Jump to content
Komis

ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ

Recommended Posts

Παιδιά λίγο τα φώτα σας

εχθές έμεινε το αυτοκίνητο από μπαταρία

το story έχει ως εξής 

Στις 21/5/2014 έγινε τοποθέτηση  καινούργιας μπαταρίας στο αυτοκίνητο με μια γνήσια VW ( economy version – Exide  / εγγύηση 24 μήνες). 
Στις 3/11/2015 η εν λόγω μπαταρία χάλασε ( εντός εγγύησης), και αντικαταστάθηκε με μια ίδια . Στις 13/10/2016 η  2η μπαταρία , χάλασε και αυτή !
Στο εξουσιοδοτημένο συνεργείο, μου είπαν ότι η εγγύηση για την μπαταρία μου , ξεκινάει από τη στιγμή που αγόρασα την 1η  (το 2014) και όχι από τη στιγμή που έγινε η αντικατάστασή της με τη 2η ( το 2015) ΚΑΙ ΣΥΝΕΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΟΣ ΕΓΓΥΗΣΗΣ.

ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΊΠΑΝ ??

Από το ΙΝΚΑ με πληροφόρησαν ότι είναι τελείως λάθος, και από τη στιγμή που έγινε αντικατάσταση και όχι επισκευή το προϊόν (μπαταρία) ξεκινάει ΞΑΝΑ με εγγύηση 24 μηνών!!!

έχω στείλει και mail στο customcare της VW , μήπως και πάρω απάντηση

πάντως , έσταξα 80 euro σε  έναν ηλεκτρολόγο και έβαλα ,μια άλλη....
Υ.Γ. ο ηλεκτρολόγος που είδε την VW -Exide βλέποντας τα αυτοκόλλητα πάνω στη μπαταρία  έλεγε ότι μάλλον είναι immitasion , who knows...

ελπίζω να μην κούρασα.

Edited by Komis
Link to comment
Share on other sites

Η εγγυηση ειναι στο πρωτο ανταλλακτικο. Οταν ληξει η εγγυηση και ξαναβαλεις τοτε ξεκιναει παλι 2 χρονια και μεσα σ αυτα τα 2 χρονια οσες φορες αλλαξεις δεν προστιθονται χρονια

Link to comment
Share on other sites

Το λογικό είναι να μην ανανεώνεται η εγγύηση. Σκέψου τα κινητά τηλέφωνα. Αν σου χαλάσει ένα κινητο μέσα στα 2 χρόνια στο φτιάχνουν τσάμπα ή στο αντικαθιστούν. Αν χαλάσει μετά, ε πληρώνεις...

Link to comment
Share on other sites

49 λεπτά πριν , dragonfighter said:

Το λογικό είναι να μην ανανεώνεται η εγγύηση. Σκέψου τα κινητά τηλέφωνα. Αν σου χαλάσει ένα κινητο μέσα στα 2 χρόνια στο φτιάχνουν τσάμπα ή στο αντικαθιστούν. Αν χαλάσει μετά, ε πληρώνεις...

αν γίνει επιδιόρθωση , τότε είναι λογικό να μην ανανεωθει η εγγυηση. Εδώ μιλάμε όμως για αντικατάσταση με νέο ανταλλακτικό.

Δηλαδή αν η αντικατασταση γίνει στους 23,5 μήνες, το νέο ανταλλακτικό θα έχει εγγύηση 2 εβδομάδες ??

Link to comment
Share on other sites

Κάθε καινούργιο ανταλλακτικό  έχει την δική του εγγύηση.

Η εγγύηση ισχύει  από την στιγμή που τοποθετείται στο αυτοκίνητο.

Link to comment
Share on other sites


 

36 λεπτά πριν , tsikis007 said:

Κάθε καινούργιο ανταλλακτικό  έχει την δική του εγγύηση.

Η εγγύηση ισχύει  από την στιγμή που τοποθετείται στο αυτοκίνητο.

το επιχειρημα της αντιπροσωπείας ήταν ότι έχω εγγύηση στο 1ο ανταλλακτικό, και μόνο , γιατι εκείνο πλήρωσα...

Link to comment
Share on other sites

56 λεπτά πριν , Komis said:


 

το επιχειρημα της αντιπροσωπείας ήταν ότι έχω εγγύηση στο 1ο ανταλλακτικό, και μόνο , γιατι εκείνο πλήρωσα...

Μπορει ο κατασκευαστής  να δινει 5 ωρες εγγύηση  αλλα υπαρχουν νομοι της ΕΕ που προστατεύουν  τον καταναλωτή οπως εδω.

http://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/shopping/guarantees-returns/faq/index_en.htm

http://europa.eu/youreurope/citizens/national-contact-points/greece/index_el.htm?topic=shopping

Ρωτα τους αρμοδιους εδω και αν μπορείς  δωσε ονοματα και αντιπροσωπεία οταν ξεμπερδέψεις και αποδειχθεί  νομικα οτι ειχες δικιο! Σορρυ ρε παιδια αλλα τα πηρα άσχημα! Φανταστείτε  τι κάνουν  στους ανθρώπους  που δεν έχουν  πρόσβαση  η δεν ξερουν απο φορουμ και διαδίκτυο!

Edited by naruel
edit
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago , Komis said:


 

το επιχειρημα της αντιπροσωπείας ήταν ότι έχω εγγύηση στο 1ο ανταλλακτικό, και μόνο , γιατι εκείνο πλήρωσα...

Αυτή είναι  τακτική απατεώνων.

Εγγυήσεις προϊόντων για καταναλωτές

 http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EL/TXT/?uri=URISERV%3Al32022

http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EL/TXT/PDF/?uri=CELEX:31999L0044&from=EL

http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32011L0083&from=EL

Edited by tsikis007
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε αντιπροσωπεία ό,τι έχω αλλάξει (όχι συγκεκριμένα μπαταρία) έχει 2 χρόνια εγγύηση, μου έχει τύχει μέσα στα 2 χρόνια να χαλάσει οπότε μου το άλλαξαν δωρεάν κ είχα άλλα 2 χρόνια εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι

 

σήμερα πήρα απάντηση απο VW customcare , όπου ζητήσαν τα στοιχεία του αυτοκινήτου και ένα τηλ να επικοινωνήσουν μαζί μου.

Τους τα έδωσα , και ταυτόχρονα τους έγραψα τα παρακάτω :

"επίσης θα ήθελα να σας ρωτήσω αν η VW αποδέχεται και εφαρμόζει το ΝΟΜΟ 2251/1994 ο οποίος στο άρθρο 5 αναφέρει:Άρθρο 5 - Πώληση καταναλωτικών αγαθών και εγγυήσεις

4. Η παράβαση των διατάξεων της προηγούμενης παραγράφου δεν θίγει το κύρος της εγγύησης, την οποία ο καταναλωτής μπορεί να επικαλεσθεί και να απαιτήσει την τήρησή της. Σε περίπτωση αντικατάστασης του προϊόντος ή ανταλλακτικού του, η εγγύηση αυτόματα ανανεώνεται για όλη της τη διάρκεια ως προς το νέο προϊόν ή ανταλλακτικό. 

Θα παρακαλούσα θερμά για τη γραπτή σας απάντηση "

 

Tο θέμα έχει την πλάκα του, θα σας κρατώ ενήμερους!!

Υ.Γ. ευχαριστώ τα μέλη tsikis & naruel007 που έψαξαν και παρέθεσαν νομοθεσίες στα προηγούμενα post τους.

Edited by Komis
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 10/14/2016 at 7:35 ΜΜ, Komis said:

 

Στις 21/5/2014 έγινε τοποθέτηση  καινούργιας μπαταρίας στο αυτοκίνητο με μια γνήσια VW ( economy version – Exide  / εγγύηση 24 μήνες). 
Στις 3/11/2015 η εν λόγω μπαταρία χάλασε ( εντός εγγύησης), και αντικαταστάθηκε με μια ίδια . Στις 13/10/2016 η  2η μπαταρία , χάλασε και αυτή !

πάντως , έσταξα 80 euro σε  έναν ηλεκτρολόγο και έβαλα ,μια άλλη....
Υ.Γ. ο ηλεκτρολόγος που είδε την VW -Exide βλέποντας τα αυτοκόλλητα πάνω στη μπαταρία  έλεγε ότι μάλλον είναι immitasion , who knows...

 

(δεν υπάρχει καμιά περίπτωση από τα αυτοκόλλητα να καταλάβεις αν η μπαταρία είναι γνήσια ή όχι)  

'Εχω ξαναγράψει για το θέμα  ότι κυκλοφορούν άπειρες μπαταρίες μαιμού με αυτοκόλλητα από γνωστές μάρκες και εδώ που τα λέμε το πιο εύκολο πράγμα είναι η απομίμηση μπαταρίας αυτοκινήτου. Επίσης φαίνεται από τη πιο πάνω μαρτυρία ότι ούτε με το να χρυσοπληρώσεις μπαταρία από αντιπροσωπία εξασφαλίζεις την γνησιότητά της.  

  Καλοπροαίρετα σκέφτομαι ότι και η αντιπροσωπία έχει πέσει θύμα απάτης των προμηθευτών της. Σε αυτή την περίπτωση έπρεπε να αντικαθιστά τις μπαταρίες όπως οφείλει όσες φορές και αν χρειαστεί. Δεν θέλω καν να σκέφτομαι ότι σε γνώση της αντιπροσωπίας διατίθενται μη γνήσιες μπαταρίες και ο καταναλωτής  να τις πληρώνει για γνήσιες.

   Μια λύση είναι (προσωπική άποψη)  να επιλέγουμε δευτεροκλασάτες μάρκες σε ανάλογη τιμή παρά μια ακριβή πρώτο όνομα με προφορικές εγγυήσεις για τη γνησιότητά της.  Επίσης εγγύηση δεν είναι το   "είναι γνήσια γιατί ξέρω το ηλεκτρολόγο πολλά χρόνια και είναι φίλος μου"

Τέλος οι 24 μήνες εγγύηση που δίνουν όλοι δεν λέει απολύτως τίποτα (και οι μαιμούδες δυο χρονάκια τα βγάζουν). Στο δικό Golf V TSI είχε από το εργοστάσιο μια απλή μαύρη VARTA 44 ΑΗ , κράτησε 6 χρόνια,   μετά έβαλα και καλά BOSCH S5 ασημένια 55ΑΗ, ψόφησε στα δυο χρόνια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πληροφοριακά αναφέρω την κατάληξη της παραπάνω ιστορίας:

αφού με πήραν τηλεφωνο και δήλωσαν ότι αποδέχονται την νομοθεσία & ελάτε από εδω να διευθετήσουμε το θέμα σας κτλ,

πήγα και τους άφησα τη μπαταρία να την ελέγξουν και αν οντως διαπιστώσουν πρόβλημα να μου την αντικαταστήσουν ....

Προηγήθηκε μακρά συζήτηση με επιχειρήματα απο μέρους τους όπως:

  • ο κανονισμός της VW όντως λέει ότι δεν δίνουν εγυηση ξανα, αλλά αφου υπάρχει αυτή η ιδιαιτερότητα του ελληνικού νόμου , θα την αποδεχτούμε!!
  • αυτός ο νόμος αμφιβάλουμε αν ισχυει στη Γερμανία!!!!
  • δεν είμαστε νομοθέτες για να ξέρουμε τους νόμους!!!

και άλλα...

μετά από ~1 εβδομάδα ελέγχου της μπαταρίας (!!) και άλλη 1 εβδομάδα μεχρι να τη φέρουν γιατί δεν είχαν στις αποθήκες τους (!)

σήμερα πήγα και την παρέλαβα , ( χωρίς παραστατικά ή απόδειξη...)

απίστευτη ταλαιπωρία  για 100euro...

 

Edited by Komis
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζουν οι γελοίοι τις γελοίες δικαιολογίες. Αν δεν ξερουν τους ευρωπαϊκούς και ελληνικους νόμους ας πανε να κανουν μεροκαματο και να αφησουμ τις επιχειρήσεις. Γνωμη μου θα ηταν να ενημερωσεις και την κοσμοκαρ για αυτο και μολις σου απαντησουν να τους το τρυψεις στην μούρη. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.