Jump to content
ntip

Τι μάρκα λάδι προτιμάτε για τον κινητήρα σας ? [POLL] **********

Τι μάρκα λάδι προτιμάτε για τον κινητήρα σας ?   

173 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

 Τα τεχνικά χαρακτηριστικά του 4200 δείχνουν ένα πολύ καλό λιπαντικό με πολύ δυνατή βασική σύνθεση όπως μπορούμε να καταλάβουμε απο το συνδυασμό ΔΙ 173 και σημείο ανάφλεξης +232. Νομίζω αυτά είναι αρκετά για να το χρησιμοποιήσει κάποιος.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

κοίτα πριν από μερικά χρόνια είχα πάλι vw και συγκεκριμένα το 1,2TSI 105HP. τότε έβαζα τα castrol EDGE 5W-30 ήταν προδιαγραφή 504/507 .
 
Δεν έχουν αλλαξει τίποτα??? 
 
για τα  LIQUI MOLY ρωτάω αν τα έχει βαλει κάνεις και να είδε διαφορες , σε αλλα club που τα έχουν βαλει έχουν δει διαφορες με θετικές εντυπώσεις. 
δεν ξερω στο θεμα με τα 1400 TSI πως ειναι???     
 
https://products.liqui-moly.com/top-tec-4200-5w-30-6.html


Έχουν αλλάξει για τις νεότερες γενιές μοτέρ. Πλέον παίζουν και 20αρια λάδια.
Liquid Moly μια χαρά λάδια είναι.
Τώρα αν κάποιος ακούει διαφορά στο μοτέρ με διαφορετικά λάδια μάλλον είναι αυθυποβολή


Sent from my iPad using Tapatalk
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως το είπε κι ο φίλος SkyNet.
504/507 5w/30
Όσο για την μάρκα διάλεξε μια σοβαρή κ γνωστή εταιρία που να πληρεί τις ανωτέρω προδιαγραφές και θα είσαι οκ.
Για τα λάδια της liqui moly έχω ακούσει πολύ καλά λόγια, χωρίς όμως με δική μου εμπειρία.
Προσωπικά χρησιμοποιώ μόνο mobil1... κι επειδή είμαι απόλυτα ευχαριστημένος δεν βρίσκω λόγο να το αλλάξω.
Πάντως αν άλλαζα, κ εγώ μαλλον τα liqui moly θα σκεφτόμουν να σου πω την αλήθεια.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα .εχω golf v fsi 1.4 και φοράω χρόνια aral .λεω να αλλάξω να βάλω κάτι καλύτερο .τι μου προτείνετε ;και σε τι πυκνότητα ;κάτι σε liquid moly η Mobil σκέφτομαι αλλά δεν ξέρω τι πυκνότητα να βάλω .ειμαι από Δράμα όσον αφορά το κλίμα της περιοχής .


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά τα 2 γνώμη μου Mobil. 

 

Τα eneos πολυς ντόρος για το τίποτα, και πολύ μαϊμού στην αγορά από την συγκεκριμένη εταιρία...

Link to comment
Share on other sites

Λένε πολύ καλά λόγια γι αυτά τα Eneos και ακούγεται ότι πληρούν τις προδιαγραφές.  Βέβαια στα sustina δεν αναγράφονται προδιαγραφές.  Απλά γράφει ότι καλύπτει τις προδιαγραφές VW group

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago , KatestrameNos20vt said:

Λένε πολύ καλά λόγια γι αυτά τα Eneos και ακούγεται ότι πληρούν τις προδιαγραφές.  Βέβαια στα sustina δεν αναγράφονται προδιαγραφές.  Απλά γράφει ότι καλύπτει τις προδιαγραφές VW group

Βαλε κάτι σίγουρο που ξέρεις ότι καλύπτει της προδιαγραφές του κατασκευαστή , και άσε τα πειράματα..

 

Γιατί μετά ποτέ  θα στα καίει τα eneos  και θα λες ότι τα VW καίνε λάδια...

 

 

Δυστυχώς έτσι εδώ και χρόνια έχει βγει άσχημο όνομα για τον TSI στο θέμα του λαδιού, και εκεί φταίνε η κάτοχοι και ιδιοκτήτες VW που πριν από χρόνια έκαναν πειράματα με τα λάδια και μετά γκρίνιαζαν.

 

Και για τα περιβόητα ENEOS έλεγαν κάποιοι ΕΠΙΣΤΉΜΟΝΕΣ βάλτε ENEOS γιατί ανεβάζει 10HP το αμάξι...

 

Έλεος!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα εχω κανει πολλα τεστ μεταξυ μαρκες λιπαντικων. Τελευταια εβλεπα διαφορες μεταξυ liqui moly 4200 toptec - castrol edge titanium professional 5-30 εννοειται. Πολυ καλα και τα δυο απλα το castrol μου αρεσε περισσοτερο διοτι αντεχει σε περισσοτερα χλμ ενω το liqui moly το καιει πιο ευκολα. 1,4 tsi caxa


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τεράστιο το θέμα του λυπαντικου και μεγάλο μπέρδεμα.  Έχω διαβάζει και έχω δει αρκετά καλά σχόλια για amsoil για mobil και για eneos γιαυτό και ρώτησα.  Έχω δοκιμάσει τα castrol όπως όλοι μας.  Αλλά λέω μπας και πάω σε κάτι καλύτερο 

Link to comment
Share on other sites

Πως καταλαβαίνετε διάφορες μεταξύ λιπαντικών? Τόσα χρόνια με διαφορά λιπαντικά (πάντα κορυφαία και εντός spec) δεν έχω δει διάφορες


Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

έχει χρησιμοποιήσει κανεις LIQUI MOLY Molygen να μας πει εντυπώσεις?

Spoiler

 

This new generation of oil is made with a quality synthetic base and includes a molecular friction modifier for reduced friction and wear.  It also glows under UV light so leaks can be easily traced!

This unique oil contains a fluorescent green chemical friction modifier to smooth out hard metal surfaces, reducing overall engine wear and heat due to friction.  Tests have shown a reduction in friction coefficient of as much as 15%!  MolyGen oil is also a great choice for modern turbocharged engines which produce much more heat.

 

Μου τα πρότεινε φίλος που τα χρησιμοποιεί και υποστηρίζει πως στο λάδι βλέπει λιγότερη maximum θερμοκρασία σε σχέση με τα castrol 4 με 6 βαθμούς

 

Τα έβαλα πρόσφατα που άλλαξα λάδια πρώτη φορα άλλαξα μάρκα μετά από σχεδόν μια 10έτρια θα δείξει πως θα τα πάει


Δεν ξέρω αν είναι φούμαρα πάντως σύμφωνα με τη LIQUI MOLY περιέχει μέσα και κάποια στοιχεια αντριβικου ανάλογα του ceratec βολφράμιο και μολυβδαίνιο  πόυ προσφέρουν 15% λιγότερο friction και 30% λιγότερη φθορά σύμφωνα με τον κατασκευαστή

 

EDIT: Σε ένα forum βρήκα και μια εργαστηρική ανάλυση από τα molygen
 

Spoiler

138919b3097482253919bd1ebf2f19e8.jpg

 

https://pim.liqui-moly.de/pidoc/P001757/9047-MolygenNewGeneration5W-30-44.0-en.pdf

https://pim.liqui-moly.de/pidoc/P001758/8576-MolygenNewGeneration5W-40-31.0-en.pdf

 

 

Edited by Deus164
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στον 1.6Fsi (blf) βάζω πλέον castrol titanium 5w30 LL. Το καλύτερο λάδι που φόρεσε ποτέ το μοτέρ μου! Έχει ηρεμήσει η καδένα, το μοτέρ γενικώς και δουλεύει πιο ομαλά στα 366.000χλμ πλέον!

 

Πριν έβαζα Aral 5w30 και το θεωρώ πολύ απλό σε σχέση με το castrol πλέον.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago , Deus164 said:

έχει χρησιμοποιήσει κανεις LIQUI MOLY Molygen να μας πει εντυπώσεις?

  Reveal hidden contents

 

This new generation of oil is made with a quality synthetic base and includes a molecular friction modifier for reduced friction and wear.  It also glows under UV light so leaks can be easily traced!

This unique oil contains a fluorescent green chemical friction modifier to smooth out hard metal surfaces, reducing overall engine wear and heat due to friction.  Tests have shown a reduction in friction coefficient of as much as 15%!  MolyGen oil is also a great choice for modern turbocharged engines which produce much more heat.

 

Μου τα πρότεινε φίλος που τα χρησιμοποιεί και υποστηρίζει πως στο λάδι βλέπει λιγότερη maximum θερμοκρασία σε σχέση με τα castrol 4 με 6 βαθμούς

 

Τα έβαλα πρόσφατα που άλλαξα λάδια πρώτη φορα άλλαξα μάρκα μετά από σχεδόν μια 10έτρια θα δείξει πως θα τα πάει


Δεν ξέρω αν είναι φούμαρα πάντως σύμφωνα με τη LIQUI MOLY περιέχει μέσα και κάποια στοιχεια αντριβικου ανάλογα του ceratec βολφράμιο και μολυβδαίνιο  πόυ προσφέρουν 15% λιγότερο friction και 30% λιγότερη φθορά σύμφωνα με τον κατασκευαστή

 

EDIT: Σε ένα forum βρήκα και μια εργαστηρική ανάλυση από τα molygen
 

  Reveal hidden contents

138919b3097482253919bd1ebf2f19e8.jpg

 

https://pim.liqui-moly.de/pidoc/P001757/9047-MolygenNewGeneration5W-30-44.0-en.pdf

https://pim.liqui-moly.de/pidoc/P001758/8576-MolygenNewGeneration5W-40-31.0-en.pdf

 

 

 

Τα εχω δοκιμασει σε 5-40 σε diesel, πολυ καλο λαδι, και πολυ καλυτερο σε σχεση με το castrol edge turbodiesel 5-40 που εβαζα. Τα castrol μετα τις 8000Km φαινοντουσαν να κουραζονται και αλλαζε ο ηχος του μοτερ, τα molygent, μεχρι τις 9500 δεν ειχε αλλαξει κατι. Τελευταια ειδα το βγαζουν και για dpf.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται ένα απίστευτο σπρώξιμο της Castrol πανταχόθεν.

Που στην τελική δεν είναι τίποτα άλλο παρά μια φίρμα που ανήκει στην ΒΡ.

https://www.bp.com/en/global/corporate/who-we-are/our-brands.html

Link to comment
Share on other sites

Στην BP μπορεί να ανήκει,  αλλά σαν ποιότητα δεν είναι το ίδιο με ένα λάδι BP,  σε Castrol είναι ποιο ενισχυμένο.

 

Όπως άλλος γίνετε και με τη βενζίνη, πολλες εταιρίες προτείνουν συγκεκριμένη μάρκας καύσιμα.

 

ΠΧ η FORD συνιστά καύσιμα BP και έχει αντίστοιχα αυτοκόλλητα και στο αμάξι.

Ακόμα και το GPS στα FORD λογο συνεργασίας με την BP, στα GPS της εμφανίζει με εικονίδιο ΜΌΝΟ τα βενζινάδικα BP 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω σήμερα βρήκα αυτό σε αντιπροσωπεία.
 
IMG_20181224_111945.thumb.jpg.00f4faca19c6253c074c4f68c317f270.jpg

Το magnarec ειναι παλιοτερος κωδικος απο castrol σε σχεση με το edge titanium professional


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ilias87 said:


Το magnarec ειναι παλιοτερος κωδικος απο castrol σε σχεση με το edge titanium professional


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τον χρησιμοποιούν ακόμα όμως στην αντιπροσωπεία?

Link to comment
Share on other sites

Τον χρησιμοποιούν ακόμα όμως στην αντιπροσωπεία?

Δε νομιζω. Καθε φορα που βλεπω τι λαδια βαζουν στην αντιπροσωπεια μονο τα edge titanium βλεπω.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ilias87 said:


Δε νομιζω. Καθε φορα που βλεπω τι λαδια βαζουν στην αντιπροσωπεια μονο τα edge titanium βλεπω.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Την φωτογραφία με το μπουκάλι την έβγαλα στην αντιπροσωπεία που ήμουν...

Τα είχαν για να κάνουν service σε αμάξι

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.