Jump to content
oasisAthens

Golf 7 1.6 Tdi - Εκτεταμμένο μιζαρισμα

Recommended Posts

 

Καλησπερα φίλοι μου ελπίζω να ειστε όλοι καλά. Λοιπόν τις τελευταίες μερες παρατήρησα οτι καποιες φορές χωρις να μπορώ να εντοπίσω καποιο λόγο το αμάξι εαν προσπαθήσω να το βάλω μπροστά σαν να μιζαρει λιγο παραπάνω απο το φυσιολογικό για παραπάνω ωρα δλδ... Μολις παρει βεβαια και να το σβησω αμεσως και να προσπαθησω να το ξαναβάλω μπροστα παίρνει κανονικά. Εχει κανεις καμια ιδεα τι μπορεί να ειναι ? Μπαταρία ή κάτι άλλο? (GOLF VII 1.6 TDI 105PS START/STOP)

 

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Εχει κρυο τις τελευταιες μερες


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει πρόβλημα,μην σε απασχολεί,και το δικό μου από καμία φορά μου το κάνει. Είναι λόγο θερμοκρασίας.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω βέβαια να το ανάβεις σε δυο φάσεις, δηλαδή πρώτα το κλειδί στην πρωτη σκάλα κι αφού σβήσουν τα περισσότερα φωτάκια τότε στη δεύτερη


Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λογω κρυου ειναι. Γυρνα το στην πρωτη σκαλα και μολις σβησουν ολα τα λαμπακια, αναψε το. θα δεις οτι θα παρει χωρις ιδαιτερο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Λογω κρυου ειναι. Γυρνα το στην πρωτη σκαλα και μολις σβησουν ολα τα λαμπακια, αναψε το. θα δεις οτι θα παρει χωρις ιδαιτερο προβλημα.

Εννοείται οτι ετσι το αναβω και κραταει 1, 2, ισως και 3 δευτερόλεπτα (πολυ σπανια ) παραπανω απο κανονικα...Φοβήθηκα βασικα μηπως ειναι τιποτα μπεκ κτλ . Αααα και εγκυκλοπαιδικά σε ερωτηση μου στην αντιπροσωπεία το κόστος της μπαταρίας με έκπτωση ειναι 180 E τιμή ίδια που πείρα και απο την Bosch για παρόμοια μπαταρία.
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago , oasisAthens said:


Εννοείται οτι ετσι το αναβω και κραταει 1, 2, ισως και 3 δευτερόλεπτα (πολυ σπανια ) παραπανω απο κανονικα...Φοβήθηκα βασικα μηπως ειναι τιποτα μπεκ κτλ . Αααα και εγκυκλοπαιδικά σε ερωτηση μου στην αντιπροσωπεία το κόστος της μπαταρίας με έκπτωση ειναι 180 E τιμή ίδια που πείρα και απο την Bosch για παρόμοια μπαταρία.

Μπαταρια μπορεις να δεις και εκτος αντιπροσωπειας. διαφορες μαρκες. (δεν το αναλυω περαιτερω γιατι θα βγουμε off topic).

Σχετικα με το θεμα σου παντως, τα περισσοτερα diesel στο κρυο καποιες φορες θελουν λιγο το χρονο τους, οποτε αποψη μου μην σε ανησυχει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω ότι και σε μένα (MK7 14' 1.6TDI 105) έχει τύχει 2 φορές να αργήσει αρκετά να πάρει, σε μέρες κρύου καιρού. Την τελευταία μάλιστα φορά κράτησε αρκετά, νόμιζα ότι δεν θα πάρει καθόλου. Αλλά από κει και πέρα όλα ΟΚ. Ίσως έτυχε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στα diesel όταν η θερμοκρασία είναι πολύ χαμηλή για να πάρει αμέσως κάνουμε τη διαδικασία της προθέρμανσης όχι μια φορά αλλά 3 με 4 και όταν έχει μείον πολύ περισσότερες. Δηλαδή γυρίζουμε τα κλειδιά ανάβουν τα λαμπάκια περιμένουμε να σβήσει το λαμπάκι της προθέρμανσης αλλά δεν βάζουμε μπρος, κλείνουμε και επαναλαμβάνουμε τη διαδικασία   (κάθε φορά περιμένουμε να σβήσει το λαμπάκι της προθέρμανσης).  Έτσι και με -35 παίρνει μπρος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι... Λοιπον σημερα 21:30 με 14 βαθμους το αμαξι μιζαρε παρατεταμένα με αποτέλεσμα να διακοψω (γυρισω τον διακοπτη στο σβησιμο) χειροκινητα... Και λεω δεν κοιταω το Battery status ? Δειχνει SOC 50% . Πειρε κανονικά με την δευτερη κατευθειαν... Τι μπορει να φταίει ρε γμτ... Η μπαταρία ή κατι αλλο ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα.Είμαι κάτοχος της νέας skoda octavia 1.6 tdi start/stop,το ίδιο ακριβώς κάνει και εμένα.Εκτεταμένο μιζαρισμα για 2-3 δευτερόλεπτα.Άλλαξα μπαταρία και έβαλα καινούργια αλλά τίποτα,πάλι τα ίδια.

Edited by Γιάννης 83
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιωνεις τις υποψιες μου δλδ οτι μαλλον δεν ειναι απο την μπαταρια.... Στονκανει συνεχεια εσενα? Οταν κανει αυτο το μιζαρισμα και το σβησεις κατευθειαν μετα παιρνει με την πρώτη?

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago , oasisAthens said:

Επιβεβαιωνεις τις υποψιες μου δλδ οτι μαλλον δεν ειναι απο την μπαταρια.... Στονκανει συνεχεια εσενα? Οταν κανει αυτο το μιζαρισμα και το σβησεις κατευθειαν μετα παιρνει με την πρώτη?

Ναι παίρνει κατευθείαν μετα.Δεν το κάνει μόνο όταν έχει κρύο,το κάνει και με πιο ζεστό καιρό(15 βαθμούς πχ).

Δεν το κανει συνέχεια οταν το κάνει ομως το μόνο σίγουρο είναι ότι έχει κάποιες ώρες σταματημένο το αυτοκίνητο(πάνω απο 5 ώρες δηλαδή)

Link to comment
Share on other sites

On 17/3/2017 at 0:18 ΠΜ, oasisAthens said:

Και εμενα αυτο κανει αλλα οχι παντα... Παντως σιγουρα πρεπει να ειναι πολυ ωρα σταματημενο για να το κανει...

Τι σου έχουν πει στο service?

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε πριν βαλεις μπρος να κλεισεις και νανοιξεις την πορτα του οδηγου 4 φορες, με αργες κινησεις.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε πριν βαλεις μπρος να κλεισεις και νανοιξεις την πορτα του οδηγου 4 φορες, με αργες κινησεις.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Τι περιμενω να δω απο κατι τετοιο?
Link to comment
Share on other sites

Πόση χρήση το κανείς το αυτοκίνητο την ημέρα και ποσά χιλιόμετρα έχεις επάνω?
Το δικό μου που το κάνω σε καθημερινή βάση 5-6 μιζαρισματα τυχαίνει πάλι πρωί πρωί να μου το κάνει από καμία φορά. Το παρατεταμένο μιζαρισμα για 2-3 δευτερα δεν είναι πρόβλημα για πετρελαιοκινητήρα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια χιλιόμετρα έχω και εγώ μην σε ανησυχεί, αν είχες παραπάνω θα σου έλεγα να κανείς έναν έλεγχο τα μπεκ ψεκασμού όμως δεν υπάρχει λόγος είναι λίγα τα χιλιόμετρα που έχεις.


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.