχει ο μικροδιακόπτης και με το άλλαγμα του θα διορθωθεί χωρίς να χρειαστεί να αλλάξουμε κλειδαριά. Ο τύπος του διακόπτη είναι: cherry DK1G-SND και δεν κοστίζει ακριβά.. Επειδή είμαι Σέρρες δεν μπόρεσα να βρω αλλά υπάρχει αντιπρόσωπος στην αθήνα. Μόλις το ξαναλύσω θα έχω και τη φωτογραφική μηχανή μαζί μου για να δείξω πόσο απλό είναι μιας και δεν είμαι μάστορας. Σχετικό:                    http://cherryswitches.com/product/snap-action-microswitch-sub-subminiature-dk/

http://www.****.gr/details/map/d_54_64jc16_3c20725e7451ae3gcg75?LogEntryType=ShowMap

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

Εχθές έβγαλα τη κλειδαριά και έλυσα το πλαστικό καπάκι (όχι δύσκολα) και είδα ότι μέσα υπάρχει ένα μικρό μοτεράκι με ένα πλαστικό πίρο και γρανάζι και επίσης υπάρχει και ένας μικροδιακόπτης όπου εκεί μάλλον υπάρχει το πρόβλημα. Αυτό το διακοπτάκι έχει ένα μικρό έλασμα και δίνει την εντολή στη λάμπα και στο καντράν. έριξα σε αυτό WD -40 διότι ξέχασα να αγοράσω  contact cleaner και άρχισε να δουλεύει η ένδειξη, πλην όμως μετά από 10 προσπάθειες ξανακάνει το ίδιο πρόβλημα. Όχι συνέχεια κάποιες στιγμές ξεκολλάει, 5 φορές στις 10 προσπάθειες. Τώρα το πρόβλημα που ανέφερα το έχει ο μικροδιακόπτης και με το άλλαγμα του θα διορθωθεί χωρίς να χρειαστεί να αλλάξουμε κλειδαριά. Ο τύπος του διακόπτη είναι: cherry DK1G-SND και δεν κοστίζει ακριβά.. Επειδή είμαι Σέρρες δεν μπόρεσα να βρω αλλά υπάρχει αντιπρόσωπος στην αθήνα. Μόλις το ξαναλύσω θα έχω και τη φωτογραφική μηχανή μαζί μου για να δείξω πόσο απλό είναι μιας και δεν είμαι μάστορας. Σχετικό:                    http://che*******hes.com/product/snap-action-microswitch-sub-subminiature-dk/

Εγω εριξα contact cleaner και δεν ειδα ανταποκριση. Ουτε στο καντραν ουτε στο φως. Μολις εχεις νεα ενημερωσε με καθως ειμαι απο θεσσαλονικη η παρε ενα κ για μενα :ρ

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 17/9/2016 at 1:27 ΜΜ, konza1990 said:

Εγω εριξα contact cleaner και δεν ειδα ανταποκριση. Ουτε στο καντραν ουτε στο φως. Μολις εχεις νεα ενημερωσε με καθως ειμαι απο θεσσαλονικη η παρε ενα κ για μενα :ρ

Sent from my iPhone using Tapatalk

Βρήκα στο you tube βιντεάκι πως λύνεται ο διακόπτης, θα το χρειαστείς μόλις πάρεις το microswitch και επίσης έτσι μπαίνει σωστά το ccleaner. μέσα έχει και άλλο βίντεο πως βγαίνει από το πορτ μπαγκάζ: 

 

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα στο you tube βιντεάκι πως λύνεται ο διακόπτης, θα το χρειαστείς μόλις πάρεις το microswitch και επίσης έτσι μπαίνει σωστά το ccleaner. μέσα έχει και άλλο βίντεο πως βγαίνει από το πορτ μπαγκάζ: 

 

Το θεμα ειναι να παρω πρωτα το microswitch η να δοκιμασω πρωτα βγαζοντας σκετη τη κλειδαρια;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago , konza1990 said:

Το θεμα ειναι να παρω πρωτα το microswitch η να δοκιμασω πρωτα βγαζοντας σκετη τη κλειδαρια;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου, λύσε πρώτα τη κλειδαριά και ρίξε σπρέι, αλλιώς μια και καλή άλλαξε το διακοπτάκι. Εγώ μόλις έριξα WD-40 επειδή δεν είχα contact δουλεύει όσο περνάει ο καιρός καλύτερα,  επίσης για να πάει καλύτερα το υγρό στο διακοπτάκι, έκοψα λίγο το μικρό λαστιχένιο περίβλημα (κόκκινο χρώμα) που υπάρχει γύρω από το κουμπί του και το κάνει αδιάβροχο, διότι είναι sealed microswitch. Αν δεις ότι πάλι δεν κάνει επαφή το αλλάζεις στα σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.