Jump to content
ntip

Τι μάρκα λάδι προτιμάτε για τον κινητήρα σας ? [POLL] **********

Τι μάρκα λάδι προτιμάτε για τον κινητήρα σας ?   

173 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

 Το λαδι αλλαζεται με τις ωρες οχι με τα χιλιομετρα . Εαν περιμενετε να εχετε σωστες μηχανες με αλλαγες στα 10κ χιλιομετρα , περιμενοντας μιαμιση ωρα σε φαναρια , με 19αρες που γραφουν λιγοτερα χιλιομετρ αντι 14ρες ειστε γελασμενοι . Η μοναδικη περιπτωση που το λαδι αλλαζεται με τα χιλιομετρα σε κινητηρες ευρειας παραγωγης ειναι τα καημενα τα ΙΧ μας . Ο λογος απλος , ειναι αναλωσιμα και καποτε πρεπει να αλλαχθουν . Και για να προλαβω , ολες οι εταιρειες προβλεπουν με τις ωρες αλλαγη αλλα μασκαρεμενο σε "6 μηνες" η "1 χρονος" . Και για να συνεχισω με ενα παραδειγμα , καντε 9990 χιλιομετρα σε 3 μηνες , κλειδωστε το για τους υπολοιπους 9 μηνες και μολις κλεισει τα τελευταια 10 χιλιομετρα μετα απο 1 χρονο καντε την αλλαγη . Λογικο εεεε ; Οτι ακριβως λεει η εταιρια , 1χρονος η 10κ (ας πουμε) χιλιομετρα . Ολος ο πλανητης κινηται με ωρες εργασιας ,ακομα και πριν παραξουν μια μηχανη την δοκιμαζουν στον παγκο σε ωρες εργασιας , οχι σε χιλιομετρα . Αυτα...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Δηλαδή ακινητοποιημένο αυτοκίνητο επί 10ετια με 0 ώρες εργασίας, φουλαριςμένο με τα καλύτερα λάδια της αγοράς, όταν ανοίξεις τον κινητήρα στα 10 χρόνια ακινητοποίησης, θα τρέξει παρθένο ελαιόλαδο & όχι γλίτσα;

Και τα 2 έχουν το νόημα τους, διανυθεντα χιλιόμετρα βάσει περιβαλλοντικών συνθηκών & χρονικό διάστημα παραμονής ελαίου στον κινητήρα.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Polakias TDI said:

Δηλαδή ακινητοποιημένο αυτοκίνητο επί 10ετια με 0 ώρες εργασίας, φουλαριςμένο με τα καλύτερα λάδια της αγοράς, όταν ανοίξεις τον κινητήρα στα 10 χρόνια ακινητοποίησης, θα τρέξει παρθένο ελαιόλαδο & όχι γλίτσα;

Και τα 2 έχουν το νόημα τους, διανυθεντα χιλιόμετρα βάσει περιβαλλοντικών συνθηκών & χρονικό διάστημα παραμονής ελαίου στον κινητήρα.

 Και ομως θα τρεξει παρθενο ελαιολαδο . Τα λαδια ειναι συσκευασμενα απο 2 εως 5 χρονια στο δοχειο που αγοραζουμε , και ομως τα χρησιμοποιουμε . Διανυθεντα χιλιομετρα δεν υπαρχουν με ακριβη υπολογισμο . Τα κοντερ χανουν , αλλη διασταση τροχου , χανουν και αλλο ,φθαρμενα λαστιχα , γραφουν οτι θελουν κλπ . Η ωρα εργασιας ειναι παντα το ιδιο μετρησιμο μεγεθος , ειναι σταθερη  οτι κα να γινει . Ακομα και σε οδηγηση πιστας  οι ομαδες αγωνων με τις ωρες τα αλλαζουν .

Edited by Anonymous
Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν , Anonymous said:

 Και ομως θα τρεξει παρθενο ελαιολαδο . Τα λαδια ειναι συσκευασμενα απο 2 εως 5 χρονια στο δοχειο που αγοραζουμε , και ομως τα χρησιμοποιουμε . Διανυθεντα χιλιομετρα δεν υπαρχουν με ακριβη υπολογισμο . Τα κοντερ χανουν , αλλη διασταση τροχου , χανουν και αλλο ,φθαρμενα λαστιχα , γραφουν οτι θελουν κλπ . Η ωρα εργασιας ειναι παντα το ιδιο μετρησιμο μεγεθος , ειναι σταθερη  οτι κα να γινει . Ακομα και σε οδηγηση πιστας  οι ομαδες αγωνων με τις ωρες τα αλλαζουν .

Άλλο να είναι συσκευασμένα και κλειστα σφραγισμένα και άλλο να τα εχεις βαλει μεσα στο καρτερ....εαν τα έχεις βαλει στο αμαξι και 0 ωρες λειτουργίας οπως λες να έχουν στον χρόνο θέλουν πέταμα. Όπως και να εχει οι εταιρίες λένε πλέον απο 15.000χλμ το λιγότερο γι αυτό και Εμείς λέμε οτι το καλό θα ηταν ενας μέσος ορος οι 10.000χλμ ή ακομα καλύτερα τα 7.500χλμ. Γι αυτο τα αλλάζεις νωριτερα ώστε θεωρητικά να ειναι υπολογισμενα και τα χιλιόμετρα που εισαι ρελαντι

Edited by crazy bill
Link to comment
Share on other sites

μια παρακληση και προς τις 2 πλευρες.

θα ηθελα να παρακαλεσω να ειμαστε πιο κοσμιοι στις εκφρασεις μας για να γινεται μια ωραια κουβεντα...χωρις να δημιουργουμε ενταση...

 

απο εκει και περα ο καθενας μπορει να λεει ελευθερα την γνωμη του ή την εμπειρια του και καλο ειναι αν εχει να πει κατι να το πει για να προστατεψει και αλλα μελη που μπορει να θελουν να κανουν την ιδια "κινηση" ,ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ πρεπει να ειναι σιγουρος για αυτα που γραφει.

να μην προσβαλουμε δημοσια καποιον (ειτε ειναι καποιο μαγαζι ειτε καποιο μελος του forum μας....)...

 

απο εκει και περα εννοειτε οτι ο καθενας ειναι υπευθυνος για τα οσα λεει ή γραφει....

Edited by activious
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/8/2019 at 4:57 ΜΜ, gianniskar said:

Ωραία.. σε παρακαλώ αν παρατηρήσεις κάτι ενημέρωσε με γτ δεν μπορώ να έχω μέτρο σύγκρισης μιας και το αυτοκίνητο στρώνεται ακόμα και άλλο λάδι από το εργοστάσιο δεν έβαλα..thx

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Κοίτα εγώ έκανα αλλαγή με αυτό το λάδι κάπου στα 75-76.000 χιλιόμετρα? Αν θυμάμαι καλά.

 

Ακόμα δεν χρειάστηκε να συμπληρώσω ούτε σταγόνα λάδι με 5w-40.

 

Όπως τα βάλαμε από τον Μάρτιο (αν θυμάμαι σωστά) 

έτσι είναι ακόμα ούτε έχω θέμα με θερμοκρασία η κάτι άλλο...

 

Ναι αλλά η ώρες λειτουργίας δεν είναι το ίδιο με τα χιλιόμετρα...

 

Ώρες λειτουργίας έχουν τα τρακτέρ.

Δεν έχουν χιλιόμετρα επάνω στο κοντέρ.

 

Επίσης έχουν ώρες τα Κλάρκ.

 

Ένα Κλάρκ μπορεί να γράψει π.χ 100ωρες και χρήση της εργασίας του να είναι κάθε μέρα μια απόσταση ούτε δύο μέτρα

Edited by OMINUS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, OMINUS said:

Ναι αλλά η ώρες λειτουργίας δεν είναι το ίδιο με τα χιλιόμετρα...

 

Ώρες λειτουργίας έχουν τα τρακτέρ.

Δεν έχουν χιλιόμετρα επάνω στο κοντέρ.

 

Επίσης έχουν ώρες τα Κλάρκ.

 

Ένα Κλάρκ μπορεί να γράψει π.χ 100ωρες και χρήση της εργασίας του να είναι κάθε μέρα μια απόσταση ούτε δύο μέτρα

 Επισης ωρες λειτουργειας εχουν τα πλοια , τα γιωτ , τα αεροπλανα , οι γουρουνες , οι ιδιες οι εταιριες οταν κατασκευαζουν μηχανες ... Σχεδον ολος ο πλανητης οπως ξαναειπα δουλευει με ωρες λειτουργιας . Τα χιλιομετρα ειναι μη σταθερο μεγεθος για να αλλαζεις λαδια . Ειναι αναξιοπιστο ...

Link to comment
Share on other sites

Όλοι γρήγορα να βάλουμε ωρομετρο και να πηγαίνουμε αντιπροσωπεία για αλλαγές με τις ωρες

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Μιλώντας πάντα για αυτοκίνητα, τότε γιατί στη σημερινή εποχή αρκετά σύγχρονα αυτοκίνητα διαθέτουν συστήματα που παρακολουθούν και καταγράφουν ηλεκτρονικά το προσδόκιμο ζωής του λιπαντικού;

Τις ώρες λειτουργίας τους παρακολουθούν ή τον αριθμό των χιλιομέτρων που διανύουν & τον τρόπο χρήσης του αυτοκινήτου και καταγράφουν τα δεδομένα, ώστε όταν έρθει η ώρα για αλλαγή λαδιών να βγει η σχετική ένδειξη στον πίνακα οργάνων του αυτοκινήτου;

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, takpanos said:

Όλοι γρήγορα να βάλουμε ωρομετρο και να πηγαίνουμε αντιπροσωπεία για αλλαγές με τις ωρες

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 Δεν νομιζω να μπορειτε εσεις οι "ολοι" .... Καποιοι "αλλοι" , ναι  ...... Και για να καταλαβεις ποσο πιο σωστη ειναι η αλλαγη με τις ωρες , ξερω ακριβως σε ποσες ωρες (+-5) πρεπει να συμπληρωθει λαδι . Παραδοξως με τα χιλιομετρα περνω καθε φορα και αλλες τιμες με πολυ μεγαλη διαφορα μεταξυ τους . Φυσικα , περι ορεξεως ουδεις λογος ....

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Polakias TDI said:

Μιλώντας πάντα για αυτοκίνητα, τότε γιατί στη σημερινή εποχή αρκετά σύγχρονα αυτοκίνητα διαθέτουν συστήματα που παρακολουθούν και καταγράφουν ηλεκτρονικά το προσδόκιμο ζωής του λιπαντικού;

Τις ώρες λειτουργίας τους παρακολουθούν ή τον αριθμό των χιλιομέτρων που διανύουν & τον τρόπο χρήσης του αυτοκινήτου και καταγράφουν τα δεδομένα, ώστε όταν έρθει η ώρα για αλλαγή λαδιών να βγει η σχετική ένδειξη στον πίνακα οργάνων του αυτοκινήτου;

Δεν υπαρχει περιπτωση να σου πουν "αληθεια" οι εργοστασιακοι αισθητηρες για αυτο το θεμα αφου η εταιρια τους εχει ρυθμισμενους με προσανατολισμο να "διαρκει" πολυ το λαδι μεσα  . Εαν στειλεις σε χημειο το λαδι που ειναι στο 70% συμφωνα με τους εργοστασιακους αισθητηρες , το πιο πιθανο ειναι να σου πουν οτι κοντευεις για αλλαγη . Ειπαμε , οι εταιριες ανεξαρτητως , να πουλησουν θελουν . Και μην ξεχναμε οτι η VW , με αισθητηρες ηταν "καθαρη" στα καυσαερια .Στο λαδι θα την εμπιστευτεις ;:fool:

Edited by Anonymous
Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται παιδιά, νέο μέλος και νέος ιδιοκτήτης ενός Golf VII 1.6 Tdi bluemotion του 2016 (used). Κατέληξα ότι τα service θα τα κάνω κάθε δέκα χιλιάδες χιλιόμετρα και θα περιλαμβάνουν  αλλαγή λαδιού και όλων των φίλτρων. Έτσι λοιπόν την άλλη Παρασκευή θα προβώ στο πρώτο μου service στις 64.000 χιλιόμετρα. Όταν πήγα στο συνεργείο (όχι στην αντιπροσωπεία) ο μάστορας όταν του είπα να βάλει ότι ακριβώς φορούσε από την μάνα του μου απήντησε ότι θα είμαι τυχερός εάν ΔΕΝ τα βάλω γιατί όλα είναι κινεζικά εκεί όμως που ένιωσα την μεγαλύτερη απορία ήταν όταν με συμβούλεψε χωρίς πουθενά σε όλα αυτά που έχω παραθέσει να ήταν απόλυτος η κάθετος να μην βάλω ποτέ Castrol λάδι γιατί με την πάροδο του χρόνου και με την εμπειρία του δημιουργεί πρόβλημα στο DPF. Μπορείτε να μου πείτε αν ισχύει κάτι τέτοιο με το συγκεκριμένο λάδι; Διάβασα αυτά που γράψατε και τείνω προς το Liqui moly. 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago , Akis888 said:

Χαίρεται παιδιά, νέο μέλος και νέος ιδιοκτήτης ενός Golf VII 1.6 Tdi bluemotion του 2016 (used). Κατέληξα ότι τα service θα τα κάνω κάθε δέκα χιλιάδες χιλιόμετρα και θα περιλαμβάνουν  αλλαγή λαδιού και όλων των φίλτρων. Έτσι λοιπόν την άλλη Παρασκευή θα προβώ στο πρώτο μου service στις 64.000 χιλιόμετρα. Όταν πήγα στο συνεργείο (όχι στην αντιπροσωπεία) ο μάστορας όταν του είπα να βάλει ότι ακριβώς φορούσε από την μάνα του μου απήντησε ότι θα είμαι τυχερός εάν ΔΕΝ τα βάλω γιατί όλα είναι κινεζικά εκεί όμως που ένιωσα την μεγαλύτερη απορία ήταν όταν με συμβούλεψε χωρίς πουθενά σε όλα αυτά που έχω παραθέσει να ήταν απόλυτος η κάθετος να μην βάλω ποτέ Castrol λάδι γιατί με την πάροδο του χρόνου και με την εμπειρία του δημιουργεί πρόβλημα στο DPF. Μπορείτε να μου πείτε αν ισχύει κάτι τέτοιο με το συγκεκριμένο λάδι; Διάβασα αυτά που γράψατε και τείνω προς το Liqui moly. 

Με την εμπειρία του????

 

Ποια εμπειρία ακριβώς είναι για να ξέρουμε???

Την εμπειρία τον τελευταίων 5 χρόνον που επετράπη το diesel σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη.

 

Γιατί πρίν όταν τους πήγαινες αμάξι diesel σε κοιτούσαν σαν να ήρθες από αλλον πλανήτη...

 

Από αυτά που σου λέει δεν παίζει κάτι τέτοιο.

 

Το DPF χαλάει από άλλο λόγο και όχι από λάδι.

 

Για τα φίλτρα και σχετικά αν ξέρεις τι μάρκα επίσημη και επώνυμη θα βάλεις δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα. 

Δεν είναι τα ΠΆΝΤΑ ΚΙΝΈΖΙΚΑ!!

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago , OMINUS said:

Με την εμπειρία του????

 

Ποια εμπειρία ακριβώς είναι για να ξέρουμε???

Την εμπειρία τον τελευταίων 5 χρόνον που επετράπη το diesel σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη.

 

Γιατί πρίν όταν τους πήγαινες αμάξι diesel σε κοιτούσαν σαν να ήρθες από αλλον πλανήτη...

 

Από αυτά που σου λέει δεν παίζει κάτι τέτοιο.

 

Το DPF χαλάει από άλλο λόγο και όχι από λάδι.

 

Για τα φίλτρα και σχετικά αν ξέρεις τι μάρκα επίσημη και επώνυμη θα βάλεις δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα. 

Δεν είναι τα ΠΆΝΤΑ ΚΙΝΈΖΙΚΑ!!

Από την περιοχή που είμαι έχουν μια επαφή από diesel λόγω φορτηγών και άλλων μηχανημάτων χωρίς να τους εμπιστεύομαι και να τους παρουσιάζω ειδήμονες, το δίλλημα μου είναι άλλο μήπως θα έπρεπε εγώ να αγοράζω τα αναλώσιμα και να του τα πάω;

Edited by Akis888
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον πας σε εξωτερικό συνεργείο καλύτερα θα ήταν να αγοράζεις ο ίδιος τα αναλώσιμα γιατί ίσως να σου προτείνει μάρκες που ίσως συνεργάζεται ή έχει μεγαλύτερο κέρδος. Κατά τη γνώμη μου θα ήταν καλύτερο να αγοράζεις τα φίλτρα από αντιπροσωπεία για να είναι γνήσια. Τώρα με τα λάδια δική σου η επιλογή αλλά εγώ θα εμπιστευομουνα ότι προτείνει ο κατασκευαστής εκτός αν είχες θέματα με κατανάλωση λαδιού κτλ. Από dpf δεν μπορώ να σε συμβουλεψω γτ δεν έχω εμπειρία.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago , Akis888 said:

Από την περιοχή που είμαι έχουν μια επαφή από diesel λόγω φορτηγών και άλλων μηχανημάτων χωρίς να τους εμπιστεύομαι και να τους παρουσιάζω ειδήμονες, το δίλλημα μου είναι άλλο μήπως θα έπρεπε εγώ να αγοράζω τα αναλώσιμα και να του τα πάω;

Αναλώσιμα μπορεί να αγωρασης και από έξω, έχει πολύ καλές επώνυμες μάρκες ΠΧ μια από αυτές, 

MANN FILTER - MAHLE-HENGST.

 

Είναι στο ίδιο επίπεδο με τα ΓΝΉΣΙΑ vw.

 

Με την μόνη διαφορά ότι τα γνήσια είναι κατασκευής μια από της 3 εταιρίες που σου ανέφερα.

 

Και για να σου δώσω μια εικόνα στο Passat που έχω , το κουτί του φίλτρου αέρα έχει επάνω του στάμπες όχι μόνο VW αλλά και της MAHLE.

 

Θα τα βρεις σχεδόν ποιο φτηνά τα ανταλλακτικά σε σχέση με τα γνήσια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά θέλω να γράψω τον προβληματισμό μου και όποιος γνωρίζει ας βοηθησει! Στις 5.000 άλλαξα λάδι στο φιλοσοιδη στο Βύρωνα και πάω για 2ο στις 15 την άλλη βδομάδα. Στις αποδείξεις είχα δει ότι το λάδι που βάλανε είναι 5w40 magnatec professional οκ μέχρι εδώ. Με μια αναζήτηση όμως που έκανα στον κωδικό προϊόντος E4-MAPOE54-208L μου βγάζει κάτι ρώσικα και από ότι κατάλαβα η vw μου έβαλε λάδια από βαρέλι. Και δεν μπορώ πουθενά να βρω στοιχεία και προδιαγραφές του λαδιού.εβαλα και μια φωτό με περισσότερες λεπτομέρειες. Τι λέτε να κάνω? Εγώ απλά θέλω να βάζω ένα καλό λάδι και το ίδιο πάντα για καλό του κινητήρα αλλαγές κάθε 10.000 πάντα μαζί με φίλτρο vw polo 1.0tsi 115hp. Ευχαριστώ!a22d3c7a269e29d7c5f9695e8dd04023.jpg

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να παιρνεις εσυ τα λαδια και να τους τα πηγαινεις εγω αυτο εκανα επαιρνα δικα μου φιλτρα λαδια και τους εβλεπα οτι εβαζαν αυτα και μου ερχόταν και πολυ φθηνοτερα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εμπιστευτηκα την αντιπροσωπεία αλλά έχω αρχίσει να έχω αμφιβολίες θα σας εξηγήσω τι εννοώ και συγνώμη προκαταβολικά εάν κουράσω. Δείτε τι γράφει το manual για το αυτοκίνητο μου.7f9529b9b67dbd74a1f1263d87ac9c99.jpgd98a63f4c4db2d5f884e4929c6e5d28b.jpg

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μαζί όμως μου έδωσαν αυτό το χαρτί. Και ρωτάω εγώ το λάδι που μου βάλανε καλύπτει αυτές τις προδιαγραφές??68c5b4e2f9335e96dc83fc20882ec7b1.jpg

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τα στοιχεία του αυτοκινήτου vw polo 1.0 tsi 115hp. Επίσης ξενέρωσα που δεν είναι full synthetic και το αμάξι είναι τούρμπο! Ρε παιδιά εσείς τι λέτε να κάνω γτ εντωμεταξυ τα πουλάνε πανάκριβα και λογικά από βαρέλι. Σκέφτομαι να αγοράσω castrol edge 5w40.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.