Jump to content
sirdimitris

Misfires - Check engine 1.2 tsi

Recommended Posts

Σε πρωινη εκκινηση μου αναβοσβηνε check engine και ειδα οτι εγραψε misfires...καμια ιδεα γιαυτο; Μετραγα αυξημενα εδω και καιρο το συνεργειο ελεγε φυσιολογικα αφου δν αναβει λαμπακι

Καμια ιδεα;

PHT0DFh.png

8AqJMZT.png

JOPD5G3.png

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, sirdimitris said:

Σε πρωινη εκκινηση μου αναβοσβηνε check engine και ειδα οτι εγραψε misfires...καμια ιδεα γιαυτο; Μετραγα αυξημενα εδω και καιρο το συνεργειο ελεγε φυσιολογικα αφου δν αναβει λαμπακι

Καμια ιδεα;

PHT0DFh.png

8AqJMZT.png

JOPD5G3.png

 

https://www.obd-codes.com/p0300


Κοιτα στα causes .

Προβληματικα μπουζι η πιπες

Προβληματικα πηνια (πολλαπλασιαστες)

Προβληματικος αισθητηρας

Προβληματικο μπεκ

Καμμενη βαλβιδα εξαγωγης  (το τσακα τσακα που ακουμε ισως ;; Ωχ...)

Προβληματικος καταλυτης

Εν συντομια κατεστραμενη ERG

Προβληματικος αισθητηρας θεσεως εκκεντροφορου

Ελλατωματικος εγκεφαλος ( ;;;; )

Edit: Οπως διαβαζω στην συνεχεια ,μπορει να το προκαλεσει φτωχο μειγμα η μη στεγανη εισαγωγη ,να τραβαει αερα απο καποια φλαντζα .

 

Edited by O Palios
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/10/2016 at 6:06 PM, sirdimitris said:

Κατατοπιστικοτατος! Θα δω και αυριο τι θα πει η αντιπροσωπεια

 Τελικα τι ειπε η διαγνωση ; Λυθηκε το προβλημα ;

Link to comment
Share on other sites

Οχι γιατι εχω επεκταση αλλα δεν θα πληρωνα αν ζηταγαν. 

Πηγα κατευθειαν και τους λεω 2ος κυλινδρος. Το καναμε βολτα αλλα εν κινηση δεν ειχε πανω απο 5 missfires τη φορα

Link to comment
Share on other sites

Θα εκανα μεγαλη φασαρια αν ζηταγαν γιατι πηγα και τους λεω το προβλημα ειναι αυτο ακριβως...

Δεν ψαξαν να βρουν τι ειναι και να μου πουν στο βρηκαμε

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Χωρις να θέλω να σε ανησυχησω, ακριβώς  τα ίδια προβλήματα αντιμετώπισα πριν απο 10 μέρες και εγώ.

Συγκεκριμένα, 3 προβλήματα στο διαγνωστικό (misfire 3ος κυλινδρος, misfire ολοι οι κυλινδροι, misfire 2ος κυλινδρος), μετα απο "διαπληκτισμό" με "επισήμο" αντιπροσωπο και παρα το γεγονος πως σκέφτομαι πλέον πως να κινηθω νομικά εναντίον τους (είναι διαφορετικό πράγμα η ανευθυνότητα με την ηλιθιότητα και θα πρέπει να αποφασίσουν τι αντιπροσωπεύουν) το αποτέλεσμα είναι πως η αντλία υψηλης πίεσης καυσίμου εχει πλέον αλαχθεί και φυσικά όχι στον προαναφερθέντα.

Αν και τα προβλήματα εσβηναν όταν αλλαζες τους πολλαπλασιαστές, μόλις δοκίμαζες τον κινητήρα σε υψηλές στροφές παρατεταμένα και το ξαναδοκίμαζες (με ολοκαινουργιους πολλαπλασιαστές) τα προβλήματα επανερχονταν χωρίς καμία αλλαγή στο διαγνωστικό.

Έχει περάσει μια εβδομάδα δοκιμών με το αυτοκίνητο σε συνεργείο εμπιστοσύνης που ασχολήθηκε παραπάνω απο το απλώς να σβήνει τα errors και να σου λέει πως "έτυχε" ή "μάλλον η βενζίνη που έβαλες φταίει" ή "μερικές φορές συμβαινει, θα το δούμε την επόμενη φορά"...

Μόλις ολοκληρώσουμε την διαδικασία και βεβαιωθούμε πως όλα είναι όπως πρέπει να είναι θα επανελθω.

Συμβουλή μου είναι (αμα είσα ακόμα μέσα στα πλαισια της εγγυησης και έχεις χρόνο) να είσαι εκεί κάθε πρωι μέχρι να βρεθεί πραγματικά η αιτία αυτών των errors.

Tip: Πέρα απο το τι έλεγε το διαγνωστικό και πριν καν το ανοιξουμε, το αυτοκίνητο φαινόταν "απρόθυμο" κυρίως στις χαμηλές στροφές (<2500). Φυσικά όσες "βόλτες" και να το πήγαν το θεώρησαν απόλυτα φυσιολογικό να έχει και μερικά misfire...

Χαιρετισμούς

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη αλλα τοσο χαλια ειναι τα πραγματα με αυτα τα tsi μοτερ? ακουμε για σπασμενα πιστονια,σασμαν dsg,τουρμπινες,αυτα τα μισφαρια,για ντιζελ που σβηνει στο δρομο με λιγα χλμ κτλ κτλ............ και ακομα ο κοσμος αγοραζει αυτη την ελατωματικη τεχνολογια???

 

H vw δεν τα βλεπει ολλα αυτα να τα διορθωσει?Αν το παει ετσι σε καμια 10αρια χρονια θα πρεπει να το κλεισει το μαγαζι.

 

Εγω την εβγαλα σχετικα φθηνα με κανα δυο πολλ/στες στο 1,6 fsi κατι ακρομπαρα και μερικα ακομα ψιλα....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πηρα ενα log σε cold start και εκει γινεται χαμος απο misfires...μετα στρωνει και 1-2 κανει μονο..

Προς το παρων παρηγγειλα εναν πολλαπλασιαστη beru για τον 2ο κυλινδρο να δω αν θα κανει καμια διαφορα

LOG-01-2581-2591-2601-2611-2621.CSV

Pbndx0N.png

UZlAdZ5.png

Edited by sirdimitris
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.