Jump to content
Χάρης7

Στιγμιαίο τρέμουλο στο ρελαντι

Recommended Posts

Παιδιά σήμερα σταματάω σε ενα φανάρι και μετα απο λίγο μου κανει ενα στιγμιαίο τρέμουλο και ανεβάζει λιγάκι τις στροφές στις 1000 περιπου. Μια φορά μονο. Μετα ηταν OK. Θυμάμαι πριν καμια βδομάδα έκανε παλι μια φορά το ίδιο. Παιζει κάνα πρόβλημα; Να ανανεωσω εγγύηση όσο προλαβαινω; 1.2 TSI χιλιομετρα περιπου 40 χιλ. Στο φανάρι γενικά νιώθω που και που ενα εντελώς μικρο τρεμουλο σαν misfire αλλά ποτε δεν ανεβάζει στροφές και έχω διαβάσει είναι φυσιολογικό που και που να γίνεται αυτό. Το σημερινο οποτε πως εξηγείται;

Edited by Χάρης7
Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Μπουζί, πολλαπλασιαστές, ποιότητα καυσίμου, πολλά μπορεί να είναι, αν και έχεις μόνο 40k χλμ...

Γνωμη μου ειναι να ανανεώσεις την εγγύηση, δεν ξέρω πόσο είναι το ποσό, αλλά αν ειναι της τάξης των 250-300€, καλό ειναι να το κανεις, μιας και κανεις αρκετά χλμ. το χρονο.

Edited by Polakias TDI
Link to comment
Share on other sites

On 13/11/2016 at 10:45 ΠΜ, Polakias TDI said:

Μπουζί, πολλαπλασιαστές, ποιότητα καυσίμου, πολλά μπορεί να είναι, αν και έχεις μόνο 40k χλμ...

Γνωμη μου ειναι να ανανεώσεις την εγγύηση, δεν ξέρω πόσο είναι το ποσό, αλλά αν ειναι της τάξης των 250-300€, καλό ειναι να το κανεις, μιας και κανεις αρκετά χλμ. το χρονο.

Εχεις δικιο για την εγγυηση γτ ηρεμεις οτι και να γινει. Αλλα αν ηταν πολλαπλασιαστης η μπουζι δε θα το εκανε πιο συχνα; Και δε θα επρεπε να αναβει και κανα λαμπακι;

Σημερα πχ ολο το πρωι στην κινηση δεν το εκανε. Βενζινη βαζω στην EKO την απλη. Που να βρεις και τιμιο πρατηριο.

Edited by Χάρης7
Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Δεν ξέρω ρε συ @Χάρης7 τι γίνεται με τους TSI & τους TFSI...

Λαμπάκι μην περιμένεις, πρέπει να κάνεις εσύ μια αρχική διάγνωση με πιθανές αιτίες της βλάβης (να ξέρεις περίπου τι γινεται) και μετά να προσεύχεσαι να μη σε πιάσουν κορόιδο στο συνεργείο...

Πολύ κοντινό μου πρόσωπο πρόσφατα είχε ίδια περίπου συμπτώματα (πού & πού τρέμουλο, διαφορετικός θόρυβος κινητήρα σε εκκινηση, με αυξομειώσεις στροφών) σε Audi A1, 1.4.

Μπουζί η διάγνωση. Αλλάχθηκαν και σταμάτησαν όλα. Τα μπουζί ήταν λίγο αρπαγμένα, έτσι είπαν στο συνεργειο. Πολύ βασικός παράγοντας η βενζίνη στους συγκεκριμένους κινητήρες. Από τότε μόνο ενισχυμένη, με 97 οκτάνια ή 100 πιο σπάνια.

Edited by Polakias TDI
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν , Polakias TDI said:

Δεν ξέρω ρε συ @Χάρης7 τι γίνεται με τους TSI & τους TFSI...

Λαμπάκι μην περιμένεις, πρέπει να κάνεις εσύ μια αρχική διάγνωση με πιθανές αιτίες της βλάβης (να ξέρεις περίπου τι γινεται) και μετά να προσεύχεσαι να μη σε πιάσουν κορόιδο στο συνεργείο...

Πολύ κοντινό μου πρόσωπο πρόσφατα είχε ίδια περίπου συμπτώματα (πού & πού τρέμουλο, διαφορετικός θόρυβος κινητήρα σε εκκινηση, με αυξομειώσεις στροφών) σε Audi A1, 1.4.

Μπουζί η διάγνωση. Αλλάχθηκαν και σταμάτησαν όλα. Τα μπουζί ήταν λίγο αρπαγμένα, έτσι είπαν στο συνεργειο. Πολύ βασικός παράγοντας η βενζίνη στους συγκεκριμένους κινητήρες. Από τότε μόνο ενισχυμένη, με 97 οκτάνια ή 100 πιο σπάνια.

Ευχαριστω. Στο σερβις θα τους πω να κανουν εναν ελεγχο.

Link to comment
Share on other sites

Οταν μου το εκανε εμενα, μια μερα πηγα να βαλω μπρος και ηταν εντελως ξερυθμισμενο. Μια 500 μια 1500 στροφες, πεφταν τα φωτα κτλ. μπουζοκαλωδια

Link to comment
Share on other sites

34 λεπτά πριν , thodorix said:

Οταν μου το εκανε εμενα, μια μερα πηγα να βαλω μπρος και ηταν εντελως ξερυθμισμενο. Μια 500 μια 1500 στροφες, πεφταν τα φωτα κτλ. μπουζοκαλωδια

Εχει περασει μια βδομαδα σχεδον και δε μου το χει ξανακανει. Μηπως ηταν βενζινη; Δεν εχω ξαναβαλει απο τοτε. Λεω να βαλω v power αυτη τη φορα να δω.

Link to comment
Share on other sites

Κανε και ενα καλο "ξεμπουκωμα", στο ευχομαι να μην ειναι τιποτα. Αμα εχεις συνεργειο εμπιστοσυνης, πηγαινε να κανεις ενα τσεκ να μην σε αφησει οπως εμενα και τρεχεις με οδικη βοηθεια!

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago , thodorix said:

Κανε και ενα καλο "ξεμπουκωμα", στο ευχομαι να μην ειναι τιποτα. Αμα εχεις συνεργειο εμπιστοσυνης, πηγαινε να κανεις ενα τσεκ να μην σε αφησει οπως εμενα και τρεχεις με οδικη βοηθεια!

Εχουν περασει δεκα μερες και δεν το εχω ξαναδει. Ισως ηταν βενζινη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.