Jump to content
Katafractos

VW Golf 7 Facelift 2017 - Εντυπώσεις για το νέο μοντέλο [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Πολύ σωστή και σεβαστή η άποψή σου αλλά η vw αν διαβάσεις στα προβλήματα που έχουν γραφτεί μέσα στο forum στα golf 5 και 6 φαίνεται πως ξανά ανακάλυψε τα πιστονια ,τις καδένες, τα συγχρονίζε, τα ρουλεμάν συμπλέκτη και διάφορα άλλα. Και πέρα από αυτό καλλιεργεί μία νοοτροπία τόσο στην ίδια όσο και στις αντιπροσωπείες της χοντρής εκμετάλλευσης του καταναλωτή τόσο μέσα αλλά ειδικά μετά το πέρας της εγγύησης... Εμένα όλα αυτά με αποθαρρύνουν από το να ξαναεπιλεξω την μάρκα...

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago , andreas_petrop said:

Πολύ σωστή και σεβαστή η άποψή σου αλλά η vw αν διαβάσεις στα προβλήματα που έχουν γραφτεί μέσα στο forum στα golf 5 και 6 φαίνεται πως ξανά ανακάλυψε τα πιστονια ,τις καδένες, τα συγχρονίζε, τα ρουλεμάν συμπλέκτη και διάφορα άλλα. Και πέρα από αυτό καλλιεργεί μία νοοτροπία τόσο στην ίδια όσο και στις αντιπροσωπείες της χοντρής εκμετάλλευσης του καταναλωτή τόσο μέσα αλλά ειδικά μετά το πέρας της εγγύησης... Εμένα όλα αυτά με αποθαρρύνουν από το να ξαναεπιλεξω την μάρκα...

 

Το θεμα αξιοπιστια ειναι μια μεγαλη συζητηση.. Προφανως ο καθενας επιλεγει με τα δικα του κριτηρια και εμπειριες οποτε δεν μπορω να διαφωνησω.. Τωρα αν στα χρηματα που διαθετει καποιος βρει κατι που δεν χαλαει, προφανως καλα κανει και το επιλεγει..

Απλα η λογικη δεν επιλεγω εξοπλισμο μπας και μου χαλασει δεν με βρισκει συμφωνο..

Edited by pettros
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι το νέο 7αρι DSG να έμπαινε και στους μικρότερους κινητήρες και να ξεμπερδευαμε μια και καλή με το σαπακι το 7αρι ξηρού τύπου..

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago , stakyrFR said:

Μακάρι το νέο 7αρι DSG να έμπαινε και στους μικρότερους κινητήρες και να ξεμπερδευαμε μια και καλή με το σαπακι το 7αρι ξηρού τύπου..

 

 

 

φίλε μου αυτοί οι χαρακτηρισμοί και οι γενικεύσεις ακούγονται άσχημα και ενοχλούν θα έλεγα, ειδικά για εκείνους  που έχουν αυτό το σασμάν στον εξοπλισμό τους. Ας είμαστε λίγο πιο προσεκτικοί σα αυτά που γράφουμε... 

Link to comment
Share on other sites

Αν είχες περάσει τα ίδια με εμένα και πόσους ακόμη που προσωπικά γνωρίζω θα συμφωνούσες και θα επαυξανες μάλιστα. Μια χαρά προσεκτικός είμαι και γνώστης της κατάστασης!

Λάτρεψα το DSG7 για την λειτουργία του και το μίσησα ταυτόχρονα για τα τόσα θέματα που έχει αποδεδειγμένα!

Μια ψηφοφορία να κάνουμε θα εκπλαγούμε με τον αριθμό των ατόμων που έχουν αντιμετωπίσει ένα ή περισσότερα προβλήματα.

Και παρόλα αυτά και με την ευκαιρία οδήγησης τις τελευταίες ημέρες ενòς Golf 7 TDI DSG7, δεν σου κρύβω οτι μου μπαίνουν σκέψεις πάλι στο μυαλό σε επικείμενη αγορά μεταχειρισμένου με βάση την οδηγική εμπειρία.

Αλλά με βάση του τι τράβηξα την τελευταία φορά μου ξαναβγαινουν αμέσως οι παραπάνω σκέψεις..

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 16/4/2017 at 10:25 ΠΜ, stakyrFR said:

Αν είχες περάσει τα ίδια με εμένα και πόσους ακόμη που προσωπικά γνωρίζω θα συμφωνούσες και θα επαυξανες μάλιστα. Μια χαρά προσεκτικός είμαι και γνώστης της κατάστασης!

Λάτρεψα το DSG7 για την λειτουργία του και το μίσησα ταυτόχρονα για τα τόσα θέματα που έχει αποδεδειγμένα!

Μια ψηφοφορία να κάνουμε θα εκπλαγούμε με τον αριθμό των ατόμων που έχουν αντιμετωπίσει ένα ή περισσότερα προβλήματα.

Και παρόλα αυτά και με την ευκαιρία οδήγησης τις τελευταίες ημέρες ενòς Golf 7 TDI DSG7, δεν σου κρύβω οτι μου μπαίνουν σκέψεις πάλι στο μυαλό σε επικείμενη αγορά μεταχειρισμένου με βάση την οδηγική εμπειρία.

Αλλά με βάση του τι τράβηξα την τελευταία φορά μου ξαναβγαινουν αμέσως οι παραπάνω σκέψεις..

Σαφως και μπορει  ο καθενας να εχει και να εκφραζει την αποψη του, ειτε αυτη στηριζεται σε προσωπικες εμπειριες, ειτε εχει ακουσει απο αλλους, ειτε εχει διαβασει σε φορουμ ..

Εγω σχολιασα τον χαρακτηρισμο με τον οποιο αναφερθηκες.. Οταν χαρακτηριζεις "σαπακι" το συγκεκριμενο σασμαν  καθε αλλο παρα "προσεκτικος" δεν θα ελεγα οτι εισαι..  Μαλλον ισοπεδωτικος..

Φιλικα παντα.

Link to comment
Share on other sites

@pettros

Η VW ειτε μας αρέσει είτε όχι έχει κάνει λάθη σε διάφορους τομείς -μερικά είναι τραγικά για το μέγεθος της Εταιρίας -πχ καδένες χρονισμού, DSG 7, dieselgate,  θα πρότεινα να το δεις αλλιώς και χαλαρά γιατί όλοι μας έχουμε δώσει ενα σκασμό λεφτα και έχουμε πάρει αυτοκίνητα "σειράς".

θα το διαπιστώσεις εν καιρο, εαν κρατήσεις το αμάξι σου και δε το αλλάξεις.

ευχομαι να μη σου βγαλει τιποτα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago , leonenero said:

@pettros

Η VW ειτε μας αρέσει είτε όχι έχει κάνει λάθη σε διάφορους τομείς -μερικά είναι τραγικά για το μέγεθος της Εταιρίας -πχ καδένες χρονισμού, DSG 7, dieselgate,  θα πρότεινα να το δεις αλλιώς και χαλαρά γιατί όλοι μας έχουμε δώσει ενα σκασμό λεφτα και έχουμε πάρει αυτοκίνητα "σειράς".

θα το διαπιστώσεις εν καιρο, εαν κρατήσεις το αμάξι σου και δε το αλλάξεις.

ευχομαι να μη σου βγαλει τιποτα

Φιλε Leonenero μια χαρα "χαλαρα" το εχω δει και προσπαθω να απολαμβανω το αυτοκινητο μου και να μην κανω αρνητικες σκεψεις σχετικα με το μελλον και την  αξιοπιστια του.. Και ναι εχω σκοπο να το κρατησω για αρκετα χρονια ακομα (εκτος αν ερθει η αναπτυξη... :P)

Οπως ανεφερα και πιο πανω η ενσταση μου ειναι στο υφος και το χαρακτηρισμο και σε καμια περιπτωση στην προσωπικη αποψη και τις ενδεχομενως κακες εμπειριες μπορει να εχει καποιος..

Οταν καποιοι οπως πολυ σωστα λες "εχουν δωσει ενα σκασμο λεφτα" το να χαρακτηριζουμε το DSG οπως το ανεφερε ο φιλος παραπανω, .. ε πως να το κανουμε.. Ακουγεται καπως ενοχλητικα ειδικα απο καποιους που μεχρι τωρα μπορει να εχουν πολυ καλη γνωμη.

Και επειδη συνηθιζεται στα φορουμ να μπαινουμε ειδικα οταν αντιμετωπισουμε καποιο προβλημα (και πολυ καλα κανουμε) , δεν σημαινει οτι παρα πολλοι κατοχοι αυτοκινητων,  δεν αντιμετωπιζουν προβληματα και χαιρονται το αυτοκινητο τους..

Και μην ξεχναμε οτι ο παραγωντας "χρηση",  "οδηγικες συνθηκες" και "συντηριση"  παιζουν τεραστιο ρολο στο τι θα σου εμφανισει μελλοντικα το αυτοκινητο σου..

 

υ.γ. Ισως τα συγκεκριμενα μηνυματα καλο θα ηταν να μεταφερθουν απο το moderator σε καποιο θεμα περι αξιοπιστιας του DSG 7 γιατι εχουμε φυγει αρκετα off topic..

;)

 

 

Edited by pettros
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω σε ολα πλην ομως δε λαμβανεις υποψιν σου το γεγονος οτι τα 18.000 χλμ και τα 30.000 χλμ δεν ειναι για αλλαγες πολυδισκου και μετα να αλλαζεις και παλι τα ιδια.Και να παρατηρεις οτι και αλλοι εχουν το ιδιο προβλημα και να μπαινεις Youtube και να εχει ενα σωρο videos με το ιδιο προβλημα..αρα κατι φταιει και δεν ειναι ο οδηγος. Και να εχει αλλαξει η VW 3 κωδικους στα πιστονια του scirocco γιατι σπαγανε..και να πηγαινουν ολα τα VW για καδενα.Ε αυτα οπως και να το κανουμε δεν δικαιολογουνται φιλε μου. και εγω μαζι σου ειμαι αλλα η VW δεν ειναι μαζι μας σε αυτα 

κ παλι καλοταξιδος

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Την άλλη εβδομάδα πάω να παραγγείλω το καινούργιο GOLF gti 7 performance dsg. Έρχομαι από εντελώς άλλο στρατόπεδο Honda civic type r 2016 μοντέλο. Το face-lift gti έχει σασμάν dsg7 το αμάξι δεν πρόκειται να το κρατήσω πάνω από 5 χρόνια. Είμαι μόνιμος κάτοικος Γερμανίας και η αγορά θα γίνει από εδώ Γερμανία. Τα προβλήματα του dsg είναι γνωστά και ελπίζω να έχουν διορθωθεί με την εξέλιξη.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλοταξιδο το gti !


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Την άλλη εβδομάδα πάω να παραγγείλω το καινούργιο GOLF gti 7 performance dsg. Έρχομαι από εντελώς άλλο στρατόπεδο Honda civic type r 2016 μοντέλο. Το face-lift gti έχει σασμάν dsg7 το αμάξι δεν πρόκειται να το κρατήσω πάνω από 5 χρόνια. Είμαι μόνιμος κάτοικος Γερμανίας και η αγορά θα γίνει από εδώ Γερμανία. Τα προβλήματα του dsg είναι γνωστά και ελπίζω να έχουν διορθωθεί με την εξέλιξη.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk




Τα σασμάν των δίλιτρων δεν είχαν προβλήματα. Με το καλό η παραγγελία και καλοτάξιδο!


Sent from my iPad using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Η παραγγελία έγινε σήμερα τελικά παράδοση σε 3 μήνες και επιστροφή στο vw Club. Έκανα κάποιες προσθέσεις τελευταίας στιγμής. Σχεδόν ότι έχει από έξτρα. Το καλό με το acc είναι ότι υποστηρίζει αυτόνομη οδήγηση σε μποτιλιαρισμα μέχρι τα 60km.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

28 λεπτά πριν , maximosm said:

Η παραγγελία έγινε σήμερα τελικά παράδοση σε 3 μήνες και επιστροφή στο vw Club. Έκανα κάποιες προσθέσεις τελευταίας στιγμής. Σχεδόν ότι έχει από έξτρα. Το καλό με το acc είναι ότι υποστηρίζει αυτόνομη οδήγηση σε μποτιλιαρισμα μέχρι τα 60km.

 

Tο ACC ειδικα σε συνδιασμο με το DSG ειναι τεραστια ευκολια ειδικα σε περιπτωση μποτιλιαρισματος! Τωρα το καινουριο που απ οτι καταλαβα αλλαζει και λωριδα σαφως θα ειναι πιο βολικο..

Με το καλο να το παραλαβεις!

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago , pettros said:

Tο ACC ειδικα σε συνδιασμο με το DSG ειναι τεραστια ευκολια ειδικα σε περιπτωση μποτιλιαρισματος! Τωρα το καινουριο που απ οτι καταλαβα αλλαζει και λωριδα σαφως θα ειναι πιο βολικο..

Με το καλο να το παραλαβεις!

:huh::huh: 

ΚΙΤΤ εσυ?????

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago , DubbeR_ChRoniS said:

:huh::huh: 

ΚΙΤΤ εσυ?????

Ναι ο φιλος παραπανω μιλαει για το καινουριο συστημα που λεγεται Traffic Jam Assist.

Σε σχεση με το απλο ACC (addaptive cruise control) το οποιο  κρατουσε σταθερη την αποσταση απο το προπορευομενο οχημα το traffic jam assist εχει τη δυνατοτητα να επιλεξει και τη λωριδα με τη λιγοτερη κυκλοφορια. Ουσιαστικα ειχει γινει συνδιασμος της λειτουργειας του ACC και του Lane assist το οποιο σε προειδοποιει και σε κραταει στη λωριδα σου.

Το ACC και το Traffic jam assist βρισκουν εφαρμογη κυριως σε καταστασεις μποτιλιαρισματος και οπως ειπα παραπανω σε συνδιασμο με το DSG ειναι οντως πολυ εξυπηρετικο μια και ουσιαστικα δεν κανεις απολυτως  τιποτα ειδικα αν το προπορευομενο οχημα δεν σταματησει παραπανω απο 3 δευτερολεπτα.  Αν η σταση του μπροστινου οχηματος διαρκεσει πανω απο 3" τοτε απλα πατας ενα κουμπακι στο τιμονι.

Επισης εχει εφαρμογη σε μεγαλη διαδρομη στην εθνικη οταν θες να πηγαινεις με σταθερη ταχυτητα οπως δηλαδη ισχυει και με το απλο cruise control και συναντησεις στη λωριδα σου καποιο αλλο οχημα θα φρεναρει κρατωντας σταθερη την αποσταση και οταν αλλαξεις λωριδα για να προσπερασεις θα επιταχυνει μεχρι την ταχυτητα που του ειχες ορισει.

Καλα ολα αυτα αλλα προφανως μπορει καποιος να ζησει και χωρις αυτα... ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι ο φιλος παραπανω μιλαει για το καινουριο συστημα που λεγεται Traffic Jam Assist.
Σε σχεση με το απλο
(addaptive cruise control) το οποιο  κρατουσε σταθερη την αποσταση απο το προπορευομενο οχημα το traffic jam assist εχει τη δυνατοτητα να επιλεξει και τη λωριδα με τη λιγοτερη κυκλοφορια. Ουσιαστικα ειχει γινει συνδιασμος της λειτουργειας του ACC και του
το οποιο σε προειδοποιει και σε κραταει στη λωριδα σου.
Το ACC και το Traffic jam assist βρισκουν εφαρμογη κυριως σε καταστασεις μποτιλιαρισματος και οπως ειπα παραπανω σε συνδιασμο με το DSG ειναι οντως πολυ εξυπηρετικο μια και ουσιαστικα δεν κανεις απολυτως  τιποτα ειδικα αν το προπορευομενο οχημα δεν σταματησει παραπανω απο 3 δευτερολεπτα.  Αν η σταση του μπροστινου οχηματος διαρκεσει πανω απο 3" τοτε απλα πατας ενα κουμπακι στο τιμονι.
Επισης εχει εφαρμογη σε μεγαλη διαδρομη στην εθνικη οταν θες να πηγαινεις με σταθερη ταχυτητα οπως δηλαδη ισχυει και με το απλο cruise control και συναντησεις στη λωριδα σου καποιο αλλο οχημα θα φρεναρει κρατωντας σταθερη την αποσταση και οταν αλλαξεις λωριδα για να προσπερασεις θα επιταχυνει μεχρι την ταχυτητα που του ειχες ορισει.
Καλα ολα αυτα αλλα προφανως μπορει καποιος να ζησει και χωρις αυτα...

Σίγουρα ζει κάποιος και χωρίς αυτά αλλά ήταν μέσα σε 2 πακέτα που κόστισαν κάτω από 3000€ με πάρα πολλά έξτρα. Στις αρχές του χρόνου μόλις είχε πρωτοβγεί το face-lift έπρεπε να τα πάρεις ξεχωριστά και δεν συμφερε.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago , maximosm said:


Σίγουρα ζει κάποιος και χωρίς αυτά αλλά ήταν μέσα σε 2 πακέτα που κόστισαν κάτω από 3000€ με πάρα πολλά έξτρα. Στις αρχές του χρόνου μόλις είχε πρωτοβγεί το face-lift έπρεπε να τα πάρεις ξεχωριστά και δεν συμφερε.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Δεν το συζητω...  Εννοειται συμφερει.. Ασε που εκ των υστερων τις περισσοτερες φορες δεν μπορεις τιποτα απο αυτα ή κι οταν μπορεις η διαδικασια και το κοστος ειναι πολυ μεγαλο..

Η πικρη αληθεια ειναι οτι οσο περιμενει κανεις τοσο κερδισμενος βγαινει.. (εγω πληρωσα εξτρα για καποια  που αργοτερα ηταν στανταρ ή στην που στην πορεια το κοστος ηταν χαμηλοτερο..)

Η αντιπροσωπειες παντα προχωρουν σε παροχες και προσφορες και facelift για να ενισχυουν τις πωλησεις ειδικα οταν πλησιαζει το τελος ενος μοντελου (π.χ. Golf MK7)

Αλλα μ αυτο το σκεπτικο δεν παραγγελνεις ποτε.... :(

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν το συζητω...  Εννοειται συμφερει.. Ασε που εκ των υστερων τις περισσοτερες φορες δεν μπορεις τιποτα απο αυτα ή κι οταν μπορεις η διαδικασια και το κοστος ειναι πολυ μεγαλο..
Η πικρη αληθεια ειναι οτι οσο περιμενει κανεις τοσο κερδισμενος βγαινει.. (εγω πληρωσα εξτρα για καποια  που αργοτερα ηταν στανταρ ή στην που στην πορεια το κοστος ηταν χαμηλοτερο..)
Η αντιπροσωπειες παντα προχωρουν σε παροχες και προσφορες και facelift για να ενισχυουν τις πωλησεις ειδικα οταν πλησιαζει το τελος ενος μοντελου (π.χ. Golf MK7)
Αλλα μ αυτο το σκεπτικο δεν παραγγελνεις ποτε....

Προσωπικά και ερχόμενος από αμάξια που τα τελευταία 5 χρόνια αγόρασα καινούρια και πούλησα σε 2 χρόνια και έχοντας είδη πάρει μια φορά το GOLF 7 κατάλαβα ότι η ποιο ορημη αγορά είναι ενός face-lift. Προσφέρουν πολλά έξτρα σε τιμές πολύ καλές και ξέρεις τι αυτοκίνητο αγοράζεις. Πιστεύω πως αυτό θα το κρατήσω τουλάχιστον μια πενταετία μέχρι να βγει το επόμενο face-lift GOLF 8.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago , maximosm said:


Προσωπικά και ερχόμενος από αμάξια που τα τελευταία 5 χρόνια αγόρασα καινούρια και πούλησα σε 2 χρόνια και έχοντας είδη πάρει μια φορά το GOLF 7 κατάλαβα ότι η ποιο ορημη αγορά είναι ενός face-lift. Προσφέρουν πολλά έξτρα σε τιμές πολύ καλές και ξέρεις τι αυτοκίνητο αγοράζεις. Πιστεύω πως αυτό θα το κρατήσω τουλάχιστον μια πενταετία μέχρι να βγει το επόμενο face-lift GOLF 8.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Συμφωνώ σε γενικές γραμμές, με την επιφύλαξη ότι όταν περιμένεις το face-lift έχουν περάσει 4-5 χρόνια από την παρουσίαση, και λίγο μετά βγαίνει το καινούργιο μοντέλο, οπότε σχετικά σύντομα από την αγορά μένεις λίγο πίσω και μειώνεται η μεταπωλητική του αξία.

Σε κάθε περίπτωση νομίζω ότι ένα νέο μοντέλο πρέπει να το αγοράζεις μετά τα 2-3 πρώτα χρόνια ζωής του (κατά προτίμηση η κατασκευή να είναι μετά το καλοκαίρι του έτους, ώστε να έχεις το μοντέλο της επόμενης χρονιάς), διότι αφενός προστίθενται διάφορα έξτρα και αφετέρου λύνονται κάποια προβλήματα νεότητας που διαπιστώνονται στην πορεία του μοντέλου.

Με το καλό να έρθει και καλοτάξιδο!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εχθές κοιτούσα στο ιντερνέτ και βρήκα ότι μέσα στο πακέτο car_net υπάρχει και το security and service που είναι για την παρακολούθηση του αυτοκινήτου και για να σε ειδοποιήσει ο συναγερμός και να ανάψεις το κλίμα. Πήρα τηλέφωνο σήμερα μήπως προλάβω την παραγγελία και μου είπαν ότι δεν είναι διαθέσιμο ακόμα για το GOLF. Κρίμα ήταν καλό gadget. Έχει κανείς το ηχωσυατημα με το sub να μας πει εντυπώσεις?

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Σκέφτηκα να δημιουργήσω το συγκεκριμένο τόπικ, εφόσον δεν υπάρχει ανάλογο για το συγκεκριμένο μοντέλο, με την ελπίδα ότι θα μπορούμε να συζητήσουμε εντυπώσεις, προβλήματα ή ό,τι άλλο προκύψει...

Καλοδεχούμενο κάθε σχόλιο!!!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.