Jump to content
Dimitroulis

VW Tiguan II

Recommended Posts

Σε αυτό το θέμα μπορούμε να γράφουμε οτιδήποτε αφορά το νέο VW Tiguan II

Εντυπώσεις, προβλήματα, απορίες όλα καλοδεχούμενα να αναρτηθούν για να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλον στην καλύτερη εξερεύνηση του νέου μας αυτοκινήτου.

Παρακαλούμε οι κάτοχοι του νέο Tiguan II να μας πουν ποια ακριβώς έκδοση και μοντέλο έχουν! (καύσιμο/έκδοση/κυβικά/extra)

Enjoy it... (:

Edited by Dimitroulis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλημερα στην παρεα... εμενα μου εχει αναψει το κοκκινο λαμπακι αρκετεσ φορες και μια φορα που ενα αμαξι πεταχτηκε απο αντιθετη κατευθηνση μου φρεναρε μια για προοιδοποιηση, ακομα ομως δεν εχω καταλαβει πως δουλευει. δεν μου αναβει παντα!!!

Link to comment
Share on other sites

37 λεπτά πριν , vagelis1 said:

καλημερα στην παρεα... εμενα μου εχει αναψει το κοκκινο λαμπακι αρκετεσ φορες και μια φορα που ενα αμαξι πεταχτηκε απο αντιθετη κατευθηνση μου φρεναρε μια για προοιδοποιηση, ακομα ομως δεν εχω καταλαβει πως δουλευει. δεν μου αναβει παντα!!!

Βαγγέλη καλημέρα..

Όταν λες "κόκκινο λαμπάκι" ποιο ακριβώς εννοείς?

Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν , vagelis1 said:

που να βγαλω ακρη με τοσα ηλεκτρονικα!!!

Βαγγέλη να ευχόμαστε και να παρακαλάμε να μην αρχίσουν και τα "παίζουν" και τρέχουμε και δεν φτάνουμε

Μόνο αυτό με απασχολεί!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , vagelis1 said:

αν γινει αυτο δυστηχως τιν πατησαμε... ενταξει υπαρχει και η εγγυηση.... 

Βαγγέλη αν μπλέξουμε με εγγυήσεις καήκαμε!

Φίλος παρέλαβε 10 μέρες πιο μπροστά από εμένα.

Το αυτοκίνητο είχε πολλά στραβά (σπασμένο φανάρι, χαλασμένο φιλιστρίνι, ξεκολημένο ένα διακοσμητικό nikel και το αποκορύφωμα λάθος κουμπωμένο το μπροστά δεξί φτερό με αποτέλεσμα να φαίνεται αισθητά στο μάτι λόγω του νεύρου που έχει σε συνέχεια με την πόρτα του συνοδηγού.

Το αντιμετωπίζει ακόμη με ψυχραιμία..

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη αν μπλέξουμε με εγγυήσεις καήκαμε!
Φίλος παρέλαβε 10 μέρες πιο μπροστά από εμένα.
Το αυτοκίνητο είχε πολλά στραβά (σπασμένο φανάρι, χαλασμένο φιλιστρίνι, ξεκολημένο ένα διακοσμητικό nikel και το αποκορύφωμα λάθος κουμπωμένο το μπροστά δεξί φτερό με αποτέλεσμα να φαίνεται αισθητά στο μάτι λόγω του νεύρου που έχει σε συνέχεια με την πόρτα του συνοδηγού.
Το αντιμετωπίζει ακόμη με ψυχραιμία..

Σε καινούργιο Tiguan όλα αυτά; Μου κόπηκαν τα πόδια.
Καλά τα αμάξια έτσι χύμα έρχονται; Δεν περνάνε τελικό ποιοτικό έλεγχο; Η μήπως επειδή είναι για Ελλάδα τα γράφουν στα... παπούτσια τους οι γερμαναράδες.
Και ο φίλος σου όταν λες ότι παρέλαβε, το πήρε σπασμένο και έφυγε; Φαντάζομαι πίκρα που έφαγε μόλις το είδε έτσι.
Link to comment
Share on other sites

φιλε αν μου ερχοταν ετσι το αμαξι δεν θα το παραλαμβανα μεχρι να μου φερουν καινουριο... αν δεν μου εφερναν, πολυ απλα ενα mail στην vw και θα λινοταν το θεμα... κακος ο φιλος σου το παρελαβε... εγω οταν το παραγγειλα τις 5/7 επειδη ηταν πολυ ακριβο (2,0 tdi 4 motion dsg7 exclusive panorama headup display) εδωσα καποια χρηματα προκαταβολη και οταν το αμαξι ηρθε πηγα και το ειδα και μετα εδωσα την υπολοιπη προκαταβολη....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

φιλε αν μου ερχοταν ετσι το αμαξι δεν θα το παραλαμβανα μεχρι να μου φερουν καινουριο... αν δεν μου εφερναν, πολυ απλα ενα mail στην vw και θα λινοταν το θεμα... κακος ο φιλος σου το παρελαβε... εγω οταν το παραγγειλα τις 5/7 επειδη ηταν πολυ ακριβο (2,0 tdi 4 motion dsg7 exclusive panorama headup display) εδωσα καποια χρηματα προκαταβολη και οταν το αμαξι ηρθε πηγα και το ειδα και μετα εδωσα την υπολοιπη προκαταβολη....

Μα αυτό είναι και το σωστό που έκανες. Δεν δίνεις έτσι απλά μια περιουσία στα τυφλά. Υπομονή στον φίλο σου τώρα που έμπλεξε και ελπίζω γρήγορα να του τα διορθώσουν όλα, αν δεν το έχουν κάνει είδη.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω κάνει παραγγελία για ένα 1.6 tdi με τα εξής έξτρα: Ζάντες αλουμινίου Kingston 18''(228 ευρώ), προβολείς LED basic με φώτα ημέρας LED (773 ευρώ), ACC με Front Assist και CEB (199 ευρώ), σύστημα infoteinment DISCOVER MEDIA (180 ευρώ) το οποίο το έδινε σε αυτή τη τιμή μόνο σε συνδυασμό με το easy open & close και εκκίνηση χωρίς κλειδί (KESSY) (569 ευρώ). Επίσης θέλει και έβαλα τους ηλεκτρικά αναδιπλούμενοι εξωτερικοί καθρέπτες γιατί εκεί είναι λέει η κεραία του GPS (138 ευρώ). Τέλος πρόσθεσα και τον ψηφιακό πίνακα οργάνων (497 ευρώ).

Και περιμένω να παραλάβω το πρώτο 10ήμερο του Μαρτίου. Ελπίζω να έρθει βέβαια συντομότερα όπως έγινε και σε άλλα παιδιά εδώ μέσα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

με τα led θα παθεις την πλακα τις ζωης σου... δουλευουν με αισθητηρες, δεν κανεις τιποτα εσυ. ακομα και η μεγαλη σκαλα...γινονται ολα αυτοματα.... τους καθρεφτες δεν τους εβαλα. αν και εκαναν μονο 135 ευρω θεωρησα οτι δεν τους χρειαζομε... και οι ζαντες αυτεσ ειναι πολυ ομορφες. και εγω αυτες εχω...  και ο πινακας ειναι ολα τα λεφτα.... τρομερες λειτουργιες.... καθε μερα ανακαλυπτω κατι καινουριο... σιγουρα θα σου ερθει πιο νωρις... μπραβο για τα extra που εβαλες δεν θα το μετανιωσεις... στο λεω γιατι εχω την exclusive και ολα αυτα τα εχω... με το καλο να σου ερθει... αν θελετε στο μελλον κανονιζουμε μια συναντιση...

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν , vagelis1 said:

με τα led θα παθεις την πλακα τις ζωης σου... δουλευουν με αισθητηρες, δεν κανεις τιποτα εσυ. ακομα και η μεγαλη σκαλα...γινονται ολα αυτοματα.... τους καθρεφτες δεν τους εβαλα. αν και εκαναν μονο 135 ευρω θεωρησα οτι δεν τους χρειαζομε... και οι ζαντες αυτεσ ειναι πολυ ομορφες. και εγω αυτες εχω...  και ο πινακας ειναι ολα τα λεφτα.... τρομερες λειτουργιες.... καθε μερα ανακαλυπτω κατι καινουριο... σιγουρα θα σου ερθει πιο νωρις... μπραβο για τα extra που εβαλες δεν θα το μετανιωσεις... στο λεω γιατι εχω την exclusive και ολα αυτα τα εχω... με το καλο να σου ερθει... αν θελετε στο μελλον κανονιζουμε μια συναντιση...

Και εγώ δεν τους ήθελα τους καθρέπτες αλλά ήταν πακέτο με το navigation και την αυτόματη πίσω πόρτα για αυτό τους πήρα.

Όσο για τα φώτα πραγματικά ελπίζω να αξίζουν τα χρήματα τους. Πάντως από εμφάνιση αναβαθμίζουν τρομερά το αυτοκίνητο από τις απλές λάμπες αλογόνου που ήταν στάνταρ.  

Link to comment
Share on other sites

θα δεις οταν σου ερθει τα φωτα... εγω ελεγα να το παραγγειλω με τα led mid αλλα ειδα πολλα video και ειδα οτι με τα led basic φενετε πολυ πιο ομορφο, και ειχα δικιο... επρεπε να βαλεις και το head up display... pragmatika teleio. den to perimena...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , koumbouni said:


Σε καινούργιο Tiguan όλα αυτά; Μου κόπηκαν τα πόδια.
Καλά τα αμάξια έτσι χύμα έρχονται; Δεν περνάνε τελικό ποιοτικό έλεγχο; Η μήπως επειδή είναι για Ελλάδα τα γράφουν στα... παπούτσια τους οι γερμαναράδες.
Και ο φίλος σου όταν λες ότι παρέλαβε, το πήρε σπασμένο και έφυγε; Φαντάζομαι πίκρα που έφαγε μόλις το είδε έτσι.

Κάποια του τα έκαναν επί τόπου και κάποια (πχ φανάρι) περίμενε μέχρι να'ρθει καινούργιο.

Γι'αυτό καλός έλεγχος όταν έρχετε.

Τώρα του κάνανε νούμερα με το φτερό που είναι λάθος κουμπωμένο.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , vagelis1 said:

φιλε αν μου ερχοταν ετσι το αμαξι δεν θα το παραλαμβανα μεχρι να μου φερουν καινουριο... αν δεν μου εφερναν, πολυ απλα ενα mail στην vw και θα λινοταν το θεμα... κακος ο φιλος σου το παρελαβε... εγω οταν το παραγγειλα τις 5/7 επειδη ηταν πολυ ακριβο (2,0 tdi 4 motion dsg7 exclusive panorama headup display) εδωσα καποια χρηματα προκαταβολη και οταν το αμαξι ηρθε πηγα και το ειδα και μετα εδωσα την υπολοιπη προκαταβολη....

Όσον αφορά την πληρωμή, έτσι ακριβώς το έκανε και ο φίλος.

Ο καθένας μας, σίγουρα θα ενεργούσε διαφορετικά.

Link to comment
Share on other sites

47 λεπτά πριν , koumbouni said:

Εγώ έχω κάνει παραγγελία για ένα 1.6 tdi με τα εξής έξτρα: Ζάντες αλουμινίου Kingston 18''(228 ευρώ), προβολείς LED basic με φώτα ημέρας LED (773 ευρώ), ACC με Front Assist και CEB (199 ευρώ), σύστημα infoteinment DISCOVER MEDIA (180 ευρώ) το οποίο το έδινε σε αυτή τη τιμή μόνο σε συνδυασμό με το easy open & close και εκκίνηση χωρίς κλειδί (KESSY) (569 ευρώ). Επίσης θέλει και έβαλα τους ηλεκτρικά αναδιπλούμενοι εξωτερικοί καθρέπτες γιατί εκεί είναι λέει η κεραία του GPS (138 ευρώ). Τέλος πρόσθεσα και τον ψηφιακό πίνακα οργάνων (497 ευρώ).

Και περιμένω να παραλάβω το πρώτο 10ήμερο του Μαρτίου. Ελπίζω να έρθει βέβαια συντομότερα όπως έγινε και σε άλλα παιδιά εδώ μέσα. 

Με το καλό να παραλάβεις, αλλά χαράς στην υπομονή σου! (:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.