Jump to content
gtzovas

Ανοιγμα και κλεισιμο παραθυρων με το κλειδι

Recommended Posts

Καλησπερα.Ειμαι κατοχος ενος Bora 1.6 16v highline.Το αυτοκινητο ηταν παραγγελια και στον εξοπλισμο του ειχε και εργοστασιακο συναγερμο αλλα χωρις ομως αισθητηρες εσωτερικου χωρου , μονο παγιδευση απο το καπο της μηχανης.Σε μια προσφατη επισκεψη μου στην αντιπροσωπεια τους ρωτησαν εαν το αυτοκινητο μπορει να ανεβαζει και κατεβαζει τα παραθυρα με την παρατεταμενη χρηση του κουμπιου απο το κλειδι.Χωρις να το κοιταξουν πως αυτο δεν γινεται.Στη προσπαθεια μου για να το ψαξω περαιτερω ειδα σε καποια γινεται.

θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει κανεις αν γινεται αυτο με την χρηση του vag η του vcds και σε που μπορει να γινει αυτο.θεωρω οτι μαλλον εχει να κανει με την κωδικοποιηση του εγκεφαλου ανεσης αλλα στην αντιπροσωπεια δεν το κοιταξαν καν.Τα παραθυτα ανοιγουν και κλεινουν απο την κλειδαρια με το κλειδι αλλα λογικα πρεπει να δουλευει και με την ασυρματη λειτουργια.Το βασικο μου μελημα εινα να κλεινουν τα παραθυρα και η οροφη με το κλεισιμο.Ρωτησα για συναγερμο η πλακετα στην αντιπροσωπεια που να το κανει αυτο χωρις ξεχωριστο μπουτον και μου απαντησαν οτι δεν μπορουν να επεμβουν σε εργοστασιακο συναγερμο.Αδυνατω να πιστεψω οτι δεν γινεται κατι.Οποιος εχει καμια ιδεα η γνωριζει καποιον που μπορει να το κανει αυτο μεσω του vag η του vcds θα μου ελυνε τα χερια.Ο εγκεφαλος ανεσης μου ειναι 1CO 959 799 B 018.

Στην κατοχη μου εχω ενα καλωδιο διαγνωσης και συγκεκριμενα το KKL VAG - COM 409.1 αλλα οχι το λογισμικο.Υπαρχει τροπος να το βρω καπου?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Ναι γίνεται από vag com , δεν γνωρίζω αν το καλώδιο σου είναι κατάλληλο αλλά με το "rosh tech" (προγράμμα) πιστεύω θα βρεις όλες τις ρυθμίσεις . Σε golf 5 δεν χρειάζεται τίποτα (extra) μόνο την ρύθμιση μέσω του vagcom


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντησεις...πραγματικα εχω"οργωσει" το διαδικτυο και βλεπω αλλοι το κανουν με προγραμματισμο μεσω μιας obd μπριζας και γινειται απαξ και αλλοι μεσω της κωδικοποιησης απο το vcds..αν γνωριζει κανεις στην αθηνα ποιο συνεργειο μπορει να ασχολείται με αυτο..στην αντιπροσωπεια και δη εδω στα γιαννενα δεν μπορουν..

Ευχαριστώ και παλι.

Link to comment
Share on other sites

ειναι 11 του 2004..πριν ακριβως το jetta..στην αντιπροσωπεια μου ειπαν οτι δεν γινεται με το vag com...βλεπω ομως στο εξωτερικο οτι γινεται με καποιους τροπους και ενας απο αυτους ειναι το vag com η το vcds αλλα δυστυχως στην επαρχια οπου βρισκομαι τα πραγματα ειναι δυσκολα..ολα ειναι by the book...φανταζομαι στην αθηνα ολο και καποιος θα ασχολειται λιγο παραπανω αλλα δεν μπορω να ξερω ποιος..ειδικα αυτο το ορθα κοφτα " δεν γινεται " δεν το δεχομαι...δηλαδη πρεπει να βαλω συναγερμο για να ανεβαινουν τα παραθυρα??δεν το καταλαβαινω γιατι με το κλειδι στη κλειδαρια με το παρατεταμενο ανοιγμα η κλεισιμο τα παραθυρα ειτε ανοιγουν ειτε κλεινουν...αρα κλεινει το κυκλωμα και τα ελευθερωνει...αρα δεν μπορω να καταλαβω γιατι να μην γινεται και ασυρματα απο το κλειδι με το παρατεταμενο πατημα..

Link to comment
Share on other sites

ειναι 11 του 2004..πριν ακριβως το jetta..στην αντιπροσωπεια μου ειπαν οτι δεν γινεται με το vag com...βλεπω ομως στο εξωτερικο οτι γινεται με καποιους τροπους και ενας απο αυτους ειναι το vag com η το vcds αλλα δυστυχως στην επαρχια οπου βρισκομαι τα πραγματα ειναι δυσκολα..ολα ειναι by the book...φανταζομαι στην αθηνα ολο και καποιος θα ασχολειται λιγο παραπανω αλλα δεν μπορω να ξερω ποιος..ειδικα αυτο το ορθα κοφτα " δεν γινεται " δεν το δεχομαι...δηλαδη πρεπει να βαλω συναγερμο για να ανεβαινουν τα παραθυρα??δεν το καταλαβαινω γιατι με το κλειδι στη κλειδαρια με το παρατεταμενο ανοιγμα η κλεισιμο τα παραθυρα ειτε ανοιγουν ειτε κλεινουν...αρα κλεινει το κυκλωμα και τα ελευθερωνει...αρα δεν μπορω να καταλαβω γιατι να μην γινεται και ασυρματα απο το κλειδι με το παρατεταμενο πατημα..



Είσαι έτοιμος να πας από τα Γιάννενα στην Αθήνα για αυτόν τον λόγο ; :p καλύτερα να παραγγείλεις ένα καλώδιο από eBay με 5-20 € το οποίο θα κάνει τα πάντα και σου μένει (πρέπει να έχει ένα σηγκεκριμενο ISO κωδικοποίηση) . Ανάλογος το αμάξι και το ISO αλλάζει και η τιμή ,με Bluetooth obd που έχω πάρει παντός μόνο τα ψιλά και τις απλές ενδείξεις μπορείς να δεις... vag-com =vcds


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.