Jump to content
ntip

Τι μάρκα λάδι προτιμάτε για τον κινητήρα σας ? [POLL] **********

Τι μάρκα λάδι προτιμάτε για τον κινητήρα σας ?   

173 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

GOLF GTI V 150χιλ χλμ 6 μιση χρονια
αλλαγες καθε 15χιλ χλμ
απο τα 20χιλ χλμ και μετα σταθερα καταναλωση λαδιου καπου 300 ml στα 1000χλμ
Castrol 5-30
δεν εχω κανενα λογο να αλλαξω αυτο που προτεινει η VW ουτε να το αλλαζω ποιο συχνα. η τεχνολογια εχει προχωρησει. καποτε αλλαζαν λαδι καθε 5χιλ χλμ και καποιοι τα αλλαζαν στα 3χιλ... ετσι και τωρα αλλοι τα αλλαζουν καθε 7χιλ χλμ. αυτο γινεται μονο επειδη χρονια τωρα τα αλλαζαν καθε 7χιλ χλμ και τωρα τους φαινεται περιεργο να τα αλλαζον καθε 15χιλ χλμ. εχω φιλο που τα αλλαξε σε 25χιλ χλμ.... κανενα προβλημα δεν ειχε. φυσικα δεν ειναι σωστο. απλα θελω να πω πως οι εταιρειες ξερουν πως αντεχει και παραπανω αλλα λενε 15χιλ ωστε να ειναι σιγουρο πως δεν θα εχεις κανενα προβλημα και θα εχεις την μεγιστη αποδοση.
ιμαντα αλλαξα τωρα στα 150χιλ χλμ. (φαινεται σε αριστη κατασταση) παλια αλλαζαν στα 70χιλ..... ετσι ειναι η τεχνολογια προχωραει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά 5w 30 ή 0w 40 . Τι προτείνετε; 502 00 είναι και τα δυο. Το 0 40 το βρήκα 17 ευρώ το λίτρο και είναι μάρκας BP. Για δώστε φώτα γιατί πρέπει να κάνω σέρβις αμεσα

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Θα ηθελα να μου εξηγησεις γιατι να βαλεις 0w40 και γιατι πρωτα κοιτας την προδιαγραφη 502 και οχι πρωτα το ιξωδες και μετα την προδιαγραφη.

Επισης γιατι να μην βαλεις 5w30 504.

5w30 με προδιαγραφη 504 βαλε και μην αλλαζεις συνεχεια ιξωδη και προδιαγραφες.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

GOLF GTI V 150χιλ χλμ 6 μιση χρονια

αλλαγες καθε 15χιλ χλμ

απο τα 20χιλ χλμ και μετα σταθερα καταναλωση λαδιου καπου 300 ml στα 1000χλμ

Castrol 5-30

δεν εχω κανενα λογο να αλλαξω αυτο που προτεινει η VW ουτε να το αλλαζω ποιο συχνα. η τεχνολογια εχει προχωρησει. καποτε αλλαζαν λαδι καθε 5χιλ χλμ και καποιοι τα αλλαζαν στα 3χιλ... ετσι και τωρα αλλοι τα αλλαζουν καθε 7χιλ χλμ. αυτο γινεται μονο επειδη χρονια τωρα τα αλλαζαν καθε 7χιλ χλμ και τωρα τους φαινεται περιεργο να τα αλλαζον καθε 15χιλ χλμ. εχω φιλο που τα αλλαξε σε 25χιλ χλμ.... κανενα προβλημα δεν ειχε. φυσικα δεν ειναι σωστο. απλα θελω να πω πως οι εταιρειες ξερουν πως αντεχει και παραπανω αλλα λενε 15χιλ ωστε να ειναι σιγουρο πως δεν θα εχεις κανενα προβλημα και θα εχεις την μεγιστη αποδοση.

ιμαντα αλλαξα τωρα στα 150χιλ χλμ. (φαινεται σε αριστη κατασταση) παλια αλλαζαν στα 70χιλ..... ετσι ειναι η τεχνολογια προχωραει.

Μηπως ηθελες να πεις 300ml στα 10000χλμ ή 15000χλμ?

 

Link to comment
Share on other sites

  Καλησπερα. Μια ερωτηση.. Για Golf 1.6 του 2005 αυτα τα λαδια κανουν?                                                                                                                        http://www.oljemagasinet.se/index.php?route=product/product&product_id=279                                                                                                                            Καταλαβα οτι ολα τα golf περνουν πλεον 5w-30, Τα προηγουμενα service γραφει το βιβλιο οτι εχουν γινει με longlife..Καποια προταση και για φιλτρο λαδιου? MANN ισως?

Link to comment
Share on other sites

http://www.hotukdeal...e-22-49-1153148

 

επανερχομαι μιας και το μοτερ μου ειναι μοντελο 2007 οποτε για non longlife service η προδιαγραφη 502 με καλυπτει.

 

θυμιζω οτι αλλαζω λαδια με φ.λαδιου καθε 7500km στο κοντερ.

 

εννοειται οτι ποτε δεν περναω τους 12 μηνες με τα λαδια μεσα.

 

το 5 λιτρο παρεμπιπτοντως το παιρνω λογω γνωριμιας στα 25€.

 

οποτε οσο φολα και να ειναι το λαδι αν αλλαζω καθε 6000km λαδια , θελω για 12000km 50€ και 2 φ.λαδιου αλλα 10€.

 

θεωρητικα θα εχω παντα καθαρα λαδια στο μοτερ αφου ενα συνθετικο λαδι στα 6000km εχει κρατησει σε μεγαλο ποσοστο ολα τα χαρακτηριστικα του.

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια τα Liqui moli γιατι ειναι τοσο δυσευρετα πλεον??στα ιωαννινα ειναι εξαφανισμενα..ουτε οι αντιπροσωποι δεν εχουν.....στην αθηνα ποιος εχει ετοιμοπαραδωτα?διεθυνση θελω και εννοω για το 4200 το συνθετικο..

Link to comment
Share on other sites

http://www.autopartscenter.gr/simeia-paralavis.aspx

Αυτος ειναι ο αντιπροσωπος και εχει, ψωνισα πριν 1 βδομαδα. Τωρα αν υπαρχουν και σε αλλα μαγαζια πχ στη φρατζη, δεν μπορω να ξερω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.autopartscenter.gr/simeia-paralavis.aspx

Αυτος ειναι ο αντιπροσωπος και εχει, ψωνισα πριν 1 βδομαδα. Τωρα αν υπαρχουν και σε αλλα μαγαζια πχ στη φρατζη, δεν μπορω να ξερω

 

...καλα πως βρέθηκες στην Καλλιθέα :p

Link to comment
Share on other sites

...καλα πως βρέθηκες στην Καλλιθέα :p

Βασικα δεν βρεθηκα. Εχει μαγαζι στη Νεα Ιωνια (ευτυχως) και ψωνιζω

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το λάδι που ρώτησε και ο φίλος στο πρώτο post, έχω και εγώ την ίδια απορία.

Έχω golf tsi 1.4 και από όσο διάβαζα σε αρκετά θέματα του forum, αυτό που προτείνουν οι περισσότεροι είναι το Mobil 1 Esp Formula 5W 30

Επειδή τα περισσότερα Posts για το λάδι είναι λίγο παλιά, το έψαξα και έξω και βρήκα εδώ να προτείνεται το Castrol EDGE Professional Longlife III 5W-30

Γνωρίζει κάποιος ποιο από τα δύο είναι καταλληλότερα ή αν υπάρχει κάποιο άλλο ακόμα πιο καλό για το συγκεκριμένο μοντέλο;

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , thanosbrt said:

Σχετικά με το λάδι που ρώτησε και ο φίλος στο πρώτο post, έχω και εγώ την ίδια απορία.

Έχω golf tsi 1.4 και από όσο διάβαζα σε αρκετά θέματα του forum, αυτό που προτείνουν οι περισσότεροι είναι το Mobil 1 Esp Formula 5W 30

Επειδή τα περισσότερα Posts για το λάδι είναι λίγο παλιά, το έψαξα και έξω και βρήκα εδώ να προτείνεται το Castrol EDGE Professional Longlife III 5W-30

Γνωρίζει κάποιος ποιο από τα δύο είναι καταλληλότερα ή αν υπάρχει κάποιο άλλο ακόμα πιο καλό για το συγκεκριμένο μοντέλο;

Ευχαριστώ :)

Εντάξει είναι και τα δυο , όποιο θες βάλε  και δεν είναι μόνο αυτά ρίξε μια ματιά και στη λίστα πιο κάτω

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα βάλω το συνθετικό 10w40 της Liqui Moly. Το βάζω στο 106 μου χρόνια και είναι πολύ καλό.

Ε ναι αμα το βαζεις στο 106 σου ειναι καλό. Βεβαια αλλο 106 άλλο tsi αλλα και τα δυο αυτοκινητα ειναι ε;;

Οποτε τι να λεμε..λαδια και τα 2 ειναι..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, chrispant said:

 

 

Ε ναι αμα το βαζεις στο 106 σου ειναι καλό. Βεβαια αλλο 106 άλλο tsi αλλα και τα δυο αυτοκινητα ειναι ε;;

 

Οποτε τι να λεμε..λαδια και τα 2 ειναι..

emoji23.pngemoji23.pngemoji23.pngemoji23.pngemoji23.png

Εννοώ ότι είναι καλό λάδι, και το έχω δουλέψει και σε άλλα αυτοκίνητα. Στο συνεργείο το βάζουν και πολλά VAG γενικά.

 

Α, μάλλον προσπαθείς να φανείς αστείος. Μου διέφυγε εντελώς το απίστευτο χιούμορ σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mobil esp formula 5-30 υπαρχει golf gt με 220Κ χιλ ...με αυτο το λαδι με αλλαγες ανα 15 και ολα ειναι οκ....

Link to comment
Share on other sites

On 24/7/2016 at 7:26 ΜΜ, ΑνδρέαςΚ said:

Εγώ θα βάλω το συνθετικό 10w40 της Liqui Moly. Το βάζω στο 106 μου χρόνια και είναι πολύ καλό.

10-40 σε 20vt δεν εχεις??? Λαθος.

Edited by dasauto
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αντρέα,

αν έχεις 20VT να βάλεις 5w30 ή 5w40, όποια μάρκα προτιμάς εσύ αλλά όχι 10w40 δεν είναι αναγκαίο.

 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago , ΑνδρέαςΚ said:

Εννοώ ότι είναι καλό λάδι, και το έχω δουλέψει και σε άλλα αυτοκίνητα. Στο συνεργείο το βάζουν και πολλά VAG γενικά.

 

Α, μάλλον προσπαθείς να φανείς αστείος. Μου διέφυγε εντελώς το απίστευτο χιούμορ σου.

 

16 hours ago , chrispant said:

 

 

Ε ναι αμα το βαζεις στο 106 σου ειναι καλό. Βεβαια αλλο 106 άλλο tsi αλλα και τα δυο αυτοκινητα ειναι ε;;

 

Οποτε τι να λεμε..λαδια και τα 2 ειναι..

emoji23.pngemoji23.pngemoji23.pngemoji23.pngemoji23.png

 

Και οι δύο έχετε δίκιο, αλλά δεν χρειάζεται να μιλάμε σαν να ήμαστε εχθροί.

Το μεν συγκεκριμένο Liqui moli είναι όντως από τα καλύτερα 10w40, ίσως όταν έχεις τεράστιες ανοχές στα ελατήρια να το δοκιμάσεις στο 20vt σου.

 

Απτην άλλη ο Chrispant, επειδή έχουν δει πολλά τα ματάκια μας εδώ μέσα, με οδηγούς που επειδή παλιότερα έβαζαν ή έκαναν συγκεκριμένη συντήρηση στο αυτοκίνητό τους

προσπαθώντας να κάνουν τα ίδια και στο Vw, αντί για καλό κάνουν κακό. Και επειδή το forum το διαβάζει κόσμος, παρασύρονται κι άλλοι.

 

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Απο τα καλυτερα 5w30 με προδιαγραφες VW504 - καλυτερα βάσει χαρακτηριστηκών- ειναι τα mobil esp formula, motul x-clean+ , liqui moly toptec 4200(δεν ειμαι σιγουρος για το νουμερο αυτο)

Συμφωνώ και εγώ και ειδικά για το mobil!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για να λήξει αυτό το ειδύλλιο, έβαλα πιό χοντρό λάδι, διότι τσιμπάει λιγο ως γνήσιο VAG.

 

Το σχόλιο μου είχε να κάνει με τα Liqui Moli γενικά.

Link to comment
Share on other sites

Για να λήξει αυτό το ειδύλλιο, έβαλα πιό χοντρό λάδι, διότι τσιμπάει λιγο ως γνήσιο VAG.

 

Το σχόλιο μου είχε να κάνει με τα Liqui Moli γενικά.

Πιο χοντρό λάδι δεν σημαίνει ότι λιπαίνει εξίσου καλα. Μείνε εντός των εργοστασιακών specs και ας καίει λίγο παραπάνω

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 30/7/2016 at 10:30 ΠΜ, SkyNet said:

Πιο χοντρό λάδι δεν σημαίνει ότι λιπαίνει εξίσου καλα. Μείνε εντός των εργοστασιακών specs και ας καίει λίγο παραπάνω

Sent from my iPhone using Tapatalk

... Συμφωνώ απόλυτα... Πάντως ένας φίλος με παρότρυνε και στην τελευταία αλλαγή έβαλα το Power 1της Avin. 5-30 που αναγράφει τις προδιαγραφές μας 504/507 το οποίο μέχρι στιγμής το βλέπω ιδιαίτερα ποιοτικό... Ειδομεν... :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.