Jump to content
oasisAthens

Golf 7 1.6 Tdi - Εκτεταμμένο μιζαρισμα

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους. Επαναφερω το θεμα μηπως υπαρχει καποια λυση που δεν αναφερθηκε. Εχω ενα leon 1.6 tdi του 2015 με 82,000km και τις τελευταιες ημερες δυσκολευοταν να ξεκινησει το πρωι.Ετυχε να δυσκολευει,πηρε μπρος και εσβησε και μετα την δευτερη φορα πηρε τσακμακι. Μετρησα μπαταρια και ηταν στα τελευταια της και την αλλαξα γιατι δεν μου λειουργουσε το start/stop (varta agm 70ah)

Την επομενη μερα παρατηρησα παλι οτι δυσκολευτηκε να παρει και εσβησε παλι. Μολις ξαναγυρισα διακοπτη ολα καλα σαν να μην εγινε τιποτα.

Εχει παρατηρησει κανεις το ιδιο γιατι ειναι κατακαλοκαιρο και οχι χειμωνας η κρυα.

Link to comment
Share on other sites

49 λεπτά πριν , fra_nikos said:

καλησπερα σε ολους. Επαναφερω το θεμα μηπως υπαρχει καποια λυση που δεν αναφερθηκε. Εχω ενα leon 1.6 tdi του 2015 με 82,000km και τις τελευταιες ημερες δυσκολευοταν να ξεκινησει το πρωι.Ετυχε να δυσκολευει,πηρε μπρος και εσβησε και μετα την δευτερη φορα πηρε τσακμακι. Μετρησα μπαταρια και ηταν στα τελευταια της και την αλλαξα γιατι δεν μου λειουργουσε το start/stop (varta agm 70ah)

Την επομενη μερα παρατηρησα παλι οτι δυσκολευτηκε να παρει και εσβησε παλι. Μολις ξαναγυρισα διακοπτη ολα καλα σαν να μην εγινε τιποτα.

Εχει παρατηρησει κανεις το ιδιο γιατι ειναι κατακαλοκαιρο και οχι χειμωνας η κρυα.

Καλησπερα φιλε το μυαλο μου θα πηγαινε σε διαφορες αιτιες.. ισως να μην φορτωνει το δυναμο σου...ισως φθορα μιζας(καρβουνακια) αλλα δεν ανεφερες περιεργο θορυβο στην εκκινηση οποτε δεν νομιζω να ειναι μιζα..και 3ο και  τελευταιο που θα σκεφτομουν ισως να ειναι η ταση της μπαταριας και σε αυτην που ειχες(πεσμενη λογο χρησης και στην καινουργια που εβαλες)..διοτι στα καινουργια αυτοκινητα απο οσα διαβαζω ο εγκεφαλος δεν επιτρεπει την εκκινηση αν η ταση της μπαταριας ειναι κατω απο καποιο νουμερο..δηλαδη ο κινητηρας δεν ξεκιναει ευκολα αν δεν εχει συγκεκριμενες στροφες κατα την εκκινηση του..

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την απαντηση.Οντως δεν εχω περιεργο ηχο. Σημερα το πρωι παρατηρησα οτι παλι δυσκολευτηκε και πηρε και καπακια εσβησε.Μου εμφανισε την ενδειξη start the engine manually και το σημα του start/stop στο καντραν. Μετα πηρε κατευθειαν. Διαβασα στο ιντερνετ και καλα για update που εχει βγει οτι το λυνει το θεμα,αλλου οτι με την αλλαγη της μπαταριας πρεπει να ενημερωσεις τον εγκεφαλο με vag-com και αναρωτιομουν μηπως το αντιμετωπισε κανεις με αυτον τον τροπο.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δοθηκε λυση σχετικα οικονομικα. Ηταν το φιλτρο πετρελαιου εχανε λιγο λογω φθορας της εσωτερικης τσιμουχας.
Ευχαριστουμε για την ενημερωση
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

μηπως ελυσε κανενας αλλος αυτο το προβλημα (εκτος απο τον @fra_nikos που το ελυσε με αλλαγη του φιλτρου πετρελαιου)? 

 

Σε Golf VII 1.6 TDI φιλου αργει πολυ να εκκινησει κυριως την πρωτη φορα της ημερας δηλαδη παγωμενο και τωρα που αρχιζει και βαζει κρυο το προβλημα γινεται εντονοτερο. Το αμαξι δεν εχει βλαβες και εχει επωνυμο καινουργιο φιλτρο πετρελαιου. 

Link to comment
Share on other sites

Ειχα κι εγω αυτο το προβλημα,δεν επαιρνε αμεσως.

Ενω η μπαταρια εδειχνε καλη,εχω και φορτιστη και τη φορτιζα,ειχα SOC 90-100% και παλι μιζαριζα 2 φορες.

Τη πρωτη εκτεταμενο μιζαρισμα,εκλεινα διακοπτη και με τη δευτερη επαιρνε.

Ειχα διαβασει και για το φιλτρο πετρελαιου,το αλλαξα αλλα δεν ειδα τιποτα διαφορετικο.

Ετσι πηγα μεχρι τα μεσα Ιουλιου που αλλαξα τη μαμα varta 68A με varta 70A επειδη δεν κραταγε ρευμα οσο μεγαλη διαδρομη κι'αν εκανα.

Απο τοτε,εδω και 2 μηνες δεν ξερω τι ειναι το δευτερο μιζαρισμα,παιρνει αμεσως,τσακμακι που λεμε.

Προφανως η παλια δεν ειχε αρκετα cca(αμπερ εκκινησης) η δεν μπορουσε να δωσει σωστο ρευμα στους προθερμαντηρες.

Edited by NIKITAS TSI
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι άλλαξα μπαταρία περισυ με Bosch 70αρα και τώρα που άρχισαν λιγα κρύα παρατήρησα πάλι ζόρισμα στο μιζαρισμα το πρωί.... Τι σκατά? Και το συνεργείο δεν μπορεί να βρει κάτι....

Στάλθηκε από το PCT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν , oasisAthens said:

Εγώ πάλι άλλαξα μπαταρία περισυ με Bosch 70αρα και τώρα που άρχισαν λιγα κρύα παρατήρησα πάλι ζόρισμα στο μιζαρισμα το πρωί.... Τι σκατά? Και το συνεργείο δεν μπορεί να βρει κάτι....

Στάλθηκε από το PCT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Κάνε μια φόρτιση και θα πάρει τα πάνω της. Άμα δεν το πολυκινείς και βάζεις συναγερμό συμβαίνει..

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια φόρτιση και θα πάρει τα πάνω της. Άμα δεν το πολυκινείς και βάζεις συναγερμό συμβαίνει..
Πάντως προσφάτως έκανα μεγάλη διαδρομή άνω των 100 χλμ και πάλι το έκανε την άλλη μέρα.

Στάλθηκε από το PCT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φόρτισε τη κανονικα.
με τις βολτες δεν γινεται σωστη φορτιση


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πηγα για service χθες και ο μαστορας μου λεει,φιλτρο πετρελαιου θα βαζεις παντα γνησιο.

Οι αλλες μαρκες του εμποριου,ειναι λιγο πιο ψηλα κατα μερικα χιλιοστα με αποτελεσμα να κλεινουν τα σωληνακια επιστροφης του καυσιμου και να μη παιρνει η μηχανη με τη πρωτη.

 

Link to comment
Share on other sites

On 14/11/2016 at 2:39 ΠΜ, oasisAthens said:

 

Καλησπερα φίλοι μου ελπίζω να ειστε όλοι καλά. Λοιπόν τις τελευταίες μερες παρατήρησα οτι καποιες φορές χωρις να μπορώ να εντοπίσω καποιο λόγο το αμάξι εαν προσπαθήσω να το βάλω μπροστά σαν να μιζαρει λιγο παραπάνω απο το φυσιολογικό για παραπάνω ωρα δλδ... Μολις παρει βεβαια και να το σβησω αμεσως και να προσπαθησω να το ξαναβάλω μπροστα παίρνει κανονικά. Εχει κανεις καμια ιδεα τι μπορεί να ειναι ? Μπαταρία ή κάτι άλλο? (GOLF VII 1.6 TDI 105PS START/STOP)

 

Ειχα το ιδιο προβλημα με σενα. Δεν ηξερα το γιατι. Οταν αλλαξα μπαταρια επερνε σε 1/2 μιζια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.