Jump to content
giannis_vag90

Golf 5/6 1.4 Tsi - Πρόβλημα με κύλινδρο/πιστόνι (Ανακατασκευή Μοτέρ - Επισκευή) [ΒΜΥ-BLG-CAVD]

Recommended Posts

1 hour ago, gtse said:

κοίτα να δεις από την στιγμή που έσπασε μπουζί έπρεπε να ανοιχτεί δεν έπρεπε να κάνει ούτε χιλιόμετρο μεγάλο λάθος του μάστορα αλλά λογικό γιατί με αυτόν τον τρόπο δεν ανέλαβε την ευθύνη του ελαττωματικού μπουζί. όταν σου έδωσε το αμάξι σου είπε ότι αν πέρασε πορσελάνη μέσα θα το πάρεις στο χέρι ή απλά το πήρες με δικιά σου ευθύνη?

 

επίσης είναι γνωστό ότι ο συγκεκριμένος κινητήρας έχει θέμα στην καδένα όταν το πήρες ρώτησες εάν εχει αλλαχθεί ποτέ ?

επίσης το έβαλε σε διαγνωστικό να δει εάν ο χρονισμός είναι οκ? στο δικό μου δεν έκανε κάποιο θόρυβο αλλά είχε βγάλει λάθος ότι κάποια στιγμή ήταν εκτός χρονισμού οπότε αλλάχτηκε χωρίς προβλήματα

 

το κακό με τον συγκεκριμένο κινητήρα είναι ότι βγάζει θέματα ( εγώ άνοιξα κινητήρα λόγω προβλήματος από μπεκ) αλλά στην περίπτωση σου ήταν και διάφορα άλλα θέματα όπως όταν σου έκανε διακοπές και αλλά δεν το φόρτωσες αλλά πήγε οδικώς στον μάστορα . έσπασε μπουζί αλλά οκ εάν περάσαν οι πορσελάνες μέσα δεν πειράζει και άλλα τετοια

το να ανοίξεις μοτέρ και να αλλάξεις πιστόνια και λοιπά θες περίπου 2000€ αλλά μετά θα ξέρεις ότι ο κινητήρας σου είναι άψογος αλλά ........ σε μάστορα γνώστη.

Και εγω φιλρ ειπα πιο πανω δεν θα κατσω να ασχοληθω με το αμαξι να το φτιαξω,θα το παρει πισω ο μαστορας απο τον οποιο και τοαγορασα στην ιδια τιμη και θα μου δωσει αλλο αυτοκινητο.

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν , vwmk5gtgtitsi said:

Και εγω φιλρ ειπα πιο πανω δεν θα κατσω να ασχοληθω με το αμαξι να το φτιαξω,θα το παρει πισω ο μαστορας απο τον οποιο και τοαγορασα στην ιδια τιμη και θα μου δωσει αλλο αυτοκινητο.

καλύτερα να πάρεις τα λεφτά σου και να πάρεις από αλλού αυτοκίνητο

Link to comment
Share on other sites

On 1/11/2019 at 4:32 PM, andreas_petrop said:

Tα περισσότερα tsi που υπάρχουν στις μάντρες έχουν 150.000+ χλμ και πωλούνται στους ευτυχείς αγοραστές με 80-90.000 χλμ. 

Καλα αυτο δεν ειναι απαραιτητα κακο... διοτι στα 150.000 χλμ θα εχει αλλαξει ο προηγουμενος κανα-δυο ακριβα πραγματακια, οπως καδενα, θα εχει κρεμασει καμια οροφη κτλ.. εγω πχ ξερω οτι αφου δεν ειχε αλλαχθει απο τον προηγουμενο που ειχε 75,000 θα ερθει σ εμενα η λυπητερη... το θεμα ειναι το πως εγιναν τα χλμ και τι συντηρηση ειχε τ αμαξι. τα υπολοιπα δεν εχουν τοσο μεγαλη βαρυτητα.

βεβαια εννοειται και το θεωρω δεδομενο πριν την αγορα του εκαστοτε μεταχ αυτοκινητου οτι ελεγχουμε ιστορικο απο ασφαλιστη εταιρια για στουκες κτλ και κοιταμε στην μηχανη αν ειναι ολα τ ανταλλακτικα απο την μανα τους και οχι τιποτα αλλαγμενο με ιμιτασιον... τωρα οτιδηποτε αλλο δεν μπορεις να το ξερεις εκτος και αν ο ιδιοκτητης ηταν ο πατερας σου...

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου γνώμη, είναι ότι πήρες ένα αυτοκίνητο και έπρεπε να πας σ΄ ένα εξειδικευμένο συνεργείο και ακόμα καλύτερα αντιπροσωπεία να δεις όλο το ιστορικό σέρβις.

 

ΠΡΙΝ το αγοράσεις κάνεις ΕΛΕΓΧΟ.

Με μια αλλαγή του κιτ καδένας, με έλεγχο αν φοράει πρόγραμμα, με έλεγχο των μπέκ και μια τετράδα σωστά μπουζί (όχι ίσως θερμότερα ή ότι να ναι) το αυτοκίνητο θα ήταν απροβλημάτιστο αυτή τη στιγμή, προσέχοντας μόνο τη

βενζίνη να είναι καλής ποιότητας 95άρα τουλάχιστο.

 

Ο καταλύτης δεν χαλάει στο μοτέρ αυτό, πολύ δύσκολα είναι τεράστιος. Το σφάλμα στον καταλύτη που βγάζει στο διαγνωστικό μπορεί να είναι μέχρι και από αντλία υψηλής ή από μπεκ που δεν ψεκάζουν σωστά.

 

Το αυτοκίνητο δεν θέλει τρελά πράγματα, αυτό που χρειαζόταν είναι γνώστες τεχνικούς για τη διάγνωση του, έπεσες σε μη γνώστη.

 

Αφού διαγνωστεί το αυτοκίνητο, θα το τοποθετήσουμε στο ανάλογο θέμα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ το φόρουμ , είναι το πρώτο μου πόστ ,είμαι κάτοχος ενός Audi tt 2.0tfsi. Να σας πω ότι όλα τα σέρβις έχουν γίνει στην Audi . Είναι του 2008 και έχει 174.000 χλμ. Πριν δύο μήνες έγινε το ετήσιο σέρβις όπου και αλλάχθηκαν και τα μπουζί . Πριν λίγο καιρό και μετά απο ένα άνοιγμα αναβόσβησε το τσεκ του κινητήρα χωρίς όμως να παραμείνει ανοικτό, έκανα δεξιά ,όμως δεν φαίνονταν να υπάρχει κανένα πρόβλημα. Έφθασα χωρίς κανένα πρόβλημα. Στην επιστροφή μετά απο ένα πάτημα ξανά το ίδιο πρόβλημα ,μόνο που τώρα ο κινητήρας ρέταρε .Δεξιά και το ακινητοποιώ. Οδική και σε συνεργείο Audi. Αποτέλεσμα 6,500 ευρώ ζημιά με έκπτωση 4.900. Έλιωσε το μπουζί ,και έγινε ζημιά στο πιστόνι. Χρειάζεται αλλαγή και στα τέσσερα πιστόνια με τα παρελκόμενα καθώς και πλανάρισμα στην κεφαλή . Συμπέρασμα αν το τσεκ αναβοσβήνει απ'ευθείας ακινητοποίηση....

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ το φόρουμ , είναι το πρώτο μου πόστ ,είμαι κάτοχος ενός Audi tt 2.0tfsi. Να σας πω ότι όλα τα σέρβις έχουν γίνει στην Audi . Είναι του 2008 και έχει 174.000 χλμ. Πριν δύο μήνες έγινε το ετήσιο σέρβις όπου και αλλάχθηκαν και τα μπουζί . Πριν λίγο καιρό και μετά απο ένα άνοιγμα αναβόσβησε το τσεκ του κινητήρα χωρίς όμως να παραμείνει ανοικτό, έκανα δεξιά ,όμως δεν φαίνονταν να υπάρχει κανένα πρόβλημα. Έφθασα χωρίς κανένα πρόβλημα. Στην επιστροφή μετά απο ένα πάτημα ξανά το ίδιο πρόβλημα ,μόνο που τώρα ο κινητήρας ρέταρε .Δεξιά και το ακινητοποιώ. Οδική και σε συνεργείο Audi. Αποτέλεσμα 6,500 ευρώ ζημιά με έκπτωση 4.900. Έλιωσε το μπουζί ,και έγινε ζημιά στο πιστόνι. Χρειάζεται αλλαγή και στα τέσσερα πιστόνια με τα παρελκόμενα καθώς και πλανάρισμα στην κεφαλή . Συμπέρασμα αν το τσεκ αναβοσβήνει απ'ευθείας ακινητοποίηση....
Εγινε ζημια στο πιστονι και αλλαζει τα 4?
Φτιαξτο εξω με το μισο κοστος
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επειδή στα χέρια μου έρχονται πολλά αυτοκίνητα, θα σου πω τι γίνεται συνήθως.

Οι ιδιοκτήτες ή τα συνεργεία αγοράζουν φτηνότερα μπουζί, κάποιες φορές θερμότερα ή εντελώς ακατάλληλα, αρκεί να μπεί κάτι πάνω.

 

Μου έχει συμβεί αυτοκίνητο του club, φίλος ήρθε σε μένα, αφού φυσικά εδώ μέσα προτείναμε το κατάλληλο μπουζί και Like και λοιπά, πήρε μια τετράδα μπουζί χαλκού πάμφθηνα.

Το αυτοκίνητο ήταν stage 1, ευτυχώς 95οκτ.

Σε πάτημα τελικής, έλιωσε ακίδα και έσπασε το πιστόνι στο πλάι. Όλα αυτά για 25Ε παραπάνω, διότι όπως ο ίδιος μου είπε "καλά τα είπαμε στο forum αλλά είπα να πάρω κάτι φτηνότερο".

 

Το αυτοκίνητο δεν μπορεί να φτιαχτεί λόγω οικονομικών και ήδη έχει διαγραφεί. Όλα αυτά για 25Ε λιγότερα.

 

Την επόμενη φορά που αγοράζετε ανταλλακτικά και εξαρτήματα σκεφτείτε το καλύτερα.

Edited by nikdev
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@vwmk5gtgtitsi Αν υπάρχει feedback, μπορείς να γράψεις διαφορετικά το θέμα θα κλειδωθεί.

Link to comment
Share on other sites

On 2/20/2019 at 7:35 PM, nikdev said:

@vwmk5gtgtitsi Αν υπάρχει feedback, μπορείς να γράψεις διαφορετικά το θέμα θα κλειδωθεί.

Τελικα ηταν ζημια στο 4ο εμβολο.

Link to comment
Share on other sites

Καλά ξεμπερδέματα, τα γράφω και πιο πάνω ..

 

Link to comment
Share on other sites

Μεταφέρθηκαν όλα στο γνωστό θέμα

Link to comment
Share on other sites

Η καταναλωση προερχεται απο ελαττωματικο μπεκ αυτο σου εκανε και τη ζημια στο μοτερ.



Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αλλαγη μπεκ εστω και μεταχειρισμενα με ελεγχο συμπιεσης ξανα.

Αν χανει παλι χρειαζεται πιστονακι.


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικα πιστονι χρειαζομαι γιατι ειναι σπασμενο στη ακρη.
Σκεφτομαι να το κανω σφυρίλατο αφου θα ανοιξει.
Για πιστονια ειμαι αναμεσα σε wossner και dp,ξερω οτι τα wossner παιζουν γύρω στα 600-800€ ξερουμε τίποτα για τις dp που κυμαίνονται;
Επισης καποιον καλο μαστορα για την τοποθέτηση στην Αθήνα;
(Το αμαξι προοριζεται για βελτιωση)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μην βαλεις dp, αν το κανεις σφυριλατο εχουν αδυναμη φουστα και σπαει.

Αν θες να τελειωνεις βαλε ενα μαμα μεταχειρο και κλειστο θα σου βγει πολυ φτηνα.

Σφυριλατο σωστο θες πολλα πραγματα ανακατασκευη μοτερ αλλιως ειναι πασαλειμα.



Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και μεταχειρισμενο πιστονι να βαλω παλι δεν θα χανει συμπιεση χωρις ρεκτιφιε;
Εγω σκεφτομουν να το ανοιξω να βαλω σφυριλατα πιστονια,μπιελες να κανω ρεκτιφιε και επειτα να το κλεισω με καινουρια καδενα,φλατζες κτλπ.
Επειτα λεω να αρχισω το tuning.
Δεν αξιζει λετε;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Cakarito said:

Και μεταχειρισμενο πιστονι να βαλω παλι δεν θα χανει συμπιεση χωρις ρεκτιφιε;
Εγω σκεφτομουν να το ανοιξω να βαλω σφυριλατα πιστονια,μπιελες να κανω ρεκτιφιε και επειτα να το κλεισω με καινουρια καδενα,φλατζες κτλπ.
Επειτα λεω να αρχισω το tuning.
Δεν αξιζει λετε;


Sent from my iPhone using Tapatalk

κάτι παρόμοιο θα κάνω και εγω στο δικό μου μοτερ! αλλα δεν θα το κανω σφυριλατο. έχουν βγει "βελτιωμένα" μαμα μπιελες-πιστονια οπου στην μπιελα έχει μαντεμι και δεν σπαει όπως τ αρχικα εργοστασιακα.

δεν θεωρείται σφυριλατο αλλα είναι ανθεκτικο και σηκωνει και προγραμμα (το πρωτο σταδιο που θα βαλω εγω τουλαχιστο)

μ αυτον τον τροπο και φτιαχνω ενα μοτερ ανθεκτικο στον χρονο και στα χλμ αλλα ειναι και ασφαλες για να βγαλω γουστα χωρις να φοβαμαι το check engine.

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ρε φιλαρακι,προτιμω να δωσω κατι παραπανω αλλα να ειμαι πολυ πιο σιγουρος
Ξερετε κανενα καλο μαστορα εδω Αθηνα;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Cakarito said:

Δεν ξερω ρε φιλαρακι,προτιμω να δωσω κατι παραπανω αλλα να ειμαι πολυ πιο σιγουρος
Ξερετε κανενα καλο μαστορα εδω Αθηνα;


Sent from my iPhone using Tapatalk

έχω την εντύπωση πως με τα σφυρήλατα έχεις πιο ανθεκτικά πιστόνια σε πιέσεις άλλα σε πάροδο χρόνου λιγότερο ανθεκτικα

δηλαδή αν το μαμά βελτιωμένο κρατάει 200,000 το σφυρήλατο κρατάει από 150,000 και κάτω (βεβαία αυτό δεν μου το έχει πει ο μηχανικός μου άλλα ένας φίλος)

ο δικός μου μηχανικός, μου είχε πει απλά ότι το μοντέλο μου (golf v 140ps  bmy) έχει κάποια συνηθισμένα ελαττώματα.

και για τη συγκεκριμένη βλάβη που βγάζουν δεν μου είπε για σφυρήλατο άλλα για τα βελτιωμένα που σου έγραψα. φαντάζομαι θα έχει τους λόγους του.

η κουβέντα είχε γίνει γιατί πήρα την γνώμη του για πρόγραμμα. και μου είπε αν δεν φτιάξω πιστόνια να μην το πειράξω. αλλιώς θα ήμουν ήδη πρώτο στάδιο

 

Link to comment
Share on other sites

Και μεταχειρισμενο πιστονι να βαλω παλι δεν θα χανει συμπιεση χωρις ρεκτιφιε;
Εγω σκεφτομουν να το ανοιξω να βαλω σφυριλατα πιστονια,μπιελες να κανω ρεκτιφιε και επειτα να το κλεισω με καινουρια καδενα,φλατζες κτλπ.
Επειτα λεω να αρχισω το tuning.
Δεν αξιζει λετε;


Sent from my iPhone using Tapatalk


Αν ειναι ενταξει ο κυλινδρος δεν θες ρεκτιφιε μονο πιστονι και κλεινεις


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Και μεταχειρισμενο πιστονι να βαλω παλι δεν θα χανει συμπιεση χωρις ρεκτιφιε;
Εγω σκεφτομουν να το ανοιξω να βαλω σφυριλατα πιστονια,μπιελες να κανω ρεκτιφιε και επειτα να το κλεισω με καινουρια καδενα,φλατζες κτλπ.
Επειτα λεω να αρχισω το tuning.
Δεν αξιζει λετε;


Sent from my iPhone using Tapatalk


Αν ειναι ενταξει ο κυλινδρος δεν θες ρεκτιφιε μονο πιστονι και κλεινεις


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Ειχα και εγω ενα ραγισμενο πιστονι σε bmy 140ps που οταν το βγαλαμε ανοιξε στα δυο του ειχαμε βαλει ενα μεταχειρισμενο πιστονι καινουργια ελατηρια σε ολα τα πιστονια μεταλα στροφαλου και κεφαλης και επισκευη στο turbo η επισκευη εγινε στα 140.000χιλ. το αμαξι εγινε αλλο πραγμα δουλευε πολλη στρωτα και ηταν και πιω δυνατο αργοτερα του εβαλα προγραμμα revo βαρελακι bmc και εξατμιση 70/αρα με ενα καζανακι 219ps δυναμομετρημενα εχω κανει 180.000χιλ χωρις κανενα προβλημα. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω ένα Vw golf v Gt με 136.000 km. Στα 117.500 km έγινε επισκευή στο μοτέρ (ανοίχτηκε και διορθώθηκε...).

 

Η απορία μου είναι η εξής, από τότε άρχισε να καίει λάδια περίπου 1L / 3.000 km. Το λάδι που χρησιμοποιώ είναι full synthetic 5w-30 από την αρχή.

 

Είναι φυσιολογικό;

 

Εμένα δεν μου φαίνεται να είναι, γιατί πριν το άνοιγμα του μοτέρ δεν μου έκαιγε... 

 

Τι μπορεί να φταίει; Μπορεί να αντιμετωπιστεί;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.