Jump to content
Mk4 Golf

Golf Mk4 Οθονη-Ραδιο

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια,

 

Εχω ενα vw mk4 του 2003 και θελω να βαλω στη θεση του 1 din ραδιου μου, μια οθονη 2 din. Ψαχνω εδω και λιγο καιρο στο ebay κλπ. αλλα δεν καταφερα να βρω τι ειναι καλυτερο. Καποια προταση?  (Ψαχνω κατι σαν αυτο της φωτο)

Budget γυρω στο 200αρι με τα μεταφορικα.

2010_06_18_01_23_29_IMAG0057-Large.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με 200 ευρό πάρε την εργοστασιακή MFD 1 μεταχειρισμένη από ebay

αυτήν έχω και εγώ  

είναι πιο όμορφο πάνω και έχει διάφορες επιλογές όπως navi,tv/video,usb/mp3,parking camera κ.α

δεν θα το μετανιώσεις 

αυτό που έχεις στην φώτο θέλει πολύ κόψε ράψε και δεν θα είναι ωραίο όσο και λειτουργικό να είναι 

το OEM πάντα είναι καλύτερο

 

0.JPG

Edited by giannisb
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας έχω ένα golf 4 gti 

Και έχω μια οθόνη πάνω η οποία δεν κρατάει μνημες σταθμούς ώρα ημερομηνία κτλ κάποιου είδα ότι ήθελε να αλλάξω το καλώδιο κόκκινο κίτρινο πίσω στην καλωδίωση της οθόνης. Το έκανα αλλά το ράδιο δεν έσβηνε ποτέ και δεν Κλειδώνει.

Το δοκιμάσαμε σε ακόμα ένα golf 4 κάνει ακριβώς τα ίδια γνωρίζει κανείς από τι συμβαίνει αυτο το φαινόμενο;

Edited by bel097
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, bel097 said:

Καλησπέρα σας έχω ένα golf 4 gti 

Και έχω μια οθόνη πάνω η οποία δεν κρατάει μνημες σταθμούς ώρα ημερομηνία κτλ κάποιου είδα ότι ήθελε να αλλάξω το καλώδιο κόκκινο κίτρινο πίσω στην καλωδίωση της οθόνης. Το έκανα αλλά το ράδιο δεν έσβηνε ποτέ και δεν Κλειδώνει.

Το δοκιμάσαμε σε ακόμα ένα golf 4 κάνει ακριβώς τα ίδια γνωρίζει κανείς από τι συμβαίνει αυτο το φαινόμενο;

η οθόνη είναι η εργοστασιακή;

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago , doggy said:

η οθόνη είναι η εργοστασιακή;

Όχι φίλε μου είναι μια κινέζικη σαν αυτήν στην φωτογραφία....όμως το έχουμε δοκιμάσει και με μια pioneer οθόνη και κάνει πάλι τα ιδια... Άρα δεν είναι θέμα οθόνης το πρόβλημα 

61rusyHJ1yL._AC_UF1000,1000_QL80_.jpg

Edited by bel097
Link to comment
Share on other sites

On 10/18/2023 at 1:48 PM, bel097 said:

Όχι φίλε μου είναι μια κινέζικη σαν αυτήν στην φωτογραφία....όμως το έχουμε δοκιμάσει και με μια pioneer οθόνη και κάνει πάλι τα ιδια... Άρα δεν είναι θέμα οθόνης το πρόβλημα 

61rusyHJ1yL._AC_UF1000,1000_QL80_.jpg

 

Για να χάνει τα πάντα σημαίνει πως όταν βγάζεις το κλειδί σου, χάνει τελείως ρεύμα η πηγή σου. Αυτό που θα κοιτούσα είναι να ψάξεις με έναν ηλεκτρολόγο την καλωδίωση και με βάση το manual της πηγής να βρεις που πρέπει να παίρνει μόνιμα ρεύμα για να μην χάνει ρυθμίσεις.

Στην χειρότερη αν δε βγάλεις άκρη από την πλεξούδα, ενδεχομένως να τραβήξεις ένα ρεύμα από την μπαταρία και να το ρίξεις εκεί επάνω να ησυχάσεις. :-)

Link to comment
Share on other sites

Τα καλώδια που κρατάει μνήμη η πήγα τα έχει απλά όταν τα συνδέσω κάνει χαζά δηλαδή αλλάζει σταθμούς μόνο του και τραγούδια πχ αν ανάψω το φλας αλλάζει σταθμούς κάτι τέτοιο γινετια 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, bel097 said:

Τα καλώδια που κρατάει μνήμη η πήγα τα έχει απλά όταν τα συνδέσω κάνει χαζά δηλαδή αλλάζει σταθμούς μόνο του και τραγούδια πχ αν ανάψω το φλας αλλάζει σταθμούς κάτι τέτοιο γινετια 

Οπότε κάτι παίζει στην καλωδίωση. Θες καλό ηλεκτρολόγο για να το ψάξει ή να τραβήξει καινούριες γραμμές.

Link to comment
Share on other sites

Μέτρησα με το πολυμετρου με βγαλμένο το κλειδί και κλειδωμένο το αμάξι Πίο καλώδιο φέρνει 12 βαλτ και το συνδεσα σε αυτό το καλώδιο που είναι για σταθερή τάση και δουλεψε

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.