Jump to content
asotosios

Start Stop Απενεργοποιημενο...που και που ενεργοποιειτε...

Recommended Posts

Καλησπερα σας κυριοι,

εχω εδω και ενα χρονο ενα golf plus 1.6TDi 12/2012 το οποιο ειναι εισαγωγη απο Γαλλια...το καλο που εχει (για εμενα) ειναι οτι εχει το start stop μονιμα απενεργοποιημενο απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη του...στην αρχη ελεγα να παω να το διορθωσω αλλα μετα σκεφτηκα οτι με τα αναψε σβησε συνεχεια και μπαταρια θα ξελιγωνει γρηγορα και μιζες κτλ κτλ θα υποφερουν παροτι πρεπει να εχουν προβλεφθει τα παραπανω απο τον κατασκευαστη...

Το παραξενο ειναι οτι που και που θυμαται και σταματαει εχει συμβει λιγες φορες (2-3) και ετσι ξαφνικα οπως εμφανιζεται ετσι ξαφνικα εξαφανιζετε...

μου φαινεται παραξενο, γιατι αν εχω καταλαβει καλα για να το απενεργοποιησεις γινεται καποια φυσικη επεμβαση στον διακοπτη και δεν ειναι μεσω καποιου λογισμικου...τι επεμβαση δεν γνωριζω αλλιως θα ειναι προσπαθησει να δω μηπως που και που δεν κανει καλη επαφη...

 

Γνωριζει καποιος πως μπορω να το ελεγξω...εχει συμβει σε καποιον απο εδω...

Ευχαριστω πολυ...!!!

 

Edited by asotosios
Link to comment
Share on other sites

Εστω και ενα μηνα μετα,

Πως γνωρίζεις οτι το start stop ειναι απενεργοποιημένο;

Η ενδειξη στο καντραν ανάβει οταν καποιος λογος το εμποδίζει απο το να σβήσει . π.χ. χαμηλή ταση μπαταρίας, αναγέννηση  dpf ή αν δεν φοράς ζώνη.

Οταν πατάς το κουμπάκι για να το απενεργοποιήσεις, ανάβει το λαμπάκι απο το κουμπάκι αλλα δεν ανάβει η ενδειξη στο καντραν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτό το start-stop μου έχει κυριολεκτικά σπάσει τα @@@@ 

Ξέρει κανείς πως μπορώ να το απενεργοποιήσω (μόνιμα εννοείται) ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτό το start-stop μου έχει κυριολεκτικά σπάσει τα @@@@ 
Ξέρει κανείς πως μπορώ να το απενεργοποιήσω (μόνιμα εννοείται) ?

Vagcom ή OBDELEVEN
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago , faniaros said:


Vagcom ή OBDELEVEN

Σε ευχαριστώ για τη βοήθεια 

ποιο να παρω για golf 7ari? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τη βοήθεια 
ποιο να παρω για golf 7ari? 

Εγώ έχω το OBDELEVEN, πολύ καλή κ φθηνή εναλλακτική για τον αρχάριο, με εύκολο χειρισμό από το κινητό.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

με την διαφορά ότι για long coding δεν έχει την βοήθεια που έχει το vcds και το vcds το "βρίσκεις" και φθηνά.εγω το "φθηνό" έχω και δεν έχω κανένα θέμα!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago , faniaros said:


Εγώ έχω το OBDELEVEN, πολύ καλή κ φθηνή εναλλακτική για τον αρχάριο, με εύκολο χειρισμό από το κινητό.

το OBDELEVEN που λες έχει μόνο για android αλλά πέρα από αυτό θα κάνει τη δουλειά?

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , vw_golf_155 said:

το OBDELEVEN που λες έχει μόνο για android αλλά πέρα από αυτό θα κάνει τη δουλειά?

Ναι κ με το πάτημα ενός κουμπιού μάλιστα. Δεν χρειάζεται καν να ασχοληθείς με κωδικοποίηση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/5/2017 at 1:18 ΠΜ, faniaros said:

Ναι κ με το πάτημα ενός κουμπιού μάλιστα. Δεν χρειάζεται καν να ασχοληθείς με κωδικοποίηση.

προς αυτό προσανατολίζομαι τελικά... καλή μαγκιά φαίνεται..εσύ ποιό έχεις το pro ή  το απλό?

Link to comment
Share on other sites

προς αυτό προσανατολίζομαι τελικά... καλή μαγκιά φαίνεται..εσύ ποιό έχεις το pro ή  το απλό?

Εγώ πήρα το pro γιατί σου δίνει τη δυνατότητα να προγραμματισεις και με τον "παραδοσιακό" τρόπο. Απλά για να ξέρεις, χρειάζεσαι credits για να κάνεις τις one touch κωδικοποιησεις, τα οποία είτε τα αγοράζεις απευθείας με χρήματα ή τα μαζεύεις βλέποντας διαφημίσεις
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/5/2017 at 3:19 ΜΜ, faniaros said:


Εγώ πήρα το pro γιατί σου δίνει τη δυνατότητα να προγραμματισεις και με τον "παραδοσιακό" τρόπο. Απλά για να ξέρεις, χρειάζεσαι credits για να κάνεις τις one touch κωδικοποιησεις, τα οποία είτε τα αγοράζεις απευθείας με χρήματα ή τα μαζεύεις βλέποντας διαφημίσεις

Aνανέωση

Λοιπόν πήρα το pro το σύνδεσα πήγα στην εφαρμογή όπως μου είπες και τελικά ανακάλυψα ότι λειτουργεί ΜΟΝΟ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ οπου δεν εχει ανανεωθεί το λογισμικό! Δηλαδή 55 ευρουλάκια και η δουλειά μου δεν έγινε!

Link to comment
Share on other sites

Aνανέωση
Λοιπόν πήρα το pro το σύνδεσα πήγα στην εφαρμογή όπως μου είπες και τελικά ανακάλυψα ότι λειτουργεί ΜΟΝΟ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ οπου δεν εχει ανανεωθεί το λογισμικό! Δηλαδή 55 ευρουλάκια και η δουλειά μου δεν έγινε!

Τι εννοείς σε περιπτώσεις όπου δεν έχει ανανεωθεί το λογισμικό? Σε ποιο λογισμικό αναφέρεσαι? Δοκίμασες να επικοινωνήσεις με τους developers του OBDELEVEN? Πάντως εγώ δεν είχα πρόβλημα ούτε με το δικό μου αυτοκίνητο ούτε με άλλα δύο φίλων μου.
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος λογος που το start stop μπορει την μια μερα να δουλευει και την αλλη οχι?αναφερθηκαν παραπανω πιθανη χαμηλη ταση μπαταριας ή αναγεννηση dpf?

Ισχυουν αυτα ή μπορει να ειναι κατι αλλο?

το πηγα για σερβις την τριτη.πριν δουλευε,τεταρτη δεν δουλευε,χθες δουλευε,σημερα οχι.

Υπαρχουν καποιες λειτουργιες που το απενεργοποιουν προσωρινα αυτοματως?

Ευχαριστω και συγνωμη αν μπηκα σε λαθος πιθανον θεμα

Link to comment
Share on other sites

Πολλά μπορεί να αποτρεπουν τη λειτουργία του Start Stop φίλε μου. Εκτός από αυτά που ανέφερες, είναι η χαμηλή θερμοκρασία κινητήρα, η υψηλή απαίτηση ενέργειας, π.χ. AC, θερμαινομενα παράθυρα ή καθρέφτες κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι Πέτρο. Αναφέρομαι στο πίσω με τις αντιστάσεις κ το θερμαινόμενο παρμπρίζ το οποίο υπάρχει σαν έξτρα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.