Jump to content
ntip

Τι μάρκα λάδι προτιμάτε για τον κινητήρα σας ? [POLL] **********

Τι μάρκα λάδι προτιμάτε για τον κινητήρα σας ?   

173 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Την φωτογραφία με το μπουκάλι την έβγαλα στην αντιπροσωπεία που ήμουν...
Τα είχαν για να κάνουν service σε αμάξι

Το ξερω κ εγω τα βλεπω αυτα λαδια αλλα μονο σε τζαμαρια για βιτρινα. Οταν ειναι να βαλουν λαδια μονο edge titanium βαζουν σε 3 αντιπροσωπειες που εχω παει μονο αυτα βλεπω.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites


Το ξερω κ εγω τα βλεπω αυτα λαδια αλλα μονο σε τζαμαρια για βιτρινα. Οταν ειναι να βαλουν λαδια μονο edge titanium βαζουν σε 3 αντιπροσωπειες που εχω παει μονο αυτα βλεπω.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Για του λογου το αληθες... 2a393cfc856bae4056c8dc0e0f84d619.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε στην συγκεκριμένη αντιπροσωπεία που πήγα - πάω τα συγκεκριμένα λάδια παίζουν πάρα πολύ. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τα magnatec είναι μια διαφορετική σειρά, δεν είναι παλαιότερα όπως αναφέρθηκε.

 

Αν θες το καλύτερο θα βάζεις 504 5w30, σε  Castrol αν την προτιμάς, βάλε το Edge (professional ή titanium fst ll) και θα είναι μια χαρά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20vt= 503 ta 150αρια και 503.01 τα 180-225, και οι δύο προδιαγραφές καλύπτονται απο τη νεότερη 504. Άρα θες λιπαντικά που καλύπτουν τη 504.

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν , KatestrameNos20vt said:

Η 505 σημαίνει ότι καλύπτει την 503 και 504 έτσι δεν είναι; 

Όχι, η 505 είναι προδιαγραφή για ντίζελ, αντικαταστάθηκε από τη 505.01 και εδώ έχουμε μια ιδιαιτερότητα καθώς η μεθεπόμενη 507 δεν καλύπτει ούτε τη 505.01 ούτε τη σπάνια 506.01.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται χαμός, θέλει μόνο προσοχή.

 

Για όλα τα 20Vt μπορείς να βάλεις 502 ή/και 504. Αν το ξεκίνησες κι έχεις πολλά χλμ με 502, συνέχισε έτσι.

Αν είναι >Κ04 ή BΤ μείνε σε 502.

 

Το Motul είναι καλό λάδι και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι BT και έχει μόλις 1.500 χιλιόμετρα.  Έχει κάνει 2 αλλαγές λαδιων με castrol edge 5w30 και τώρα που ολοκλήρωσα το στρώσιμο θα βάλω motul 5w40 με 502 505 γιαυτό ρώτησα.  Ευχαριστω πολύ 

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ερχόμενος  απο αλλαγη λαδιών.  Είχα βαλει τα castrol, παρατήρησα πιο άγρια  λειτουργία  στο μοτέρ δονήσεις  κτλ. Τα πέταξα στις 2500χλμ. Και έβαλα  τα mobil 1 πρώτη  φορά.  Καμια σχέση,  ηρέμησε το αμάξι.Εκτός  και αν τα castrol που ειχα αγοράσει  ηταν μούφα. Δεν ξέρω  απ'αυτά, απλά λέω.   

Link to comment
Share on other sites

Ερχόμενος  απο αλλαγη λαδιών.  Είχα βαλει τα castrol, παρατήρησα πιο άγρια  λειτουργία  στο μοτέρ δονήσεις  κτλ. Τα πέταξα στις 2500χλμ. Και έβαλα  τα mobil 1 πρώτη  φορά.  Καμια σχέση,  ηρέμησε το αμάξι.Εκτός  και αν τα castrol που ειχα αγοράσει  ηταν μούφα. Δεν ξέρω  απ'αυτά, απλά λέω.   


Να πω ότι κι εγώ έχω την εντύπωση με Castrol Edge Titanium που υποτίθεται έβαλαν στην αντιπροσωπεία, κάνει μια τέτοια κίνηση. Λέτε να φταίει και αυτό; Βέβαια τα προηγούμενα χρόνια δεν θυμάμαι τι έβαζαν (είναι και 17 αυτά), οπότε αν αλλάξω τώρα σε κάποια μάρκα και πω ότι θα τα παίρνω εγώ και θα τους τα πηγαίνω, θα χρειαστεί πρώτα και κάποιο καθοριστικό λαδιών, έτσι για να φύγει τυχόν υπολείμματα κλπ; Κάτι άλλο; Ή υπάρχει περίπτωση να κάνουν ζημιά;
Επίσης το Νοέμβριο έκανα λιπαντικό service, τα χιλιόμετρα από τότε πολύ λίγα, το αυτοκίνητο έμενε κλειστό σε γκαράζ. Πάλι άναψε παραμονή πρωτοχρονιάς λαμπάκι ψυκτικού υγρού, μου το είχε ξανακάνει το καλοκαίρι όπου γέμισα τότε κατευθείαν από ένα βενζινάδικο που βρήκα λίγα μέτρα από το γκαράζ.
Απλώς το αναφέρω μήπως και υπάρχει κατά βάθος κάποια συσχέτιση και στα παραπάνω; Εντάξει δεν είμαι και πολύ σχετικός γνώστης!
Link to comment
Share on other sites

σε gti v έχω cold start και τραχύ θόρυβο σαν diesel... όσοι έχετε δοκιμάσει προτείνετε τα ams ή τα mobil? θα ήθελα απαντήσεις από όσους τα χρησιμοποίησαν στο συγκεκριμένο μοτέρ. επίσης αν ίδιας διαφορά στην θερμοκρασία. ρωτά γιατί αφού διάβασα το θέμα ολόκληρο είδα ότι οι περισσότεροι που πήγαν σε ams ή mobil είναι ευχαριστημένοι περισσότερο από ότι με τα castrol. ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι από liqui Moly έχει βάλει κανείς σας αυτό το λάδι.

 

Audi_Volkswagen_Liqui_Molygen_Oil_09062017_TR_24998_01.thumb.jpg.c752b7d72b26615244fb03dbb3816d99.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το είχα βάλει σε μια αλλαγή καλό είναι κατανάλωση δεν είδα ούτε κάτι περίεργο αλλά δεν το χρησιμοποίησα πάλι γιατί επέλεξα το Synthoil High Tech στο μοβ μπουκάλι που έχει ανώτερα χαρακτηριστικά σε evaporation loss (δείκτης noack) και flash point

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Προσέξτε απο που αγοράζετε γιατί κυκλοφορουνε μαϊμούδες με ωραίες φορεσιές! Ελέγξτε με τον αντίστοιχο αντιπρόσωπο τον προμηθευτή σας, η καλυτερα ρωτήστε τον αντιπρόσωπο απο που να αγοράσετε

Sent from my ASUS_X00HD using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λάδι, βαλβολίνες, υγρά φρένου, γράσσο κλπ. αγοράζω από trade-wind.gr

Συγκεκριμένα πάω στο φυσικό κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago , turbomaniac said:

Προσέξτε απο που αγοράζετε γιατί κυκλοφορουνε μαϊμούδες με ωραίες φορεσιές! Ελέγξτε με τον αντίστοιχο αντιπρόσωπο τον προμηθευτή σας, η καλυτερα ρωτήστε τον αντιπρόσωπο απο που να αγοράσετε

Sent from my ASUS_X00HD using Tapatalk
 

Τα έχουμε ξανά συζητήσει και στο club του μπλέ οβάλ το θέμα αυτό :thumbsu:

 

Μεγάλη προσοχή όντος 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα έχουμε ξανά συζητήσει και στο club του μπλέ οβάλ το θέμα αυτό :thumbsu:
 
Μεγάλη προσοχή όντος 
Και έλεγα τι μου θυμίζει αυτο το nick name...

Sent from my ASUS_X00HD using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest TRiBaL_23
On 4/8/2019 at 9:26 ΜΜ, tsikis007 said:

Λάδι, βαλβολίνες, υγρά φρένου, γράσσο κλπ. αγοράζω από trade-wind.gr

Συγκεκριμένα πάω στο φυσικό κατάστημα.

Μπράβο, να μην ξαναπάς γιατί έχει φάει πρόστιμο και τον τρέχουν...

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago , TRiBaL_23 said:

Μπράβο, να μην ξαναπάς γιατί έχει φάει πρόστιμο και τον τρέχουν...

Μπορείς σε παρακαλώ να γίνεις ποιο συγκεκριμένος; 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago , TRiBaL_23 said:

Μπράβο, να μην ξαναπάς γιατί έχει φάει πρόστιμο και τον τρέχουν...

 

 

Άμα Έχει φάει αυτος πρόστιμο που τροφοδοτεί τοσα συνεργεία τότε ολοι βάζουν μαϊμούδες....Επίσης μίας και κατηγορούμε κάποιον που εχει μαγαζι καλο θα ηταν να μιλαμε με στοιχεία. Για να μην παρεξηγηθώ δεν εχω καμια σχέση με το μαγαζί....

Edited by crazy bill
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , crazy bill said:

 

 

Άμα Έχει φάει αυτος πρόστιμο που τροφοδοτεί τοσα συνεργεία τότε ολοι βάζουν μαϊμούδες....Επίσης μίας και κατηγορούμε κάποιον που εχει μαγαζι καλο θα ηταν να μιλαμε με στοιχεία. Για να μην παρεξηγηθώ δεν εχω καμια σχέση με το μαγαζί....

Η ΜΙΧΑΗΛ ΛΑΜΠΡΙΑΝΙΔΗΣ & ΣΙΑ ΕΕ (Trade-Wind) διατηρεί δύο καταστήματα.

Κεντρικό: Αλιπέδου 21-23, Πειραιάς (από εκεί ψωνίζω).

Υποκατάστημα: Αμβροσίου Φραντζή 17, Νέος Κόσμος.

Edited by tsikis007
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.