Jump to content
ntip

Τι μάρκα λάδι προτιμάτε για τον κινητήρα σας ? [POLL] **********

Τι μάρκα λάδι προτιμάτε για τον κινητήρα σας ?   

173 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Τα long life castrol edge μπορούμε να τα κρατήσουμε πάνω από 1 χρόνο?Έκλεισα χρόνο και έκανα μόνο 4.000χλμ και λυπάμαι να τα πετάξω.
Ta long life πάνε και δύο χρόνια σύμφωνα με τον κατασκευαστή αλλά δεν είναι ότι καλύτερο.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , socrates said:

Τα long life castrol edge μπορούμε να τα κρατήσουμε πάνω από 1 χρόνο?Έκλεισα χρόνο και έκανα μόνο 4.000χλμ και λυπάμαι να τα πετάξω.

Κρίμα είναι με μόλις 4.000 Km να τα αλλάξεις.

Στη θέση σου δεν θα τα άλλαζα , ειδικά για longlife !

Link to comment
Share on other sites

Τα long life castrol edge μπορούμε να τα κρατήσουμε πάνω από 1 χρόνο?Έκλεισα χρόνο και έκανα μόνο 4.000χλμ και λυπάμαι να τα πετάξω.
Είναι για 2 χρόνια ή 30.000ΚΜ οι προδιαγραφές τους, μην τα αλλάξεις φέτος, του χρόνου άλλαξε τα.

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 241HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και χρονια πολλα. Κατι που δεν ειχα προσεξει τοσο καιρο... ηθελα να αγορασω λαδια. Βαζω τα mobil1 esp formula. Πλεον βρηκα το mobil 1 esp. Ειναι το ιδιο;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και χρονια πολλα. Κατι που δεν ειχα προσεξει τοσο καιρο... ηθελα να αγορασω λαδια. Βαζω τα mobil1 esp formula. Πλεον βρηκα το mobil 1 esp. Ειναι το ιδιο;

Οχι δεν ειναι το ιδιο. Τα formula ειναι η καλυτερη εκδοση του esp εχουν καλυτερα στοιχεια και νουμερα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

50 λεπτά πριν , Ilias87 said:


Οχι δεν ειναι το ιδιο. Τα formula ειναι η καλυτερη εκδοση του esp εχουν καλυτερα στοιχεια και νουμερα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Μετα απο επικοινωνια που ειχα με την novitron μου ειπαν οτι εχει αλλαξει πλεον δεν λεγετε esp formula αλλα αφερεσανε το formula και αφησανε μονο το esp. Μου ειπαν οτι ειναι το ιδιο λαδι.

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο ειναι παρτο


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο επικοινωνια που ειχα με την novitron μου ειπαν οτι εχει αλλαξει πλεον δεν λεγετε esp formula αλλα αφερεσανε το formula και αφησανε μονο το esp. Μου ειπαν οτι ειναι το ιδιο λαδι.

Τι να σου πω εγω ειδα τεχνικα χαρακτηριστικα και απο τα 2 αυτα λαδια κ ειχαν αρκετες διαφορες...


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομουν και εγω να αλλαξω μαρκα γιαυτο το λογο αλλα μου ειπαν οτι ειναι ιδια οποτε ξαναεβαλα τα ιδια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

VW Polo IV(9N) με 190000 χιλιόμετρα.Έγινε επισκευή(ρεκτιφιέ)στο καπάκι πριν 7000 χιλιόμετρα.Τα πρώτα λάδια,μαζί με το φίλτρο,τα άλλαξα στα 1000 χιλιόμετρα μετά την επισκευή.Μου έβαλε ο μάστορας κάτι Orlen(πρώτη φορά τα ακούω)10W40(μόνο αυτό το ιξώδες από εδώ και πέρα μου είπαν όταν το πήρα μετά την επισκευή)και φίλτρο Bosch.Τώρα ήρθε η ώρα να ξανααλλάξω.Φίλτρο έχω Bosch αλλά δεν ξέρω τι λάδια να πάρω.Έχετε να προτείνετε κανά καλό λάδι σε 10w40?
Κάτι λάδια Dynamax και κάτι Delkol είναι καλά ή είναι για πέταμα?Επίσης,τα λάδια της Shell,της ΕΚΟ,της Ελιν και της Aegean τι λένε?
Τέλος,χωρίς να κάνω πλάκα,τα λάδια του Lidl,επειδή έχω ακούσει ότι τα βάζουν πολλοί εδώ και χρόνια χωρίς προβλήματα,θα είναι καλά επειδή έγινε επισκευή πριν 7000χλμ,άσχετα που το μοτέρ έχει 190000 ή θα γίνει καμιά στραβή?Μου είπαν από το συνεργείο οποιοδήποτε λάδι πάρω να μην το κρατάω πάνω από 7500 χλμ και 9 μήνες.Το ανά έτος/15000 που λέει το βιβλίο δεν ισχύει πια...Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Liqui Moly 10W-40 Super Low Friction A3/B4.

Αλλαγή κάθε 5K χλμ ή στον χρόνο. 

Το συγκεκριμένο λάδι χρησιμοποιώ σε 2 αυτοκίνητα με 50Κ χλμ και 161Κ χλμ χωρίς κανένα πρόβλημα όπως πχ κάψιμο. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.