Jump to content
Z3R@tuL

Βοήθεια για προμήθεια ανταλλακτικών

Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες,

Χτες δυστυχώς τράκαρα στο μπροστά κομμάτι του αυτοκινήτου (εγώ έφταιγα, όχι δεν έχω μικτή ασφάλιση). Όχι τίποτα το τρελό, αλλά αποτέλεσμα ήταν να σπάσουν η μάσκα (με το σήμα vw), η γρίλια του προφυλακτήρα κάτω καθώς και οι βάσεις βιδώματος του δεξιού φαναριού. Επίσης σαν να έχουν συμπιεστεί ελάχιστα προς τα πίσω το δοχείο πλήρωσης του υγρού για τους υαλοκαθαριστήρες και φοβάμαι μην έχει θέμα η μετώπη, όπως επίσης και το δεξί φτερό με αποτέλεσμα να βρίσκει λίγο η πόρτα του συνοδηγού όταν πάει να ανοίξει, και τέλος έχει μια μικρή λακκούβα το καπώ καθώς πιέστηκε κι αυτό λίγο με το τράκο.

Από ένα ψάξιμο που έκανα βρήκα ότι ο κωδικός για το δεξί φανάρι που έχω είναι 6R1941008E (Hella). Για τα άλλα δεν έχω κωδικό ώστε να ψάξω τα ανταλλακτικά. Όμως πρόκειται για τα εξής (για κάποιον που έχει ΕΤΚΑ αν μπορεί να βοηθήσει):

  1. Πλέγμα εξαερισμού προφυλακτήρα  2lktdep.jpg
  2. Μάσκα 244a3k7.jpg
  3. Μετώπη (αν χρειαστεί) 8yummt.jpg
  4. Καπώ (πάλι αν χρειαστεί)

Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει θα το εκτιμούσα. Όχι τίποτε άλλο έχω πάει σε τρεις διαφορετικούς φαναρτζήδες κι έχω ακούσει τιμές που δεν ισχύουν όταν τα έψαξα λίγο στο internet. Μη με πιάσουν και κότσο στα ανταλλακτικά τουλάχιστον. Γιατί την εργασία δεν τη γλυτώνω...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Edited by Z3R@tuL
Link to comment
Share on other sites

Σε τέτοιες περιπτώσεις θέλει ψυχραιμία στο ψάξιμο και όλα θα γίνουν... Προφανός μιλάς για ιμιτασιόν ανταλλάκτικα???

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω με τις τιμές των κανονικών όλα μαζί εργασία/ανταλλακτικά πάω πάνω από 500€-600€, πράγμα που αυτή τη στιγμή απλά είναι απαγορευτικό. Μπορεί βέβαια αναλόγως την τιμή του κάθε ανταλλακτικού να κάνω και συνδυασμό. Ας πούμε τα original Hella φώτα τα έχω βρει από 150€-190€, ενώ ιμιτασιόν βρήκα με τα μισά 80€.

Το κουφό είναι ότι υπάρχουν Ασιατικά και Ευρωπαϊκά ιμιτασιόν. Με τα Ασιατικά βεβαίως πολύ φθηνότερα.

Link to comment
Share on other sites

Μάσκα κομπλέ με το σήμα ψάχνω και γω αλλά δε μπορώ να βρω,τουλάχιστον σε λογική τιμή.Αν τυχόν βρεις ρίξε ένα π.μ. please.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.