Jump to content
GRAMMARIOS

Αερόσακος οδηγου-Start stop error- ESP

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα.Αγορασα ΧΘΕΣ 15/09/2016 ένα μεταχειρισμενο Polo 1,4TDI με 22000χλμ από τα επίσημα μεταχειρισμενα της KARENTA(DasWeltAuto).Φεύγοντας μου άναψε το λαμπάκι του αερόσακου του οδηγού,μου εμφάνισε error στο σύστημα start-stop κι όταν έπεσα σε μια λακουβα μου άναψε το ESP.Οπως καταλαβαίνετε έμεινα παγωτό.Το καντράν στα 5 πρώτα χιλιόμετρα που του έκανα έγινε χριστουγεννιατικο δέντρο.

Το πήγα σήμερα στο service της KARENTA αλλά δεν μπορούσαν να το φτιάξουν και το κράτησαν μέσα.Πήγαν να σβήσουν τα σφάλματα από τον εγκέφαλο  αλλά το λαμπάκι του αερόσακου παρέμενε αναμένουμε και συνεχίζε το error στο start-stop.

Έχει τύχει σε κανέναν άλλο αυτό;Είναι όντως ο αερόσακος και το start stop ή να αρχίσω να ανησυχώ ότι μπορεί να έχει πειράχτει ο εγκέφαλος;Γενικά τι παίζει;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , GRAMMARIOS said:

Παιδιά καλησπέρα.Αγορασα ΧΘΕΣ 15/09/2016 ένα μεταχειρισμενο Polo 1,4TDI με 22000χλμ από τα επίσημα μεταχειρισμενα της KARENTA(DasWeltAuto).Φεύγοντας μου άναψε το λαμπάκι του αερόσακου του οδηγού,μου εμφάνισε error στο σύστημα start-stop κι όταν έπεσα σε μια λακουβα μου άναψε το ESP.Οπως καταλαβαίνετε έμεινα παγωτό.Το καντράν στα 5 πρώτα χιλιόμετρα που του έκανα έγινε χριστουγεννιατικο δέντρο.

Το πήγα σήμερα στο service της KARENTA αλλά δεν μπορούσαν να το φτιάξουν και το κράτησαν μέσα.Πήγαν να σβήσουν τα σφάλματα από τον εγκέφαλο  αλλά το λαμπάκι του αερόσακου παρέμενε αναμένουμε και συνεχίζε το error στο start-stop.

Έχει τύχει σε κανέναν άλλο αυτό;Είναι όντως ο αερόσακος και το start stop ή να αρχίσω να ανησυχώ ότι μπορεί να έχει πειράχτει ο εγκέφαλος;Γενικά τι παίζει;

Μπορώ να απαντήσω για το start stop error το οποίο σε εμένα συνοδεύονταν από κίνηση του στροφομέτρου από 0- τέρμα. μετά από ψάξιμο κάποιων ημερών βρήκαν ότι έφταιγε ο αισθητήρας της νεκράς. Δεν αντικαταστάθηκε , απλά καθαρίστηκε και μετά ήταν ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Το στροφομετρο σε εμένα δεν κάνει κάποια περίεργη κίνηση και γενικότερα ελπίζω να μην κάνει ποτέ. Η νεκρά σου έκανε κάποιον περίεργο ήχο ή είχε κάποιο πρόβλημα;Ποσο εμπιστοσύνη γενικά έχεις στα επίσημα service όταν οι ζημιές ή οι βλάβες καλύπτονται από την εγγύηση;Πως ξέρω ότι δεν θα κάνουν ένα "μπαλωμα" και μόλις λήξει η εγγύηση να σκάσει η λυπητερη;

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έκανε κανένα περίεργο θόρυβο, μετά του καθάρισμα του αισθητήρα έχει περάσει ένας χρόνος και 20.000χμ και ακόμα δεν ξαναπαρουσίασε κάτι ξανά με το start stop. Ίσως το είδος της βλάβης να είναι διαφορετικό. Πάντως αν δεν βγάλουν άκρη πες τους να ελέγξουν τον αισθητήρα της νεκράς.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα από την Karenta και μου είπαν ότι έχει πρόβλημα το εγκεφαλική του αερόσακου και το έχουν παραγγείλει από Γερμανία.Αυτο ευθύνεται και για το start-stop καθώς όπως μου είπαν για να λειτουργήσει το start-stop πρέπει να φοράς τη ζώνη και να είναι ενεργοποιημενος κι ο αερόσακος.Για τις άλλες ενδείξεις που μου έβγαλε(ESP,ολισθηρο οδοστρωμα και τρίγωνο)δεν μου είπαν κάτι και θα ελεγξουν πάλι το αυτοκίνητο αφού τοποθετηθεί το ανταλλακτικό.Για να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.