Jump to content
giannis_vag90

Golf 5/6 1.4 Tsi - Πρόβλημα με κύλινδρο/πιστόνι (Ανακατασκευή Μοτέρ - Επισκευή) [ΒΜΥ-BLG-CAVD]

Recommended Posts

Μόλις πήρα τιμή από αντιπροσωπεία. 263ευρω το ένα!!! Σύνολο 1052ευρώ η τετράδα!!!

Οι λύσεις πλέον είναι:

1) Αγορά εκτός αντιπροσωπείας. (εαν ξέρει κανείς κανα site έγκυρο ας μου πει)

2) Αγορά 1τεμ μεταχειρισμένου μπεκ για να ξεμπλέκουμε και φθηνά-φθηνά.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν πας για παραπάνω δύναμη >280, βάλε ελατήρια πιστονιών σε όλα καινούργια, αντλία λαδιού, μπεκ λαδιού, μέταλλα, οδηγούς βαλβίδων και κλείστο.

Φυσικά θα πρέπει να λυθούν και τα 4 μπιελοπίστονα και να τα δει σε ρεκτιφιέ ένα ένα για αστοχίες μήπως έχουν παραμορφώσεις ή ρωγμές.

Μπεκ άλλαξε το ένα και τέλος. Εννοείται ότι αλλάζουν όλες οι βίδες, μπουζόνια, φλάτζες κλπ.

Για σωστή ανακατασκευή μοτέρ θες ένα ποσό ιδιαίτερα μεγάλο, που ξεφεύγει.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , nikdev said:

Αν δεν πας για παραπάνω δύναμη >280, βάλε ελατήρια πιστονιών σε όλα καινούργια, αντλία λαδιού, μπεκ λαδιού, μέταλλα, οδηγούς βαλβίδων και κλείστο.

Φυσικά θα πρέπει να λυθούν και τα 4 μπιελοπίστονα και να τα δει σε ρεκτιφιέ ένα ένα για αστοχίες μήπως έχουν παραμορφώσεις ή ρωγμές.

Μπεκ άλλαξε το ένα και τέλος. Εννοείται ότι αλλάζουν όλες οι βίδες, μπουζόνια, φλάτζες κλπ.

Για σωστή ανακατασκευή μοτέρ θες ένα ποσό ιδιαίτερα μεγάλο, που ξεφεύγει.

Νίκο, θα παραμείνω στα πλαίσια του μοτερ (280-290).

Φυσικά θα αλλαχτούν τα πιο πάνω που είπες, ο μηχανικός δυστηχώς μπήκε για χειρουργίο και σε 2 εβδομάδες θα ξαναρχίσουμε εργασίας. κατέβηκε πάντως το μπιελοπίστονο του 4ου κυλίνδρου όπου είδαμε ότι το ελατήριο ήταν χαλαρό, οπτικά δεν υπήρχαν σημάδια παραμόρφωσης ή ρογμών. Όταν θα κατεβούν και τα άλλα θα πάνε για ρεκτιφιέ για μέτρημα και θα μετρηθούν και οι κύλινδροι.

Για το μπεκ τώρα, ΟΛΟΙ μου λένε να πάω για τετράδα. Εκτιμάς ότι εαν αλλαχτεί το 1 δεν θα υπάρξει πρόβλημα; Βρήκα μπεκ Magneti Marelli που μου είπανε ότι είναι ακριβώς τα ίδια τα εργοστασιακά, αληθεύει; Πάντως έχουνε τον ίδιο κωδικό 03C906036E

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχουμε update πάνω στο θέμα.

Μετρήθηκαν τα πιστόνια και είναι οκ.

Μετρήθηκαν οι κυλίνδροι όλα οκ.

Τα μέταλλα μου είπαν ότι δεν χρίζουν αλλαγής είναι σε πάρα πολύ καλή κατάσταση.

Προχώρησα σε παραγγελία σε όλες τις φλάτζες και τσιμούχες. 

Καινούργιο σετ ελατήρια πιστουνιού.

Καινούργιο σετ μπεκ.

Καθάρισμα βαλβίδων.

Οδηγοί βαλβίδων.

Upgrade σετ ελατήρια βαλβίδων. (just in case)

Το καπάκι πήγε ρεκτιφιέ.

 

Και μόλις παραλάβω τα πράγματα ξεκινώ επιτέλους το δέσιμο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Με το καλό λοιπόν!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπεριζω την ομάδα σαν νέος στο club. θα χρειαστώ τα φώτα σας όσον αφορά την επισκευή μοτέρ γιατί ο μάστορας μου είπε ότι για εκεί πάμε. το αμάξι μου κάνει ενα  πολύ μικρό ρετάρισμα στο ρελαντί και όταν είναι παγωμένο κάποιες φορές αναβοσβηνει το check για λίγο και μετά σβήνει. το βάλαμε στον εγκέφαλο και βγάζει ζημιά 1 και 4 κύλινδρο. κάναμε τράμπα τους πολλαπλασισστης  1 με τον 2 και τον 3 με τον 4 αλλά πάλι βγάζει την ίδια ζημιά. στην πορεία δεν κάνει ούτε διακοπές ούτε τπτ. από σέρβις μπουζι και τα σχετικά αλλαχτηκαν πρόσφατα. χιλιόμετρα έχω 200.000. 

Edited by Spiliospnt
Link to comment
Share on other sites

Έχεις εικόνα πόσο περίπου μπορεί να φτανει μια τέτοια ζημιά? γιατί ο μάστορας μου είπε γύρω στα 1500€ και με βάρεσε ένα μικρό εγκεφαλικό. επίσης αν κάτι καθαριστικά που κυκλοφορούν στην αγορά θα μπορούσαν να βελτιώσουν καθόλου την κατάσταση?

Edited by Spiliospnt
Link to comment
Share on other sites

Τα καθαριστικά δυστυχώς δεν βοηθούν καθόλου, πεταμένα λεφτά. Η τιμή θα εξαρτηθεί και από τι θα χρειαστείς να αντικαταστήσεις αλλά νομίζω ότι σε καμιά περίπτωση δεν θα πέσει κάτω από 1000.

Link to comment
Share on other sites

από το λίγο που έψαξα στο ίντερνετ είδα ότι γενικά είναι ένα θέμα που αργά ή γρήγορα σε όλους χτυπάει την πόρτα. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εμενα μου ρεταρε και αρχισε να μου τσιμπαει λαδακι παραπανω στα 140. 000 χλμ του ανοιξαμε κεφαλη και στο ενα πιστονι ειδαμε την διωρυγα της κορινθου ειχε ραγισει οταν το βγαλαμε ανοιξε στα δυο του περασαμε καινουργια ελατηρια σε ολα τα πιστονια και το σπασμενο το αλλαξαμε με μεταχειρισμενο καινουργια μεταλα στροφαλου και κεφαλης και τρομπα νερου στα 850 ευρω. Μεχρι στιγμης ολα ρολοι δεν τσιμπαει καθολου λαδι γενικα αλλο δουλεμα του μοτερ του εχω προγραμμα και δουλευει στο 1.5 bar.

Link to comment
Share on other sites

εμένα ευτυχώς δεν μου τσιμπάει λάδι.  είναι σε λογικά πλαίσια. το ρετάρισμα που μου κάνει είναι μικρό δεν είναι πολύ έντονο. από το λίγο που το έψαξα το πιο πιθανό είναι να έχει θέμα με τις βαλβίδες όπως είπε ο φίλος max από πάνω. το κόστος επισκευης μου φαίνεται κάπως βαρβάτο. ο μάστορας μου μου είπε πως ακόμα δεν έχει τρελό θέμα και όταν γίνει πιο έντονο το ρετάρισμα θα πρέπει να λύσουμε το μοτέρ και πως το πιο πιθανό είναι βαλβιδες. από κόστος μου είπε γύρω στα 1500 € και μια και θα λύσουμε μοτέρ να βάλουμε σφυρηλατα έμβολα να αλλάξουμε και ελατήρια. μου φαίνεται κάπως βαρύ και το να περιμένω να γίνει έντονο το πρόβλημα και το κόστος. 

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω για τις ιστορίες μελών με τις επισκευές πιστονιών, αλλά πολλοί δεν αναφέρουν αν αναζητήθηκε η αιτία του προβλήματος σε κάθε περίπτωση και πολύ φοβάμαι ότι κάποιοι θα έχουν πάλι πρόβλημα στο μέλλον. Τα τελευταία πιστόνια με το νέο κωδικό για το μοτέρ αυτό είναι όντως ποιοτικά ανώτερα, αλλά δν σημαίνει ότι δεν μπορεί και πάλι να συμβεί "στραβή". 

 

Για CAVD: Έχει αναφερθεί πολλές φορές ότι τα πιστόνια σπάνε, όχι γιατί είχαν/έχουν κάποιο πρόβλημα σαν υλικό ή δεν αντέχουν, αλλά γιατί 1) υπήρχε μια παρτίδα μπεκ 09-μέσα10 που είχε θέμα 2) τα πρώτα λογισμικά 09-μέσα10 ήταν EU5 με φτωχό μίγμα χαμηλά και σε συνθήκες όπως χαμηλές rpm/μεγάλο φορτίο δημιουργούσαν προαναφλέξεις.

 

Επομένως αν κάποιος έχει τέτοια ζημιά, να τσεκάρει σίγουρα και 1)μπεκ 2)λογισμικό, να έχει απ τα τελευταία, να έχει περαστεί δλδ απ την αντιπροσωπεία κάποιο από αυτά που είχαν τα ΜΥ2011 και μετά. Η ανάκληση π είχε γίνει τότε (2010-11) ήταν γι αυτό, βέβαια αν είχε ξεκινήσει η ζημιά ήδη σε κάποιο μοτέρ (είχε ήδη κάνει μικρό ρήγμα στο λούκι), δεν σωνόταν η κατάσταση μετά με το νέο λογισμικό.

 

Επίσης όσα έχουν πρόγραμμα, μπορεί και να μειώνουν τις πιθανότητες "στραβής" με τα πιστόνια γιατί τα μίγματα συνήθως είναι πιο safe/πλούσια. Για μένα δλδ ένα σωστό πρόγραμμα λειτουργεί και προληπτικά για το θέμα αυτό. Προσοχή όμως γιατί πολλοί πατάνε σε παλαιότερες εκδόσεις λογισμικού για να φτιάξουν ένα custom πρόγραμμα για να είναι πιο ζωηρό στα χαμηλά όπως παλιά (2009), αλλά αυξάνουν την πιθανότητα για πυράκια κλπ, τότε δλδ σίγουρα δεν λειτουργεί προληπτικά.

Edited by PiNiOn
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

Δυστυχώς και εγώ μια από τα ίδια, tsi 160 145.000 km έχω misfires, αστάθεια στο ρελαντί και καπνό άσπρο, έχω αλλάξει μπουζια και έχω τράμπα τον πολλαπλασιαστή χωρίς να διορθωθεί το πρόβλημα. Ξανά έβγαλε misfires και συνέχιζε και ο καπνός επίσης ζήτησα από τον μηχανικό να μετρήσει συμπίεση και είχα 125 125 60 125 πιστεύετε είναι κάτι στο καπάκι ή πάμε και για πιστόνια?

 

Επίσης τι γίνεται στην περίπτωση που είναι πιστόνια? γίνεται ρεκτιφιέ και μπαίνουν λίγο πιο μεγάλα πχ +0.5 ? και το ρεκτιφιέ είναι σωστό σε αυτό το μπλοκ? από όσο ξέρω έχει επίστρωση nikasil (αν κάνω λάθος διορθώστε με) αυτή χαλάει?

 

τελευταίο VW παίδες.. ούτε να την ξέρω..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λες το πιστόνι μάλλον έχει πρόβλημα.

 

Όμως βγάλε τα μπεκ και μέτρησέ και δες στον κύλινδρο που έχει 60, αν ψεκάζει διαφορετικά σε σχέση με τ΄άλλα 3.

Για να μην φτιάξεις το μοτέρ και την ξαναπατήσεις, τσέκαρέ το και ίσως χρειαστεί αντικατάσταση.

 

Αν ο κύλινδρος δεν έχει σημάδια, βάλε drop in ένα μαμά και τελείωσες. Αν έχει φθορά γίνεται κανονικά ρεκτιφιέ, αλλά το κόστος εκτοξεύται καθώς

θα λύσεις όλο το μοτέρ και θα χρειαστείς 4άδα oversized πιστόνια ΑΛΛΑ και πλήθως αναλωσίμων και τα εργατικά είναι πολύ περισσότερα.

 

Καλά ξεμπερδέματα φίλε μου, όταν διαπιστωθεί πιστόνι θα στο μεταφέρω στο σωστό θέμα. Ρίξε μια ματιά κι εκεί.

https://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?/topic/61863-golf-56-14-tsi-πρόβλημα-με-κύλινδροπιστόνι-ανακατασκευή-μοτέρ-επισκευή-βμυ-blg-cavd/

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago , nikdev said:

Όπως τα λες το πιστόνι μάλλον έχει πρόβλημα.

 

Όμως βγάλε τα μπεκ και μέτρησέ και δες στον κύλινδρο που έχει 60, αν ψεκάζει διαφορετικά σε σχέση με τ΄άλλα 3.

Για να μην φτιάξεις το μοτέρ και την ξαναπατήσεις, τσέκαρέ το και ίσως χρειαστεί αντικατάσταση.

 

Αν ο κύλινδρος δεν έχει σημάδια, βάλε drop in ένα μαμά και τελείωσες. Αν έχει φθορά γίνεται κανονικά ρεκτιφιέ, αλλά το κόστος εκτοξεύται καθώς

θα λύσεις όλο το μοτέρ και θα χρειαστείς 4άδα oversized πιστόνια ΑΛΛΑ και πλήθως αναλωσίμων και τα εργατικά είναι πολύ περισσότερα.

 

Καλά ξεμπερδέματα φίλε μου, όταν διαπιστωθεί πιστόνι θα στο μεταφέρω στο σωστό θέμα. Ρίξε μια ματιά κι εκεί.

https://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?/topic/61863-golf-56-14-tsi-πρόβλημα-με-κύλινδροπιστόνι-ανακατασκευή-μοτέρ-επισκευή-βμυ-blg-cavd/

Καλημέρα,

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, ελπίζω να μην είναι πιστόνι αν και ο καπνός με κάνει να πιστεύω ότι σίγουρα τα ελατήρια θα έχουν πρόβλημα, καλά που μου είπες για τα μπεκ να τα τσεκάρω..

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Λευκός καπνός μπορεί να υποδεικνύει και τουρμπίνα (όπως στο δικό μου). Γενικά το αμάξι αυτό είναι σαν τη λερναία ύδρα. Ένα πρόβλημα φτιάχνεις, 5 βγαίνουν. Ευτυχώς το πούλησα (όπως επίσης και ο αγοραστής του) και ησυχάσαμε και οι δυο. Εμένα ό,τι πρόβλημα ήταν να βγάλει, το είχε βγάλει. Τα πάντα όμως.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

 

Μια ερώτηση αφού έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα με τα πιστόνια, κατά την αλλαγή τι βάζετε τα μαμά πιστόνια? υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να βάλω ? κάτι βελτιωμένο σε σχέση με τα μαμά? 

 

Από τι καταλαβαίνω είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα ξανα συμβεί το πρόβλημα εφόσον κάνουμε εικασίες μόνο σχετικά με το τι το προκαλεί

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες.

 

Εδώ και 2 μέρες το αμάξι κυκλοφορεί.

Ότι μπορούσα να αλλάξω το άλλαξα (από οικονομικής άποψης), το αμάξι πλέον λειτουργεί χώρι μικρο-τρέμουλο, πολύ smooth, στις χαμιλές δεν ακούγετε κανένα σκαμπανέβασμα.

Συνολικό κόστος επισκευής 2350ευρω.

 

On 22/12/2017 at 11:18 ΠΜ, _notis said:

Καλημέρα παιδιά,

 

Μια ερώτηση αφού έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα με τα πιστόνια, κατά την αλλαγή τι βάζετε τα μαμά πιστόνια? υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να βάλω ? κάτι βελτιωμένο σε σχέση με τα μαμά? 

 

Από τι καταλαβαίνω είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα ξανα συμβεί το πρόβλημα εφόσον κάνουμε εικασίες μόνο σχετικά με το τι το προκαλεί

 

 

Εαν δεν σκέφτεσε να πάρεις το αμάξι πάνω απο 300άλογα δεν υπάρχει κανένας λόγος να μπλέξεις με βελτιωμένο κιτ.

Τι αυτοκίνητο έχεις και από που προκλήθηκε εσένα το πρόβλημα; Και τι πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , Volkswagen1992 said:

Εαν δεν σκέφτεσε να πάρεις το αμάξι πάνω απο 300άλογα δεν υπάρχει κανένας λόγος να μπλέξεις με βελτιωμένο κιτ.

Τι αυτοκίνητο έχεις και από που προκλήθηκε εσένα το πρόβλημα; Και τι πρόβλημα;

Δεν έχω σκοπό να το πάω τόσο απλά αναρωτιέμαι αν το έκανε μια φορά γιατί να μην το ξανακάνει? και σε ξένα φόρουμ που διαβάζω έχω διαβάσει για ζημίες τέτοιες σε πολύ λιγότερα χλμ, ειδικά στην Αυστραλία.

 

Εμένα κάνει ένα τρέμουλο στο ρελαντί, έφαγε γύρω στον 1,5 λίτρο λάδι και γενικά έχει χάσει ιπποδύναμη, έχω κάνει τράμπα τους πολλαπλασιαστές αλλαγή μπουζί και σε μέτρηση βρήκα χαμηλή συμπίεση σε ένα κύλινδρο. 

Επίσης βγάζει λευκό καπνό

 

έχω το 6αρι 160

Edited by _notis
Link to comment
Share on other sites

Ειχα παρομια προβληματα. Σε εμενα ητανε ελατηριο πιστονιου και περνουσε λαδια στον κυλινδρο καυσης και σε συνδιασμο με βουλομενο μπεκ ειχα οτι ειχα. Η λυση ειναι ανοιγμα το μοτερ. Εαν εισαι τυχερος σαν εμενα δεν θα χρειαστεις πιστονια.

Sent from my SM-N910F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν , Volkswagen1992 said:

Ειχα παρομια προβληματα. Σε εμενα ητανε ελατηριο πιστονιου και περνουσε λαδια στον κυλινδρο καυσης και σε συνδιασμο με βουλομενο μπεκ ειχα οτι ειχα. Η λυση ειναι ανοιγμα το μοτερ. Εαν εισαι τυχερος σαν εμενα δεν θα χρειαστεις πιστονια.

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
 

Άρα αν θέλω και πιστόνια πόσο να υπολογίζω? και η ερώτηση είναι τι βάζω τα μαμά? από το polo gti? έχω διαβάσει διάφορα (εφόσον είναι οκ τα κύλινδρα.. ) 

 

είχες χαμηλή συμπίεση?

Edited by _notis
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάτε από που θα πάρεις. Αν θες πιστόνια και θα βάλεις εργοστασιακά υπολόγιζε κανα 450-500 (περιπου).

Η προσωπική μου γνώμη αν θα βάλεις σφυρίλατα είναι η εξής: Αλλάζεις πιστόνια (600-800), δεν θα αλλάξεις και μπιέλες (400-500); Δεν θα βάλεις και βίδες arp; (200) Θα πάει και ρεκτιφιέ αναγκαστικά όλο το μπλοκ (300-500) άρα μιλάμε για ένα κόστος 1500-2000ευρω μόνο για αυτά. Είναι πολλά τα λεφτά.

Τώρα κάποιοι θα σου πουν δεν χρειάζεται όλα αυτά, άλλαξε μόνο πιστόνια σφυρίλατα σε μαμα διάσταση για να γλιτώσεις και ρεκτιφιέ. Για μένα είναι μέγα λάθος.

 

Συμπίεση δεν μέτρησα καθώς δεν χρειαζόταν, από την στιγμή που είδα λάδια στον κύλινδρο αναγκαστικά έπρεπε να ανοίξω μοτέρ.

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν , Volkswagen1992 said:

Εξαρτάτε από που θα πάρεις. Αν θες πιστόνια και θα βάλεις εργοστασιακά υπολόγιζε κανα 450-500 (περιπου).

Η προσωπική μου γνώμη αν θα βάλεις σφυρίλατα είναι η εξής: Αλλάζεις πιστόνια (600-800), δεν θα αλλάξεις και μπιέλες (400-500); Δεν θα βάλεις και βίδες arp; (200) Θα πάει και ρεκτιφιέ αναγκαστικά όλο το μπλοκ (300-500) άρα μιλάμε για ένα κόστος 1500-2000ευρω μόνο για αυτά. Είναι πολλά τα λεφτά.

Τώρα κάποιοι θα σου πουν δεν χρειάζεται όλα αυτά, άλλαξε μόνο πιστόνια σφυρίλατα σε μαμα διάσταση για να γλιτώσεις και ρεκτιφιέ. Για μένα είναι μέγα λάθος.

 

Συμπίεση δεν μέτρησα καθώς δεν χρειαζόταν, από την στιγμή που είδα λάδια στον κύλινδρο αναγκαστικά έπρεπε να ανοίξω μοτέρ.

κατάλαβα..

 

Την περίπτωση να κάνω όλα τα παραπάνω την αποκλείω οικονομικά, αλλά λέω αν έχει θέμα το πιστόνι που είναι πολύ πιθανό γιατί να μην μου το ξανακάνει? αφού ουσιαστικά δεν διορθώνω το πρόβλημα.. και πρέπει να δω και τα μπεκ.. 

 

misfires είχες?

Link to comment
Share on other sites

http://www.vwwatercooled.com.au/forums/f112/golf-118-tsi-engine-failures-service-campaign-24s4-44540-116.html  

Μια χαρα κανουν καλύψεις... απλα εδω δεν τους ετρεξε κανεις... τοσες περιπτωσεις... αν ειναι δυνατον... δεν παιζει να υπαρχει πιο αναξιοπιστη εκδοση αυτοκινητου και αν βαλεις και το dsg ...μιλαμε για επος...

Παντως σε φιλο που συνεβει και ο μαστορας ειναι καλος γνωστης της φιρμας... και εχει λυσει πολλα tsιi του ειπε να το σουλουπωσουν και να το στειλει... εκτος αν ηθελε να το κρατησει και πηγαινε για  ολικη ανακαταστευη πιστονια-μπεκ-μικρο-υλικα-αντλια(εσταζε)-σετ καδενας και γραναζι μεταβλητου δηλαδη 3.500 χαλαρα... για ενα αυτοκινητο με 95.000 χιλ καινουριο!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.