Jump to content
Koullis

VW Golf mk5 2.0TDi κωδικός βλάβης 16618

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά, χαιρετίσματα απο Κύπρο.

Είμαι κάτοχος ενός golf mk5 2.0TDi, χρονολογίας 2005, με κωδικό μηχανής BKD,  με 125000 χιλιόμετρα.

Λοιπόν, ένα καλό απογευματάκι που βγήκα για βόλτα, στην προσπάθεια να αναπτύξη ταχύτητα το αυτοκίνητο, με την 4η στον συμπλέκτη και στις 3200 στροφές, το αυτοκίνητο σταματάει να αναπτύσσει ταχύτητα. Ότι και αν έκανα αυτό δεν ξεπερνούσε τις 3000 μετά απο αυτό. Σημειώνω ότι καμία ένδειξη δεν μου βγάζει στο ταμπλό.  Σταματάω στο πλάι του δρόμου, σβήνω το αυτοκίνητο και το ξαναξεκινάω. Μετά όλα καλά. Την επόμενη μέρα το πήρα στο συνεργείο και δείχνει κωδικό βλάβης 16618. Το κάνουμε reset και το αφήνουμε να δούμε αν το ξανακάνει.

Μετά απο 5-6 μέρες και ενώ εγώ πιέζω στα όρια το αυτοκίνητο καθημερινώς για να δώ αν ξανακάνει το πρόβλημα, εμφανίζεται πάλι με την ίδια ταχύτητα στις ίδιες στροφές. Είχα αγοράσει απο το ebay ενα OBD II και το βάζω πάνω και κάνω διάγνωση. Κανένας κωδικός δεν εμφανίζετε. Το κάνω reset και το πρόβλημα εξαφανίζεται. Ξανά πατάω γκάζι, ίδιες στροφές, ίδια ταχύτητα το πρόβλημα νάτο πάλι.

Μου το έχει κάνει ακόμα μία φορά με 3η ταχύτητα στον συμπλέκτη και στις 3800 στροφές.

Το ξαναπηγαίνω στο συνεργείο για έλεγχο και στο διαγνωστικό του συνεργείου δείχνει πάλι τον κωδικό 16618.

Το συνεργείο μου προτείνει να βγεί το turbo για καθαρισμό και αν δεν επιδιορθωθεί το πρόβλημα, μετά θα προχωρήσουμε σε αντικατάσταση εγκεφάλου ηλεκτροβαλβίδων.

Σημειώνω οτι κάποια στιγμή είχα αλλάξει EGR Valve.  

Το πρόβλημα αυτό δεν είναι συνεχόμενο. Κάποιες φορές το κάνει κάποιες όχι.

Μήπως έχει τύχει σε κάποιον το ίδιο πρόβλημα?

Τι μου προτείνεται να κάνω? Δεν αντέχω οικονομικά να αλλάζω εξαρτήματα μέχρι να βρούμε το πρόβλημα και μετά να καταλήξουμε οτι φταίει το turbo (που αυτό υποψιάζομαι οτι φταίει)?

Έχετε κάτι να προτείνετε.

Σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων και συγνώμη αν σας κούρασα. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.