Jump to content
ntip

Τι μάρκα λάδι προτιμάτε για τον κινητήρα σας ? [POLL] **********

Τι μάρκα λάδι προτιμάτε για τον κινητήρα σας ?   

173 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

55 minutes ago, nikjuve said:

Τωρα κανενα καλο 10w40 τοτε έχετε να προτείνετε?ο αντιπρόσωπος τι βάζει?

Οι αυτου καθ αυτου εταιριες που συνεργαζονται στενα με γερμανικες αυτοκινητοβιομηχανιες ειναι η Aral ,η Castrol και η Liqui Moly .Οχι οτι δεν μας κανουν οι αλλες αλλα απλως αυτες οι τρεις κανουν περισσοτερες δοκιμες στα λαδια τους σε γερμανικα αμαξια και μηχανες .

Link to comment
Share on other sites

εκεινη την εποχη σ αυτο το μοτερ που εμπαινε και στο πολο 9n η vw ελεγε οτι μπορει να μπει το 5-30 μ αυτες τις προδιαγραφες

αλλα τοτε θυμαμαι περισσοτερα απο τα μισα αυτοκινητα το καιγανε και πηγαιναν ολοι σε 10-40 ημισυνθετικο.

μετα ηρθε ο AZD ο BCB σε 1.6 και ο BCA se 1,4 σε golf iv που δινανε 0-30 πριν σκασει μυτη ο fsi στα golf v και συνεχισει με 0-30

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DubbeR_ChRoniS said:

εκεινη την εποχη σ αυτο το μοτερ που εμπαινε και στο πολο 9n η vw ελεγε οτι μπορει να μπει το 5-30 μ αυτες τις προδιαγραφες

αλλα τοτε θυμαμαι περισσοτερα απο τα μισα αυτοκινητα το καιγανε και πηγαιναν ολοι σε 10-40 ημισυνθετικο.

μετα ηρθε ο AZD ο BCB σε 1.6 και ο BCA se 1,4 σε golf iv που δινανε 0-30 πριν σκασει μυτη ο fsi στα golf v και συνεχισει με 0-30

  Ακριβως αυτα που επισημαινω και εγω . Δεν κανει αυτο το λαδι επειδη μας το ειπε η εταιρια . Ηταν η εποχη που μολις ειχε σκασει( 2-3 χρονια πρεπει να ειχε βγει πιο πριν ) το 5-30 και τα πηραν στα χερια τα μοτερια παραπανω απο τους μισους .

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago , nikjuve said:

Δηλαδή γιατι ενα 1.4 fsi φοραει 5w30 και το δικό μου όχι?

Γιατι το fsi εχει καδενα και το δικο σου λογικα αν ειναι απλο εχει ιμαντα. Σωστα υποθετω?? 10-40 βαλε και θα σταματησει να καιει. Ενα καλο λαδι ειναι το castrol magnatec 10-40, φτηνο και καλο. Πριν την αλλαγη ριξε μεσα στα παλια λαδια και ενα καθαριστικο λαδιων, ωστε να καθαρισει ο κινητηρας απο το παλιο ιξωδες ωστε να πατησει το νεο καλυτερα.

Edited by dasauto
Link to comment
Share on other sites

Ναι είμαι ανάμεσα απο aral bluetronic και castrol magnetic 10_40 αν και σημερα που περασα απο ενα βενζιναδικο μου ειπαν για κατι valvoline durablend 12€ το λίτρο μου τα δίναν και σε καλύτερη τιμή και έλεγαν ότι είναι τα καλύτερα της αγοράς...

Βρε παιδιά ιντερνετικα τα βρισκω στα μισα χρηματα  όλα απο τι σε καταστήματα αλλάα  θα ειναι γνήσια?

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, nikjuve said:

Βρε παιδιά ιντερνετικα τα βρισκω στα μισα χρηματα  όλα απο τι σε καταστήματα αλλάα  θα ειναι γνήσια?

 Σχεδον ολοι απο το διαδικτυο ψωνιζουν . Απλως αυτα που βρισκουμε τοπικα με μεγαλη τιμη ειναι το νομιμο κερδος του καθε καταστηματαρχη . Απο 8-10 ευρω να το πουλαει 15-22 ευρω .Και για να σε προλαβω ,ειμαι σαρκαστικος ,απλως μας κλεβουν καμποσο . Ποιος μας βεβαιωνει οτι αυτα με την μεγαλη τιμη ειναι αυθεντικα ; Ο καταστηματαρχης μπορει να παρεγγειλε 3 κουτες απο την αντιπροσωπια λιπαντικων ισα να γραφει οτι κανει συναλλαγες και τα υπολοιπα απο το διαδικτυο .Εδω ειναι Ελλαδα .

Edit : διαφορετικος χρωματισμος .

Edited by O Palios
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago , nikjuve said:

10w40 ειναι ημι συν8ετικα λάδια..5w40 μπορω να βάλω που ειναι φουλ συνθετικά?

Σου προτείνω τα fuchs TITAN SUPERSYN SAE 5W-40

Edited by geopro
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρεα εχω το polo 1.2 tdi και στα τελευταια σερβις που εκανα χρησιμοποιησα 5 30 castrol. Υπαρχει αντιστοιχο λαδι σε liqui moly για το polo? Γιατι σκεφτομαι ετσι να κανω μια αλλαγη.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα το liqui moly top tec 4200 σε 5w/30

Καλύτερες προδιαγραφές από το Castrol

Tο βρησΚω 45€ στην Φραντζή η με 49€ στην πόρτα σου από ηλεκτρονικό κατάστημα.

Είδα διαφορά στο δούλεμα του μοτέρ αλλά και στης θερμοκρασίες λειτουργίας.

Link to comment
Share on other sites

Liqui Moly Super Low Friction 10W-40 22,00  το 4λιτρο.

http://www.trade-wind.gr/car/lubricants/ixodes/10w-40/liqui-moly-super-low-friction-10w40-4-lt.html

Edited by tsikis007
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα το liqui moly top tec 4200 σε 5w/30

Καλύτερες προδιαγραφές από το Castrol

Tο βρησΚω 45€ στην Φραντζή η με 49€ στην πόρτα σου από ηλεκτρονικό κατάστημα.

Είδα διαφορά στο δούλεμα του μοτέρ αλλά και στης θερμοκρασίες λειτουργίας.

Δηλαδη αυτος ο τυπος ειναι καταληλος για polo? Full synthetic ειναι? Οχι πως εχω προβλημα με τα castrol απλα ειπα για μια αλλαγη..

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago , tsikis007 said:

ποσο χρεωνουνε τα εξοδα αποστολης για εκτος Αττικης ξερεις?

 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago , PsilosTdi said:

Εγώ έβαλα το liqui moly top tec 4200 σε 5w/30

Καλύτερες προδιαγραφές από το Castrol

Tο βρησΚω 45€ στην Φραντζή η με 49€ στην πόρτα σου από ηλεκτρονικό κατάστημα.

Είδα διαφορά στο δούλεμα του μοτέρ αλλά και στης θερμοκρασίες λειτουργίας.

:thumbsu:

Edited by geopro
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αυτος ο τυπος ειναι καταληλος για polo? Full synthetic ειναι? Οχι πως εχω προβλημα με τα castrol απλα ειπα για μια αλλαγη..

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για 5w/30 με προδιαγραφές vw 507.00 δεν ρωτάς;

Δες στο βιβλίο χρήσης τι τύπο λάδι παιρνει το polo.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αυτος ο τυπος ειναι καταληλος για polo? Full synthetic ειναι? Οχι πως εχω προβλημα με τα castrol απλα ειπα για μια αλλαγη..

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για 5w/30 με προδιαγραφές vw 507.00 δεν ρωτάς;

Δες στο βιβλίο χρήσης τι τύπο λάδι παιρνει το polo.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αυτος ο τυπος ειναι καταληλος για polo? Full synthetic ειναι? Οχι πως εχω προβλημα με τα castrol απλα ειπα για μια αλλαγη..

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για 5w/30 με προδιαγραφές vw 507.00 δεν ρωτάς;

Δες στο βιβλίο χρήσης τι τύπο λάδι παιρνει το polo.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , takisbrax said:

ποσο χρεωνουνε τα εξοδα αποστολης για εκτος Αττικης ξερεις?

 

Δεν έχω ιδέα γιατί μένω Πειραιά και ψωνίζω από το κατάστημα. Παρ τους τηλέφωνο. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου λεει το βιβλίο κάτι.το ειχα φέρει το αυτοκίνητο απο Γερμανία δεν το πηρα καινούριο.εχω το απλό το golf χωρίς fsi σε μια σελίδα που μπήκα που πουλούσε λάδια έβαζες τον τυπο του αυτοκινητου σου και εκανε αναζήτηση τι λάδια φοράει..10w40,5w40 και 5w30 μου έβγαζε..

Link to comment
Share on other sites

Για 5w/30 με προδιαγραφές vw 507.00 δεν ρωτάς;

Δες στο βιβλίο χρήσης τι τύπο λάδι παιρνει το polo.

Ναι 507 προδιαγραφες εχει. Παιζει ρολο το dpf κλπ.?

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, TeoFele said:

Ναι 507 προδιαγραφες εχει. Παιζει ρολο το dpf κλπ.?

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Οτιδηπωτε εχει C3 ( και C2 κανει ,αλλα η C3 ειναι καλυτερη ) σαν ACEA προδιαγραφη , κανει για το dpf, , αν εχει μαζι με το C3 και 505.01 ακομα καλυτερα  . Βαζω 5w-40 C3  505.01 απο σχεδον οταν το πηρα ,ιδια saps με την εργοστασιακη προδιαγραφη ( για την υγεια του dpf ) και καλυτερο φιλμ προστασιας στην μηχανη με 5w-40 ρευστοτητα  (για την υγεια της μηχανης ).

Polo 1.2 tdi και εγω .

Link to comment
Share on other sites

Οτιδηπωτε εχει C3 ( και C2 κανει ,αλλα η C3 ειναι καλυτερη ) σαν ACEA προδιαγραφη , κανει για το dpf, , αν εχει μαζι με το C3 και 505.01 ακομα καλυτερα  . Βαζω 5w-40 C3  505.01 απο σχεδον οταν το πηρα ,ιδια saps με την εργοστασιακη προδιαγραφη ( για την υγεια του dpf ) και καλυτερο φιλμ προστασιας στην μηχανη με 5w-40 ρευστοτητα  (για την υγεια της μηχανης ).

Polo 1.2 tdi και εγω .

Οκ ευχαριστω πολυ γιατι δεν τα πολυ γνωριζω και καλα τι παιζει με τα λαδια και τι σημαινουν οι κωδικοι στις προδιαγραφες. Τωρα εχω κατι περισευματα απο castrol 5w 30 σχεδον κανα 2 λιτρα και λεω να βαλω ξανα αυτα για να τελειωσουν μια και καλη συν οτι θα με βαλει ο μαστορας και απο την επομενη θα δοκιμασω τα liqui moly που εχουν ACEA C3 και γενικοτερα ακουγονται τα καλυτερα για αυτα τα λαδια. Θεωρω τα castrol καλα λαδια αλλα και υπερεκτιμημενα!

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για ρίξτε ψήφο...

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.