Jump to content
jsk

Καλωδίωση χώρου αποσκευών

Recommended Posts

Αντιμετωπίζω πρόβλημα τις τελευταίες μέρες με το πορτ μπαγκαζ. Δεν ανοίγει με την ανάκλιση του σήματος ενώ ανοίγει κανονικά από το χειριστήριο και από το κουμπί στη πόρτα του οδηγού. Διάβασα ότι το πρόβλημα σχετίζεται πιθανότατα με την καλωδίωση που περνάει μέσα από τον αριστερό βραχίονα ανύψωσης του πορτ μπαγκάζ. Υπάρχει κανείς με παρόμοιο πρόβλημα που να έχει αντικαταστήσει αυτή τη πλεξούδα ή να την έχει επισκευάσει? ευχαριστώ πολύ.

Edited by jsk
Link to comment
Share on other sites

Έχω εδώ και καιρό το ίδιο πρόβλημα, αλλά το έχω συνδυάσει στο μυαλό μου με το πρόβλημα που έχω με την κάμερα οπισθοπορείας

Δεν το θεωρώ και τόσο σημαντικό για να πάω να το φτιάξω, εφόσον μπορώ να ανοίξω το πορτ μπαγκάζ είτε από το διακόπτη στην πόρτα του οδηγού είτε από το τηλεχειριστήριο στο κλειδί. Λερώνονται και λιγότερο τα χέρια έτσι. Το μόνο πρόβλημα είναι όταν θέλει να το ανοίξει η σύζυγος οπότε χτυπάει το χέρι της (knock knock) για να την ακούσω.

Υποθέτοντας ότι το δικό σου αμάξι δεν έχει κάμερα οπισθοπορείας, είμαι βέβαιος ότι θα είναι κάτι πολύ απλούστερο και φθηνότερο από το δικό μου πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά στα ίδια σημεία πονάνε τα αμάξια μας. Μου έκανε και μένα το ίδιο τις προάλλες. Το έλυσα περνώντας νέο καλώδιο αλλά τώρα μου κάνει κάτι περίεργα και τα φώτα οπότε θα την αλλάξω να τελειώνω. 45 ευρώ κάνει όλη η πλεξούδα.

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago , pantelikas said:

Παρόμοιο πρόβλημα διάβαζα και για skoda superb όπου λόγω οριακού μήκους καλωδίων κόβονται συχνά

ακριβως το ιδιο προβλημα ειχε φιλος με alfa romeo giullieta λογο μηκους καλωδιων.ουτε καθαριστηρας δεν δουλευε.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα αντικατέστησα την πλεξούδα του πορτμπαγκάζ. Δεν είναι κάτι τρομερό, αν πιάνουν τα χέρια σου την αλλάζεις μόνος σου. Αυτό που διαπίστωσα, επειδή θέλω να αποφύγω να ξανακοπεί, είναι ότι δεν κόβεται λόγω μήκους καλωδίων αλλά λόγω της κούρμπας που κάνει όταν κλείνει το πορτμπαγκάζ. Σε ένα σημείο τσακίζει σχεδόν 180 μοίρες και γι'αυτό φταίει ο οδηγός που είναι κουμπωμένη η πλεξούδα βγαίνοντας από το μπράτσο. Εγώ κούμπωσα την καινούρια μερικώς στον οδηγό οπότε τώρα δεν τσακίζει τόσο. Έχω την παλιά στα χέρια μου τώρα και την ξετυλίγω για να τη φτιάξω και να την έχω για το μέλλον. Δείτε πως έχει γίνει εκεί που τσάκιζε.1bad0aa76c3dd7997c8d02c9bf4b7e5a.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 4
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Παίζει να είναι "πατάτα" συναρμολόγησης από  τη φάμπρικα ή σε όλα είναι έτσι; Εχεις κάποια εικόνα έτσι που το είδες;

Link to comment
Share on other sites

είναι λες και τυλίγονταν... και τυλίγονταν... και ξανατυλίγονταν μέχρι να "λιώσουν" και να κοπούν!!!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εκτιμώ ότι όλα είναι κουμπωμένα έτσι εκτός αν το πήραν χαμπάρι και το άλλαξαν. Ξεκούμπωσε τη μοκέτα αριστερά και ανοιγόκλεισε το πορτμπαγκάζ. Θα δεις που ακριβώς διπλώνει και πως.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς στο ίδιο σημείο κομμένα κ τα δικα μου.Ευτυχώς που το είδα από σας κ γλύτωσα το 45αρι.Εβγαλα όλη την πλεξούδα και τα κολησα κ όλα κομπλέ...!Ίσως ξανασυμβεί βέβαιαμε το ανοιξε-κλείσε αλλά να ναι καλά το κολητήρι.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς στο ίδιο σημείο κομμένα κ τα δικα μου.Ευτυχώς που το είδα από σας κ γλύτωσα το 45αρι.Εβγαλα όλη την πλεξούδα και τα κολησα κ όλα κομπλέ...!Ίσως ξανασυμβεί βέβαιαμε το ανοιξε-κλείσε αλλά να ναι καλά το κολητήρι.


Για να μην τσακίζει πολύ στο σημείο που την είδες κομμένη πρέπει να μην περάσεις την πλεξούδα στη στροφή που κάνει ο οδηγός του μπράτσου προς το φτερό αλλά να την αφήσεις να βγει ευθεία.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

και φυσικά το αφήνουμε ασχολίαστο ότι ΟΥΤΕ ΚΑΝ στο facelift δεν ασχολήθηκαν να το φτιάξουν το όλο θεμα!!!

Link to comment
Share on other sites

R1der φίλε την πήρες 45 ευρώ από την αντιπροσωπεία? Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας!!!

Κ εμενα ξεκινησε να εχει προβληματα τετοιου τυπου, και συγκεκριμενα οταν ανοιγε το πορτ παγκαζ εκανε 6-7 φορες τον θορυβο που κανει οταν ανοιγει. στην ουσια συνεχιζε ας πουμε να προσπαθει ηλεκτρονικα να ανοιξει το καπο ενω ηταν ηδη ανοιχτο, και οταν εκλεινε ο αισθητηρας δεν το εδειχνε κλειστο, θεωρουσε οτι ηταν ανοιχτο.

Το ειδε ο ηλεκτρολογος της αντιπροσωπειας

( off the record παντα κ σε συνεργειο φιλου για να βγει κ πιο φτηνα η επισκευη), και ειχε κοψει η πλεξουδα στο σημειο που προειπαν οι φιλοι. 

Φταει οτι τσακιζουν τα καλωδια σε γωνια 180 μοιρων κ κόβονται. Αυτος απο οτι μου ειπε αλλαξε τα καλωδια κ εβαλε πιο μακρυα ωστε να κανουν κουρμπα κ να μην τσακιζουν.

50€ το κοστολογιο.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα . αντιμετωπισα το ιδιο ακριβως προβλημα . καποιες λαμπες δεν αναβαν και το καπω δεν ανοιγε . να ειστε καλα παντως μ αυτο το θεμα το εψαξα και το ελυσα μονος μου καθ οτι ειμαι της δουλειας (ηλεκτρονικος) και πιανουν τα χερια μου. την εβγαλα λοιπον ολη την πλεξουδα και διαπιστωσα οτι ειχε σπασει η μονωση του καλωδιου σε αρκετα σημεια και οχι μονο στην κουρμπα . σαν να ηταν σε σημειο που το εβλεπε ηλιος και ειχε ξερανει το πλαστικο της μονωσης . θεωρω απαραδεκτο σε αυτοκινητα τετοιου επιπεδου να χρησιμοποιουντε τετοια αχρηστα υλικα. αναγκαστικα και εξοψα τα χαλασμενα καλωδια και τα αντικατεστησα με καινουρια τα ματησα και τα κολλησα. προλιπτικα δεν τα περασα απο το γαντζακι της κουρμπας αλλα εκανα πατεντα και τα στηριξα με τροπο ωστε να ειναι πιο ομαλη η κουρμπα που κανει

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς ίδιο προβλημα πριν 6μηνο.
Αλλοπρόσαλες ενδείξεις στο MFD, τελικα εντοπίσθηκε το κομμένο καλώδιο στο αριστερό σημείο του πορτ-μπαγκαζ, αλλαχτηκε και πατσαριστηκε και ακόμη ένα προβλημα ... παααει, ως το επόμενο

Link to comment
Share on other sites

Απο passat cc φιλου me to ιδιο προβλημα,κομμενη καλωδιωση για το πορτ μπαγκαζ και η οθονη να δειχνει καμμενες λαμπες.

Το δε πορτ μπαγκαζ δεν ανοιγε με κανεναν τροπο,ευτυχως που μπηκαμε απο το πισω καθισμα.

 

161074448_470247107350895_3211185378803360450_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.