Jump to content
VWmk6

Golf 6 1.6 Tdi - Θερμοκρασία Λαδιού [Ανοιχτή Συζήτηση]

Recommended Posts

καλησπέρα...πως το έχεις τσεκάρει δηλαδή?

Επειδη κανω πολλα χλμ το χρονο εχω το προνομιο να τεσταρω καθε λαδι στις ιδιες συνθηκες σε ιδιο δρομο. Τα liqui moly ηταν +5 με +8 βαθμους πανω απο Castrol και Mobil1


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Τα liqui moly σηκωνουν παραπανω θερμοκρασιες και δεν αντεχουν για πολλες χιλιαδες χλμ. Τσεκαρισμενο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Επειδη κανω πολλα χλμ το χρονο εχω το προνομιο να τεσταρω καθε λαδι στις ιδιες συνθηκες σε ιδιο δρομο. Τα liqui moly ηταν +5 με +8 βαθμους πανω απο Castrol και Mobil1


Sent from my iPhone using Tapatalk
Σε ποιο αυτοκίνητο, με ποιο μοτέρ και ποιο συγκεκριμένα Liqui Moly χρησιμοποιείς;

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο αυτοκίνητο, με ποιο μοτέρ και ποιο συγκεκριμένα Liqui Moly χρησιμοποιείς;

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


1,4 tsi CAXA Liqui Moly 5-30 toptec 4200 θερμοκρασιες 122 βαθμοι κελσιου καλοκαιρι 33 βαθμους εξω μεγαλες ταχυτητες εθνικη και αφηνα γκαζι για να σταματησει να ανεβαζει κιαλλο!


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αμάν, με έβαλες σε σκέψεις τώρα, έχω αλλαγή λαδιών εντός του μήνα και έχω πάρει το ίδιο ακριβώς λάδι όπως προβλέπεται από την Liqui Moly, για μοτέρ 2.0 BiTDi CUAA.

Λες να κάνω χαζομάρα; Βέβαια, είναι Diesel το δικό μου και όχι βενζίνη. Σε παρόμοια θερμοκρασία εξωτερική (31 C), είδα με το υπάρχον Castrol Edge θερμοκρασία λαδιού 104 C με cruise στα 125 Km/h και έως 112 C σε ανηφορικό δρόμο.

Αν δω υψηλές θερμοκρασίες, θα το πετάξω απευθείας και θα γυρίσω στο Castrol Edge Professional 5W-30.

Είδες και κατανάλωση λαδιού;

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

Αμάν, με έβαλες σε σκέψεις τώρα, έχω αλλαγή λαδιών εντός του μήνα και έχω πάρει το ίδιο ακριβώς λάδι όπως προβλέπεται από την Liqui Moly, για μοτέρ 2.0 BiTDi CUAA.

Λες να κάνω χαζομάρα; Βέβαια, είναι Diesel το δικό μου και όχι βενζίνη. Σε παρόμοια θερμοκρασία εξωτερική (31 C), είδα με το υπάρχον Castrol Edge θερμοκρασία λαδιού 104 C με cruise στα 125 Km/h και έως 112 C σε ανηφορικό δρόμο.

Αν δω υψηλές θερμοκρασίες, θα το πετάξω απευθείας και θα γυρίσω στο Castrol Edge Professional 5W-30.

Είδες και κατανάλωση λαδιού;

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk





Καταναλωση λαδιου ευτυχως οχι. Βεβαια δε τα αφηνα πανω απο 8000 τα συγκεκριμενα κ με τα 122 που σηκωναν δεν αντεχαν μακροπροθεσμα. Απο τοτε που εβαλα Mobil1 βλεπω οτι αντεχει πολυ ξυλο κ το μοτερ δουλευει πολυ βελουδινα. Ειναι καλυτερο κ απο γνησια Castrol Edge Professional 5-30.


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Θα το δοκιμάσω κι εγώ στο δικό μου και θα γράψω εντυπώσεις, σύντομα.

Εάν δω ότι δεν το "σηκώνει" το μοτέρ, θα αλλαχτεί αρκετά σύντομα κιόλας (συνήθως 15.000 ή 1 χρόνο κρατώ τα λάδια στο μοτέρ).

Υ.Γ: Η τοπική αντιπροσωπεία VW μου τα πρότεινε ως πολύ καλή επιλογή, πολύ καλύτερη από τα Castrol.

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Θα το δοκιμάσω κι εγώ στο δικό μου και θα γράψω εντυπώσεις, σύντομα.

Εάν δω ότι δεν το "σηκώνει" το μοτέρ, θα αλλαχτεί αρκετά σύντομα κιόλας (συνήθως 15.000 ή 1 χρόνο κρατώ τα λάδια στο μοτέρ).

Υ.Γ: Η τοπική αντιπροσωπεία VW μου τα πρότεινε ως πολύ καλή επιλογή, πολύ καλύτερη από τα Castrol.

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Κανε κι εσυ τις δοκιμες σου να εχεις δικη σου αποψη. Εγω παντως αυτα ειδα στο δικο μου...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

εγώ με Castrol magnatec 5w40 σε 1400 tsi caxa.

 

Σήμερα που έκανα ταξίδι  θερμοκρασία λαδιού 107 βαθμούς μου έδειχνε?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

εγώ με Castrol magnatec 5w40 σε 1400 tsi caxa.
 
Σήμερα που έκανα ταξίδι  θερμοκρασία λαδιού 107 βαθμούς μου έδειχνε?
 
 
 

Εγω δε θα εβαζα ποτε 40αρι λαδι σε τετοιο μοτερ. Ισα ισα απο την επομενη αλλαγη παω σε 0-30


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Με 5W-40 είμαι πλέον 3 χρόνια τώρα που κάνω service σε επίσημη αντιπροσωπεία vw.

 

 

Δεν έχω αντιμετώπιση κάποιο θέμα και ούτε είδα ποτέ να μου έχει κάψει λάδι.

 

εγώ είμαι ευχαριστημένος 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Ilias87 said:


Καταναλωση λαδιου ευτυχως οχι. Βεβαια δε τα αφηνα πανω απο 8000 τα συγκεκριμενα κ με τα 122 που σηκωναν δεν αντεχαν μακροπροθεσμα. Απο τοτε που εβαλα Mobil1 βλεπω οτι αντεχει πολυ ξυλο κ το μοτερ δουλευει πολυ βελουδινα. Ειναι καλυτερο κ απο γνησια Castrol Edge Professional 5-30.


Sent from my iPhone using Tapatalk

εμένα στο δικό μου έχει ακριβώς την ίδια συμπεριφορά με το castrol και πιο αθόρυβο μοτερ....πάνω από 100 δεν έχω δει μέχρι τώρα.

Μήπως έφταιγε κάτι άλλο? Ψυκτικό υγρό κτλ?

Edited by Derv_7
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έγραψα αναλυτική πρώτη εμπειρία με τα λάδια Liqui Moly Top Tec 4200 5W-30 VW 507 00, σε αυτό το θέμα μου.
https://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?/topic/65038-tiguan-allspace-20-tdi-biturbo-240hp-dsg7-r-line-7seater/&do=findComment&comment=656016

VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 240HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.