Jump to content
lemant

Golf 4 16v 75ps - Bελτιωση Κινητήρα [1ου Σταδίου - Υπερκυβισμός - Αλλαγή Μοτέρ]

Recommended Posts

Συγγνωμη ολη αυτη η διαδικασια σε 1.4 golf iv?και ποσο κοστισε η ολη διαδικασια?

ναι φιλε μου σε golf 4 1,4 75ps δεν θυμαμαι να σου πω αλλα το αποτελεσμα ηταν πολυ καλο και πολυ ικανοποιητικο :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στο τρελο forum! Ειμαι καινουργιος οποτε αν κανω καποιο λαθος να με διορθωσετε ελευθερα δεν κραταω κακιες! Θα ηθελα να σας ρωτησω κατι για το αυτοκινητο! Εψαξα για τους κινητηρες που εχουν 1.4 οτι βγαινουν με 75 και 101 αλογα! Και απ οτι ειδα τα σωθηκα δηλαδη διαδρομη και πιστονια εχουν ιδια διασταση!Τα αλογα αυτα που κρυβονται ρε παιδια?στο κεφαλαρι?και αν ναι μπορω να κανω μετατροπη και να το κανω και γω 101 αλογα?ή το θεμα ειναι προγραμμα εισαγωγες κλπ?Αν γνωριζει καποιος θα με βοηθουσε πολυ γιατι ειμαι απο μεταβολη skoda octavia 1.6 101hp και μου ερχεται πολυ αδυναμο μετα τα 100 το αμαξι!Ελπιζω να βρω ακρη οντας νεος και φιλος με το γκαζι ^_^ 

Link to comment
Share on other sites

Μολις το πηρα ουτε μηνα εχει!Τρομερο απο σασι καινουργια λαστοιχα αναρτησεις κλπ ηλιοροφη καθαροτατο απλα θελω να μαθω γι αυτο γιατι εργατικα δεν πληρωνω μονο τα ανταλλακτικα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο μοτέρ, δεν έχει όντως πολλά περιθώρια βελτίωσης. Είναι παλιό θέμα και μπορείς να το αναζητήσεις και στην ενότητα του Golf αλλά και στο Bora.

Γενικά αν σκέφτεσαι να πετάξεις 1-2χιλιάρικα, καλύτερα κράτα το και όταν με το καλό το πουλήσεις πάρε και μια πιο καινούργια καρότσα (πχ. 5άρι) με μοτέρ 1.6,1.4Tsi,ή2.0.

 

Αν φυσικά θες να χώσεις ακόμα χρήμα κι επιμένεις.. πες το να σου πούμε 2 πραγματάκια.

 

Υπήρχε ένα θέμα υποψήφιου αγοραστή, στην ενότητα Golf για το 1.4 75ps, που γίνεται σχετική συζήτηση για το μοντέλο.

Golf 1.4 75ps

 

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

γενικά δεν είμαι υπερ των μετατροπων, αλλα μια που τ' αναφέραμε θα πω οτι.

το μοτερ με τα 75 άλογα καιμε τα 100 έχουν διαφορά σε πολλαπλή εισαγωγής, εκκεντροφόρους και πεταλούδα.

το μοτερ 1.6 16V απο λεον 1 είναι ολόιδιο με το 1.4 και μπάινει κουτί. Απλα πρέπει μαζί με το μοτερ να φτιαξεις και το πρόγραμμα, αν έχεις bosch εγκεφαλο, ευκολο σχετικά.

οποτε έχεις τρεις επιλογες:

πολλαπλή -  εκκεντροφόρους - πεταλούδα απο το μοτερ με τα 100 άλογα και προγραμμα, με κοστος περιπου 700 ευρω.

μοτερ 1.6 16V με προγραμμα, κόστος 1000 ευρω και περιπου 100+ άλογα, αλλα με πολύ περισσότερη ροπή.

το πουλας και με τη διαφορα παίρνεις κατι πιο γρήγορο, Καλύτερο αυτο

τα κόστη είναι προτεινόμενα με βαση το τι θα πληρωνα εγω γι' αυτες τις δουλειές και περιλαμβάνουν και τα κόστη στα ανταλλακτικά.

 

 

Edited by turbomaniac
Link to comment
Share on other sites

turbomaniac ευχαριστω πολυ για την απαντηση! Ξερεις καποιον που να εχει κανει οποιαδηποτε απο τις 2 αυτες μετατροπες?

Link to comment
Share on other sites

To Golf σου 1.4 τι χρονιάς είναι και πόσες χιλιάδες χιλιόμετρα έχει;

Το  δυναμομέτρησες και βγάζει ακόμα 75 άλογα;

Το μοτέρ είναι παρθένα ή έχει ανοιχτεί;

Από συμπίεση τι λέει; 

Το πλάνο που έχεις στο μυαλό σου θυμίζει άλλες εποχές!

 

Edited by tsikis007
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , KostasSerres said:

turbomaniac ευχαριστω πολυ για την απαντηση! Ξερεις καποιον που να εχει κανει οποιαδηποτε απο τις 2 αυτες μετατροπες?

της γυναικας μου φοραει κορμο-κεφαλή απο 1.6 16V απο λεον με όλα τα υπολοιπα απο το 1400. Το χα βαλει με τα χεράκια μου (και παλάγκο φυσικά) 

εχει πολύ ψαξιμο γενικα. Βρες το μοτερ και εδω είμαστε να βοηθήσουμε.

επισης φίλος είχε 14αρι με μηχανική πεταλούδα, έβαλε πολλαπλή, πεταλούδα, εκκεντρα απο το 14αρι με τα 101. Το αμαξι μετα τις 4000 ψιλο τράβαγε, αλλα πριν της 4000 ήτανε πολύ χειρότερο και απο το μαμα.

 

καλύτερα, όπως είπα δώστο και παρε leon 1.6 ή 1.8Τ. υπάρχουν και καλά εκεί έξω και δε θα μπλεξεις με τα μαστόρια.

Link to comment
Share on other sites

Το αμαξι οχι δεν το δυναμομετρησα δεν εχει ανοιχτει ποτε και εχει 194000! εχει δυναμη απο τις 3000 και πανω αλλα μετα τα 100 πολυ ζορι! Το ξερω πως ειναι περιεργο που το ακουτε αλλα δεν ειμαι της αλλαγης κινητηρα λογω κωδικων κλπ! Αλλο να παρω δυσκολο γιατι μολις το πηρα και ειναι πραγματικα τελειο! Μονο λιγη δυναμη παραπανω θελω να βγαλει γιατι ειχα octavia 1.6 με τον sr τον κινητηρα και εχει τρομερη διαφορα αυτο τωρα!

Link to comment
Share on other sites

δε χρειαζεται δηλωση γιατι τα νουμερα είναι στη πλευρα που πιανει το σασμαν. Πρεπει να κατεβει το σασμαν για να δεις τι νουμερα έχει.

είναι βαρυ αμάξι (1260, ας λεει 1100 το manual), δεν είναι για 14αρι μοτερ. Μονο τουρμπίνα αμα βάλεις στο 14αρι θα τραβαει.

 

οπως λενε και οι αμερικάνοι no replacement for displacement.

 

αλλιως κρατα το όπως είναι, μια χαρά πάει, αλλα να ξέρεις οτι δεν είναι για προσπεράσεις. Φιλτρα, παπάδες, διάκους και εξατμίσεις, κλπ, τσαμπα λεφτά θα δώσεις, οτι και να σου πει ο Χ μάστορας και ο Υ φίλος, πεταμένα λεφτά θα είναι.

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα!Οποτε το αφηνω ετσι και αν θελω καμια αλλαγη καλυτερα να αλλαξω κινητηρα ή αμαξι ...ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια!Να σε ρωτησω κατι και για τα φωτα turbomaniac αφου εχετε το ιδιο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα και χρόνια πολλά.Έχω στην κατοχή μου ένα γκολφάκι στο οποίο εχω ριξει αρκετά χρήματα Με το 14 ντίζα μοτέρ...Ψάχνομαι λοιπόν να του ρίξω πάνω ένα πρόγραμμα να πάρει λίγο τα πάνω του καθώς Αυτή την περίοδο οικονομικά δεν με παίρνει να το κάνω 18  που ήταν το αρχικό σχέδιο...Όσο και αν έχω ψάξει στο ίντερνετ δεν έχω βρει κάποια εταιρεία ή κάποιο προγραμματιστή που να αναφέρεται συγκεκριμένα σε αυτό το μοντέλο...

Έχει κανείς καμιά ιδέα από πλευρά Αθήνα κάποιον που να αναλαμβάνει τέτοια δουλειά;;

Link to comment
Share on other sites

Μην ασχολεισαι με το 14αρι, γιατί δεν είναι καιρός για να πετάς λεφτά. 

Edited by dasauto
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι αλλο πραγμα ρωτησα...τα οικονομικα μου νομιζω μπορω να τα ξερω εγω σε Ευχαριστώ για την απαντηση σου

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι αλλο πραγμα ρωτησα...τα οικονομικα μου νομιζω μπορω να τα ξερω εγω σε Ευχαριστώ για την απαντηση σου

Μη το παιρνεις κακοπροαιρετα. Μονος σου το ειπες οτι εχεις ψαξει και δεν βρισκεις. Ακομα και κανα δυο να εχουν ασχοληθει απο τους εκατονταδες βελτιωτες δεν αξιζει σε ατμοσφαιρα και ειδικα στο ψοφιο 14αρι να κανεις κατι. Θα παρεις ψιχουλα σε αποδοση
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια και χαρά σας.Ειμαι  νέο μέλος  στην παρέα σας και θέλω την γνώμη σας για μια αλλαγή που χρειαζετε να κάνω στο μοτέρ του γκολφ 4 που έχω 1400 κ 16 βαλβιδο μοντέλο του 2004,δεν με ενδιαφέρουν τα τρελά γκάζια θέλω να κάνω κάποια αλλαγή (όσο το δυνατόν φθηνότερη)γιατί σέρνω ένα βαρκακι περίπου 500 κιλά και το αμάξι γονατιζει.Ευχαριστω 

Link to comment
Share on other sites

Η ποιο φτηνη λύση είναι να το πουλήσεις και να πάρεις άλλο. Αλλιώς για να το κάνεις να περπατάει θα πρέπει να ρίξεις σε λεφτά άλλο ένα αμάξι. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια .

Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση και οποιος ξερει αν μπορει ας απαντησει.
Εχω ενα golf mk4 1.4 16v 75hp το οποιο εχει ηδη τελικο εξατμισης αλλα θα ηθελα παραπανω θορυβο.

Μου εχουν πει για αλλαγη καταλυτη σε μεταλλικο πιο ελευθερο ειτε αλλαγη χταποδιου και αφαιρεση προκαταλυτη αλλα κατα την γνωμη μου δεν αξιζει καθως ζητανε πολλα λεφτα και το αυτοκινητο δεν θα παρει κατι σε αποδωση οπως ουτε θα ανεβει αισθητα ο θορυβος.(10%)

Τελευταια λυση ειναι αφαιρεση μεσαιου, εχετε καποιες εμπειριες να πειτε?Θα ηθελα να ρωτησω το αυτοκινητο θα χασει σε αποδοση και σε συμπιεση εαν μπει στην θεση του σωληνας με λιγα λογια θα σερνεται μετα?

Κτεο θα περναει η θα κοβεται λογο ρυπων?

Αξιζει ή όχι η αφαιρεση του?

Ευχαριστω.
 

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago , dion04 said:

Γεια σας παιδια .

Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση και οποιος ξερει αν μπορει ας απαντησει.
Εχω ενα golf mk4 1.4 16v 75hp το οποιο εχει ηδη τελικο εξατμισης αλλα θα ηθελα παραπανω θορυβο.

Μου εχουν πει για αλλαγη καταλυτη σε μεταλλικο πιο ελευθερο ειτε αλλαγη χταποδιου και αφαιρεση προκαταλυτη αλλα κατα την γνωμη μου δεν αξιζει καθως ζητανε πολλα λεφτα και το αυτοκινητο δεν θα παρει κατι σε αποδωση οπως ουτε θα ανεβει αισθητα ο θορυβος.(10%)

Τελευταια λυση ειναι αφαιρεση μεσαιου, εχετε καποιες εμπειριες να πειτε?Θα ηθελα να ρωτησω το αυτοκινητο θα χασει σε αποδοση και σε συμπιεση εαν μπει στην θεση του σωληνας με λιγα λογια θα σερνεται μετα?

Κτεο θα περναει η θα κοβεται λογο ρυπων?

Αξιζει ή όχι η αφαιρεση του?

Ευχαριστω.
 

Αν θες λίγο θόρυβο βάλε μια εισαγωγή - φίλτρο.  Μεσαίο μη βγάλεις σ΄αυτό το μοτεράκι.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

On 7/3/2017 at 5:39 ΜΜ, pokopiko69 said:

Κάπως έτσι  το βλέπω και εγώ αλλα είναι σε καλή κατάσταση το δικό μου και το λυπαμε να το πουλήσω .Σε ευχαριστώ πολύ.

 

Ναι ομως να αξιζει το δικο σου αυτη την στιγμη 1500€ και να ριξεις πανω 2000€ για να περπαταει σαν 16αρι δεν ειναι και η καλυτηερη κινηση οταν με 3000€ βρησκεις 16αρι στην αγορα, ...και κατι ριμαγμενα 18αρια.

Edited by dasauto
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.