Jump to content
ILIASTHREEGOODS

Πρόβλημα με πορτ μπαγκαζ Polo 1.4 excited 3/2008 μοντέλο 9Ν3

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.είμαι κάτοχος Polo 9N3 μοντέλο του 2008 έκδοση excited και έχω το εξής πρόβλημα.εδώ και αρκετό καιρό έχω θέμα μεο πορτ μπαγκάζ μου,δηλαδή μία μου ανόιγει και την επόμενη όχι.έχω παρατηρήσει οτι δεν έχει σχέση με το κεντρικό κλείδωμα ή όχι δηλαδή με το πότε κλειδώνω το αυτοκίνητο ή όχι.σε άσχετες στιγμές μπορεί να ανοίξει ή και όχι.τί μπορεί να φταίει?απο οτι ξέρω η κλειδαριά είναι ηλεκτρομαγνητική.παίζει να φταίει αυτή ή ίσως ο διακόπτης?ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

το αλλο θεμα διαγραφηκε...δεν ανοιγουμε 2 φορες το ιδιο θεμα επειδη το πρωτο δεν ειχε απαντησεις...

Link to comment
Share on other sites

Ηλία είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα. Ανοιγε (ξεκλείδωνε)  μία στις τόσο, όπου κι αν πήγα μου έλεγαν απλά να αλλάξω την κλειδαριά κ δεν έδιναν εξήγηση. Γενικά παρατήρησα ότι ανοιγε μόνο όταν το χτυπούσε για ώρα ο ήλιος, άρα θερμαινόταν η λαμαρίνα και γινόταν κάποια διαστολή. Πριν ενα χρόνο με χτύπησε από πίσω ένας, ζημιά μόνο στον προφυλακτήρα και αμέσως μετά το πορτ μπαγκαζ άρχισε να ξεκλειδώνει κανονικά ...για λίγο καιρό μόνο( μερικούς μήνες). Μετά μία από τα ίδια, ανοίγει μόνο με ζέστη. Άρχισα πλέον να υποθέτω ότι μάλλον στο παρκάρισμα- ξεπαρκάρισμα κάποιοι ατζαμήδες το ακουμπάνε και από εκεί ίσως κάτι απορυθμίζεται εσωτερικά (εχει ενα μεταλλικό μαραφέτι πάνω στο όποιο "πιάνει" το κλείδωμα) - διστάζω να του αλλαξω κλειδαρια, διότι υποψιάζομαι ότι στον επόμενο ατζαμή που θα με ακουμπήσει, πάλι τα ίδια θα έχω.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάστε να ρίξετε wd40 στην κλειδαριά του Πορτ μπαγκαζ. Τόσα χρόνια όλο και κάπου θα κολλάει. Έχω το passat από το 2006 και έχω ρίξει σε όλες καθώς του συνοδηγού και η πίσω δεξιά κολλούσαν κάποιες φορές. Τώρα όλα μέλι γάλα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας, έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, με πόλο 9n3, ή πόρτα του πορτ μπαγκάζ ανοίγει μόνο όταν κάνει ζέστη, τώρα που χειμώνιασε ανοίγει όταν τη χτυπάει ήλιος ή δουλεύει αρκετή ώρα το αυτοκίνητο, μήπως έχει βρεθεί κάποια λύση ή πρέπει να αλλάξω κλειδαριά;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/22/2020 at 12:55 PM, dim.konst said:

Γειά σας, έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, με πόλο 9n3, ή πόρτα του πορτ μπαγκάζ ανοίγει μόνο όταν κάνει ζέστη, τώρα που χειμώνιασε ανοίγει όταν τη χτυπάει ήλιος ή δουλεύει αρκετή ώρα το αυτοκίνητο, μήπως έχει βρεθεί κάποια λύση ή πρέπει να αλλάξω κλειδαριά;

δοκίμασε την λύση του WD40 μπας και το συνεφέρει λίγο. Ειδάλλως μάλλον σε βλέπω όντως για μηχανισμό.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε γρασσο λευκου λιθιου

https://cdn.wd40company.eu/wd-40/el-GR/uploads/2019/06/20114741/White-Lithium-Grease.webp


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.