Jump to content
thanos_pc

Golf GT 170 Τέλη κυκλοφορίας

Recommended Posts

Όσοι έχετε  Golf GT με τα 170 άλογα λέτε να έχουμε αλλαγές στα τέλη κυκλοφορίας? Πιστεύετε ότι μπορεί να μας φορολογίσουν ανάλογα με τους ρίπους εκπομπής και αν ναι τι τιμή μπορεί να έχουν? Έχει κανείς κάποια ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

    Τα τέλη κυφλοφορίας ορίζονται σύμφωνα με τα στοιχεία που αναγράφονται πάνω στην άδεια κυκλοφορίας.( κυβικά εκατοστά και εκπομπές CO2)  Στα αυτοκίνητα πριν από το 2010 δεν αναγράφεται πάνω στην άδεια η εκπομπή CO2.  Ποιός θα πιστοποιήσει λοιπόν πόσες θα είναι οι εκπομπές CO2 ?  σίγουρα όχι κάποιο συνεργείο ή ΚΤΕΟ. Ο μόνος που μπορεί να δώσει αυτό το στοιχείο είναι το εργοστάσιο κατασκευής και για να γίνει αυτό χρειάζεται χρόνος και χρήμα. Χρόνο δεν έχουμε γιατί είναι Οκτώβρης και σίγουρα δεν υπάρχει χρήμα να δωθεί ώστε να βγούν αυτές οι πιστοποιήσεις.

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν πρόκειται να λειτουργήσει σύστημα φορολόγησης με βάση την εκπομπή CO2 στα αυτοκίνητα πριν από το 2010.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago , Vassilis63 said:

    Τα τέλη κυφλοφορίας ορίζονται σύμφωνα με τα στοιχεία που αναγράφονται πάνω στην άδεια κυκλοφορίας.( κυβικά εκατοστά και εκπομπές CO2)  Στα αυτοκίνητα πριν από το 2010 δεν αναγράφεται πάνω στην άδεια η εκπομπή CO2.  Ποιός θα πιστοποιήσει λοιπόν πόσες θα είναι οι εκπομπές CO2 ?  σίγουρα όχι κάποιο συνεργείο ή ΚΤΕΟ. Ο μόνος που μπορεί να δώσει αυτό το στοιχείο είναι το εργοστάσιο κατασκευής και για να γίνει αυτό χρειάζεται χρόνος και χρήμα. Χρόνο δεν έχουμε γιατί είναι Οκτώβρης και σίγουρα δεν υπάρχει χρήμα να δωθεί ώστε να βγούν αυτές οι πιστοποιήσεις.

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν πρόκειται να λειτουργήσει σύστημα φορολόγησης με βάση την εκπομπή CO2 στα αυτοκίνητα πριν από το 2010.

Τελείως  λάθος  η  απάντηση σου.

Σου  παραθέτω  την  άδεια  κυκλοφορίας  τη  δική μου. Με  κόκκινο  η  ημερομηνία  και  οι  ρύποι.

Επίσης  το  επίσημο  έγγραφο  του  υπουργείου  που  αφορά  αυτοκίνητα  σαν  το  δικό μου  μοντέλο  αυτοκίνητου.

Και  η  ιστοσελίδα  του  υπουργείου  με  στοιχεία  για  το  κάθε  μοντέλο  που  κυκλοφορεί  στην  Ελλάδα.

 

 

Παραθέτω  στοιχεία.

 

http://webtao.yme.gov.gr:16004/Default.aspx

α.jpg

EGRISI_TYPOY_EPIVATIKOY_6284.pdf

 

Edited by TASOS M,
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

48 λεπτά πριν , TASOS M, said:

Τελείως  λάθος  η  απάντηση σου.

Σου  παραθέτω  την  άδεια  κυκλοφορίας  τη  δική μου. Με  κόκκινο  η  ημερομηνία  και  οι  ρύποι.

Επίσης  το  επίσημο  έγγραφο  του  υπουργείου  που  αφορά  αυτοκίνητα  σαν  το  δικό μου  μοντέλο  αυτοκίνητου.

Και  η  ιστοσελίδα  του  υπουργείου  με  στοιχεία  για  το  κάθε  μοντέλο  που  κυκλοφορεί  στην  Ελλάδα.

 

 

Παραθέτω  στοιχεία.

 

http://webtao.yme.gov.gr:16004/Default.aspx

α.jpg

EGRISI_TYPOY_EPIVATIKOY_6284.pdf

 

Να σε ρωτήσω , βλέπω αυτή η άδεια είναι του νέου τύπου, μήπως το αγόρασες μεταχειρισμένο ή είναι στην κατοχή σου από το 2008?

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου TSI 140 του 2008 έχει τη άδεια του παλιού τύπου (που γράφει ελάχιστα στοιχεία), δεν ξέρω τι παίζει , όσο για το σάιτ του υπουργείου έβαλα τον αριθμό πλαισίου και μου έβγαλε στοιχεία από ένα εντελώς άσχετο μοντέλο. Ας δοκιμάσουν και άλλοι να το δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα τα στοιχεία από την άδεια μου και μου το έβγαλε...175 ρίπους συνδιαμένο βγάζει το GT με τα 170 δηλαδή θα πάει από 255 σε 428 αν μας πιάσει..άντε γεια...μου φαίνεται να το δίνω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, 

 

Σύμφωνα με την εγκύκλιο που εκδόθηκε χτες αν δεν κάνω λάθος,  τα τέλη παραμένουν στην ουσία τα ίδια, εκτός και αν με απόφαση του ο υπουργός τα αλλάξει τελευταία στιγμή. 

Αλλαγες όμως εντοπίζονται στα αυτοκίνητα εισαγωγής με κύριο χαρακτηριστικό την μείωση των τελών σε νεοεισαγόμενα. 

Τελος, ελαφρύνσεις θα γίνουν σε παλαιά αυτοκίνητα μεγάλου κυβισμού των οποίων η αξία ειναι πολυ μικρή και τα τέλη πολυ μεγάλα. Σε αυτή την κατηγορία και μόνο, εχει γίνει προσπάθεια για εξορθολογηση των τελών. Κατα τα αλλα, εχει δοθεί μεγάλο βάρος στην εξυπηρέτηση των "εταίρων" μας ευρωπαίων....

κατι ακούγεται επίσης οτι ενδέχεται τα νέα τέλη να υπολογιστούν και βάσει της πραγματικής τρέχουσας αξίας των αυτοκινήτων στην αγορά, ως ποσοστό επι της αξίας αυτής. 

Για να δούμε, τι θα δούμε...

Ηλιας

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σύμφωνα με αυτά που διαβάζω σε όλα τα site λένε ότι μάλλον θα φορολογήσουν τα αυτοκίνητα με άδεια απο 1/1/2007 και μετά με τους ρύπους που βγάζουν..Οπότε μάλλον θα κλαίμε...βλέπω να έρχεται το σηματάκι πάνω από τα 400 ευρώ..

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι για το Golf Gt ........

Επειδή έγραψες τα ίδια κι αλλού.........:lol:

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago , leftlane said:

η απολυτη αλητεια. Για το Passat CC, 1800cc '08  απο 320€ ερχεται κοντα στα 430€ !!!!!!!!!!!!!!

Σιγά μην πληρώσεις και 1000 ευρώ.... Ίδια με πέρυσι θα είναι παιδιά μην ακούτε αυτά που λένε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχει λαλήσει ο κόσμος ρε Γιάννη, κάθε μέρα πέφτει και κάτι καινούργιο..

Πως να μην τρελαθεί ο φίλος μας..

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω αυτο φοβαμαι κ επειδη αγορασα μεταχειρησμενο golf tsi ειπα καλυτερα να παρω την χαμηλωτερη εκδοση γιατι με αυτους τους απατεωνες ποτε δε ξερεις...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.