Jump to content
naruel

Μινι σύγκρουση με δύσμοιρο δέντρο

Recommended Posts

Χθες οπως παρκαρα με την γκαβομαρα μου και την απροσεξια κουμπωσα με φορα σε ενα δεντρακι. Το οποιο εκανε την ζημια που βλέπετε  στις 2 φωτο απο κατω. Περασα απο Αντιπρόσωπο  καθως θα μπω για αλλαγη μπουζι -πισω τακακια και μου ειπε...Λιγο κατω απο 500 κατοσταρικα διοτι χρειάζεται  αλλαγή ολόκληρος  ο προφυλακτήρας! 

Το μεγαλυτερο έξοδο  ειναι τα εργατικα προφανως αφου θελουν λεει 2 μέρες!

Και εγω ρωτω

1. Το σηκωνω και το ισιωνω οσο μπορω και απλα το αφηνω με το σχισιμο-σπασιμο?

2. Βρισκω αλλο φανοποιοιο για φτιαξιμο? (Αν έχετε  κάποια  πρόταση  θα ημουν υπόχρεος)

3. Μπορω να κοψω τιποτα απο εργατικα πχ βαψιμο η οτιδηποτε αλλο ?

20161007_135943.jpg

20161007_135948.jpg

Edited by naruel
Φωτο
Link to comment
Share on other sites

Πας σε μία μάντρα με τρακαρισμένα και παίρνεις έναν προφυλακτήρα από εκεί. Των πας σε έναν φαναρτζή τον βάφει με 100 ευρώ και στον περνάει κιόλας. Αν δεν βρεις σε μάντρα με τρακαρισμένα αγοράζεις έναν ιμιτασιόν ευρωπαικής προέλευσης και όχι κίνα για να ταιριάζει καλύτερα. Με MAX 180 ευρώ είσαι αρχηγός.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σε ενοχλεί το σπάσιμο τον φέρνεις σιγά σιγά μόνος σου. Κάνεις και ένα εσωτερικό κόλλημα στο σπάσιμο και είσαι και πάλι αρχηγόπουλο. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δες στο youtube πως  βγαίνει ο προφυλακτήρας. Ξεκίνα με σεσουάρ στο ζεστό να τον φέρεις. Μπορείς να βάλεις χλαπάτσα από μέσα και να την κολλήσεις με εποξική κόλλα.

Στόκαρε τον. Αφού στεγνώσει τρίψε τον, βάλτον επάνω και πήγαινε για τοπικό βάψιμο. Δες έχεις να χάσεις τίποτα άλλα χρόνο. Αν το πάρεις ζεστά και το παλέψεις θα κερδίσεις χρήματα και την ικανοποίηση το έφτιαξες.        

Edited by tsikis007
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ ότι έχεις αισθητήρες παρκαρίσματος, εργοστασιακούς νομίζω. Αυτό περιπλέκει ελαφρώς τα πράγματα.

Αν θες το αυτοκίνητο να είναι στην πένα, θα πρέπει να επισκεφτείς ένα φανοποιείο (αν μας πεις περιοχή που σε εξυπηρετεί είναι πιο πιθανό να πάρεις εύστοχες προτάσεις).

Αν έχεις μεράκι με το αμάξι και το ''σκαλίζεις'', η πρόταση του Tsikis007 είναι πολύ καλή και πληρώνεις μόνο το βάψιμο και τα υλικά κόλλησης που είναι φθηνά.

Η δεύτερη λύση του Raf John (αρχηγόπουλο) είναι κατά τη γνώμη μου η πιο πρακτική και σίγουρα η πιο οικονομική.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις άμεσες απαντήσεις! Είμαι απο Σεπόλια Αθήνας. θεωρω το νούμερο όχι απλα μεγάλο αλλα γελοίο! 72 ωρες για τοποθετηση προφυλακτηρα? Ακόμα και αβαφτό να τον πάρουν και να το βάψουν πόσο θέλουν?
Νομίζω οτι θα καταλήξω στην λύση του φίλου RAF. κάπου 'εχω καταχονιασμένο και το ΕLSA πως το καλο λεγεται το πρόγραμμα για αυτες τις δουλειες
Απο μια γρήγορη ματια που  έριξα βρήκα αυτα 
http://parts.gr/Part/%CE%A0%CE%A1%CE%9F%CE%A6%CE%A5%CE%9B%CE%91%CE%9A%CE%A4%CE%97%CE%A1%CE%91%CE%A3-%CE%A0%CE%99%CE%A3%CE%A9-1.2TSI-1.4-BZ-(%CE%9C%CE%95-PDS-AFTER-MARKET-I10011620628/eI10011620628
http://www.καρ.γκρ/parts/view/5821420/ (νταξ σοβαρα αποκλειεται να το έχει 11 ευρω)
http://www.καρ.γκρ/parts/view/7840686/

Οι αισθητήρες δεν είναι μαμά άλλα από αντιπροσωπεια "δώρο".
Oκ Από κόλλες κοιταξα μερικές αλλά  χλαπάτσα τι ακριβώς εννοούμε?

ΥΓ γιατί λέει μη επιτρεπτο τον συνδεσμο απο το καρ.γκρ?

Edited by naruel
edit
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago , naruel said:

Σας ευχαριστω για τις άμεσες απαντήσεις! Είμαι απο Σεπόλια Αθήνας. θεωρω το νούμερο όχι απλα μεγάλο αλλα γελοίο! 72 ωρες για τοποθετηση προφυλακτηρα? Ακόμα και αβαφτό να τον πάρουν και να το βάψουν πόσο θέλουν?
Νομίζω οτι θα καταλήξω στην λύση του φίλου RAF. κάπου 'εχω καταχονιασμένο και το ΕLSA πως το καλο λεγεται το πρόγραμμα για αυτες τις δουλειες
Απο μια γρήγορη ματια που  έριξα βρήκα αυτα 
http://parts.gr/Part/%CE%A0%CE%A1%CE%9F%CE%A6%CE%A5%CE%9B%CE%91%CE%9A%CE%A4%CE%97%CE%A1%CE%91%CE%A3-%CE%A0%CE%99%CE%A3%CE%A9-1.2TSI-1.4-BZ-(%CE%9C%CE%95-PDS-AFTER-MARKET-I10011620628/eI10011620628
http://www.καρ.γκρ/parts/view/5821420/ (νταξ σοβαρα αποκλειεται να το έχει 11 ευρω)
http://www.καρ.γκρ/parts/view/7840686/

Οι αισθητήρες δεν είναι μαμά άλλα από αντιπροσωπεια "δώρο".
Oκ Από κόλλες κοιταξα μερικές αλλά  χλαπάτσα τι ακριβώς εννοούμε?

ΥΓ γιατί λέει μη επιτρεπτο τον συνδεσμο απο το καρ.γκρ?

Χλαπάτσα: Ένα κομμάτι  πλαστικό (όχι πολύ χοντρό) θα κολληθεί από μέσα στον προφυλακτήρα και θα καλύψει-ενισχύσει το σκίσιμο. 

Edited by tsikis007
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα. Εν το μεταξυ δεν παιρνει ουτε ενα 20λεπτο να τον βαλεις και να τον βγαλεις.... Και θελουν 500 ευρω για αυτό....

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τι ψάχνεις να βρεις τώρα λογική??? Δεν υπάρχει εδώ για το πιο απλό 1 λίτρο λάδι η αρχική τιμή στην αντιπροσωπία είναι 20 ευρώ και με την έκπτωση 16 ευρώ και πας έξω και το παίρνεις με 10ευρώ... Σκέψου τώρα εσύ που έχεις ολόκληρο προφυλακτήρα. Λίγες πλέον είναι οι εταιρίες που βαδίζουν παράλληλα με την εποχή που ζούμε.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 8/10/2016 at 1:06 ΜΜ, RAF JOHN said:

Τι ψάχνεις να βρεις τώρα λογική??? Δεν υπάρχει εδώ για το πιο απλό 1 λίτρο λάδι η αρχική τιμή στην αντιπροσωπία είναι 20 ευρώ και με την έκπτωση 16 ευρώ και πας έξω και το παίρνεις με 10ευρώ... Σκέψου τώρα εσύ που έχεις ολόκληρο προφυλακτήρα. Λίγες πλέον είναι οι εταιρίες που βαδίζουν παράλληλα με την εποχή που ζούμε.

Τιμη λαδιου 5w30 castrol LL (που κανονικά  δεν θελει ll αλλα τεσπα) στο σερβις του 15 16.03 ευρω το μονολιτρο. Το 2016 τα πηγαν 19! Τα 4 λιτρα τα βρηκα 34 castrol edge titanium

Ον τοπικ ναου! Μετα το ισιωμα κατεληξε καπως ετσι. Ουτε σασί  ειχε χτυπησει ουτε προβλημα απο νερα θα εχει

20161008_130705.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.