Jump to content
ntip

Τι μάρκα λάδι προτιμάτε για τον κινητήρα σας ? [POLL] **********

Τι μάρκα λάδι προτιμάτε για τον κινητήρα σας ?   

173 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Γεια σας παιδια. Κοντευω το 75.000 χλμ και θελω να κανω σερβις. Τοσο καιρο βαζω τα castrol edge vw 5-30. Θελω να μου πειτε ποια ειναι τα καλητερα. Δεν με νοιαζει η τιμη. Απλα θελω να βαλω καλο λαδι. Και ειναι καλυτερα 5-30 ή 0-30; Ειμαι Γερμανια και εδω οι ποιο πολυ βαζουν 0-30. Εχω golf 5 gtsport 140 2008. Αυτα.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σου.

Άποψή μου αλλά και αυτά που χρησιμοποιώ είναι τα Liqui Moly.

Δες μια εδώ http://www.autopartscenter.gr/advancedSearch.aspx

Είναι λίγο ακριβά αλλά θεωρούνται   τα καλύτερα.

Τώρα περί ορέξεως ........

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Μπάμπη, στη Γερμανία χρησιμοποιούνται περισσότερο τα 0-30 λόγω κλίματος (για να παραμένει ρευστό το λάδι τα κρύα πρωινά του χειμώνα). Όποια κι άν διαλέξεις κοίτα να έχουν την πιο πρόσφατη προδιαγραφή της VW την 504-00 (για βενζίνη) ή την 507-00 (diesel). Δες και τα ARAL (Super Tronic σε 0-30 ή 5-30). Συμφωνώ και με την πρόταση του Χρισόστομου.

Link to comment
Share on other sites

Ελαιόλαδο έχουμε και νηστεία

Ελαιολαδο να βαλεις εσυ αν θεωρεις το αμαξι σου φριτεζα. Το δικο μου το θεωρω αμαξι ακομα
  • Thanks 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Ελαιόλαδο έχουμε και νηστεία

:fool:  :fool: ...καιρός ήταν... και λέω που είσαι χαμένος τόσο καιρό !

αντί ερώτησης, έγραψες μια π@#παριά..

:getlost:  :getlost:  :getlost:

Link to comment
Share on other sites

:fool:  :fool: ...καιρός ήταν... και λέω που είσαι χαμένος τόσο καιρό !

αντί ερώτησης, έγραψες μια π@#παριά..

:getlost:  :getlost:  :getlost:

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Θέλω γνώμη για το motul V300 σε τσίγκινη συσκευασία που είναι??? συνήθως βάζω castrol 5-30 αλλά έκατσε ευκαιρία!!

Link to comment
Share on other sites

αν αυτά σε τσίγκινη συσκευασία που λες,είναι ευκαιρία (δλδ ??)   και  είναι 5-30 με τις προδιαγραφές της VW, βάλτα.

Link to comment
Share on other sites

Ελαιολαδο να βαλεις εσυ αν θεωρεις το αμαξι σου φριτεζα. Το δικο μου το θεωρω αμαξι ακομα

μπα ούτε φριτεζα αν ήταν φριτεζα θ σ λεγα βάλε τίποτα άλλο τηγανακι είναι έτσι που σου καεί το λάδι γι αυτό βάλε να φυιαχνεις κ καμία πατάτα στη δρόμο

Πέρα απο τη πλάκα δεν υπάρχει λόγος να αλλάξεις τώρα ...εκτός και ζεις σε πολύ ψυχρή περιοχή Γερμανίας ...και έχει χαμηλές θερμοκρασίες αρκετά τότε καλο θ ήταν μιας κωη περισσότερη φθορά στη μηχανή γίνεται όταν το αμάξι είναι κρύο και θα μειωθεί με το 0

:fool::fool: ...καιρός ήταν... και λέω που είσαι χαμένος τόσο καιρό !

αντί ερώτησης, έγραψες μια π@#παριά..

:getlost::getlost::getlost:

έχουμε εσένα το αρχι ....επιστήμονα

Τι θες να απαντήσω σένα θέμα που το χουμε συζητήσει το λιγότερο 100 φορές και έχω γράψει άπειρα πράγματα ;ας χρησιμοποιούμε το search για να μη τρολαρουμε!

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

μπα ούτε φριτεζα αν ήταν φριτεζα θ σ λεγα βάλε τίποτα άλλο τηγανακι είναι έτσι που σου καεί το λάδι γι αυτό βάλε να φυιαχνεις κ καμία πατάτα στη δρόμο

έχουμε εσένα το αρχι ....επιστήμονα

Τι θες να απαντήσω σένα θέμα που το χουμε συζητήσει το λιγότερο 100 φορές και έχω γράψει άπειρα πράγματα ;ας χρησιμοποιούμε το search για να μη τρολαρουμε!

 

Αμα γουστάρεις φτιάξε 1 κλειστό κλαμπ μόνο για άτομα σαν εσένα που γνωρίζουν τα πάντα !!!  ...και που δεν ρωτάνε ποτέ !!   PPPPP :lol:

την τρελίτσα σου αλλού. Εκεί στον παιδικό σταθμό που πάνε όλα τα παιδάκια σαν εσένα  :baby:  και ρωτάνε συνέχεια.. .

"μπαμπά να το φάω το καρπούζι ? φρούτο είναι ? τι λές εσύ ? μήπως είναι κρύο ? τι χρώμα έχει ? η μαμά έφαγε ?  δεν της πόνεσαν τα δόντια ?

όλο κάτι τέτοια κουλά ρωτάς ρε φίλε !!   μια μερσεντές έχεις, μια cupra, μια γκολφ gt, μια Α3.

κατάντησες κουραστικός και ειρωνεύεσαι και τους άλλους συμφορουμίτες μας.

ΣΟΒΑΡΕΨΟΥ  ή τράβα με τα κουβαδάκια σου αλλού.  στο φόρουμ της PATTY !  

  εε τι λες ?

Edited by chrispant
Link to comment
Share on other sites

Είπα καλο θα είναι να χρησιμοποιούμε το search για τη καλύτερη λειτουργία όλων και διευκόλυνση ε σε κάτι τέτοια θέματα σαν και αυτό χιλιόμετρα ειπομενα έκανα χιούμορ τώρα αν εσυ έχεις κόμπλεξ επειδή ζηλευεις δεν θα σου πω να φύγεις όπως δεν πρέπει να μας κ εσυ γιατί το φορούμ δεν είναι κτήμα σου θ σ πω απλά χαλάρωσε πήρες ένα μόνο golf και έγινες επιστήμονας της vw .. Κουβας είναι τη δικό σου !μακαρι κάποια στιγμή στη ζωή σου να πάρεις και εσυ εχεισ πολλα ψωμια ακομα για να πεισ οτι εχαισ μια ιδεα ...αλλα δεν εισαι για τη vw παρε κανένα καλύτερο αυτοκίνητο για να σταματήσεις να κλαις αλλα χλωμο ...

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

Θέλω γνώμη για το motul V300 σε τσίγκινη συσκευασία που είναι??? συνήθως βάζω castrol 5-30 αλλά έκατσε ευκαιρία!!

μη τα βάλεις θέλουν πιο συχνή αλλαγή για είναι αλλού τύπου και δεν υπάρχει κ λόγος για πολιτική χρήση
Link to comment
Share on other sites

Mobil 1 ESP Formula SAE 5W-30

μαλλον εδω θα καταληξω...

μπα ούτε φριτεζα αν ήταν φριτεζα θ σ λεγα βάλε τίποτα άλλο τηγανακι είναι έτσι που σου καεί το λάδι γι αυτό βάλε να φυιαχνεις κ καμία πατάτα στη δρόμο

Πέρα απο τη πλάκα δεν υπάρχει λόγος να αλλάξεις τώρα ...εκτός και ζεις σε πολύ ψυχρή περιοχή Γερμανίας ...και έχει χαμηλές θερμοκρασίες αρκετά τότε καλο θ ήταν μιας κωη περισσότερη φθορά στη μηχανή γίνεται όταν το αμάξι είναι κρύο και θα μειωθεί με το 0

έχουμε εσένα το αρχι ....επιστήμονα

Τι θες να απαντήσω σένα θέμα που το χουμε συζητήσει το λιγότερο 100 φορές και έχω γράψει άπειρα πράγματα ;ας χρησιμοποιούμε το search για να μη τρολαρουμε!

Play δεν μου καιει καθολου λαδι να μη το ματιασω.. μενω αμβουργο που εχει κρυο το χειμωνα. γιαυτο δεν ξερω τι να βαλω.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο το ESP εξαιρετικό λάδι αλλα είναι απο τα πιο χοντρά να το πω ; 5-30 40ριζει ελαφρώς εγω φίλε αν τ λάδια τ αλλάζεις 2 φορές το χρόνο θ σ λεγα 5-30 0-30 τώρα όμως δεν ξέρω νομίζω θα βάζα 0-30 λιγότερη φθορά το πρωί και ίσως κ λίγη οικονομία για δες και το 0-40 new life Mobil είναι εξαιρετικό κ το φοράνε εξωτερικό

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω οτι το θεμα ειναι πολυσυζητημενο και απλα μπερδευει κι αυτους που ψαχνουν πληροφοριες.

Ενα καθαρισματακι απαιτειται η συγχωνευση

Link to comment
Share on other sites

Της εκο το 5-30 για tsi 1.8 με προδιαγραφές API SL/CF, ACEA A3/B3/B4, VW 503 01/502 00/505 00, MB 229.5, BMW LONGLIFE-01 κάνει;

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Mobil 1 ESP Formula SAE 5W-30


 

παιδιά εδώ και τρεις μέρες έχω μείνει μ@λ@κ@ς απλά νομίζω ότι άλλαξα κινητήρα έβαζα πάντα

το castrol edge 5w30 και το αμάξι ακουγόταν όπως όλα σαν ταξί δηλαδή και έλεγα έτσι κάνουν τα tsi!!

Αλλά τελικά δεν κάνουν έτσι!! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Mobil 1 ESP Formula SAE 5W-30

 
παιδιά εδώ και τρεις μέρες έχω μείνει μ@λ@κ@ς απλά νομίζω ότι άλλαξα κινητήρα έβαζα πάντα
το castrol edge 5w30 και το αμάξι ακουγόταν όπως όλα σαν ταξί δηλαδή και έλεγα έτσι κάνουν τα tsi!!
Αλλά τελικά δεν κάνουν έτσι!! 

 

Τι μάρκα έβαλες???

Link to comment
Share on other sites

Τι μάρκα έβαλες???

Mobil το λεει στην αρχη
Link to comment
Share on other sites

Εγώ εδώ και πολλά χρόνια χρησιμοποιώ Amsoil και στο GOLF βάζω αυτό: http://www.amsoil.com/shop/by-product/motor-oil/gasoline/european-car-formula-5w-30-synthetic-motor-oil/?page=%2fstorefront%2fael.aspx

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ εδώ και πολλά χρόνια χρησιμοποιώ Amsoil και στο GOLF βάζω αυτό: http://www.amsoil.com/shop/by-product/motor-oil/gasoline/european-car-formula-5w-30-synthetic-motor-oil/?page=/storefront/ael.aspx

Από που ψωνίζεις; Εγώ στο vti έβαζα Amsoil

Στάλθηκε από το GT-P3110 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Edited by maximosm
Link to comment
Share on other sites

εφτασε η ωρα της αλλαγης λαδιων και για μενα,και θελω να ρωτησω κατι..σε 1.2τσι τα dexos της opel κανουν?συγκεκριμενα τα dexos2 longlife ACEA A3/B4 C3 VW 502 505 505.01...εχω σφραγισμενο ενα 5L στο σπιτι απτο προηγουμενο opel που ειχα,και θελω να ξερω αν μπορω να το βαλω μιας και το χω..

 

σημ:αυτο που δεν γραφει ειναι για τν προδιαγραφη vw 504...κανουν η να μην τα βαλω?

Edited by polodi
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.