Jump to content
Seib

Βερνίκι αυτοκινήτου ( προβληματισμός )

Recommended Posts

Μετά από αρκετό ψάξιμο και αρκετές αποτυχίες... βρήκα ένα 5 θυρο seat ibiza 1.2 μοντέλο του 2005 με 117.000 χιλιόμετρα.

Το αυτοκίνητο βρίσκεται σε επαρχία από ιδιώτη και επειδή τυχαίνει να έχω γνωστούς στην συγκεκριμένη περιοχή, έκανα ορισμένα τηλεφωνήματα πριν επικοινωνήσω με το παιδί που το έχει.

Τα σχόλια ήταν θετικά από ανθρώπους που γνωριζανε το παιδί και γνωριζανε το αυτοκίνητο. Απο στομο σε στομο έφτασα μέσω γνωστών και στο συνεργείο που πήγαινε το αμάξι με αποτέλεσμα επίσης θετικό.

 

Σήμερα είδα το αμάξι το έκανα και βόλτα και πράγματι τόσο εσωτερικά όσο και εξωτερικά το όχημα ήταν πολύ καλό και προσεγμένο. Όλοι μου είπαν να μην το αφήσω και αναφέρομαι μόνο σε γνωστά μου πρόσωπα -συγγενικά.

 

Στο καπό, λίγο στο πλάι και ελάχιστα πίσω,έχουν φύγει μικρά κομματάκια από το βερνίκι που για να το προσέξεις πρέπει να είσαι κοντά. Δεν έχει αφαιρεθεί χρώμα, ούτε έχει θαμπωσει κάποιο σημείο.

Τα παλικάρι μου είπε πως αυτό του έχει βγει επειδή λόγο εργασίας είχε το αμάξι στον ήλιο.

Δεν θυμίζει clear coat failure,είναι διαφορετική περίπτωση και επειδή είμαι βατομο που σκαλωνει εύκολα με προβλημάτισε.

 

Το παιδί ήταν πολύ ξηγημενο και μου είπε πως επειδή δεν είναι κάτι που φαίνεται γεννηθείς να δώσει 700 ευρώ για να το βάψει.

 

Το αυτοκίνητο είναι να το αγοράσω αύριο και για το συγκεκριμένο πράγμα συζητήσαμε την τιμή από 3.000 στα 2.700

 

Το αυτοκίνητο είναι πολύ καθαρό για να το σκεφτώ αυτό. Εάν το περάσω με κερί κάποια στιγμή θα γίνει κάτι; παιδιά στις φωτογραφίες δεν φαίνεται καν, για να καταλάβετε στα φτερά του αυτοκινήτου το παρατήρησα στο τέλος.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και εύχομαι τα καλύτερα σε όλους. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

απο την στιγμη που εφυγε το βερνικι,τοτε θα θαμπωσει με τον καιρο..αλλα μικρη η ζημια.εως τοτε μπορεις να του κανεις κανενα τοπικο ..

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη βρηκες αμαξι με τοσα λιγα χλμ προσεγμενο με μονο θετικες αποψεις απ οποιον ρωτησες και σκαλωνεις στο ξεφλουδισμα του καπω?

μεταχειρισμενο αυτοκινητο 10ετιας + αγοραζεις πως θες να ειναι?βιτρινα η γραμμη παραγωγης?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 31/10/2016 at 8:09 ΜΜ, activious said:

απο την στιγμη που εφυγε το βερνικι,τοτε θα θαμπωσει με τον καιρο..αλλα μικρη η ζημια.εως τοτε μπορεις να του κανεις κανενα τοπικο ..

Το καλό ειναι πως ειναι ασημί στο χρώμα και επίσης είναι λίγο το σκάσιμο στο βερνίκι ( μέχρι στιγμής ) οπότε και δεν φαίνεται το ίδιο σε αντίθεση με ένα σκούρο χρωμα. Το σκέφτηκα άλλα δεν ξέρω αν πρέπει να γίνει μονο στα συγκεκριμένα σημεία ή σε ολο το μέρος ( παράδειγμα καπό ή ολόκληρο το φτερό ). Επίσης δεν ξέρω αν θα πετύχει στο χρωμα και δεννθελψ να δώσω τζάμπα λεφτά και στο τέλος να έχω μπαλώματα. Το "μικρή η ζημιά" ίσως και να είναι σχετικό...

Link to comment
Share on other sites

On 31/10/2016 at 9:19 ΜΜ, DubbeR_ChRoniS said:

δηλαδη βρηκες αμαξι με τοσα λιγα χλμ προσεγμενο με μονο θετικες αποψεις απ οποιον ρωτησες και σκαλωνεις στο ξεφλουδισμα του καπω?

μεταχειρισμενο αυτοκινητο 10ετιας + αγοραζεις πως θες να ειναι?βιτρινα η γραμμη παραγωγης?

Διακρίνω μια ειρωνεία;

Το αγόρασα το αυτοκίνητο χθες και προφανώς δεν σκάλωσα όσο νομίζεις ότι σκάλωσα. Ναι, είναι ένα αυτοκίνητο με όλα τα παραπάνω που ανέφερα το οποίο έχει κάνει και φουλ σέρβις πριν από 1.000 χιλιόμετρα. Ε,και; Εφόσον με προβλημάτισε το θέμα που άνοιξα... δεν κατάλαβα γιατί είναι τόσο κακο που το ρώτησα για να μάθω εάν ειναι κάτι που συμφέρει ή οχι; 

Δεν απαιτώ αμάξι 10 χρονων + χωρίς το παραμικρό ψεγάδι άλλα αν είναι να το βάψω πάνω στο χρόνο και να σκάσω τα μισά λεφτά της αγοράς τότε εγώ προσωπικά προτιμώ να πάω αλλού, βλέπεις δεν εχουμε όλοι την οικονομική δυνατότητα που έχεις έχεις εσύ.

Κλεινοντας, συγγνώμη για το ύφος άλλα πέρα από την αδιάφορη απάντηση που μου έδωσες, μια φορά δεν πρότεινες κάτι οπότε δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όλο αυτό.

Φιλικά πάντα.

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago , Seib said:

Διακρίνω μια ειρωνεία;

Το αγόρασα το αυτοκίνητο χθες και προφανώς δεν σκάλωσα όσο νομίζεις ότι σκάλωσα. Ναι, είναι ένα αυτοκίνητο με όλα τα παραπάνω που ανέφερα το οποίο έχει κάνει και φουλ σέρβις πριν από 1.000 χιλιόμετρα. Ε,και; Εφόσον με προβλημάτισε το θέμα που άνοιξα... δεν κατάλαβα γιατί είναι τόσο κακο που το ρώτησα για να μάθω εάν ειναι κάτι που συμφέρει ή οχι; 

Δεν απαιτώ αμάξι 10 χρονων + χωρίς το παραμικρό ψεγάδι άλλα αν είναι να το βάψω πάνω στο χρόνο και να σκάσω τα μισά λεφτά της αγοράς τότε εγώ προσωπικά προτιμώ να πάω αλλού, βλέπεις δεν εχουμε όλοι την οικονομική δυνατότητα που έχεις έχεις εσύ.

Κλεινοντας, συγγνώμη για το ύφος άλλα πέρα από την αδιάφορη απάντηση που μου έδωσες, μια φορά δεν πρότεινες κάτι οπότε δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όλο αυτό.

Φιλικά πάντα.

οχι καμια ειρωνια.αν στο λεγε ενας φιλος σου κατα λέξη αυτα που σου ειπα θα τον ελεγες ειρωνικο?

νομιζω οτι σκαλωσες οσο μας εδωσες να καταλαβουμε απο τα γραφομενα σου για το ποσο σεενοχλει αυτο το ξεφλουδισμα...

ποιος ειπε να βαψεις ολο το αυτοκινητο για ενα ξεφλουδισμα?

να σου προτεινω τι? "αν σε ενοχλει το καπο μπορεις να το βαψεις?"μια τετοια προταση?νομιζω (ειμαι σιγουροςπως) εχεις το IQ να το σκεφτεις μονος σου

μας παρουσιασες ενα αυτοκινητο που αν εψαχνα κατι παρομοιο θα πηγαινα να σε προλαβω!!!!

δεχομαι τη συγνωμη σου.ομως να μη ξανασυμβει.

καλοταξιδο!και αξεφλουδιστο!

Edited by DubbeR_ChRoniS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago , DubbeR_ChRoniS said:

οχι καμια ειρωνια.αν στο λεγε ενας φιλος σου κατα λέξη αυτα που σου ειπα θα τον ελεγες ειρωνικο?

νομιζω οτι σκαλωσες οσο μας εδωσες να καταλαβουμε απο τα γραφομενα σου για το ποσο σεενοχλει αυτο το ξεφλουδισμα...

ποιος ειπε να βαψεις ολο το αυτοκινητο για ενα ξεφλουδισμα?

να σου προτεινω τι? "αν σε ενοχλει το καπο μπορεις να το βαψεις?"μια τετοια προταση?νομιζω (ειμαι σιγουροςπως) εχεις το IQ να το σκεφτεις μονος σου

μας παρουσιασες ενα αυτοκινητο που αν εψαχνα κατι παρομοιο θα πηγαινα να σε προλαβω!!!!

δεχομαι τη συγνωμη σου.ομως να μη ξανασυμβει.

καλοταξιδο!και αξεφλουδιστο!

Στην περίπτωση που μου το έλεγε όπως το είπες εσύ, σίγουρα.

Το βερνίκι φεύγει και σε άλλα σημεία του αυτοκινήτου που σημαίνει πως δεν γνωρίσω πως θα εξελιχθεί στην πορεία ( θα θαμπωσει; θα φύγει το χρώμα; μήπως και τα δύο; να το κάνω κάποια στιγμή ένα κερί; άλλα τι κερί που το κερί είναι για γυαλισμα και για γυαλισμα ειναι το βερνίκι το οποίο φεύγει; ).

Οπότε τι κάνω; λέω σε έναν τύπο να μου κάνει βουλιτσες το αμάξι στα σημεία του ξεφλουδισματος;

Παραπάνω λες πως σου παρουσιάζω ένα αυτοκίνητο που τέλος πάντων λες πως είναι ευκαιρία ( πράγματι ήταν και χαίρομαι που το πρόλαβα ). Ευκαιρίες όμως υπάρχουν πολλές και ειδικά στην σημερινή εποχή που η αγορά έχει πιάσει πάτο.

Στην περίπτωση μου ζήτησα μια συγγνώμη επειδή δεν γνωριζω μέσα από τα μηνύματα ποσό μπορεί να παρεξηγηθεί κάποιος ( εδώ έρχεται το ποσό καταλαβαίνει κάποιος απο τα γραφόμενα μου το πόσο με έχει ενοχλήσει το ξεφλούδισμα ), να μην ξανασυμβεί,τι; τελος πάντων χαίρομαι που πρόλαβα να σου ζητησω προκαταβολικά συγγνώμη επειδή τελικά εσύ ήσουν αυτός που παρεξηγήθηκε.

Σε ευχαριστώ πολύ λοιπόν για τις ευχές σου αν και για το τελευταίο ξέρουμε και οι δυο πως δεν ισχύει.

Δεν θα ξανασυμβεί λοιπόν ( ότι τέλος πάντων κι αν είναι αυτό που εννοείς ) διότι δεν έχω σκοπό να έρχομαι σε αντιπαράθεση και σε παρεξηγήσεις για το τίποτα όταν δεν γνωριζόμαστε και επίσης όταν ξέρω πως εδώ γράφω για λύσεις, συμβουλές,γνώμες. Αυτά.

Edited by Seib
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

κατ αρχην πρεπει να ξερεις πως δεν εχω κατι μαζι σου...οποτε ουτε ειρωνικος ημουν ουτε τπτ...

κατα δευτερον σου κανω χαβα.μη τσιμπας.

στο θεμα μας τωρα.

παρατηρω στο δρομο πολλα σεατ στην ηλικια του δικου σου με το ιδιο προβλημα.

αυτο οφειλεται σε πολλους λογους.

1.κακη ποιοτητα βερνικιου ακομα και του εργοστασιακου που εβαζε εκεινη την εποχη η σεατ

2.κακη συντηρηση του βερνικιου

3.χωρος παρκινγκ αν εχει φαει πολυ ηλιο

4.μερος παρκινγκ (πχ παραθαλλασια η σε μερος με πολλη υγρασια ολο το χρονο)

5.τροπος πλυσιματος και υλικα πλυσιματος

6.εχει πολλα ακομα...

εχεις δυο επιλογες. η το αφηνεις ως εχει η το κανεις οπου γινεται μια τοπικη βαφη και μετα ενα ωραιοτατυο correction detailing για να ερθει ολο σα να ειναι καινουριο.

τα ζυγιζεις και αποφασιζεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Seib αν μείνεις λίγο καιρό στο forum θα δεις ότι είναι καθαρά ο τρόπος που τα λέει ο Χρόνης που μπορείς να τον παρεξηγήσεις π.χ. που σου λέει να μην ξανασυμβεί. Αλλά οι ατάκες του είναι μερικές φορές ξεκαρδιστικές μου χύθηκε ο καφές μια φορά. Φαντάσου να περιγράφω όσο καλύτερα μπορώ ένα πάτημα που ήμουν στο αμάξι με την queen π.χ. και να τελειώνω λέγοντας "και στο τέλος μιλούσαμε για τη διαρρύθμιση του σπιτιού" και από όλη την περιγραφή του πατήματος να μου κάνει ο Χρόνης "και που καταλήξατε" κάτι τέτοια κουλά γράφει και σε στέλνει. :lol:

Τέσπα βγάλε καμιά φωτό το σημείο που έχει φθαρεί κάνε αρκετό zoom για να φανεί αν χρειαστεί, αν θες βάλε και το δάκτυλό σου μέσα ή ένα κέρμα για να αποδόσεις τις αναλογίες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Με κάλυψαν και με το παραπάνω οι απαντήσεις σας. Σκέφτομαι κάποια στιγμή να κάνω το παραπάνω που αναφέρει ο φίλος @DubbeR_ChRoniS και Θέλω να πιστεύω πως θα έχω αποτέλεσμα.

Θα ανεβάσω το συντομότερο μερικές μερικές φωτογραφίες. Μέχρι στιγμής δεν ενοχλεί καθόλου πάρα μόνο εάν το παρατηρήσεις από κοντά, επίσης δεν έχει θαμπωσει ( ούτε καν αναφέρομαι στο αν εχει φύγει χρώμα ) άλλα ούτε και έχει δημιουργηθεί διχρωμία.

Χαίρομαι που ασχοληθήκατε και ζητώ και πάλι συγγνώμη Εάν σας εχω δώσει λάθος εντύπωση 

Τα λέμε...

 

Παιδιά δεν τις ξέχασα τις φωτογραφίες. Απλά δεν είχα χρόνο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.