Jump to content
ntip

Τι μάρκα λάδι προτιμάτε για τον κινητήρα σας ? [POLL] **********

Τι μάρκα λάδι προτιμάτε για τον κινητήρα σας ?   

173 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Από που ψωνίζεις; Εγώ στο vti έβαζα Amsoil Στάλθηκε από το GT-P3110 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Από εδώ:

AMSOIL - ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ Κ. & ΣΙΑ ΟΕ

ΑΓΙΟΥ ΣΑΒΒΑ 11

10447 ΑΘΗΝΑ, ΑΤΤΙΚΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Καπου διαβασα πως τα liqui moly ειναι ακριβα. Να σας πω οτι εκανα αλλαγη (85.000χλμ) και μου κοστισε το 5λιτρο γυρω στα 50-52ευρω (δεν θυμαμαι ακριβως), αγορασμενα απο το επισημο δικτυο διανομης με αποδειξη κτλ κτλ τιμη πολυ καλη και κατω απο τον μεσο ορο για 5-30 λαδι που ειναι 12ευρω το λιτρο στο ιντερνετ. Δεν εχω κανει πολλα χλμ να σας πω εντυπωσεις αμα τσιμπαει,βραζει καιει κτλ, αλλα ο ηχος του κινητηρα ειναι καλυτερος ειδικα στο ξεκινημα το πρωι. Γενικα εβαζα mobil και ημουν ικανοποιημενος, οι 2 τελευταιες αλλαγες ειχαν γινει με castrol και τελευταια οταν εβαζα μπρος το πρωι ειχα  θορυβο και ενα ψιλο-coldstart πραγμα που με ανησυχουσε γιατι αμα κανει ετσι καλοκαιριατικα τι θα γινει το χειμωνα με τα κρυα? Ειχα φτασει σε σημειο να σκεφτομαι οτι εφτασε η ωρα των tsi βαλβιδων. Λαμπακι καυσαεριων δεν ειχα , σκεφτομουν ομως πως ειναι θεμα χρονου. Τελικα με την αλλαγη λαδιου εδω και 2 βδομαδες τα πραγματα ειναι οπως παλια και μαλλον δεν θα ξαναβαλω τα castrol. Επειδη δεν υπαρχουν πολλες πληροφοριες για την μαρκα, εψαξα, διαβασα,ρωτησα κτλ κτλ και εμενα με επεισε για δοκιμη σε συνδιασμο με την τιμη. Για οποιον ενδιαφερεται τα λαδια για τον κινητηρα μας ειναι τα: Top-Tec 4200 5W-30.
http://www.autopartscenter.gr/default.aspx?action=productDetails&pcat_id=4&productID=12

3706 Top Tec 4200_EN.pdf

Edited by granset
Link to comment
Share on other sites

Αral super tronic longlife III.Oύτε castrol ούτε τίποτα.Μου τα σύστησε φίλος με ανταλλακτικά group-Vag.Μου λέει βάλτα με κλειστά μάτια γιατί κι εγώ castrol έβαζα για καιρό ή τα edge η τα magnatec.


5w30 σε golf 5 fsi 1.4.Και προσοχή στο φίλτρο λαδιού γιατί κυκλοφορούν μούφες.Φίλτρο μόνο της MANN-FILTER

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μέχρι τώρα χρησιμοποιώ το Mobil 1 ESP Formula SAE 5W-30.

Δεν μου καίει καθόλου λάδι και ήμουν υπερευχαριστημένος μέχρι τον Μάιο. Από τότε και εμένα το πρωί στην εκκίνηση κάνει ένα κροτάλισμα. Πήγα σε ένα συνεργείο και μου είπε πως δεν είναι καλά τα λάδια που χρησιμοποιώ. Από θέματα στο φόρουμ, περί καδένας υπέθεσα πως δεν ισχύει αυτό που μου είπε ο τύπος και πως σιγά σιγά τα φτύνει η καδένα μου.

Από το πιο πάνω post βλέπω πως το πρόβλημα όντως λύθηκε με άλλα λάδια. Μήπως τελικά χρειάζεται να ξεφύγουμε από επιλογές mobil και castol και να βρούμε άλλα? Και όντως το θέμα με το κροτάλισμα λύνεται με καλά λάδια?

Edited by MikeVW
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μέχρι τώρα χρησιμοποιώ το Mobil 1 ESP Formula SAE 5W-30.

Δεν μου καίει καθόλου λάδι και ήμουν υπερευχαριστημένος μέχρι τον Μάιο. Από τότε και εμένα το πρωί στην εκκίνηση κάνει ένα κροτάλισμα. Πήγα σε ένα συνεργείο και μου είπε πως δεν είναι καλά τα λάδια που χρησιμοποιώ. Από θέματα στο φόρουμ, περί καδένας υπέθεσα πως δεν ισχύει αυτό που μου είπε ο τύπος και πως σιγά σιγά τα φτύνει η καδένα μου.

Από το πιο πάνω post βλέπω πως το πρόβλημα όντως λύθηκε με άλλα λάδια. Μήπως τελικά χρειάζεται να ξεφύγουμε από επιλογές mobil και castol και να βρούμε άλλα? Και όντως το θέμα με το κροτάλισμα λύνεται με καλά λάδια?

Αγαπητέ Mike μου δίνεις την ευκαιρία,

να γράψω μια ιδέα που μου γυρνάει στο μυαλό εδώ και καιρό.

Να δώσω μια καλή προσφορά για λάδια SAE 5W30 τα οποία ευρέως χρησιμοποιούνται

στα οχήματα του ομίλου.

 

Η ιδέα λοιπόν είναι αυτή και ακούω τις απόψεις σας:

 

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=412266532217896&set=a.229039707207247.47317.228649523912932&type=1&relevant_count=1

Link to comment
Share on other sites

Το mobil 1 που χρησιμοποιείς είναι το τοπ των λαδιων, αυτό που φταίει είναι το αυτοκίνητο που χρησιμοποιείς

Link to comment
Share on other sites

Έβαζα Repsol λόγω του οτι είναι φθηνά γιατί αλλάζω κάθε 2 μήνες.μου έκαψε πρώτη φορά λαδάκι,και την δευτέρα έβαλα Castrol Edge 10w40.

Έχω κάνει ήδη 550 χιλιόμετρα και ομολογώ οτι δεν ειμαι ευχαριστημένος,ειδικά οταν το βάζω μπρός το πρωί.

 

Τα επόμενα θα είναι Mobil....

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα πριν λίγες μέρες Aral supertronic long life III 5w30.Mε τα castrol το πρωί το μοτέρ 'χτύπαγε'.Με το που έβαλα τα Aral το αμάξι έστρωσε.Μην ακούτε τις θεωρίες περί:'Καίει λάδι το αμάξι,τότε ας βάλουμε πιο χοντρό λάδι π.χ. 10/40'.Το μοτέρ εάν έχει στρώσει και έχει κάνει ανοχές με 5w30 μέχρι το τέλος της ζωής του θα δουλεύει σωστά με 5/30.Επίσης μη ξεχνάμε οτι μιλάμε για-(παρεξηγημένα πιστεύω)-μοτέρ FSI που σημαίνει ότι χρειάζεται να τσιμπάει λάδια για λάδωμα σε τζιμουχάκια και βαλβίδες εισαγωγής.Τα μαστόρια που σου λένε βάλε αυτό είναι καλό και σου βάζει άλλου τύπου λάδι πρέπει να του πεις:''Το λαδάκι να το βάλεισ στη σαλάτα σου'' όπως λέει και η γνωστή διαφήμιση χαχαχαχα...

 

 

VW GOLF 5 FSI 1.4

Link to comment
Share on other sites

Να κανω ενα review στο προηγουμενο post που ειχα γραψει και να πω πως με τα liqui moly εχω κανει μεχρι σημερα 3800km με φουλ ταξιδια λογω καλοκαιρινων διακοπων (εθνικες,επαρχιακο) τα λαδια εχουν μια χαρα συμπεριφορα και δεν εχει τσιμπησει καν δεν εχω θεμα με πρωινα cold start. Κλεινω απο δω και στο εξης να βαζω αυτα ή τα Mobil οποια βρισκω διαθεσιμα και σε καλη τιμη. Τελικα τα Castrol σε μενα δεν κατσανε καλα -τα ειχα για 2 αλλαγες.

Edited by granset
Link to comment
Share on other sites

Παθών κ εγώ... 4500 χιλιάδες με τα Edge και τώρα που έπιασε κρύο αρχίσαμε τα κροταλίσματα στην εκκίνηση καθώς και μικροαρρυθμίες που δεν φαίνονται στις στροφές αλλά αν κάτσω ακίνητος με κλειστές μουσικές κλπ τις νιώθω τουλαχιστον μέχρι να ζεσταθεί καλά...

 

Σκέφτομαι να τα κρατήσω 1000 χλμ ακόμα και να τα θυσιάσω με την αλλαγή του έτους και να πάω στα Mobil...

Link to comment
Share on other sites

δεν οφειλονται στο λαδι αυτα που περιγραφεις ! (για τις μικροαρυθμιες λεω) Αν μιλας για το cold start ειναι λογικο να τρεμει ολοκληρο το αμαξι και να ρεταρει αν μιλας για μικροκοψιματα στο ρελαντι ενω ειναι ζεστο τα οποια τα νοιωθεις στην πλατη σου μικρυνε το διακενο στο μπουζι .

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν μιλώ για μικροκοψίματα... Απλά στα πρώτα 5 λεπτά λειτουργίας πάνω κάτω (η θερμοκρασία του ψυκτικού να μην έχει ανέβει ακόμα) αν σταματήσω (πχ σε φανάρι) νιώθω μια ελφρώς πιο τραχιά λειτουργία του μοτερ. Όχι στο κάθισμα αλλα πιο πολύ στο πάτωμα στα πεντάλ... Θα αλλάξω λάδια και θα δω. Στο διαγνωστικό είναι καθαρό

Link to comment
Share on other sites

τα castrol ποτε δεν τα χωνεψα ....πιστευω οτι ειναι το πιο μουφα  λουφα για τα λεφτα του.δεν το εχω δοκιμασει ποτε αλλα εχω διαβασει μονο αρνητικα σχολια και ειναι πολλα.

 

κορυφαιο λαδι που εχω δοκιμασει και σε μοτοσυκλετες ειναι της εταιρειας AMSOIL.

 

για τα λεφτα του ειναι απλα κορυφαιο.το επαιρνα καποτε και 8€ το λιτρο.(5/30)

 

τωρα φοραω της FUCHS το 5/30 δεν θυμαμαι specs απο το οποιο ειμαι ευχαριστημενος.Να σημειωσω οτι αλλαζω λαδια καθε 7500km στο κοντερ αρα χονδρικα καθε 8000+km.

 

λογω κοστους αλλα και γνωριμιας θα το γυρισω ...μαλλον εδω.μπορει να μην εχει την 504 προδιραγραφη αλλα εχει την μετα 505 κτλ,οποτε ειμαι καλλυμενος απο προδιαγραφες οσο αφορα την ποιοτητα του λαδιου.

 

http://www.hotukdeals.com/deals/genuine-gm-vauxhall-bmw-longlife-vw-5w-30-dexos-2-fully-synthetic-5l-engine-22-49-1153148

Link to comment
Share on other sites

τα castrol ποτε δεν τα χωνεψα ....πιστευω οτι ειναι το πιο μουφα  λουφα για τα λεφτα του.δεν το εχω δοκιμασει ποτε αλλα εχω διαβασει μονο αρνητικα σχολια και ειναι πολλα.

 

κορυφαιο λαδι που εχω δοκιμασει και σε μοτοσυκλετες ειναι της εταιρειας AMSOIL.

 

για τα λεφτα του ειναι απλα κορυφαιο.το επαιρνα καποτε και 8€ το λιτρο.(5/30)

 

τωρα φοραω της FUCHS το 5/30 δεν θυμαμαι specs απο το οποιο ειμαι ευχαριστημενος.Να σημειωσω οτι αλλαζω λαδια καθε 7500km στο κοντερ αρα χονδρικα καθε 8000+km.

 

λογω κοστους αλλα και γνωριμιας θα το γυρισω ...μαλλον εδω.μπορει να μην εχει την 504 προδιραγραφη αλλα εχει την μετα 505 κτλ,οποτε ειμαι καλλυμενος απο προδιαγραφες οσο αφορα την ποιοτητα του λαδιου.

 

http://www.hotukdeals.com/deals/genuine-gm-vauxhall-bmw-longlife-vw-5w-30-dexos-2-fully-synthetic-5l-engine-22-49-1153148

Καλή Χρονιά,

 

 

Θα σου πρότεινα να κάτσεις να διαβάσεις περισσότερο για τα λάδια.

 

Η Castrol βγάζει εξαιρετικό λάδι 5W30 όπως και η Mobil. Τις θεωρώ κορυφή. Μετά αρχίζεις κάνεις εκπτώσεις.

Η VW συνιστά 504, αλλά και με 502 είσαι καλυμμένος για non long life αλλαγές.

Η προδιαγραφές δεν είναι η μεγαλύτερη καλύτερη από την άλλη.

Η 505 είναι για κινητήρες diesel, προφανώς ακατάλληλη για το μοτέρ σου.

Πιθανολογώ ότι ίσως αναγράφει την 502 και καλυφθείς.

 

Τα λάδια επιλέγονται όχι βάσει μόνο του ιξώδους, αλλά και των προδιαγραφών τους .

Το μεγαλύτερο λάθος που συμβαίνει σήμερα είναι ιδιοκτήτες που αγοράζουν λάδια, που άκουσαν, που βρήκαν πιο φτηνα, για πειραματισμο, για δοκιμή κλπ.

Είναι προτιμότερο να κρατήσεις ακόμα 500-1000χλμ τα ίδια λάδια και όταν έχεις τα χρήματα να πάρεις το προβλεπόμενο, για το μοτέρ σου.

Το καλό λάδι και η συντήρηση είναι το Α & Ω.

Edited by nikdev
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πάντως έχω περιπτώσεις που η VW συστήνει Castrol EDGE 5W-30 σε μοτέρ TSI και οι ιδιοκτήτες έχουν αλλάξει σε Liqui Moly και έχουν βρει την υγειά τους.Απλά η Castrol είναι πολυδιαφημισμένη και σαφώς όχι η καλύτερη

Link to comment
Share on other sites

Απο τα καλυτερα 5w30 με προδιαγραφες VW504 - καλυτερα βάσει χαρακτηριστηκών- ειναι τα mobil esp formula, motul x-clean+ , liqui moly toptec 4200(δεν ειμαι σιγουρος για το νουμερο αυτο)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Πάντως έχω περιπτώσεις που η VW συστήνει Castrol EDGE 5W-30 σε μοτέρ TSI και οι ιδιοκτήτες έχουν αλλάξει σε Liqui Moly και έχουν βρει την υγειά τους.Απλά η Castrol είναι πολυδιαφημισμένη και σαφώς όχι η καλύτερη

 

 

 

Τι εννοείς βρήκαν την υγειά τους? Τι πρόβλημα είχαν με τα Castrol το οποίο λύθηκε με τα Liqui Moly?

Edited by stef80
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως έχω περιπτώσεις που η VW συστήνει Castrol EDGE 5W-30 σε μοτέρ TSI και οι ιδιοκτήτες έχουν αλλάξει σε Liqui Moly και έχουν βρει την υγειά τους.Απλά η Castrol είναι πολυδιαφημισμένη και σαφώς όχι η καλύτερη
Ανοικω σε αυτη την κατηγορια. Εξαλλου ειναι γνωστο οτι πολλες εταιριες αυτοκινητων προτεινουν για καθαρα λογους μαρκετινγκ συσκεκριμενες μαρκες λιπαντικων. Απο προσωπικη εμπειρια μπορω να θυμηθω: η vw castrol, η Pegeuot Citroen Total, η aprilia agip, η Renault Elf κτλ κτλ. Οσες δεν εχουν αυτη την συμφωνια σου προτεινουν λαδι με δικη τους ετικετα πχ Ford. Μου φαινεται αστειο πως οι ιδιες οι επισημες αντιπροσωπιες δεν χρησιμοποιουν την διφημιζομενη-προτεινομενη μαρκα ουτε και οι περισσοτεροι εδω μεσα και σε φορουμ του εξωτερικου.Επιτυχια στο target group..
Απο τα καλυτερα 5w30 με προδιαγραφες VW504 - καλυτερα βάσει χαρακτηριστηκών- ειναι τα mobil esp formula, motul x-clean+ , liqui moly toptec 4200(δεν ειμαι σιγουρος για το νουμερο αυτο)
Το νουμερο για Liqui ειναι σωστο. Θα προσθετα και την Amsoil που εχω ακουσει πολλα καλα λογια και οσα προσθετα εχω χρησιμοποιησει ειναι αψογα. Επισης εχει εκτενεστατα τεχνικα εγγραφα στο ιντερνετ διαθεσιμα.
Τι εννοείς βρήκαν την υγειά τους? Τι πρόβλημα είχαν με τα Castrol το οποίο λύθηκε με τα Liqui Moly?
Εμενα προσωπικα στα χλμ με το αυτοκινητο και στην χρηση του 2 λαδια δεν μου εκατσαν καλα. Τα castrol με τσιμπηματακια και το χειροτερο με εκκινησεις να εχουν ασχημο ηχο τυπου cold start και τα aral που τσιμπησανε ασχημα ενα καλοκαιρι με πολλη εθνικη οδο οποτε και δεν ξανα χρησιμοποιησα αυτες τις μαρκες. Αλλοι εφοσον τους καθονται καλα μπορει να τα θεωρουν κορυφη. Sent from my Nexus 4 using Tapatalk Edited by granset
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 
Τι εννοείς βρήκαν την υγειά τους? Τι πρόβλημα είχαν με τα Castrol το οποίο λύθηκε με τα Liqui Moly?

 

ότι με τα castrol τσίμπαγε και ακουγόταν αρκετά στο cold start ενώ με τα Liqui Moly δεν καίει και το μοτέρ έχει πιο γλυκιά λειτουργία.όσο για τα Amsoil τα Αμερικανάκια πίνουν νερό στ όνομα τους

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά 5w 30 ή 0w 40 . Τι προτείνετε; 502 00 είναι και τα δυο. Το 0 40 το βρήκα 17 ευρώ το λίτρο και είναι μάρκας BP. Για δώστε φώτα γιατί πρέπει να κάνω σέρβις αμεσα

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

βάζω τα castrol από τότε που το πήρα εδώ και 88.000km δεν μου έχει κάψει σταγόνα ποτέ.

εάν ψάξετε στο internet θα δείτε ότι η castrol ανάπτυξε τα edje μαζί με την VW ειδικά για τα TSI.

πάντως και τα λάδια που αναφέρονται MOBIL, Liqui Moly και Amsoil ειναι κορυφαία λάδια

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.