Jump to content
Toni_power

Ενδείξεις ασύρματου διαγνωστικού

Recommended Posts

Υπαρχει τροπος να ελεγχουμε καθε φορα που κανει αναγεννηση το dpf.? Στο torque δεν μου εδειχνε βαθμους κελσιου στον αισθητηρα εξατμισης ουτε στου dpf..

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε αυτό που λέει EGT1

Και αυτο το ειχα επιλεξει και δεν μου εβγαζε τιποτα.. λετε να φταιει το obd που εχω.? Τις υπολοιπες ενδειξεις ομως τις δειχνει κανονικα..μονο στο egt και στο dpf temp μου κανει κολπα..

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχεις την αγορασμένη εφαρμογή??? Αυτή που κάνει 3,5 ευρώ νομίζω??? Αν έχεις την FREE δεν λέει και πολλά.

Δοκιμασα και την αγορασμενη και την free και τιποτα..καλα εδω που τα λεμε το θεωρω χαζο γιατι τα αυτοκινητα πλεον εχουν χιλιαδες αισθητηρες..δηλαδη εχουν αισθητηρα για χαμηλη πιεση ελαστικων και δεν μπορουσαν να βαλουν μια ενδειξη οτι κανει αναγεννηση το dpf.? Γιατι ειναι βλακεια να μην το καταλαβεις οτι κανει αναγεννηση και να το σβησεις ετσι.. Αλλιως θα ξεραμε και οταν αναβε θα το μελανιαζαμε λιγο παραπανω και ολα καλα..αλλα αυτοι θελουν να μπουκωσει για να τρεχεις μετα στα συνεργεια και να σκας ενα καρο λεφτα..

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα δεν δουλεύει ο αισθητήρας για το DPF, το βλέπω όμως από την θερμοκρασία καυσαερίων EGT1.   Νορμάλ στο ρελαντί περίπου 175 C και κατά τη φάση της αναγέννησης περίπου 600 C

Link to comment
Share on other sites

Εε τοτε μαλλον κατι πρεπει να συμβαινει με το obd που εχω δεν εξηγειται αλλιως..θα ψαξω να δω αν εχει καποιος γνωστος για να δοκιμασω.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

θελω να αγορασω και εγω ενα ρε παιδια αλλα εχω μπερδευτει..

γνωριζα οτι αυτα ειναι bluetooth,ειδα ομως και ενα λινκ που εβαλε ο Τονι και ειναι wifi (αυτο http://www.ebay.com/itm/WiFi-OBD2-OBDII-ELM327-for-iOS-Android-Car-Diagnostic-Scanner-Code-Reader-Tool-/322032738118?hash=item4afaa59f46:g:9pUAAOSwZ8ZW3sox )

τελικα ποιο ειναι καλυτερο να αγορασω να δουλευει με την εφαρμογη torque? θελω να βλεπω ενδειξεις και κανα σφαλμα.

Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν , Themis83 said:

θελω να αγορασω και εγω ενα ρε παιδια αλλα εχω μπερδευτει..

γνωριζα οτι αυτα ειναι bluetooth,ειδα ομως και ενα λινκ που εβαλε ο Τονι και ειναι wifi (αυτο http://www.ebay.com/itm/WiFi-OBD2-OBDII-ELM327-for-iOS-Android-Car-Diagnostic-Scanner-Code-Reader-Tool-/322032738118?hash=item4afaa59f46:g:9pUAAOSwZ8ZW3sox )

τελικα ποιο ειναι καλυτερο να αγορασω να δουλευει με την εφαρμογη torque? θελω να βλεπω ενδειξεις και κανα σφαλμα.

https://www.trop.gr/diagnostika-autokiniton/diagnostika-0bd2/elm327-bluetooth-obd2-eobd-ergaleio-sarwshs-autokinhtou-detail   

Εγώ πήρα αυτό βέβαια είχε και ένα cd μέσα που δεν μου χρησίμευσε σε κάτι.... Το πήρα ένα  20αρι από Ελλάδα αν και υπάρχει και πιο φθηνά στο e bay. Η εφαρμογή είναι καλή αλλά καλύτερα να πάρεις αυτή με τα 3,5 ευρώ έχει περισσότερες επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα. Νέος κάτοχος (4 μήνες) Golf 1.4 Tsi 140 DSG του 2008. Το... "κακό" είναι ότι είναι η φτωχότερη έκδοση (δεν έχει ούτε καν CC, αλλά... ερευνάται!) με το πιο απλό ταμπλό, χωρίς καμμία ένδειξη.

Μπορεί κανεις να δει με εξωτερικά προγραμματάκια, άραγε, πράγματα που βλέπει με τις "πλουσιότερες" οθόνες, πχ κατανάλωση, μεση και/στιγμιαία, όπως τα δείχνει η "πλούσια" οθόνη, χωρίς να μπει κανείς στη διαδικασία να αλλάξει καντράν, μοχλοδιακόπτες, controllers κλπ.

Είμαι κάτοχος VagCom 7-κάτι, οπότε λειτουργίες σαν τη ρύθμιση των καθρεφτών, το αυτόματο κλείδωμα στα 15km/h κλπ απλά, που γίνονται μέσω των "πλούσιων" οθονών, τα κάνω, όπως και διάγνωση πότε πότε... 

Η "γκρίνια" έρχεται αφού τα προηγούμενα χρόνια (2008-2014) ήμουν κάτοχος Seat Leon FR DSG που είχει την "πλούσια" οθόνη, bluetooth, χειρισμό στους μοχλοδιακόπτες κλπ και είχα... καλομάθει! (Ενδιάμεσα πέρασα και 2 χρόνια με ένα Σμαρτάκι αλλά... ήθελα DSG 6άρι με πιο οικονομικό μοτέρ από το δίλιτρο!!!)

 

Το ταμπλό που έχω σήμερα είναι αυτό:

instruments.jpg

 

Και το ταμπλό του πάλαι ποτέ SEAT:

CIMG0605.JPG

OK, to SEAT είχε και paddles... και κουμπάκια στο (δερμάτινο!) τιμόνι, αλλά αυτά όλα δε μου λείπουν και τόσο!!! 

Από όσα διαβάζω και μαθαίνω, γενικά, τέτοια προγραμματάκια με σύνδεση OBD/κινητού είναι πιο φτηνά, σε σχέση με αλλαγή καντράν κλπ.

Το περίεργο είναι ότι δεν μπορώ να βρώ πρόγραμμα που να δείχνει καταναλώσεις... Θα μου πεις... τι τη θες την κατανάλωση, συνήθως είναι εικονική... 

Ισως θα μάρεσε να βλέπω και πίεση turbo, μια και είχα μπαρόμετρο και ήταν πολύ χρήσιμο στα κρύα ξεκινήματα ή επίσης σαν μια πρώτη "διάγνωση". 

 

 

Link to comment
Share on other sites

και,,, τελικά διαβάζοντας και φυσικά ψάχνοντας... βλέπω ότι μάλλον ένα Scangauge ή Turbogauge (περι ορέξεως εδώ!) θα μου κάνει μια χαρά... Και είναι και πιο μόνιμο, σε σχέση με τα κινητά, κούμπωσέ τα κάπου, βρες το πρόγραμμα, σύνδεσε, φάε μπαταρία...

Περί ορέξεως, φυσικά!

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποιος που να γνωριζει απο τα ασυρματα με wifi για iphone?

κανουν δουλεια?για τα σφαλματα με νοιαζει πιο πολυ...

αν μπρει καποιος να βοηθησει (κανα link) για golf 5 gt 2006 και iphone 5 ???

με το προγραμμα τι παιζει?δν ειναι δωρεαν?

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.