Jump to content
giannis_vag90

Golf 5/6 1.4 Tsi - Πρόβλημα με κύλινδρο/πιστόνι (Ανακατασκευή Μοτέρ - Επισκευή) [ΒΜΥ-BLG-CAVD]

Recommended Posts

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΗ....(εκοψα το κειμενο για να μην τρωμε τον χωρο αδικα)

Παρεπιπτόντως το φορντ που το λες χρέπι, οι ζημιές που σου έβγαλε για 180.000χλμ θα έλεγα ότι ήταν περισσότερο φυσιολογικές φθορές παρά ζημιές. Ένα σπασμένο πιστόνι να σου κάτσει στα tsi ξεπερνούν σε κόστος σε ότι έδωσες εσύ στα 4 χρόνια!

Link to comment
Share on other sites

Παρεπιπτόντως το φορντ που το λες χρέπι, οι ζημιές που σου έβγαλε για 180.000χλμ θα έλεγα ότι ήταν περισσότερο φυσιολογικές φθορές παρά ζημιές. Ένα σπασμένο πιστόνι να σου κάτσει στα tsi ξεπερνούν σε κόστος σε ότι έδωσες εσύ στα 4 χρόνια!

Το 90% των βλαβων τις εβγαλε αναμεσα απο τα 90.000χλμ και τα 140.000χλμ

 

Αν ειχα τουοτα θα τις εβγαζε? Δεν νομιζω φιλε μου.

 

Συμφωνω μαζι σου για το πιστονι και εχω ξανα πει παλαιοτερα οτι πρεπει να μαζευει ολος ο λαος που επαθε τρομερες βλαβες σε μοτερ και σασμαν και να κινηθει εξωδικα εναντιον της vw στην γερμανια που κανει την παπια.

 

Τωρα που στην Αμερικη βραζει το θεμα ειναι μια καλη ευκαιρια να συνεργαστει ενας δικηγορος δικος μας με τα αντιστοιχα σωματεια προστασιας καταναλωτων στο αμερικα μερια και να παρουνε τα χρηματα τους πισω οι ανθρωποι,για τις παραπανω βλαβες που πληρωσανε απο την τσεπη τους.

Edited by takisbrax
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 1 ώρα έλαβα την έγγραφη απάντηση της Kosmocar (όλα έγιναν καλά κλπ κλπ) και εμείς σας τιμούμε ως πελάτες (κλπ κλπ) και κάνουμε την καλύτερη δυνατή προσφορά αποκατάστασης (κλπ κλπ) - όλα αναμενόμενα.

Έχει ήδη φύγει επιστολή προς Γερμανία και αναμένω απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Ως κάτοχος τριών διαφορετικών vw από το 1997 έχω να πω τα εξής:

  1. Πρώτον και κυριότερο με προβληματίζει αν όλες αυτές είναι αστοχίες υλικού και κακή κατασκευή ή αν τελικά είναι οργανωμένο και προγραμματισμένο σχέδιο της vw να τσιμπάει χιλιαρικάκια κάθε ένα δύο χρόνια από τα θύματα της.  Κατά την γνώμη μου προφανώς και είναι καδένα-gate, καπάκια-gate, πιστόνια-gate  τρόμπες-gate  κτλ!!!! Ωραίο να τσιμπάς  άλλο  ένα πεντοχίλιαρο  από προγραμματισμένες βλάβες στα πλαίσια της καλής συνεργασίας μας πάντα!!!
  2. Οι αντιπροσωπείες της vw είναι ότι πιο ελεεινό και άθλιο υπάρχει στον ελληνικό αυτοκινητιστικό χώρο. Προσωπικά εδώ και δέκα χρόνια πατάω μόνο για την πρώτη αλλαγή λαδιών για να μην χαθεί η εργοστασιακή εγγύηση (στα πλαίσια της καλής μας συνεργασίας πάντα!!!)  Μετά μακριά… έχω γλυτώσει χρήματα και ψυχική οδύνη.
  3. Αν είχες πάει σε έναν καλό μηχανικό έξω με μια μεταχειρισμένη τουρμπίνα τι κόστος θα είχες?
  4. Ως κάτοχος vw  έχω να δηλώσω ότι θα ξαναγόραζα ευχαρίστως vw golf. Το αυτοκίνητο είναι αλλού σε πάτημα και κατασκευή. Θα αγόραζα όμως μόνο μεταχειρισμένα πενταετίας (όπως το tsi122 και tdi) ύστερα από καλό έλεγχο. Διαβάζοντας σε έγκυρα forum όπως αυτό βλέπεις ποια μοντέλα έχουν βγάλει τα περισσότερα και τα αποφεύγεις  και επιπλέον σε αυτοκίνητα πενταετίας γλυτώνεις και τα… πλαίσια της καλής μας συνεργασίας!!!!! Πας σε ένα σοβαρό μηχανικό έξω και τελείωσες.
  5. Μην περιμένεις και πολλά από την ελληνική δικαιοσύνη. Μόνο αν διαγνωστεί λάθος η κλ@νι@ σε ελληνικό νοσοκομείο και έχεις καλό δικηγόρο…
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Ανδρέα

 

Συμφωνώ στα πιο πολλά από αυτά που αναφέρεις.

Όταν μου έστειλαν αρχικά την λίστα ανταλλακτικών για την αντικατάσταση της τουρμπίνας ρώτησα και σε μη εξουσιοδοτημένο (μάλιστα όπως διάβασαν την λίστα γέλαγαν επειδή μερικά από αυτά δεν χρειάζονταν αντικατάσταση) και το κόστος ήταν πολύ μεγαλύτερο από € 975,00. Για επισκευή της τουρμπίνας μου είπαν περίπου € 400 - € 450 αλλά σκέφτηκα την διετή εγγύηση (τελικά λάθος μου απ' ότι φάνηκε). Απλά έμαθα ποτέ ποτέ ποτέ ξανά επίσημο service σε αυτοκίνητο χωρίς εγγύηση

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι ειδικός στον χώρο αλλά αν είχες βάλει μια μεταχειρισμένη τουρμπίνα απο την αρχή ίσως να την είχες γλυτώσει με πολύ λιγότερα

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλω να σταματησουν τα off topic και οι προσωπικες αντιπαραθεσεις.

Οι απαντησεις σας να ειναι σχετικες με το θεμα και το προβλημα που εχει περιγραφει.



Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Η νεώτερη εξέλιξη είναι ότι σήμερα δώσαμε εντολή αποκατάστασης της βλάβης στην  Karenta προκειμένου να μην αποσύρουν την τιμή που μας είχαν δώσει.

Όμως περιμένω ακόμα την ΕΓΓΡΑΦΗ απάντηση του προισταμένου τεχνικού τμήματος της Kosmocar αν οι νόρμες της VW επιβάλλουν την αλλαγή λαδιού και φίλτρου μετά την αντικατάσταση σπασμένης τουρμπίνας (στην δική μου περίπτωση δεν έγινε). 

Διακρίνω μία δυσκολία καθώς έχουν περάσει 48 ώρες, δεν έχω λάβει κάτι εκτός από ένα καθησυχαστικό τηλεφώνημα χθες (σαν χτύπημα στην πλάτη - έλα μωρέ ήσουν άτυχος, έτυχε σε σένα, φτιάξ' το να τελειώνεις)

Link to comment
Share on other sites

Την τουρμπινα μου την έδειξαν λυμένη αλλά δεν έχω τις γνώσεις για να δω αν είχε σπάσει και τι είχε σπάσει. Αν είχε σπάσει το πιστόνι δεν θα μου είχε βγάλει ένδειξη βλάβης κινητήρα;

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα , επρεπε να πας σε μη εξουσιοδοτημενο εκει γδερνουν. Η τουρμπινα φαινεται αν εχουν φυγει κομματια ή αν ειναι ραγισμένη, τι ειδες? Εχεις κινητηρα CAV? Γιατι αν εχεις, τετοιοι εχουν σπάσει αρκετοι. Το θεμα ειναι πως το αντιμετωπιζεις. Το μονο πλεον ειναι η εγγυηση δυο ετων που δίνουν. Ισχυει υποθετω.

Link to comment
Share on other sites

Την τουρμπινα μου την έδειξαν λυμένη αλλά δεν έχω τις γνώσεις για να δω αν είχε σπάσει και τι είχε σπάσει. Αν είχε σπάσει το πιστόνι δεν θα μου είχε βγάλει ένδειξη βλάβης κινητήρα;

Την πηρες?

 

Αν την πήρες τοτε μπορείς να καταλάβεις τι εχει γίνει, σου ειπα και στο πρώτο ποστ πιθανόν πέρασε κομμάτι της τουρμπίνας στον κινητήρα, τώρα βέβαια με την αντιπροσωπεία άκρη δεν πρόκειται ποτε να βγάλεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Την τουρμπίνα δεν την πήρα επειδή η αντικατάσταση με "χαμηλό" κόστος απαιτούσε ανταλλακτικό ανταλλαγής. Όμως εξακολουθώ να υποστηρίζω προς αυτούς ότι οι τεχνικοί  δεν έκαναν σωστά την δουλειά τους και εξ' αιτίας τους έσπασε το πιστόνι

Link to comment
Share on other sites

Νικο ανεξάρτητα από το γεγονός ότι μπορεί να είχε ήδη πρόβλημα ο κινητήρας, δηλαδή όπως είπαν τα παιδιά παραπάνω , πρώτα να έσπασε το πιστόνι και μετά να χάλασε η τουρμπίνα ( εσυ με ένδειξη χαμηλης σταθμης λαδιου το πηγες και το είχες κανει σερβις προσφτατα) ... το προβλημα του κινητηρα εμφανίστηκε ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥΣ. Εγώ εκεί θα πατούσα να κερδίσω ότι περισσότερο μπορώ... νομίζω δικηγορικά στέκει πολύ καλά :) ... να δούμε πόσο καλή τιμή μπορούν να σου κάνουν επειδή είσαι «καλό παιδί»

ΥΓ: Στην δική μου επιστολή, οι τεχνικοί απάντησαν μετά από 1,5 μήνα περίπου.... Ιανουάριο του 2015....

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι πως το αποδεικνυεις οτι οι τεχνικοι δεν είχαν δικιο. Η μόνη λύση - πιθανον - ειναι πραγματογνωμονας να δει ανταλλακτικα και προβλημα να σου κανει γραπτη εκθεση και βλεπουμε ετσι ωστε να μπορεις να κινηθεις και νομικα. Φυσικά όλα αυτά εχουν κόστος και μαλιστα υψηλό και μεχρι τοτε τι γινεται?

Edited by golf gtV
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eυχομαι καλο κουραγιο φιλε μου και καλα ξεμπερδεματα!!

 

Εγω μαθημενος απο την εξυπηρετηση στα εξουσιοδοτημενα της nissan που σε οποιοδηποτε service ειμαι διπλα απ τον μηχανικο και βλεπω τι αλλαζει, τι εχει προβλημα, δεν ξερω τι θα εκανα στα service της vw.

Ενδεικτικα να σου πω εχω ενα Polo facelift 7ος του 2014 και οταν πηρα τηλεφωνο στο ιδιο συνεργειο με εσενα για να αλλαξω λαδια στα 7000km θελαν 80€ εργασια.. Αφου λοιπον η vw διαφημιζεται για αξιοπιστια και διχνει μεσα στην οθονη 30000km για service πηρα μονος μου λαδια castrol 5w30 34€ + φιλτρο γνησιο 12€ + εργασια 10€ του εξουσιοδοτημενου της nissan το πηγα εκει για αλλαγη λαδιων με 56€ απο τα 160€..

Η vw θα το δει μια και μονη φορα στις 30000km πριν ληξει η εγγυηση..

Πηγα 2 φορες για εγγυηση και τις δυο θελει να εχεις υπομονη κατι στο οποιο δεν ειμαι μαθημενος.. Την πρωτη να περιμενω μιση ωρα να κανει "εισαγωγη" το αυτοκινητο και τωρα που πηγα για αλλαγη στο γραναζι μεταβλητου χρονισμου περιμενα ποση ωρα να με αναλαβει ο συμβουλος service κατι που στα αλλα συνεργεια καποιο προβλημα το βλεπουν κατευθειαν..δεν πρεπει να το αφησεις και και και.... για εναν ελεγχο

Μπορει σε καποιον να μην του αρεσει αλλα εμενα οι γραβατες και οι τυπικοτητες δεν μου λενε κατι..το σημαντικο ειναι ο καλος μαστορας που στην vw δεν τον βλεπεις ποτε...

 

Του το ειπα του συμβουλου οτι αλλαξα αλλου λαδια και μου αρχισε ιστοριες οτι δεν ξερουν να τα αλλαζουν μπορει να χαλασουν καμια ταπα και μπλα μπλα... εντελη μου ειπε αφου τα εχω αλλαξει και το αυτοκινητο δεν κανει κμ (τωρα εχει 10800κμ) να το παω πριν το τελος της εγγυησης να δουν αν εχει κατι γιατι κριμα ειναι...

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό πατάω και εγώ ότι έγινε στα χέρια τους και πιέζω όσο μπορώ. Πρώτο μέλημά μου είναι να πάρω το αυτοκίνητο επιεσκευασμένο και χωρίς άλλα προβλήματα. Από κει και πέρα ανάλογα τα οικονομικά θα δούμε πως θα κινηθούμε. Περιμένω την απάντηση απο Γερμανία και βλέπουμε. Ξέρωότ ιθα αργήσει αυτό επειδή εκεί πάνω έχουν άλλα σοβαρότερα προβλήματα αλλάμπορώ να περιμένω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως αν θελεις πραγματικά να κινηθείς γιατι κακα τα ψέματα ολα αυτά όπως ανεφερα και παραπανω εχουν κόστος και απαιτούν και πολυτιμό χρόνο από τη ζωή σου στις δικαστικες αιθουσες, είναι πως αυριο κιολας, να βρεις και να στειλεις εναν πραγματογνωμονα να επιθεωρησει το αυτοκινητο να εχεις την εκθεση του στα χερια σου και μετα να κινηθεις. Γιατι αν επισκευαστει το αυτοκινητο "χαιρετισματα". Θα ειναι τρομερα δυσκολο να βρεις ακρη.

Edited by golf gtV
Link to comment
Share on other sites

Την πηρες?

 

Αν την πήρες τοτε μπορείς να καταλάβεις τι εχει γίνει, σου ειπα και στο πρώτο ποστ πιθανόν πέρασε κομμάτι της τουρμπίνας στον κινητήρα, τώρα βέβαια με την αντιπροσωπεία άκρη δεν πρόκειται ποτε να βγάλεις

Κομματι της τουρμπινας δεν μπορει να περασει στον κινητηρα !

Επίσης πριν σπάσει η τουρμπίνα αναφερει πως εκαιγε υπερβολικο λαδι ετσι στα ξαφνικα, αν η τουρμπινα αρχιζει και χανει τοσο λαδι απο πισω το αμαξι θα έβγαζε ΝΤΟΥΜΑΝΙΑ , ΘΑ ΒΡΩΜΑΓΕ Ο ΤΟΠΟΣ !!!

Το πιο πιθανο ειναι να ειχε κατεβασει λουκι καποιο πιστονι (συχνη βλαβη σε 1.4 TSI 160hp) και απο εκει να εκαιγε λαδι απλα επειδη καιγοταν στον χωρο καυσης και μετα περναγε απο τον καταλυτη ο καπνος δεν φαινεται σε αυτη την περιπτωση ,

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω βοήθεια επειδή επιμένω ακόμα και σήμερα έλαβα απάντηση από Kosmocar αν έπρεπε να αντικατασταθεί το λάδι μετά την αποκατάσταση της σπασμένης τουρμπίνας.

Η απάντηση είναι ότι η τουρμπίνα ουδέποτε έσπασε (σε αντίθεση με όλα αυτά που μου έχουν πει όλο αυτό τον καιρό) αλλά είχε διαρροή ο στεγανοποιητικός δακτύλιος του λαδιού και γι' αυτό έπρεπε να αντικατασταθεί η τουρμπίνα. 

Τι είναι αυτός ο δακτύλιος και αν "χαλάσει" πρέπει να αλλαχθεί όλη η τουρμπίνα;

Δεν ξέρω πλέον τι ισχύει και τι δεν ισχύει, ακόμα και αν πάω με μηχανικό πιστεύω δεν θα βγάλω άκρη

Link to comment
Share on other sites

Η τουρμπινα αναλογα την ζημια της επισκευαζετε, αλλα οι αντιπρωσοποιες δεν τις στελνουνε για επισκευη, τις αλλαζουνε. οπως γινετε και με αλλα μερη του αυτοκινητου, πχ κομπρεσορας A/C.

Στεγανοποιητικος δακτυλιος ειναι κατι σαν τσιμουχα αλλα ητε απο κεραμικο υλικο ητε μεταλικο, το οποιο κραταει το λαδι μεσα στον αξονα της τουρμπινας. Αρα αν ηταν αυτος ο λογος που αστοχησε η τουρμπινα, η επισκευη της θα κοστιζε λιγοτερο απο την αλλαγη της.

Edited by dasauto
Link to comment
Share on other sites

Τωρα να σου πω κατι μεταξύ μας, που λεει ο λογος, απο την στιγμή που πηφες στην αντιπροσωπία χωρις εγγύηση, δεν εχει καμια σημασία αν εσπασε η τουρμπίνα, αν εφυγε το λαστιχάκι ή αν επεσε στον δρομο, αυριο μπορεί να σου πουν αλλα, και τελος δεν εισαι και σίγουρος αν τελικά ειχε προβλημα η τουρμπινα, αν στην αλλαξαν ή αν εχεις ακομα επάνω την δικια σου

 

....αυτα

 

 

εγω θα σου έλεγα παρε το αυτοκίνητο απο εκει και φύγε

Link to comment
Share on other sites

Για δες και αυτά ... σου θυμίζουν κάτι;

 

http://www.ebay.co.uk/gds/TURBOCHARGER-OIL-LEAKS-TROUBLESHOOTING-TIPS-/10000000178320282/g.html

 

http://forums.tdiclub.com/showthread.php?t=298060

 

Μια καλή ερώτηση είναι διαρροή ... προς τα που;;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω βοήθεια επειδή επιμένω ακόμα και σήμερα έλαβα απάντηση από Kosmocar αν έπρεπε να αντικατασταθεί το λάδι μετά την αποκατάσταση της σπασμένης τουρμπίνας.

Η απάντηση είναι ότι η τουρμπίνα ουδέποτε έσπασε (σε αντίθεση με όλα αυτά που μου έχουν πει όλο αυτό τον καιρό) αλλά είχε διαρροή ο στεγανοποιητικός δακτύλιος του λαδιού και γι' αυτό έπρεπε να αντικατασταθεί η τουρμπίνα. 

Τι είναι αυτός ο δακτύλιος και αν "χαλάσει" πρέπει να αλλαχθεί όλη η τουρμπίνα;

Δεν ξέρω πλέον τι ισχύει και τι δεν ισχύει, ακόμα και αν πάω με μηχανικό πιστεύω δεν θα βγάλω άκρη

Γι αυτο σου ειπα σε προηγουμενη απαντηση μου πως πρεπει να πας με πραγματογνωμονα για να μπορεις να τους "βαρας" τώρα. Γιατι ακρη δεν θα βγάλεις

Link to comment
Share on other sites

Τα νεώτερα είναι ότι ο κινητήρας λύθηκε, με εμφανώς ραγισμένο σπασμένο πιστόνι, σπασμένα ελατήρια δεύτερου κυλίνδρου και χαραγμένο κύλινδρο. Οπότε πάμε για αλλαγή κινητήρα. Πήγα από το συνεργείο της Karenta όπου συζήτησα με τον προϊστάμενο service που ήταν φιλικός και με διάθεση να μου αναλύσει την ζημιά και την πορεία αποκατάστασης. Διάρκεια αλλαγής περίπου 25 ημέρες καθώς πρέπει να γίνει παραγγελία από Γερμανία.  Μέχρι τότε κρατάμε το αυτοκίνητο αντικατάστασης για τις καθημερινές μετακινήσεις. Θέλω να διευκρινίσω ότι ποτέ δεν είχα πρόβλημα με τους συμβούλους service της εταιρείας που πάντα ήταν ευγενικοί και πρόθυμοι να βοηθήσουν στα αυστηρά βέβαια πλαίσια που τους οριοθετεί η εταιρεία τους. Το πρόβλημά μου ήταν και είναι με τις εταιρείες που αντιπροσωπεύουν στην Ελλάδα την VW και την πολιτική που εφαρμόζουν. Πρώτα απ' όλα θέλω να πάρω πίσω το Golfaki γερό και χωρίς άλλα προβλήματα. Η μόνη παρηγοριά μου είναι ότι θα έχω 2 χρόνια εγγύηση. Δεν έχω όρεξη, χρόνο και χρήμα για πραγματογνώμονες, δικηγόρους και παρόμοιες διαδικασίες που δεν ξέρω πόσο καιρό θα κρατήσουν και με αβέβαιο αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.