Jump to content
petrosg

polo 6n ρεταρησμα στις χαμηλες

Recommended Posts

Γεια σας παιδια εχω ενα polo 6n1 1.6 .Εδω και ενα μηνα περιπου εχω κοψιματα (ρεταρισμα) στις χαμηλες στροφες. Αλλαξα πολλαπλασιαστες,μπουζι,μπουζοκαλωδια,ραουλο τρισιμπιτερ,φιλτρο βενζυνης, ολλα καινουρια και παλι τα ιδια. Ο εγκεφαλος δεν εχει βγαλει καμια βλαβη ουτε εχει αναψει ποτε  check engine. Ξερει κανεις τι αλλο μπορει να φταιει ? 

Edited by petrosg
Link to comment
Share on other sites

στο τέρμα γκάζι, κάνει διακοπές στις χαμηλές?

αν οχι, βγαλε τη φισα απο τον λαμδα και κανε βολτα. Αν ειναι οκ, σημαίνει οτι τροφοδοσία (τρομπα)  είσαι οκ και  μπορει να είναι ή λαμδα, ή βρωμικη πεταλούδα, ή βρώμικο μαπ ή κάτι άλλο. Τουλάχιστον έτσι θα αποκλείσεις το θέμα τρομπα.

επανασύνδεσε το λαμδα και αφου καθαρίσεις την πεταλούδα με καθαριστικό carb και τους αισθητήρες της με σπρευ επαφών καλά και δε φτιαξει, δοκιμασε κάποιον άλλο λάμδα, πιθανόν να σταματήσει. 

αν και παλι με πεταλούδα και λαμδα δε κανει τιποτα, ζητα τη βοήθεια ειδικού.

Link to comment
Share on other sites

Στο τερμα γκαζι στις χαμηλες το κανει, μιλησα στο τηλ με την αντιπροσωπια και μου ειπαν οτι καπου παιρνει υγρασια ισως απο το καπατι του τρισιπιτερ. Μετα απο περιπου μιση ωρα σε λειτουργια το μοτερ και περιπου 40 χιλιομετρα σταματαει τελειως το ρεταρησμα. επισης εχω και οργανακι για το μηγμα καυσιμου και την στιγμη που ρεταρει δεν διχνει τπτ παει κατω απο το κοκκινο σαν να μην εχει καυσιμο . Ευχαριστω παντως !

Link to comment
Share on other sites

το οτι το κανει στο τερμα γκάζι και κρύο είναι ένδειξη οτι ξεχναμε το λαμδα και μαλλον είναι ηλεκτρολογικό.

 

μην είναι καμια ασφάλεια injection/τρομπας βενζίνης, που κουνιέται? μην είναι υγρασία σε κανα μπουζοκαλώδιο?

 

με ενα spray επαφων ψεκασέ όλα τα σημεια επαφής απο τα μπουζοκαλώδια και  τσεκαρε μη "χαζο"-κουνιέται καμια φίσα/ασφαλεια.

 

Πριν αρχισετε να τα αλλάζετε όλα καντε αυτο, συνηθως απο τα απλά ξεκιναμε.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.