Jump to content
ntip

Τι μάρκα λάδι προτιμάτε για τον κινητήρα σας ? [POLL] **********

Τι μάρκα λάδι προτιμάτε για τον κινητήρα σας ?   

173 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

12 minutes ago, gousias said:

Κράτα μας ενήμερους, αν θες.

 Φυσικα . Επειδη δεν εχω κρατησει ομως απο τα πρωτα χιλιομετρα στατιστικα για το Mobil 1 που χρησιμοποιω τωρα , δεν θα το συμπεριλαβω στο excel εξ αρχης αλλα μολις το ξαναβαλω και κρατησω απο τα πρωτα χιλιομετρα στατιστικα για να εχω πιο ολοκληρωμενη εικονα . Ετσι λοιπον πρωτο λαδι που θα βαλω στο excel θα ειναι το Castrol Edge FST 5w-30 LL . Θα ψαξω να βρω και καταλληλη ενοτητα για να ξεκινησω νεο θεμα για αυτον τον λογο .

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά παρήγγειλα από internet τα MOBIL 1 ESP FORMULA 5W30 VW 504/507 και αυτά που μου ήρθαν γράφουν πάνω στο μπουκάλι "SHC Synthese Technology" εκεί που άλλα μπουκάλια γράφουν "Fully Synthetic" με όλα τα άλλα ακριβώς ίδια.

 

Ξέρει κανείς να μας πει τι διαφορές υπάρχουν ανάμεσα στα δύο;

Link to comment
Share on other sites

On 11/29/2017 at 4:28 PM, PERIS1964 said:

Παιδιά παρήγγειλα από internet τα MOBIL 1 ESP FORMULA 5W30 VW 504/507 και αυτά που μου ήρθαν γράφουν πάνω στο μπουκάλι "SHC Synthese Technology" εκεί που άλλα μπουκάλια γράφουν "Fully Synthetic" με όλα τα άλλα ακριβώς ίδια.

 

Ξέρει κανείς να μας πει τι διαφορές υπάρχουν ανάμεσα στα δύο;

 Και τα δυο ειναι ημισυνθετικο ειδος λαδιου συμφωνα με οτι γραφουν στο διαδικτυο . Νομιζω οτι μονο οταν λεει 100% αντι για Full ειναι πραγματικο συνθετικο .

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα χρονια πολλα και καλη χρονια να κανω μια ερωτηση συγχωρεστε με αν ειμαι εκτος τοπικ εχω ενα passat μοντελο του 2003 με 220000χλμ. πανω και απο τοτε που σταματησαμε να το κανουμε σερβις στην αντιπροσωπια και το κανουμε σε εξωτερικο συνεργειο γνωστου μας χρονια τωρα μας βαζει το λαδι της Αραλ 10w-40 ειναι καλο αυτο το λαδι για το συγκεκριμενο αυτοκινητο η τωρα που εχει μαζεψει χιλιομετρα θελει να αλλαξουμε και ποιο ειναι κατα της γνωμη σας ενα καταλληλο?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα χρονια πολλα και καλη χρονια να κανω μια ερωτηση συγχωρεστε με αν ειμαι εκτος τοπικ εχω ενα passat μοντελο του 2003 με 220000χλμ. πανω και απο τοτε που σταματησαμε να το κανουμε σερβις στην αντιπροσωπια και το κανουμε σε εξωτερικο συνεργειο γνωστου μας χρονια τωρα μας βαζει το λαδι της Αραλ 10w-40 ειναι καλο αυτο το λαδι για το συγκεκριμενο αυτοκινητο η τωρα που εχει μαζεψει χιλιομετρα θελει να αλλαξουμε και ποιο ειναι κατα της γνωμη σας ενα καταλληλο?
Κάλο είναι αυτό που βάζεις

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

37 λεπτά πριν , cjgeorgio said:

Κάλο είναι αυτό που βάζεις

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

μερικοι μας προτεινουν 5-30 η 5-40 εχει μεγαλη διαφορα απο το 10-40? σε ευχαριστω για την απαντηση.!

Link to comment
Share on other sites

μερικοι μας προτεινουν 5-30 η 5-40 εχει μεγαλη διαφορα απο το 10-40? σε ευχαριστω για την απαντηση.!
Ο κατασκευαστής τι προτείνει για το μοτέρ που έχεις;

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ο κατασκευαστής τι προτείνει για το μοτέρ που έχεις;

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Μακάρι να ήξερα αλλιώς δεν ρώταγα το είχαμε πάρει ελαφρώς μεταχειρισμένο και δεν έιχε manual μόνο για σέρβις είχε χαρτιά λίγο που είδα στα λίγο ποιο καινούργια προτείνει 5-30 η 5-40


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites


Μακάρι να ήξερα αλλιώς δεν ρώταγα το είχαμε πάρει ελαφρώς μεταχειρισμένο και δεν έιχε manual μόνο για σέρβις είχε χαρτιά λίγο που είδα στα λίγο ποιο καινούργια προτείνει 5-30 η 5-40


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ναι στα πιο καινούργια προτείνει αυτά που λες. Δεν ξέρω στο δικό σου όμως τι προτείνει.
Θα βρεθεί κάποιος που ξέρει για το δικό σου και θα μας πει.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι στα πιο καινούργια προτείνει αυτά που λες. Δεν ξέρω στο δικό σου όμως τι προτείνει.
Θα βρεθεί κάποιος που ξέρει για το δικό σου και θα μας πει.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Οκ σε ευχαριστώ για την απάντηση!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Συνθετικό 5-30 λέει ο κατασκευαστής 3.8 λίτρα.


Ωραία σε ευχαριστώ στην επόμενη αλλαγή να προτιμήσουμε Αραλ η υπάρχει κάποια άλλη καλύτερη μάρκα;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Σε golf mk5 gti τη λαδια προτείνεται?

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk




5W-30 με 505/507 προδιαγραφή


Sent from my iPad using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Απο ποια εταιρία? Μάρκα?

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk




Προσωπικά προτιμώ Castrol ή Mobil 1. Κατά τα αλλά οποιοδήποτε πληροί τις πιο πάνω προδιαγραφές είναι καθ όλα κατάλληλο


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

tsi=504, τωρα η μάρκα μπορεί να είναι ότι αρέσει στο καθένα, αυτό που δεν μπορεί να είναι, είναι να μην καλύπτει την 504. Το ιξώδες είναι συνήθως 5-30 και το λιπαντικό είναι συνήθως συνθετικό ή συνθετικής τεχνολογίας. Δεν ξέρω κάποιο λιπαντικό που να έχει τη 504 και να μήν είναι η βάση του γκρουπ ΙΙΙ.

Link to comment
Share on other sites

44 λεπτά πριν , koge said:

tsi=504, τωρα η μάρκα μπορεί να είναι ότι αρέσει στο καθένα, αυτό που δεν μπορεί να είναι, είναι να μην καλύπτει την 504. Το ιξώδες είναι συνήθως 5-30 και το λιπαντικό είναι συνήθως συνθετικό ή συνθετικής τεχνολογίας. Δεν ξέρω κάποιο λιπαντικό που να έχει τη 504 και να μήν είναι η βάση του γκρουπ ΙΙΙ.

κοίτα πριν από μερικά χρόνια είχα πάλι vw και συγκεκριμένα το 1,2TSI 105HP. τότε έβαζα τα castrol EDGE 5W-30 ήταν προδιαγραφή 504/507 .

 

Δεν έχουν αλλαξει τίποτα??? 

 

για τα  LIQUI MOLY ρωτάω αν τα έχει βαλει κάνεις και να είδε διαφορες , σε αλλα club που τα έχουν βαλει έχουν δει διαφορες με θετικές εντυπώσεις. 

δεν ξερω στο θεμα με τα 1400 TSI πως ειναι???     

 

https://products.liqui-moly.com/top-tec-4200-5w-30-6.html

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.