Jump to content
Dimitroulis

VW Tiguan II

Recommended Posts

Για δοκιμάστε παιδιά αυτό: Στο αυτοκίνητο βάλτε την ρύθμιση στους καθρέπτες στο R, για να ελέγξετε τον δεξιό καθρέπτη μόνο. Βάλτε όπισθεν και τότε ρυθμίστε την τον καθρέπτη στην επιθυμητή θέση. Μετά βάλτε πάλι πρώτη και ξεκινήστε  έτσι ώστε να ξεπεράσετε το 15-20 χιλιόμετρα. Σύμφωνα με αυτά που έψαξα στο ιντερνετ ο καθρέπτης θα επανέλθει στην αρχική του θέση. 

Στην επιλογή της όπισθεν θα έρθει πάλι στην θέση παρκαρίσματος. Πρέπει πάντα να είναι βέβαια ο καθρέπτης στην θέση R επιλεγμένος για να δουλέψει.

Για πείτε μου αν δούλεψε έτσι.  

Link to comment
Share on other sites

Για δοκιμάστε παιδιά αυτό: Στο αυτοκίνητο βάλτε την ρύθμιση στους καθρέπτες στο R, για να ελέγξετε τον δεξιό καθρέπτη μόνο. Βάλτε όπισθεν και τότε ρυθμίστε την τον καθρέπτη στην επιθυμητή θέση. Μετά βάλτε πάλι πρώτη και ξεκινήστε  έτσι ώστε να ξεπεράσετε το 15-20 χιλιόμετρα. Σύμφωνα με αυτά που έψαξα στο ιντερνετ ο καθρέπτης θα επανέλθει στην αρχική του θέση. 
Στην επιλογή της όπισθεν θα έρθει πάλι στην θέση παρκαρίσματος. Πρέπει πάντα να είναι βέβαια ο καθρέπτης στην θέση R επιλεγμένος για να δουλέψει.
Για πείτε μου αν δούλεψε έτσι.  

Αυτο μου ειπαν σημερα απο vw
Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν , vagelis1 said:

εγω το δοκιμασα. δεν δουλευει...

Πας τους καθρέπτες στο R, βάζεις όπισθεν, ρυθμίζεις να βλέπουν χαμηλά και μετά οταν πας πάλι μπροστά και δεν επανέρχεται;

ΠΡΟΣΟΧΗ!!! ρύθμισε τον αριστερό καθρέπτη (επιλεγμένο το R) με την όπισθεν να βλέπεις χαμηλά. Μην περιμένεις να πάει μόνο του χαμηλά.

Αν τα έκανες έτσι τότε δεν ξέρω τι άλλο να πω. 

Edited by koumbouni
Link to comment
Share on other sites

υπιτιθεται το κανεισ μια φορα κ μετα καθε φορα που βαζεις οπισθεν παει μονο του.... δεν δουλευει ομως

Link to comment
Share on other sites

Στο manual παιδιά δεν λέει κάτι για αυτό; Αν βρεθεί κάποιο κοντά στην αντιπροσωπεία να τους βάλετε να σας το δείξουν στην πράξη πως δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

copy paste απο σαιτ εξωτερικου...

Storing front passenger exterior mirror settings for reversing:

  • Switch on the electronic parking brake
  • Put the gear into neutral
  • Switch on the ignition
  • Activate the MIRROR DOWN function in the settings - convenience menu
  • Select the reverse gear
  • Adjust the exterior mirror on the front passenger side so that you have a good view of the kerb area
  • The settings for the mirror position will be saved automatically and assigned to the remote control key that is used to unlock the vehicle


Then it says in order for it to work you have to do this:-
 

  • Turn the knob for the mirror to the front passenger mirror
  • With the ignition switched on select the reverse gear (as you would when driving backwards, hehe :rolleyes: )
  • The front passenger mirror will then move to the saved position and will return to the normal position when driving faster than 15kph or when the knob is moved out of position for the front passenger mirror and into another position.

http://www.mytiguan.com/index.php?/topic/1041-mirror-tilt-on-reverse/page-2

στο golf plus μου που ειχα κανει activation του morror down ηταν πιο απλο ΑΝ και δεν εκανα εξτρα ρυθμιση του ποσο χαμηλα θελω να δειχνει ο καθρεπτης ηταν οκ οπως ηταν ρυθμισμενος...αρα εκανα το απλα το δευτερο κομματι του παραπανω..

 

προσοχη τον διακοπτη των καθρεπτων να τον εχεις στο R, γιατι αλλιως δεν ενεργοποιητε...

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να βρω το mirror down απο το μενου

Λες να το εχει ο καταλογος και να.μη το εχουν βαλει στο αμαξι? Εμενα ο αντιπροσωπος μου ειπε και πως δουλευει αλλα τζιφος. Για δοκιμασε να το ξαναψαξεις με διακοπτη μιζας στο on
Link to comment
Share on other sites

Περιεργο στο plus μου ειχε την επιλογη και ειναι μοντελο του 12...εσενα καινουργιο και να μην το εχει...

ΑΝ δεν κανω λαθος το mirror down ειναι στο γενικο μενου των settings το οποιο ενεργοποιειτε/ανοιγει δλδ μονο οταν το αυτοκινητο ειναι σε σταση...εκει κοιτας?

Edited by asotosios
Link to comment
Share on other sites

οποτε δεν το εχει αυτο να κατεβαινουν οι καθρεφτες???

Εμενα μου ειπε.ο αντιπροσωπος σε προχθεσινο τηλ πως υπαρχει σαν λειτουργια σιγουρα. Ας ρωτησει κι αλλος ή να παει απο κοντα να του δειξουν γιατι εγω δε προλαβαινω
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Παρακολουθώ το topic απο την ημέρα που άνοιξε, μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω, αυτό το Mirror down θα πρέπει να το έχουν όλα τα Tiguan II είτε έιναι αυτόματα έιτε όχι; Αν είναι για όλα θα το ρωτήσω την Παρασκευή που παραλαμβάνω στο συνεργείο/πωλητή μου και θα σας ενημερώσω. Το έχω στο μυαλό μου ήδη γιατί ειναι πολύ χρήσιμο αν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , Nikwlis said:

Καλημέρα,

Παρακολουθώ το topic απο την ημέρα που άνοιξε, μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω, αυτό το Mirror down θα πρέπει να το έχουν όλα τα Tiguan II είτε έιναι αυτόματα έιτε όχι; Αν είναι για όλα θα το ρωτήσω την Παρασκευή που παραλαμβάνω στο συνεργείο/πωλητή μου και θα σας ενημερώσω. Το έχω στο μυαλό μου ήδη γιατί ειναι πολύ χρήσιμο αν υπάρχει.

Μόλις επικοινώνησα με τον αντιπρόσωπο.

Μου είπε πως στο menu δεν έχει ρύθμιση.

Αντ'αυτού απλά προτού κάνεις όπισθεν τοποθετείς τον μοχλό του καθρέπτη στην θέση "R", κάνεις όπισθεν -  κατεβαίνει μόνο του και μετά αφού βάλεις πρώτη για να ξεκινήσεις μπροστά, επανέρχετε μόνο του.

Δεν πρόλαβα να το δοκιμάσω για να σας πω, πως όντως γίνεται έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

Με χιονοκουβέρτες - αλυσίδες τι κάνουμε?

Η διάσταση των ελαστικών είναι περίεργη (215/65/17).

Σε κατάστημα με αξεσουάρ που ρώτησα μου είπαν πως οι χιονοκουβέρτες είναι μονόδρομος.

Αυτό γιατί για τις δικές μας διαστάσεις ελαστικών η αλυσίδα που βγαίνει είναι 16mm και είναι μεγάλη. Πιθανόν με την τοποθέτησή της να δημιουργήσει προβλήματα.

Όσον αφορά τις χιονοκουβέρτες οι τιμές που παίζουν είναι από 35-40 μέχρι 80-85 ανάλογα την μάρκα και την ποιότητα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.