Jump to content
giannis_vag90

Golf 5/6 1.4 Tsi - Πρόβλημα με κύλινδρο/πιστόνι (Ανακατασκευή Μοτέρ - Επισκευή) [ΒΜΥ-BLG-CAVD]

Recommended Posts

Ξέρεις πολλά? 

Εγώ πάντως ρωτώντας μηχανικούς κ ρεκτιφιέ, μαθαίνω ότι είναι ΠΑΡΑ μα ΠΑΡΑ Πολλά :sad:

τα είπες όλα... ΠΑΡΑ μα ΠΑΡΑ πολλά.. και η VW σφυρίζει αδιάφορα... 

ΥΓ: Μπορεί να βγάζει ένα από τα καλύτερα μικρομεσαία, αλλά δεν γίνεται σε σφάλματα καθαρά δικά τους να το παίζουν Λούης....

Link to comment
Share on other sites

τα είπες όλα... ΠΑΡΑ μα ΠΑΡΑ πολλά.. και η VW σφυρίζει αδιάφορα... 

ΥΓ: Μπορεί να βγάζει ένα από τα καλύτερα μικρομεσαία, αλλά δεν γίνεται σε σφάλματα καθαρά δικά τους να το παίζουν Λούης....

Το καλό μικρομεσαίο που το είδες? *************** είναι αυτό το αμάξι......................

Φρικάρω με αυτά που ανακαλύπτω κάθε μέρα στη πιάτσα.

Κ τώρα είπα να μάθω κ απο εσάς εδώ τα νεοτερά σας.........

 

Ανάθεμα που γνώρισα τη γυναίκα μου, έξι μήνες μετά που το πήρε........... Δε θα την άφηνα με ΤΙΠΟΤΑ να πάρει αυτό το ρημάδι. 

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

*************
Ο αδερφός μου είχε πει: Αν πληρώνει άλλος πάρε VW , αν πληρώνεις εσύ πάρε ότι άλλο θες

(Αν και το θέμα μας είναι τα πιστόνια & η μηχανή): Στήσιμο, Χώροι, Ανεση, ποιότητα υλικών, επίπεδο εξοπλισμού ... μπορώ να σου τα αναλύσω όλα ενα ένα....
Είσαι το ίδιο αγανακτισμένος και οργισμένος όπως ήμουν εγώ όταν τα σκασα, και είναι απόλυτα λογικό.... αλλά επειδή αυτή τη στιγμή τα αμάξια μας στην πιάτσα πάνε από 8-14 (στην καλύτερη) χιλιάρικα.... δε νομίζω να μπορείς να βρεις μεταχειρισμένο με την ποιότητα του golf με 160 άλογα... εγώ είμαι στη φάση πιο πολύ πικραμένος τώρα (άρχισαν να τρίζουν κάτι σωληνάκια βενζίνης-απόσα διάβασα- στο ντουλαπάκι πίσω από συνοδηγό, δεν δίνω τόση σημασία πια)

Υπομονή και ψυχραιμία

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Για τι αμαξι μιλαμε και τι κωδικο μοτερ.

(1.4 cavd?)

Ειναι χρονολογιας 09-10 το αυτοκινητο;

Αν ναι ειχες περασει το update?

Ηταν εργοστασιακο η προγραμματισμενο;

Στις αλλαγες λαδιων, ποσο λαδι συμπληρωνες;

Αφου ξεκινησεις τη διαδικασια και μετρησεις τους κυλινδρους αν θες καποιες συμβουλες για καλυτερο αποτελεσμα μπορω να δωσω.

Στο δια ταυτα:

Καδενα και τουρμπινα δεν χρειαζεται ναλλαξεις. Δεν πηγαινουν τα κομματια η αντλια λαδιου εχει φιλτρο.

Αν η τουρμπινα ειχε τζογο, απο πριν αυτο ειναι αλλο θεμα. Επισης 55,000 και τζογος στην τουρμπινα σημαινει συνεχες ζορισμα απο χαμηλες μεσαιες (overboost).

Η συγκεκριμενη μετα τις 120.000 αποκτα τζογο σε εργοστασιακο αμαξι.

Η ευαιςθηςια συγκεκριμενης παρτιδας Σε συνδυασμο (ιςως) με κακη βενζινη ηρθε το σπασιμο στα ελατηρια η στα λουκια των πιστονιων.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Γνωρίζει κανείς άλλος στο forum αν το 122 φοράει τα ίδια πιστόνια με το 160? Γιατι αν είναι ίδια τότε λογικά θα έχει και αυτό θέμα απλά θα κρατήσει περισσότερο? Ύπαρχουν 122αρια με σπασμένα πιστόνια? Και το δικό μου είναι μοντέλο του 2009 οπότε παίζει να έχει και αυτό θέμα σε μερικά χρόνια?

Για να βοηθησουμε και να συμμετεχουμε αποτελεσματικα σενα θεμα απανταμε συνηθως σαυτο που ρωταει ο θεματοθετης.

Αν εχεις αποριες ανοιξε ενα θεμα σαυτο που σαπασχολει ωστε να σου απαντησει καποιος, στο καταλληλο section.

Αν εσυ ανοιγες ενα θεμα με σπασμενο μοτερ πως θα σου φαινοταν απο κατω να μπαινει ο καθενας και να ρωταει τα δικα του και να θελει να λυσει τις αποριες του.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Edited by nikdev
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

- κωδικό μοτέρ δεν έχω δεί. Όπως γράφω είναι της γυναίκας μου, μόλις 1,5 μήνα επίσημα μαζί. Δεν έχω κοιτάξει ποτέ τους κωδικούς στο μοτέρ κ το αμάξι τώρα είναι στο συνεργείο. Αν έχει τόση σημασία βέβαια να περάσω να τους δω.

- Το Αμάξι είναι  του Μαρτίου 2010.
- Όχι δεν έχει περαστεί το Update........... Δεν υπήρχε κάποια ενημέρωση γι κάτι τέτοιο.
- Πλήρος εργοστασιακό... Είπαμε, της γυναίκας μου. ;)

- Στις αλλαγές λαδιών ξεκίνησε το συμπλήρωμα με κάτω του μισού κιλού κ φτάσαμε στο να το καίει όλο στα 2000χλμ.

 

- Οι συμβουλές ποτέ δε πάνε χαμένες. Ευχαρίστως να τις ακούσω, αν κ όπως ίσως διάβασες απο χθες το μοτέρ έχει αρχίσει να δένεται πάλι. Αλλα μήπως υπάρχει ΄κατι σημαντικό που δε κάναμε κ μπορεί να γίνει τώρα.
- Η τουρμπίνα ήταν γεμάτη λάδια μέσα, εκτός απο τον τζόγο που είχε κάνει.  Κατηγορηματικά αποποιούμαστε το όποιο Overboost στις χαμηλές στροφές. Εκτός αν θεωρούμε το 1η, 2α, 3η απο φανάρι σε φανάρι ως ζόρισμα κ διαδικασία overboosting. 

 

- Περι ευαισθησίας είναι προφανές το όλο θέμα με αυτά τα ρημάδια, όσο κ για το θέμα της βενζίνας, το θεωρώ πιθανό. Δε το γέμιζα εγώ το αμάξι κ να το οδηγώ κάθε μέρα να καταλαβαίνω αν δε πάει κάτι καλά με τους βενζινάδες. Το μόνο δεδομένο σε σχέση με τα καύσιμα ήταν πως τελευταία είχαμε παρατήσει την 100άρα βενζίνη, αλλα δε νομίζω πως είμασταν κ οι μόνοι που το κάναμε αυτό.

 

Για τι αμαξι μιλαμε και τι κωδικο μοτερ.
(1.4 cavd?)
Ειναι χρονολογιας 09-10 το αυτοκινητο;
Αν ναι ειχες περασει το update?

Ηταν εργοστασιακο η προγραμματισμενο;

Στις αλλαγες λαδιων, ποσο λαδι συμπληρωνες;

Αφου ξεκινησεις τη διαδικασια και μετρησεις τους κυλινδρους αν θες καποιες συμβουλες για καλυτερο αποτελεσμα μπορω να δωσω.

Στο δια ταυτα:
Καδενα και τουρμπινα δεν χρειαζεται ναλλαξεις. Δεν πηγαινουν τα κομματια η αντλια λαδιου εχει φιλτρο.

Αν η τουρμπινα ειχε τζογο, απο πριν αυτο ειναι αλλο θεμα. Επισης 55,000 και τζογος στην τουρμπινα σημαινει συνεχες ζορισμα απο χαμηλες μεσαιες (overboost).
Η συγκεκριμενη μετα τις 120.000 αποκτα τζογο σε εργοστασιακο αμαξι.

Η ευαιςθηςια συγκεκριμενης παρτιδας Σε συνδυασμο (ιςως) με κακη βενζινη ηρθε το σπασιμο στα ελατηρια η στα λουκια των πιστονιων.

 

Link to comment
Share on other sites

Καδενα και τουρμπινα δεν χρειαζεται ναλλαξεις. Δεν πηγαινουν τα κομματια η αντλια λαδιου εχει φιλτρο.

 

Δυστυχώς θραύσμα από το σπασμένο πιστόνι μπορεί να περάσει από τίς βαλβίδες εξαγωγής και να στραβώσει τη φτερωτή της τουρμπίνας που είναι από τη μεριά της εξάτμισης.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς θραύσμα από το σπασμένο πιστόνι μπορεί να περάσει από τίς βαλβίδες εξαγωγής και να στραβώσει τη φτερωτή της τουρμπίνας που είναι από τη μεριά της εξάτμισης.

Και παλι αλλαγη δεν χρειαζεται, οπτικος ελεγχος αντε και ελεγχο με vsr για ζυγοσταθμιση. Υπερβολη η αλλαγη της.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλα σου έκαιγε τόσο πολυ λάδι και δεν έκανες τίποτα απλά συμπλήρωνες;

+1

Οταν διαππιστωσες τεραστια κααταναλωση λαδιού,πηγες συνεργειο?

Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει και ο nikdev, το πιθανότερο είναι σπάσιμο από πειράκια λόγω προβληματικού software στον εγκέφαλο που έπρεπε να είχε γίνει update στους 1.4 160 CAVD του 09/10.

 

Αντιγράφω κατατοπιστικό ποστ :

 

Μετα τα επανηλλειμενα κρούσματα σπασιματος κινητηρων με τον κωδικο CAVD 1.400cc-160Hp , η VW προχώρησε σε αναβάθμιση του λογισμικου του εν λόγω κινητηρα για αποφυγή την συνεχόμενης λειτουργίας σε συνθηκες κρουστικής καύσης (πειράκια).

Αρκετά αυτόκινητα του ομίλου με τον εν λόγω κινητηρα , κατέληξαν στο συνεργείο με σπασμένο κινητηρα και απο οσο ξέρω σε όλα τους είχε σπάσει ο 1ος κύλινδρος.Απο οσο επίσης γνωρίζω απο επίσημη πηγή ,οι κινητηρες αυτοί ήταν με το εργοστασιακό πρόγραμμα και οχι αναπρογραμματισμένοι με κάποιο βελτιωτικό πρόγραμμα της αγοράς.

Η αιτία:

οι εργοστασιακά ρυθμισμενες συνθηκες λειτουργίας με ''φτωχό μειγμα'' για λόγους οικονομιας καυσιμου και προδιαγραφών ρύπων , σε συνδυασμο με κακης ποιότητας βενζινη και τις αυξημενες θερμοκρασιες του ελληνικου κλίματος ,οδήγησαν κάποιους κινητηρες στο να σπάσουν.Φυσικα οι βλάβες καλύφθηκαν απο την αντιπροσωπεία πλήν ελαχίστων εξαιρεσεων.

Στο δια ταύτα , τα επίσημα συνεργεία εχουν ενημερωθεί να προβαίνουν σε ελεγχο των συγκεκριμενων κινητηρων για τυχόν εργοστασιακες αναβαθμίσεις του λογισμικου του κινητηρα για καλύτερη αντιμετώπιση του φαινομένου της κρουστικης καυσης (νεα ρύθμιση των knock sensors) και ο ελεγχος αυτός ειναι υποχρεωτικό να γίνεται αυτόματα απο το εξουσιοδοτημενο συνεργείο σε κάθε service .

Αυτονόητο ειναι οτι αυτοκινητα με τελευταίες εκδόσεις λογισμικού , είναι καλυμμένα καθότι ήδη το λογισμικό τους περιέχει τις νεες ρυθμίσεις και 7 επιπλέον χάρτες για την διαχειριση του κινητηρα.

Παρόλα αυτά οι κάτοχοι οχημάτων με τις πρώτες γενιές κινητηρων CAVD (ΜΥ2009 ή εκδόσεις λογισμικού 3xxx ή ενδεχομένως και 4xxx) καλο θα ηταν ,αν αργεί το επομενο ετήσιο service να επισκέπτονται ενα εξουσιοδοτημενο συνεργείο και να κάνουν νωρίτερα την εν λόγω αναβάθμιση.

Σε αυτη την περίπτωση δεν αναφέρουμε περί αναβάθμισης στο συνεργείο καθότι δεν ειναι δυνατον να το γνωρίζουμε οτι υπάρχει κατι τετοιο.Τα ''παραπονα μας'' θα ειναι για ''πειρακια'' κατα τη λειτουργία του κινητηρα.

Οι τυχόν κινητηρες με '' aftermarket πρόγραμμα-βελτιωμενοι'' δεν ειναι αμεσης αναγκης για αναβαθμιση καθότι λειτουργούν σε περιβάλλον πλουσιοτερου μείγματος και ως επι το πλείστον εχουν καλύτερη αντιμετωπιση στα ''πειράκια''.

Η παραπάνω αναβαθμιση αφορά μόνο τους κινητηρες 1.400cc-160Hp με κωδικό κινητηρα που ξεκιναει απο CAVD.

 

Βασίλης

Εφόσον ήταν γνωστό πρόβλημα και δε σας ειδοποίησαν, πήγαινέ το σε αντιπροσωπεία και κάνε λίγη φασαρία, ίσως πετύχεις πολύ μεγάλες εκπτώσεις.

Άν είναι αυτό.

Edited by Candlemass
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

- κωδικό μοτέρ δεν έχω δεί. Όπως γράφω είναι της γυναίκας μου, μόλις 1,5 μήνα επίσημα μαζί. Δεν έχω κοιτάξει ποτέ τους κωδικούς στο μοτέρ κ το αμάξι τώρα είναι στο συνεργείο. Αν έχει τόση σημασία βέβαια να περάσω να τους δω.

- Το Αμάξι είναι του Μαρτίου 2010.

- Όχι δεν έχει περαστεί το Update........... Δεν υπήρχε κάποια ενημέρωση γι κάτι τέτοιο.

- Πλήρος εργοστασιακό... Είπαμε, της γυναίκας μου. ;)

- Στις αλλαγές λαδιών ξεκίνησε το συμπλήρωμα με κάτω του μισού κιλού κ φτάσαμε στο να το καίει όλο στα 2000χλμ.

- Οι συμβουλές ποτέ δε πάνε χαμένες. Ευχαρίστως να τις ακούσω, αν κ όπως ίσως διάβασες απο χθες το μοτέρ έχει αρχίσει να δένεται πάλι. Αλλα μήπως υπάρχει ΄κατι σημαντικό που δε κάναμε κ μπορεί να γίνει τώρα.

- Η τουρμπίνα ήταν γεμάτη λάδια μέσα, εκτός απο τον τζόγο που είχε κάνει. Κατηγορηματικά αποποιούμαστε το όποιο Overboost στις χαμηλές στροφές. Εκτός αν θεωρούμε το 1η, 2α, 3η απο φανάρι σε φανάρι ως ζόρισμα κ διαδικασία overboosting.

- Περι ευαισθησίας είναι προφανές το όλο θέμα με αυτά τα ρημάδια, όσο κ για το θέμα της βενζίνας, το θεωρώ πιθανό. Δε το γέμιζα εγώ το αμάξι κ να το οδηγώ κάθε μέρα να καταλαβαίνω αν δε πάει κάτι καλά με τους βενζινάδες. Το μόνο δεδομένο σε σχέση με τα καύσιμα ήταν πως τελευταία είχαμε παρατήσει την 100άρα βενζίνη, αλλα δε νομίζω πως είμασταν κ οι μόνοι που το κάναμε αυτό.

Το μοτερ λοιπον οπως σου εγραψα, ημουνα σχεδον σιγουρος οτι ειναι cavd του 9 η 10.

Η vw εβγαλε ενα update το οποιο κανει στην τακτικη περιοδικη συντηρηση, πολυ πιθανο να μην εγινε απο τον προηγουμενο.

Τα νεα πιστονια που θα σου βαλουν βαςει πλαιςιου εχουν αλλο κωδικο.

Στο θεμα τουρμπινα:

Η τουρμπινα με 55.000 χωρις προγραμμα δεν αποκτα τζογους, τετοιους που να χρηζει επισκευης η αλλαγης. Το αμαξι ειτε εχει σβησμενα χιλιομετρα >100.000 πραγματικα ειτε φορουσε προγραμμα και ζοριζοταν με overboost και απεκτησε τζογους.

Στο θεμα μοτερ:

Αν δεσεις να μετρησουν κυλινδρους εκτος απο φθορα και για οβαλ μηπως θελει ρεκτιφιε και ανοιγμα στα 77mm. Επισης αφου ανοιγεις κανε και καθαρισμα πολλαπλης και βαλβιδες εισαγωγης.

Εχει παρει λουκια ; Το ρωτησες;

Αν δεν γινει σωστη δουλεια θα καιει πολλα λαδια και θα χρειαστει ανοιγμα ξανα.

Η καταναλωση λαδιου οπως αναφερεις ( γι αυτο σε ρωτηςα) δειχνει σταδιακη φθορα των ελατηριων πιστονιου η ακομη και ελαφρως στραβωμενη μπιελα.

Στην περιπτωση σου ελατηριο πιστονιου.

Εαν ειχε μετρηθει συμπιεση οταν εκαιγε τον αμπακο θα το ανοιγες για επιςκευη και θα γλιτωνες το κακο.

Σου ευχομαι γρηγορα να ξεμπερδεψεις και να το ξαναχαρεις.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ε αυτό είναι....
Αυτό για το update, δυστυχώς την πατήσαμε........... Δε το γνωρίζαμε. Δυστυχώς........
Τα νέα πιστόνια είναι άλλου βελτιωτικού οίκου, εκ γερμανίας.
 

Ε απέκτησε.Το αμάξι, αν διάβασες το αρχικό ποστ, ήταν δικό μας. Της γυναίκας μου δηλαδή. 1ο χέρι........ Κ μαμίσιο ως το τέλος. Απλά όταν τη γνώρισα εγώ, το αμάξι το πήγαινα σε δικό μου μηχανικό (Που βλέπει όλα τα αμάξια μου εδώ κ 22 χρόνια), με πιστοποίηση κ όλας στα VW κ όχι στην επίσημη VW. 

 

Ρεκτιφιέ όπως είπα έγινε. Αλλα δε χρειάστηκε άνοιγμα οι κύλινδροι. 

Βαλβίδες κ αυτά, γυαλίστηκαν εννοείται. Αφού όλα γίναν φύλο κ φτερό.

Η Μπιέλα μια χαρά είναι, ευτυχώς, συμφωνώ για αυτό που λες για τα ελατήρια. 

 

 

 

 

 

 

 

Το μοτερ λοιπον οπως σου εγραψα, ημουνα σχεδον σιγουρος οτι ειναι cavd του 9 η 10.
Η vw εβγαλε ενα update το οποιο κανει στην τακτικη περιοδικη συντηρηση, πολυ πιθανο να μην εγινε απο τον προηγουμενο.
Τα νεα πιστονια που θα σου βαλουν βαςει πλαιςιου εχουν αλλο κωδικο.

Στο θεμα τουρμπινα:
Η τουρμπινα με 55.000 χωρις προγραμμα δεν αποκτα τζογους, τετοιους που να χρηζει επισκευης η αλλαγης. Το αμαξι ειτε εχει σβησμενα χιλιομετρα >100.000 πραγματικα ειτε φορουσε προγραμμα και ζοριζοταν με overboost και απεκτησε τζογους.

Στο θεμα μοτερ:
Αν δεσεις να μετρησουν κυλινδρους εκτος απο φθορα και για οβαλ μηπως θελει ρεκτιφιε και ανοιγμα στα 77mm. Επισης αφου ανοιγεις κανε και καθαρισμα πολλαπλης και βαλβιδες εισαγωγης.

Εχει παρει λουκια ; Το ρωτησες;
Αν δεν γινει σωστη δουλεια θα καιει πολλα λαδια και θα χρειαστει ανοιγμα ξανα.

Η καταναλωση λαδιου οπως αναφερεις ( γι αυτο σε ρωτηςα) δειχνει σταδιακη φθορα των ελατηριων πιστονιου η ακομη και ελαφρως στραβωμενη μπιελα.
Στην περιπτωση σου ελατηριο πιστονιου.
Εαν ειχε μετρηθει συμπιεση οταν εκαιγε τον αμπακο θα το ανοιγες για επιςκευη και θα γλιτωνες το κακο.

Σου ευχομαι γρηγορα να ξεμπερδεψεις και να το ξαναχαρεις.


Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ok. Καλά ξεμπερδέματα.

 

Γράψε και τα πιστόνια που έβαλες αν δεν είναι μυστικό .

Link to comment
Share on other sites

Μυστικό δεν είναι. Απλά δεν ήξερα αν ισχύει το θέμα διαφήμισης εδώ μέσα. http://www.kspg.com/en/brands/kolbenschmidt/

(Επίσης προσπαθώ να βάλω λίνκ  απο φώτος σε  dropbox &  Google drive αλλα δε με αφήνει εδώ το συστημά σας)

12630989_10207360224395175_1252987102_o.

 

 

By the way για το θέμα λαδιών στη τουρμπίνα, δε μου απάντησες κ δε θα ήταν κακό να την ακόυσω την αποψή σου.

 

Ορίστε κ μια απο το μοτέρ πως είναι τώρα, αν μπορέσετε να τη δείτε...
12443809_10207361650310822_281982153_o.j

Ok. Καλά ξεμπερδέματα.

 

Γράψε και τα πιστόνια που έβαλες αν δεν είναι μυστικό .

Edited by nikdev
Οι προσωπικές αντιπαραθέσεις δεν έχουν θέση στο θέμα και γεμίζουν off topic
Link to comment
Share on other sites

Guest Nick Gardikiotis

Καλησπέρα , κατοικώ στην Μυρσίνη Ηλείας Ελλαδα . Σας αναφέρω ένα πρόβλημα που μου παρουσιάστηκε πριν 3-4 ημέρες στο ΙΧ μου , Golf VI -TSI 1400(160).
Συγκεκριμένα σπάσιμο στο πιστόνι 1 & 2 και ότι ακολουθεί. Το αμάξι καινούργιο (1/2011) και με 90000km, προσεκτική οδήγηση. Δικαιολογείται αυτή η βλάβη? Όχι. Από ότι διαβάζω η εν λόγω εταιρεία το γνωρίζει το πρόβλημα αυτό και σε άλλα αμάξια (βλ. TIGUAN). Eίναι το τρίτο Golf που αγοράζω (Golf iv,v,vi) .Για ποια αξιοπιστία πλέον μιλάμε? Που είναι η εταιρεία με τις λαμογιές της στην Αμερική και σε όλο τον κόσμο?

Σας ευχαριστώ πολύ και τέλος με τα γερμανικά αμάξια , μας έχουν πρήξει με την αξιοπιστία τους.
Στην διαθεσή σας, με εκτίμηση
Νικόλαος Γαρδικιώτης.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έγραψε ο nikdev, είναι ότι αν πήγαινε το αυτοκίνητο σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο του δικτύου της VW, θα έβλεπαν ότι το αυτοκίνητο χρειάζεται αναβάθμιση λογισμικού και θα την έκαναν.

 

Καλό και φθηνό το συνεργείο εκτός δικτύου, αλλά από ότι είδες έχει και το ρίσκο του.

 

Επίσης, αυτό μπορούν να το επιβεβαιώσουν και άλλοι από εδώ, καλύτερα να του βάλεις πρόγραμμα και να του "πίνεις το αίμα" παρά να το πηγαίνεις "εκκλησία". Όσα έχουν αναβαθμιστεί έχουν σωθεί από το σπάσιμο των πιστονιών.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έγραψε ο nikdev, είναι ότι αν πήγαινε το αυτοκίνητο σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο του δικτύου της VW, θα έβλεπαν ότι το αυτοκίνητο χρειάζεται αναβάθμιση λογισμικού και θα την έκαναν.

 

Καλό και φθηνό το συνεργείο εκτός δικτύου, αλλά από ότι είδες έχει και το ρίσκο του.

 

Επίσης, αυτό μπορούν να το επιβεβαιώσουν και άλλοι από εδώ, καλύτερα να του βάλεις πρόγραμμα και να του "πίνεις το αίμα" παρά να το πηγαίνεις "εκκλησία". Όσα έχουν αναβαθμιστεί έχουν σωθεί από το σπάσιμο των πιστονιών.

Αυτό μπορεί κ να γινόταν έτσι. Μπορεί κ όχι. Είδες στο απο πάνω ποστ, το αναβαθμισμένο κ έσπασε............

 

Το συνεργείο που το πήγαινα το πήγαινα γιατί ο μηχανικός είναι κλάσεις ανώτερος απο της VW. Τώρα αυτό το απαράδεκτο ότι ένα αμάξι βγαίνει με ένα πρόγραμμα κ στη πορεία πρέπει να αλλάξει γιατί θα ΣΠΑΣΕΙ το αμάξι, μόνο οι της VAG ξέρουν πως μπορεί να γίνει. Κ στη τελική, είναι υπεύθυνοι για τα αμάξια που πουλάνε..... ΓΙΑ ΟΛΑ. Ακόμα κ γι αυτά που δε πάνε στα εξουσιοδωτημένα. Εκτός ότι εγώ ότι δε πιστεύω ότι μια αλλαγή στο μείγμα μπορεί να σπάσει ή να σώσει μερικά πιστόνια που προφανώς είναι μη ικανά να διαχειρηστούνε τις πιέσεις κ τις θερμοκρασίες ενός τέτοιου μοτέρ,, αν υποθέσουμε ότι είναι έτσι, είναι η ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΗ η συγκεκριμένη εκδιδομένης γυναικός εταιρία, να πληροφορήσει το καταναλωτικό της κοινός.

Όσο για το εκκλησία, απλά το αμάξι ήταν αμάξι γυναίκας για καθημερινή χρήση.......... Δε το πήρε να του πιει το αίμα. Δεν είχαμε συγκεκριμένο λόγο που δε του το πίναμε. Απλά δεν αγοράστηκε γι αυτό. Κ κανα 2 φορές σε κάτι βουνά που έτυχε να το έχω στα χέρια μου στα 2 απο τα 3 ταξίδια που πήγε, που πήγα εγώ να του βγάλω το ESP κ να το στρίψω λιγάκι να το παίξω, το αμάξι είναι τόσο αδρανές και "ασφαλές" στις αντιδράσεις του που φώναζε απο μόνο του ΣΤΟΠ, δεν είμαι για παιχνίδια. Οπότε, δεν ξανασχολήθηκα.......... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , κατοικώ στην Μυρσίνη Ηλείας Ελλαδα . Σας αναφέρω ένα πρόβλημα που μου παρουσιάστηκε πριν 3-4 ημέρες στο ΙΧ μου , Golf VI -TSI 1400(160).

Συγκεκριμένα σπάσιμο στο μπιστόνι 1 & 2 και ότι ακολουθεί. Το αμάξι καινούργιο (1/2011) και με 90000km, προσεκτική οδήγηση. Δικαιολογείται αυτή η βλάβη? Όχι. Από ότι διαβάζω η εν λόγω εταιρεία το γνωρίζει το πρόβλημα αυτό και σε άλλα αμάξια (βλ. TIGUAN). Eίναι το τρίτο Golf που αγοράζω (Golf iv,v,vi) .Για ποια αξιοπιστία πλέον μιλάμε? Που είναι η εταιρεία με τις λαμογιές της στην Αμερική και σε όλο τον κόσμο?

Σας ευχαριστώ πολύ και τέλος με τα γερμανικά αμάξια , μας έχουν πρήξει με την αξιοπιστία τους.

Στην διαθεσή σας, με εκτίμηση

Νικόλαος Γαρδικιώτης.

Για , να κάνω λίγο το δικηγόρου του διαβόλου (χρειάζεται μερικές φορές). Όταν ο κατασκευαστής λέει για το 160άρι ότι πρέπει να βάζεις βενζίνη 98 οκτανίων και εσύ βάζεις 95άρα μόνιμα και μάλιστα από το κυρ Βασίλη το βενζινά (τυχαίο όνομα) (που λόγω κρίσης ρίχνει περίεργα πράγματα μέσα στη δεξαμενή για να μπορέσει να επιζήσει και να μην το κλείσει το μαγαζί ) και κτυπάει συνεχώς πειράκια επί χρόνια κάποια στιγμή κάποιο πιστόνι θα παραδώσει πνεύμα. Τι ίδιο ισχύει και για το γνωστό GT 170 που όλοι το έβγαζαν αναξιόπιστο σε σχέση με το 140 που και αυτό ήθελε MIN98. 

 

 Ας αναλάβει ο καθένας το μερίδιο ευθύνης που του αναλογεί.

(Δεν εργάζομαι στη VW)

Edited by Vassilis63
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,
επειδή ήμουν και γω ίδια περίπτωση (κινητήρας CAVD 1.4TSI 160PS DSG , Απρίλιος 2010), θα σας παραθέσω κάποια στοιχεία καθώς τη συγκεκριμένη βλάβη (ευαίσθητη παρτίδα πιστονιών σε συνδιασμό με ακατάλληλο λογισμικό) πρέπει να την ήξερε η VW και να έκανε την κορόιδα...
Τα στοιχεία μου είναι τα εξής:

1ον) Όλα τα σερβις μου έγιναν σε επίσημη αντιπροσωπεία VW
2ον) Βενζίνη κατά 85% έβαζα από γνωστό μου, που έχει αδιαμφησβήτητα καλή βενζίνη (χωρίς νοθεία εννοώ) , και έβαζα την απλή 95αρα και ενίοτε καμιά φορα την V-Power (και τωρα βάζω αλλά μόνο οταν εχει προσφορα)
3ον) Η οδηγία που λέτε για «αναβάθμιση» του software ήταν η 24S4 η οποία ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ (μπορείτε να το δείτε αν έγινε στο αυτοκόλλητο στη ρεζέρβα αλλά και στα χαρτιά του σέρβις), -κατά τη γνώμη μου απλά καθυστέρησαν την εμφάνιση της βλάβης για μας «πετάξουν» εκτός περιόδου εγγύησης - όλα μαζί δεν ήταν τυχαίο που έσκασαν στα 4,5 χρόνια
4ον) Και μένα «έκαιγε» λάδι και συμπλήρωνα κανένα λίτρο (δεν θυμάμαι κάθε πόσες χιλιάδες χιλόμετρα)

Παρόλο λοιπόν που το αμάξι γινόταν ευλαβικά στην ώρα του συντήρηση και παρόλο που εφαρμόστηκε και η οδηγία της αναβάθμισης εμένα έσπασαν 3 από τα 4 πιστόνια της μηχανής....
άρα καμία «αναβάθμιση» λογισμικού από την vw θα με έσωζε.... τα πιστόνια δεν ξέρω αν έφταιγε η παρτίδα τους , ο συνδιασμός με το λογισμικό ήταν το λάθος, εξου και όπως αναφέρετε ότι πολλά βελτιωμένα ΙΔΙΑΣ παρτίδας ΔΕΝ έσπασαν...

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σπανε και Γερμανια και Αγγλια και Αυστραλια που εκει δεν εχουν τέτοια προβλήματα με βενζίνη, καλα Ρωσσία τα σπασίματα ειναι 2πλασια απο τα δικά μας σε CAV κινητηρες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Nick Gardikiotis

Mολις πηρα το αμαξι μου (golf tsi 1/4/160) απο ρεκτιφιε.Μπιστονια 1&2 σπασμενα.σε επικοινωνια με την kosmocar δεν παραδεχοντσι την αστοχια υλικου αλλα οτι φτσιει το καυσιμο.χρησιμοποιω shell 100, για ποια αξιοπιστια μιλαμε; την ειδαμε κ στην αμερικη με το λογισμικο τους.λ*******α κ ψευτες ειναι .

Edited by activious
Υπάρχει κάποιος λόγος που άνοιξες κι άλλο θέμα ? Ήδη είχες γράψει στο υπάρχον θέμα που μεταφέρθηκαν τα post.προσοχη στο λεξιλογιο
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω, ότι και να σου πω δεν θα παρηγορήσει την τσέπη σου. Απ ότι λέγεται εδώ μέσα οι κινητήρες CAVD 2009-2010 είχαν ένα σημαντικό update το οποίο αν δεν έγινε μάλλον οδηγεί σε αυτό που επαθες κι εσύ. Η δικαιολογία του καυσίμου που σου ειπαν, απλώς...δικαιολογία!

Edited by nikdev
Edited
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ειμαι κατοχος golf v gt και εχω προβλημα το πρωι στην εκκινηση 

1)μου κανει μπερδεματα και μολις πεφτουν οι στροφες σε κανονικο επιπεδο μου βγαζει check το οποιο ξανασβηνει

2)αν το σβησω και το ξαναβαλω μπροστα δεν μου βγαζει βλαβη

3)εχω ενδειξη καταναλωσης στον υπολογιστη ταξιδιου το οποιο σιγα σιγα ερχεται σε κανονικα επιπεδα

4)μου βγαζει βλαβη στον κυλινδρο 4 αντικατεστησα μπουζι και πολλαπλασιαστη και παλι το ιδιο

5)ο κινητηρας οταν κινειται δεν ξαναβγαζει check

εχεις καποιος αντιμετωπισει κατι αντιστοιχο;

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

 

Θα πρέπει να βάλεις διαγνωστικό να δεις το σφάλμα.

 

Στο μιζάρισμα ακούς έστω και κάτι περίεργο ? ασυνηθιστο ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.