Jump to content
ANGO

Odb eleven

Recommended Posts

Συμφωνώ και η αλήθεια είναι ότι το γλυκοκοιτάζω και εγώ. Λες να ψήνεται κανένας άλλος να δούμε αν μπορούμε να κάνουμε group buy;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλο το κοίταγα κι εγω αλλά είχα ρωτήσει και προς το παρόν δεν κάνει για iPhone...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευκαιρία να πάρεις android!

Χαχααχ λες; Όχι ακόμα προς το παρόν την παλεύω με αυτό το ριμαδο 5αρι! :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Παίδες, εγώ το αγόρασα! Αυτή τη περίοδο είναι με 40% έκπτωση! Προς το τέλος της βδομάδας θα το έχω. Παραθέτω βιντεάκια με τις μετατροπές που σκοπεύω να κάνω:

 

 

 

 

 

Καθώς επίσης, θέλω να αλλάξω και τον αριθμό των φορών που αναβοσβήνουν τα φλας με κοφτό πάτημα του λεβιέ. Ίσως ξεχνάω κάποια, θα επανέλθω με νεότερα.

Edited by faniaros
Link to comment
Share on other sites

Όπως υποσχέθηκα, παρέλαβα σήμερα. Η εφαρμογή είναι αρκετά απλή στη χρήση και μου άφησε πολύ θετική εντύπωση! Το μόνο ίσως αρνητικό, είναι ότι χρειάζεται σύνδεση στο διαδίκτυο, το οποίο στη περίπτωσή μου ήταν κακό γιατί δεν είχα wifi στο γκαράζ και καθώς είναι υπόγειο, δεν είχα αρκετά καλό σήμα στο κινητό για γρήγορη σύνδεση. Εν τέλει, μέσα σε 10-20 λεπτά είχα τελειώσει τις παραπάνω τροποποιήσεις, πλην του rain closing, είχα κάνει έλεγχο σφαλμάτων κ τσέκαρα στα γρήγορα τι άλλες μετατροπές μπορώ να κάνω. Πολύ καλή εφαρμογή κατά τη γνώμη μου, ειδικά για χρήστες όπως εγώ, οι οποίοι δεν έχουν εξοικείωση με τέτοιου είδους τροποποιήσεις. Για τη δουλειά που το θέλω εγώ, είναι ισάξιο του VCDS - VAGCOM. Δεν λέω ότι είναι ισάξιο για κάποιον επαγγελματία, αλλά για μένα που ήθελα απλά να κάνω κάποιες μικρές τροποποιήσεις, είναι ό,τι πρέπει! 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα ειναι ότι θέλει σύνδεση στο διαδύκτιο.. Δλδ αν κάποιος δεν εχει δεν μπορεί να κάνει τπτ; Αυτό ειναι λίγο κουτό από αυτόν που το έφτιαξε.. Το 2ο κακό που εχει ειναι ότι δεν κάνει για συσκευές με iOS... Κατα τα αλλά ειναι πολύ καλη εφαρμογή με πολλές δυνατότητες!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ακριβώς τι γίνεται χωρίς σύνδεση κ αν λειτουργεί. Συμφωνώ μαζί σου ότι θα έπρεπε να μην χρειάζεται συνεχή σύνδεση, αλλά ακόμα και έτσι τη βρήκα την άκρη. Όσο για το ios έχουν πει ότι θα γίνει διαθέσιμο και γι'αυτό, αλλά το καλό είναι ότι συμβατό σχεδόν με όλα τα android. Μπορείς να πάρεις κάποιο με 80-100€ ή και ακόμα πιο φθηνό και να κάνεις τη δουλειά σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει ένα elm obd.
Αλλά δεν κάνει αυτά, που βλέπω στα βίντεο. Άραγε κάνει στο touran μου η τσάμπα θα πάνε τα λεφτά;
Ακόμα παίζει να γίνει καμία ζημιά αν κάτι πάει στραβά, την ώρα που αλλάζεις κάτι; πχ κολλάει το κινητό την ώρα που πας να κάνεις μια αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

το elm327 obd2 ή eobd κανει για όλα τα αμαξια απο το 2003 και μετα (και καποια 2002-2001) που έχουν πρωτοκολλο OBD2 (on board diagnistics 2, οι ευρωπαίοι το ΟΒΔ2 το λένε EOBD, δηλαδη european on board diagnostics). 

πιρν το 2002 που υποχρεώθηκαν όλοι οι κατασκευαστες να βαλουν την ίδια φισα και καλώδιο, υπηρχε το OBD1 πρωτόκολλο με φισες ότι να ναι, καθε κατασκευαστης έβαζε όποια ήθελε. Στα Group VAG που έχουν obd1 (1995-2002) η φίσα μοιάζει με την obd2 οπτικά και ΜΟΝΟ, αφου έχουν τελείως διαφορετικό πρωτόκολλο και έτσι οι συσκευες που "διαβαζουν" OBD2 ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΒΑΣΟΥΝ  ΚΑΙ ΑΣ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ Η ΦΙΣΑ.

to elm327 κανει μονο τα απαραίτητα, δηλαδή διάγνωση και παρακολούθηση τιμών απο αισθητήρες σε πραγματικό χρόνο (real time block measurments). Δεν κανει programing για να παιζεις με φωτεινοτητα ταμπλώ, κλπ. Programming (και καλό) κανει το VCDS της RossTech αλλά αυτα τα πράγματα θελουν προσεκτικά βήματα, ειδικά αμα βαζεις χέρι σε παραμετρους του κινητήρα/ABS/ESP/αερόσακους.

Tα VAG OBD1 διαβάζονται με cloned καλώδια VAG KKL απο το ebay με κόστος 7 ευρώ που συμπεριλαμβάνονται drivers και σπασμενο software VAG COM 409.1, αλλα μπορείτε να παρετε και το γνήσιο της rosstech με το VCDS που διαβάζει όλα τα VAG (obd1 και OBD2)  με κόστος περίπου 100 ευρω (καλώδιο+drivers+licenced software)

Edited by turbomaniac
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους

Το παρήγγειλα και εγώ και το περιμένω.  Μόλις το λάβω θα σας πώ εντιπώσεις.  Ζαχαρώνω να το αναβαθμίσω σε PRO που σου δίνει την δυνατότητα να προγραμμάτήσεις αλλά δεν ξέρω σε τι επίπεδο και αν φτάνει ένα επίπεδο REVO κτλ.  Όποιος γνωρίζει ας μας πεί.  Πάντως η εφαρμογή που την κατεβασα είναι πολύ φιλική, θα την δούμε και συνδεδεμένη με το μοντουλάκι.

 

Link to comment
Share on other sites

Από ότι είδα θέλει λεφτά για να κανεις προγραμματισμό.
Βάζεις μονάδες, δεν φτάνουν που θέλουν 35€ για το obd θέλουν και λεφτά κάθε φορά που θες να αλλάξεις κάτι!! Ρέ ουστ μια χαρά είναι το tourgue pro και ένα απλό obd των 10€.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει μια παρεξήγηση εδώ. Εγώ έχω το pro, το οποίο και χρειάζεσαι αν θες να κάνεις μετατροπές όπως αυτές που ανέφερα εγώ πιο πάνω. Τα credits στα οποία αναφέρεται ο ψηλός πάνω, δεν είναι απαραίτητα, απλά σου δίνουν τη δυνατότητα να κάνεις τις μετατροπές με ένα πάτημα. Μπορείς κανονικά χωρίς credits να κάνεις οποιαδήποτε μετατροπή, όπως θα την έκανες με Vag Com. Απλά τα credits σου δίνουν τη δυνατότητα να το κάνεις άμεσα, ακόμα και αν είσαι άσχετος με κωδικοποίηση, το οποίο είναι πολύ καλό για όσους αρχίζουν τώρα να ασχολούνται. Επίσης, το πακέτο με το οποίο το απέκτησα εγώ, μου έδωσε και 200 credits, τα οποία μπορείς να τα αυξήσεις απλά βλέποντας κάποιες διαφημίσεις.

Δεύτερη παρεξήγηση είναι ότι δεν μπορείς να προγραμματίσεις τον εγκέφαλο για να αυξήσεις την ισχύ του κινητήρα. Είναι ένα απλό διαγνωστικό, δεν είναι σε θέση να αλλάξει τη χαρτογράφηση του εγκεφάλου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλό δείχνει αλλά μου φαίνεται ότι είναι πολλά τα €€ για κάτι το οποίο μπορείς να κανεις με κλώνο Vag com εύκολα


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλό δείχνει αλλά μου φαίνεται ότι είναι πολλά τα €€ για κάτι το οποίο μπορείς να κανεις με κλώνο Vag com εύκολα


Sent from my iPhone using Tapatalk

Συμφωνώ, προσφέρει όμως τη δυνατότητα one touch προγραμματισμού, που σημαίνει ότι και ο πιο αρχάριος μπορεί να κάνει τις μετατροπές πολύ εύκολα.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που το πήρα και εγώ είναι να βλέπω τα λάθη αν βγάλει και τι απόδοση έχει σε ισχύ και γενικά πως συμπεριφερεται. Μόλις παραλάβω θα σας πω εντυπώσεις.

Sent from my SM-J120FN using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους

Εδώ και τρείς μέρες έχω το obdeleven στην κατοχή μου.  Οι εντυπώσεις μου είναι θετικότατες.  Συνδέθηκε πολύ γρήγορα και αναγνώρισε εύκολα το αυτοκίνητο.  Στον έλεγχο για λάθη βρήκε 3 λάθη που αφορούν τα led λαμπάκια που έβαλα στο εσωτερικό (κάποιο δεν έχει τα σωστα volt), μια ένδειξη ότι ένας διακόπτης παραθύρων ότι δεν λειτουργεί σωστά και βρήκε και πρόβλημα με την κεραία του ραδιοφώνου ότι δεν λειτουργεί (στην ουσία λειτουργει).  Σβήνοντας τα προβλήματα αυτά με το obdeleven το μονο που επανεμφανίζεται είναι η προβληματική κεραία του ραδιοφώνου.  Να αναφέρω ότι το αυτοκίνητο αγοράστηκε τον Σεπτεμβρη μεταχειρισμένο και είναι VW Passat 1.4 TSI 2/2010 Comfortline με 78000 χλμ. Επίσης προγραμμάτισα τα φώτα να λειτουργούν και την ημέρα αυτόματα σύμφωνα με τις ευρωπαϊκές προδιαγράφες και έπαιξαν μια χαρά.  Έχω όμως την εξής ερώτηση.  Μπορεί ένα τέτοιο πραγματάκι να δείξει αν στον εγκέφαλο έχουν γίνει αλλαγές από άλλο μηχάνημα πριν το αγοράσω από τον προηγούμενο κάτοχο; 

Φιλικά Κωνσταντίνος

Link to comment
Share on other sites

παραγγειλα και εγω το obd11.ειχε 2 μεθοδους αποστολης.διαλεξα την απλη.ερχεται με ταχυδρομειο απλο?

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα επειδή κοιτάζω για το Obdeleven, θα ηθελα να ρωτήσω τι ιδιαίτερα  μεγάλες διαφορές  έχουν μεταξύ τους το Obdeleven pro και το Obdeleven ultimate?

 

https://obdeleven.com/en/home/139-pro-pack-0758277987813.html

 

https://obdeleven.com/en/home/136-ultimate-pack-0758277987820.html

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παρήγγειλα από ότι βλέπω μόνο τα credits αλλάζει αλλά δεν αξίζει να αγοράσεις με credits! Έχεις την δυνατότητα να αγοράσεις μετά ή να βλέπεις κάθε μέρα διαφημίσεις και να μαζεύεις. Δηλ εγώ προχθές παρήγγειλα και έχω μαζέψει 28. Κατέβασε την εφαρμογή και μάζεψε έως ότου έρθει. Δεν ξέρω μόνο μην έχει περιορισμό σε πόσα αυτοκίνητα μπορείς να το συνδέσεις.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk





Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν , gianniskar said:

Εγώ παρήγγειλα emoji16.pngemoji16.png από ότι βλέπω μόνο τα credits αλλάζει αλλά δεν αξίζει να αγοράσεις με credits! Έχεις την δυνατότητα να αγοράσεις μετά ή να βλέπεις κάθε μέρα διαφημίσεις και να μαζεύεις. Δηλ εγώ προχθές παρήγγειλα και έχω μαζέψει 28. Κατέβασε την εφαρμογή και μάζεψε έως ότου έρθει. Δεν ξέρω μόνο μην έχει περιορισμό σε πόσα αυτοκίνητα μπορείς να το συνδέσεις.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk




 

 

Διαφημίσεις εννοείς απο την εφαρμογή που εχεις εγκαταστήσει στο ακίνητο.  σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Μπορουμε στο long coding να πειραξουμε το binnary code οπως γινετε με το vcds ?

Eπισης εχω μπερδευτει σχετικα με τις εκδοσεις.

Βλεπω εχει με 85,70,60,100,140 ευρω.

τι διαφορα εχουν απο την απλη με τα 40 ευρω ?

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.