Jump to content
ntip

Τι μάρκα λάδι προτιμάτε για τον κινητήρα σας ? [POLL] **********

Τι μάρκα λάδι προτιμάτε για τον κινητήρα σας ?   

173 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

45 minutes ago, meandros said:

δεν κοιταξα ημερομηνια παραγωγης και δεν εχω πλεον το μπουκαλι.

δεν ειναι παραξενο οτι η αντιπροσωπεια σου δινει edge profffesional αλλα το τιμολογιο γραφει slx proffesional?

ειναι το ιδιο λαδι?

  Οχι δεν νομιζω να ειναι τα ιδια λαδια . Edge ειναι το πιο προσφατο σε ονομασια . SLX  ειχα κατι χρονια να το ακουσω . Θα το ψαξω καλυτερα αποψε , ισως βγαλω ακρη .

Link to comment
Share on other sites

https://www.bobistheoilguy.com/forums/ubbthreads.php?ubb=showflat&Number=41017&page=all

Κοιτα στο τελος της σελιδας 1 . Καλα ελεγα οτι ειχα χρονια να το ακουσω . Ηταν τα GC της Castrol με Syntec τεχνολογια . Η τεχνολογια αυτη υπαρχει εως τωρα αλλα δεν ξερω εαν κρατησαν το GC ,το πρασινο χρωμα δηλαδη . Το θεμα που δειχνω στην συντομευση , εχει χρονολογια 2003 !!

Edit :  Το εχει το Castrol Edge SPT σε 5w-40 ρευστοτητα . Ετσι λεγετε πλεον το πρωην Syntec .

 

Edited by O Palios
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , meandros said:

δεν κοιταξα ημερομηνια παραγωγης και δεν εχω πλεον το μπουκαλι.

δεν ειναι παραξενο οτι η αντιπροσωπεια σου δινει edge profffesional αλλα το τιμολογιο γραφει slx proffesional?

ειναι το ιδιο λαδι?

Στις αντιπροσωπείες παλαιότερα υπήρχε το slx professional, το οποίο αντικαταστάθηκε από το edge professional.

Δεν είναι το ίδιο λάδι αλλά πιθανότατα να μην έχουν αλλάξει ονομασία/κωδικούς στη βάση τους κ να βγαίνει το τιμολόγιο έτσι.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , queen said:

Στις αντιπροσωπείες παλαιότερα υπήρχε το slx professional, το οποίο αντικαταστάθηκε από το edge professional.

Δεν είναι το ίδιο λάδι αλλά πιθανότατα να μην έχουν αλλάξει ονομασία/κωδικούς στη βάση τους κ να βγαίνει το τιμολόγιο έτσι.

Ειναι πολυ πιθανο να συβαινει αυτο που εγραψες.παντως στο ενα τιμολογιο το λαδι περιγραφεται ως CASTROL EDGE 5W30 LONG LIFE

αλλα ο κωδικος διπλα του ειναι  VA-SLXPL3V-12X1L.μετα απο googlαρισμα μου εβγαλε αυτο  

SLX Professional Powerflow VW LongLife III SAE 5W-30

ACEA A3/B3/B4, VW 504 00/507 00

στο αλλο τιμολογιο κωδικος VA-SLXPL3V-12X1L και περιγραφη ως castrol slx professional 5w30.

αυτα οτι αφορα τα τιμολογια.τα μπουκαλια του λαδιου ηταν edge proffesional.

Link to comment
Share on other sites

MOTOREX V-XL 5-30........... Το λάδι ειδικά φτιαγμένο για group VAG.
Sent from my Lenovo TAB 2 A7-30HC using Tapatalk


Το έβαζα αλλα αφηνε πολλες βρομιες στον κινητηρα και το γυρισα σε mobil


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Liqui moly 5-30 μεχρι στιγμης κανενα θεμα κ μειωση θορυβου κινητηρα στο ρελαντι...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , Alepou191 said:

Καλησπέρα έχει δοκιμάσει κανείς τα παρακάτω λάδια Motul X-clean+ C3 SAE 5W30 ;;;;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Δεν το έχω δει να κυκλοφορεί πολύ στα vag.

Link to comment
Share on other sites

Liqui moly 4200 5w/30.
Χαμηλότερες θερμοκρασίες αλλά και ήχος κινητήρα σε σχέση με ότι είχε πρώτη τοποθέτηση η VW σε 1,6 TDi.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πως καταλαβες οτι ειναι τοοοοοοοοοοοοοοοσο καλο?



Δεν ακουγεται σχεδον καθόλου το μοτερ, και νιωθεις οτι ειναι ... μεσα σε βουτυρο.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Να σας πω και γω.κατοχος golf v 1.4 fsi έβαζα πάντα 5-40.στο προτελευταία σέρβις μου έβαλαν 5-30 ενώ στο τελευταίο σε άλλο συνεργείο μου έβαλαν 5-40 ξανά και πρώτη φορά μου έκαψε 1 λίτρο λάδι.ως τώρα έβαζα aral.τι μου προτείνετε να βάλω τώρα;ειμαι από Δράμα θα παραγγείλω αυτή τη φορά τα λάδια μόνος μου


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites


Παιδιά,καλησπέρα. Άλλαξα σήμερα λάδια σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο της vw και είδα πως μου είχαν βάλει τα Castrol Magnatec Prof OE 5-30,αντί των edge professional LL 5-30




 που μου έβαζαν μέχρι τώρα. Είναι στην προδιαγραφή 504 00 της vw; απόρησα γιατί είναι και αρκετά φθηνότερα από τα προηγούμενα. Έχω το golf 6,TSI 160ps


Link to comment
Share on other sites

Τα Α5 αν θυμαμαι καλυπτουν νορμες τις ford


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε εξουσιοδοτημενο (στο κεντρο της Αθηνας) μου εβαλαν GALP ENERGY ULTRA LS http://www.galpenergia.com/EN/products-and-services/Products/Lubricants/Catalogo/Paginas/Home.aspx?groupID=1&subGroupID=1&familyID=-1&lineID=-1 που ειναι 5W40 502.00/505.00/505.01 (δεν ξερω γιατι, αφου προμηθευονται απο αυτη την εταιρια, δεν βαζουν το GALP FORMULA LONGLIFE III που ειναι 5W30 502.00/505.00/505.01)

Πρεπει ν' ανησυχω?

Το αυτ/το ειναι Golf mk6 MY2010 tsi 122ps (CAXA)

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα στο επόμενο σέρβις να εμπιστευτείς μια από τις μεγάλες εταιρίες για τον κινητήρα σου. Άλλωστε το λάδι είναι η ζωή του.

Στο forum μπορείς να κάνεις σχετική αναζήτηση, υπάρχουν αρκετά θέματα για τα λάδια. :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Απάντηση από την liqui moly για το αν μπορώ να βάζω 5w/40 505.00 αντί του 5w/30 507.00 που βάζουν στην αντιπροσωπία.

The 507.00 is for the longlife intervall, oil change every 30.000 km/ 24 Month. There you have to use the top tec 4200 5W-30.

You have also the possibility to drive the short oil change intervall VW 505.01, oil change every 15.000 km/ 12 Month.
If you drive the longlife intervall your bord computer hase to be reprorammed to the short intervall.
Then you can alos use the Top Tec 4100 5W-40. That means it is also suitable but you have to do your oil change every year, ore every 15.000 km.

Freundliche Grüße / Best regards

i. A. Marc Polzer

F & E / Anwendungstechnik

Phone: +49 731 1420-421
Mobil: +49 173 3420728
Fax: +49 731 1420-44895
marc.polzer@liqui-moly.de

LIQUI MOLY GmbH
Jerg-Wieland-Straße 4 | 89081 Ulm | GERMANY

www.liqui-moly.de

Έτσι και αλλιώς κάθε 15,000χλμ τα αλλάζω οπότε έβαλα 5w/40 liqui moly top tec 4100
Έχει διαφορά στην θερμοκρασία λαδιού,
Σε χαλαρή οδήγηση πάει 95c-98c και σε πλακωμα πάει μέχρι 110c
Ενώ πριν ήταν 20c παραπάνω ακόμα στο ρελαντί ποτέ δεν έπεφτε κάτω από 98c ενώ τώρα όταν το αφήνω λίγο ρελαντί πριν το σβήσω από πορεία φτάνει τους 92c.
Μάλλον θα συνεχίσω με 5w/40 και αλλαγές κάθε χρόνο η 15000 χλμ.
Σε κάθε αλλαγή αλλάζω και το φίλτρο λαδιού.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε Golf IV 2002 1.6 105hp 16v και Polo 2002 1.4 75hp 16v, διακρίνεται τα τελευταία δυο έτη περίπου, μια αυξημένη κατανάλωση σε λάδι έως υπερβολική θα έκρινα μην έχοντας γνώσεις. Για παράδειγμα, service το καλοκαίρι σε γνωστό αντιπρόσωπο όπως και γίνεται σχεδόν όλα τα χρόνια εκεί, μετά ταξίδι σε βόρεια Ελλάδα κάνοντας περίπου 1000χλμ και άλλα ίσως 500χλμ αφότου επέστρεψα και το Golf είχε ρουφήξει όλο το λάδι, το είδα σε έλεγχο σε βενζινάδικο και το πρόλαβα ελάχιστα πριν το λαμπάκι. Αντίστοιχα και το Polo κάνοντας χιλιόμετρα ως επι το πλείστον στην πόλη σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα άναψε λαμπάκι, συνέχεια συμπλήρωση και ξανά τα ίδια.
Υπάρχει κάτι που μπορώ να προτιμήσω σε λάδι για τα συγκεκριμένα αυτοκίνητα με στόχο τη καλύτερη διάρκεια και απόδοση ταυτόχρονα; Κάπου είχα δει ότι υπάρχουν και καθαριστικά ή και ενισχυτικά λαδιού; Μάλλον το δεύτερο πρέπει να ήταν; Αυτά προσφέρουν κάτι; Ή πρέπει και ταυτόχρονα να ρωτήσω κάτι σε κάποιο συνεργείο; Τι συμβουλεύετε; Πάντως στον συγκεκριμένο αντιπρόσωπο παρά ότι είχα αγοράσει εκεί το Golf και πάμε και τα δυο αυτοκίνητα για τα περισσότερα έτη εκεί κάνοντας service, έχουμε απογοητευθεί και νευριάσει με την άκρως απαράδεκτη συμπεριφορά τους και αδιαφορία τους, εντωμεταξύ κάθε φορά που τους λες ότι κάνει κάποιο θόρυβο ή κάτι δεν το βρίσκουν και όλο τυχαίως σκάει μετά η ζημιά!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

a δηλαδη δεν παει καθολου το μυαλο σου οτι μπορει να σου βαλανε πολυ χαλια λαδι ε?

ξαφνικα...εκει απο το πουθενα και τα δυο αυτοκινητα ταυτοχρονα αρχισαν να καινε λαδια.

πω ρε φιλε συμπτωσηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηη

:hyper::hyper::hyper::hyper::hyper:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.