Jump to content
ntip

Τι μάρκα λάδι προτιμάτε για τον κινητήρα σας ? [POLL] **********

Τι μάρκα λάδι προτιμάτε για τον κινητήρα σας ?   

173 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Καλησπέρα,το πρώτο σερβίς που έκανα στο polo aw 1.0 tsi με τα 95 άλογα μου έβαλαν λάδια castrol edge 5/30 και μου τα χρέωσαν και 19 ευρώ το λίτρο.στο δεύτερο φυσικά τα πήρα εγώ από έξω και μου τα άλλαξαν κανονικά και τώρα που πλησιάζει το τρίτο θα τα ξαναγορασω από έξω γτ τα βρήκα 30 ευρώ τα 4 λίτρα και δεν μου περισσεύουν για τα νταβατζιλικια της αντιπροσωπειας

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να παιρνεις εσυ τα λαδια και να τους τα πηγαινεις εγω αυτο εκανα επαιρνα δικα μου φιλτρα λαδια και τους εβλεπα οτι εβαζαν αυτα και μου ερχόταν και πολυ φθηνοτερα. 


Αν πας σε αντιπροσωπείες, όπως πήγε ο φίλος, δεν σε αφήνουν να μείνεις στο χώρο εσωτερικά που έχουν τα αυτοκίνητα, επικαλούμενοι λόγους ασφαλείας (αν και θα μπορούσε να πει κανείς ότι ευσταθεί κάτι τέτοιο), οπότε δεν μπορείς και να είσαι σίγουρος ότι θα βάλουν αυτά που τους δίνεις! Λέω εγώ τώρα;!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,το πρώτο σερβίς που έκανα στο polo aw 1.0 tsi με τα 95 άλογα μου έβαλαν λάδια castrol edge 5/30 και μου τα χρέωσαν και 19 ευρώ το λίτρο.στο δεύτερο φυσικά τα πήρα εγώ από έξω και μου τα άλλαξαν κανονικά και τώρα που πλησιάζει το τρίτο θα τα ξαναγορασω από έξω γτ τα βρήκα 30 ευρώ τα 4 λίτρα και δεν μου περισσεύουν για τα νταβατζιλικια της αντιπροσωπειας
Φίλε μου τι θερμοκρασίες βλέπεις με αυτό το λάδι ?ταξίδι κτλ...

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τώρα με ψυχρό καιρό και νορμάλ οδήγηση δύσκολα ανεβαίνει περισσότερο από 97-98 βαθμούς,καλοκαίρι είδα μέχρι και 103 αλλά σε εθνική και με 140 χλμ σταθερα

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου είπαν τίποτα για 5/40 εμένα.εχω την εντύπωση ότι 5/30 παίρνει το συγκεκριμένο αυτοκίνητο.ισως λόγω καιρικών συνθηκών στην περιοχή που μένεις να σου έβαλαν 5/40.καποιο άλλο λόγο δεν βρισκω

 

 

Εντιτ.οι θερμοκρασιες οι δικές σου πως είναι;

Edited by dimosxania
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα από θερμοκρασίες έχω δει το καλοκαίρι μέχρι 102 πατημενος σε ταξίδι 96 κάπου εκεί. Αλλά γενικά πάντα είναι 86 με 88 δεν το πιέζω το αυτοκίνητο. Ρε φίλε τι να κάνω λες να πάρω 5w40 φουλ συνθετικά? Να πάρω 30αρι? Ρε φίλε δεν είναι βλακεία σε αυτοκίνητο τούρμπο που είναι και πιεσμένο 1000αρι να μη βάζει φουλ συνθετικό? Κοίτα το 30αρι το φοβάμαι γτ νμζ ότι σε πολύ ώρα ταξίδι ειδικά με κάτι 40αρια που βαράει εδώ θα σπάει οπότε ίσως 40αρι πάλι φουλ συνθετικό?

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου διτούρμπινο Diesel, με 5W-30 λάδια, είδα σήμερα και 110 C με γρήγορη οδήγηση και εξωτερική θερμοκρασία 8 C....

Sent from my Redmi Note 6 Pro via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ειδικός δεν είναι στο να σου προτείνω τι να πάρεις.στην αντιπροσωπεία που πάω και μου κάνουν τα σέρβις αυτό μου είπαν,αυτό διάβασα και στο ίντερνετ και αυτό συνεχίζω να βάζω.ουτε μπορώ πιστεύω εγώ να καταλάβω τους διαφορετικούς τύπους λαδιών και τα διαφορετικά ιξωδη,γι'αυτό το λόγο και δεν κάνω μόνος μου το σέρβις του αμαξιού μου:thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

https://www.car.info/en-se/volkswagen/polo/polo-5-door-10-tsi-m6-2019-18730546/specs δες και εδώ τεσπά μάλλον θα πάω πάλι 5w40 edge foul synthetic και θα πω εντυπώσεις. Βρήκα μέσα από τη σελίδα της Castrol πωλητές ελπίζω να μη πάρω καμιά μαϊμού είδα και τα σχετικά βίντεο.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα motul xclean c3 5w30 σε golf vii 1.6 tdi από ότι έψαξα τηρούν όλες τις προδιαγραφές

Στάλθηκε από το LYA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λέω να μείνω στη Castrol. Γενικά από όσο ξέρω καλό είναι να μην αλλάζουμε λάδι και να βάζουμε συνέχεια το ίδιο. Εκτός αν έχεις κάποιο θέμα. Εσύ γτ άλλαξες και παρατήρησες κάτι διαφορετικό?

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για Liqui Moli, Motul, τι γνώμη έχετε; Καλύτερα από Castrol;
Και οι 3 μάρκες είναι μια χαρά λάδια, μείνε σε αυτό που προτείνει ο κατασκευαστής θα έλεγα, εγώ αυτόν τον κανόνα ακολουθώ.

Sent from my Redmi Note 6 Pro via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ διαβάζοντας πολύ σε φόρουμ και ελέγχοντας τις προδιαγραφές των εκάστοτε λαδιών κατέληξα σε αυτά τα λάδια motul, τα Castrol γενικά τα αποφεύγω πλέον γιατί παίζει πολύ μουφα στην αγορα

Στάλθηκε από το LYA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 6/12/2019 at 7:47 ΜΜ, gousias said:

 


Αν πας σε αντιπροσωπείες, όπως πήγε ο φίλος, δεν σε αφήνουν να μείνεις στο χώρο εσωτερικά που έχουν τα αυτοκίνητα, επικαλούμενοι λόγους ασφαλείας (αν και θα μπορούσε να πει κανείς ότι ευσταθεί κάτι τέτοιο), οπότε δεν μπορείς και να είσαι σίγουρος ότι θα βάλουν αυτά που τους δίνεις! Λέω εγώ τώρα;!

 

δεν ζητας να εισαι διπλα στο αμαξι απλα να βλέπεις το αμαξι και να βλέπεις τι κανουν αυτο δεν μπορουν να στο αρνηθουν 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δεν ζητας να εισαι διπλα στο αμαξι απλα να βλέπεις το αμαξι και να βλέπεις τι κανουν αυτο δεν μπορουν να στο αρνηθουν 


Ναι, μάλλον δεν έχεις δει τους χώρους στα συγκεκριμένα συνεργεία, όπως και σε άλλα βέβαια, στα οποία δεν είναι το μικρό γκαράζ της συνοικίας! Επομένως, η οπτική απαιτεί ξεκάθαρα προσέγγιση σε βάθος του χώρου και συνεπώς ανακυκλωνόμαστε στα προαναφερθέντα!
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago , gousias said:

 


Ναι, μάλλον δεν έχεις δει τους χώρους στα συγκεκριμένα συνεργεία, όπως και σε άλλα βέβαια, στα οποία δεν είναι το μικρό γκαράζ της συνοικίας! Επομένως, η οπτική απαιτεί ξεκάθαρα προσέγγιση σε βάθος του χώρου και συνεπώς ανακυκλωνόμαστε στα προαναφερθέντα!

 

δεν γνωρίζω ολες τις αντιπροσωπείες αλλά σε 3 που ειχε τυχει να παω υπήρχε η δυνατότητα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στο golf μου 1.4 tsi 140 hp bmy βαζω παντα castrol 5-30 ! μου προτειναν για ακομα καλυτερο λαδι bardal 5-30 αντιστοιχων πτοδιαγραφων ! Εχετε καμια γνωμη για αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Οχι κανενα ! Αλλαγες καθε  7500 χιλιομετρα ! Απλα μου το συνεστησε ο μηχανικος μου για ανωτερο λαδι ςπο το castrol !απλα επειδη το αμαξι πλεον εχει ξεπερασει τα 170000 χιλιομετρα.Τον ρωτησα για κατι ακομα καλυτερο!

Edited by Alitarios
Link to comment
Share on other sites

Τα long life castrol edge μπορούμε να τα κρατήσουμε πάνω από 1 χρόνο?Έκλεισα χρόνο και έκανα μόνο 4.000χλμ και λυπάμαι να τα πετάξω.

Link to comment
Share on other sites

Οχι κανενα ! Αλλαγες καθε  7500 χιλιομετρα ! Απλα μου το συνεστησε ο μηχανικος μου για ανωτερο λαδι ςπο το castrol !απλα επειδη το αμαξι πλεον εχει ξεπερασει τα 170000 χιλιομετρα.Τον ρωτησα για κατι ακομα καλυτερο!
Στη θέση δε θα άλλαζα! Δεν είναι ότι καλύτερο για το μοτέρ να αλλάζεις λάδι γνώμη μου!

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.