Jump to content
Dimitroulis

VW Tiguan II

Recommended Posts

8 λεπτά πριν , terris said:

Από media ήταν εμένα . Όλα γίνονται . Το κωδικοποιούν αυτοί έτοιμο για το αμάξι που θα τους πεις . Με vin .


Sent from my iPhone using Tapatalk

Όταν γίνουν τα αλογόνου led τότε ναι..χαχαχα

ευχαριστώ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

στο προηγουμενο μου αμαξι που ειχε απλα φωτα αλογονου και τα αλλαξα με afl xenon εργοστασιακα αντιμετωπισα ακριβως το ιδιο προβλημα με τις φυσες.

Λυση βρηκα φυσικα....

χρειαστηκε να ανοιξω τρυπα με τρυπανι πανω στη φυσα ωστε να δημιουργησω νεες ενωσεις...ειχα προμηθευτει αυτα τα μεταλακια των επαφων (θυληκο) τα οποια τα προσαρμωσα με θερμοκολλα μεσα στη φυσα και ολα καλα. επιπλεον χρειαστηκαν και 2 γειωσεις τις οποιες τις εφτιαξα με τον ιδιο τροπο που ανεφερα παραπανω και γειωσα στο σασι παλι με θερμοκολα...

 

εννοειται μετα προγραμματισα στο συνεργειο τα νεα φωτα

 

 

τα παραπανω ισως φαινονται κινεζικα αλλα καποιος που ασχολειται θα καταλαβει.

εγω δεν ημουν γνωστης αλλα εψαξα και ενημερωθηκα απο υο ιντερνετ και φυσικα ρισκαρα να κατεβασω μονος μου προφυλακτηρα να αγορασω πανακριβα φαναρια και να μετατρεψω φυσσες....

δυστυχως το imageshack εχει διαγραψει τις εικονες ωστε να εχετε και φωτογραφικο υλικο....

Link to comment
Share on other sites

On 8/1/2017 at 10:44 PM, Iliopoulos1984 said:

Μερικές ακόμα από το δικό μου tiguan. Εμενα με το κινητό οκ συνδέθηκε από την εφαρμογή αλλά το gps (sygic) δεν έχει ήχο και είναι με πληρωμή δεν δουλεύουν οι χάρτες Google maps (samsung s8+)

20170801_214024.jpg

20170731_231655.jpg

Στην REVO τι έκανες;;;; Πες μας κι εμάς

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 6/8/2017 at 9:07 ΜΜ, mafiozos29 said:

στο προηγουμενο μου αμαξι που ειχε απλα φωτα αλογονου και τα αλλαξα με afl xenon εργοστασιακα αντιμετωπισα ακριβως το ιδιο προβλημα με τις φυσες.

Λυση βρηκα φυσικα....

χρειαστηκε να ανοιξω τρυπα με τρυπανι πανω στη φυσα ωστε να δημιουργησω νεες ενωσεις...ειχα προμηθευτει αυτα τα μεταλακια των επαφων (θυληκο) τα οποια τα προσαρμωσα με θερμοκολλα μεσα στη φυσα και ολα καλα. επιπλεον χρειαστηκαν και 2 γειωσεις τις οποιες τις εφτιαξα με τον ιδιο τροπο που ανεφερα παραπανω και γειωσα στο σασι παλι με θερμοκολα...

 

εννοειται μετα προγραμματισα στο συνεργειο τα νεα φωτα

 

 

τα παραπανω ισως φαινονται κινεζικα αλλα καποιος που ασχολειται θα καταλαβει.

εγω δεν ημουν γνωστης αλλα εψαξα και ενημερωθηκα απο υο ιντερνετ και φυσικα ρισκαρα να κατεβασω μονος μου προφυλακτηρα να αγορασω πανακριβα φαναρια και να μετατρεψω φυσσες....

δυστυχως το imageshack εχει διαγραψει τις εικονες ωστε να εχετε και φωτογραφικο υλικο....

Μαζι σου ομως οπως λες το εκανες σε προηγούμενο αυτοκίνητο. Εδω μιλαμε για τρεις εγκεφαλους αν δεν κάνω λαθος. Εγω δεν εχω τις γνωσεις αλλα αντιλαμβανομαι εντολές και δυνατότητες στο L led που δεν υποστηρίζονται απο το advance. Περνει τετοια αναβαθμιση ο εγκεφαλος ή ειναι

εντελώς διαφορετικος με την ακριβη σειρα (δε θυμαμαι την ονομασία της);

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα καιρό να σας ρωτήσω, έχετε πρόβλημα με τα φρένα; Τι εννοώ πρόβλημα, οτι είναι τόσο δυνατά που οι από πίσω χάνουν τιμόνια κάθε φορά που θα χρειαστεί να φρενάρετε δυνατά ! Πραγματικά φοβάμαι οτι θα με κοπανήσουν από πίσω κάποια στιγμή :(

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
14 λεπτά πριν , Nrgakos3 said:

Ήθελα καιρό να σας ρωτήσω, έχετε πρόβλημα με τα φρένα; Τι εννοώ πρόβλημα, οτι είναι τόσο δυνατά που οι από πίσω χάνουν τιμόνια κάθε φορά που θα χρειαστεί να φρενάρετε δυνατά ! Πραγματικά φοβάμαι οτι θα με κοπανήσουν από πίσω κάποια στιγμή :(

Μήπως φρενάρεις δυνατά επειδή τρέχεις παραπάνω από το κανονικό;

Δε το λέω με καμία διάθεση να σε προσβάλλω, μου έχει τύχει σε καινούριο ακριβό αυτοκίνητο να μην αντιλαμβάνομαι τα χιλιόμετρα λόγω στιβαρότητας και ποιότητας κύλισης, με αποτέλεσμα όταν πρέπει να φρενάρω, κάθε φορά να "πέφτω" δυνατά στα φρένα, με ίδιες με τις δικές σου ανησυχίες. Τα χιλιόμετρα ανεβαίνουν πολύ γρήγορα, το θέμα είναι πως σταματάς! Απλή επισήμανση, τσέκαρέ το.

Link to comment
Share on other sites

Το καταλαβαίνω πως το λες μην ανησυχείς, είμαι πολύ νορμάλ οδηγός με 300.000 χλμ σε αυτοκίνητο/μηχανή. Σαν τα φρένα του tiguan δεν  έχω δει σε συμβατικό αυτοκίνητο! 

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
1 hour ago , Nrgakos3 said:

Το καταλαβαίνω πως το λες μην ανησυχείς, είμαι πολύ νορμάλ οδηγός με 300.000 χλμ σε αυτοκίνητο/μηχανή. Σαν τα φρένα του tiguan δεν  έχω δει σε συμβατικό αυτοκίνητο! 

Πάντως νομίζω πως μέσω του λογισμικού υπάρχει επιλογή -σίγουρα στο Polo- για ήπια, κανονική και άμεση εφαρμογή των φρενών όταν πατάς το πεντάλ. Λογικά ρυθμίζεται αν δε το νιώθεις καλά, εκτός αν υπάρχει κάποιο θέμα με καμία ανάκληση ή καμία βαλβίδα των φρενών. 

Ας περιμένουμε να δούμε τι θα πουν & τα άλλα παιδιά, αλλά ήδη με ιντριγκάρει να πάω να το οδηγήσω!

Edited by Polakias TDI
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει παιδια το τερματισατε. Προβλημα στα φρενα επειδη ειναι δυνατα και θα μας κοπανησουν οι πισω?

Πατα το λιγοτερο αφου οδηγας τοσα χρονια. Αν χρειαστει να γλυτωσεις τρακαρισμα θα το πατησεις τερμα

 

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 23/2/2017 at 12:36 ΜΜ, koumbouni said:

Και μερικές λεπτομέρειες του αυτοκινήτου όπως το αυτοκόλλητο προστασίας για τις πόρτες που πήρα από ebay

IMG_1610.thumb.jpg.560d7e5e1b11cb953b914fb062d2926d.jpg

 

IMG_1611.thumb.jpg.eeab2b582a1dd600b6420d261e914f2e.jpg  

και το μπαγκάζ 

IMG_1597.thumb.jpg.949277230d9d20fe3e7ab540a5893fa1.jpg

ο διακόπτης της πίσω αυτόματης πόρτας 

IMG_1600.thumb.jpg.1f8a09fff4539f154def58184a427fdb.jpg

ένα φθηνό διχτάκι από aliexpress για να κρατάει τα ψώνια

IMG_1601.thumb.jpg.1cbb5ee859bdf80a67f661e5d7d82d5c.jpg

τα μπροστά φώτα led. Χαλάλι τα χρήματα τους. Κάνουν την νύχτα μέρα

IMG_1607.thumb.jpg.8bc9f152ea51ef3514076aa5e5bb0a48.jpg

καθώς και τα σκιάδια για τα πίσω παράθυρα. 

IMG_1612.thumb.jpg.2c570157d069ae350a5cf26939ebfb94.jpg

IMG_1613.thumb.jpg.62061e29f9d7f5f8baae8db9dd1c1013.jpg

IMG_1614.thumb.jpg.80079a7fd3847eda5e5b8bb97513a5c6.jpg

IMG_1615.thumb.jpg.9a144617fedd2c4e7ddb1e3111be82fe.jpg

IMG_1616.thumb.jpg.c1858a0f96a2b4030cc7fa268c70f168.jpg

 

 

Φίλε koubouni το πάτωμα στο πορτ παγκαζ είναι για την κάτω θέση; Αν ναι και έχεις το λινκ το θέλω σε παρακαλώ γιατί έχω πάρει για την πάνω θέση και έκατσα και το έκοψα αλλά το δικό σου γράφει πιο καλά. Τίπολα άλλο έχεις νέο έχεις βάλει;

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι αρκετοί έχετε θέμα με το πόσο βαθύς είναι ο χώρος κάτω από τον τεμπέλη, εδώ  είναι η λύση! Γενικά στο ali έχει πάρα πολλά αξεσουάρ 

 

https://www.aliexpress.com/item/For-VW-Tiguan-MK2-2016-2017-2018-Armrest-Center-Storage-Box-Container-Glove-Organizer-Case-door/32821416835.html

Edited by Nrgakos3
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι αρκετοί έχετε θέμα με το πόσο βαθύς είναι ο χώρος κάτω από τον τεμπέλη, εδώ  είναι η λύση! Γενικά στο ali έχει πάρα πολλά αξεσουάρ 
 
https://www.aliexpress.com/item/For-VW-Tiguan-MK2-2016-2017-2018-Armrest-Center-Storage-Box-Container-Glove-Organizer-Case-door/32821416835.html
Πολυ καλο

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει βγάλει κάποιος προσκέφαλα από οδηγό-συνοδηγό; Αν ναι, πως; Προσπάθησα μα δεν τα κατάφερα


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι αρκετοί έχετε θέμα με το πόσο βαθύς είναι ο χώρος κάτω από τον τεμπέλη, εδώ  είναι η λύση! Γενικά στο ali έχει πάρα πολλά αξεσουάρ 
 
https://www.aliexpress.com/item/For-VW-Tiguan-MK2-2016-2017-2018-Armrest-Center-Storage-Box-Container-Glove-Organizer-Case-door/32821416835.html


Το παρήγγειλα και το αναμένω! Όταν έρθει θα ανεβάσω φώτο και εντυπώσεις


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου ήρθε και είναι όπως ακριβώς φαίνεται, πολύ βολικό ! Να έχετε στο μυαλό σας οτι δε χωράει από κάτω το "τασάκι" που δίνουν μαζί με το αυτοκίνητο .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχει βγάλει κάποιος προσκέφαλα από οδηγό-συνοδηγό; Αν ναι, πως; Προσπάθησα μα δεν τα κατάφερα


Sent from my iPhone using Tapatalk


Μου τα έβγαλε υπαλληλος από μαγαζί με αξεσουάρ αυτοκινήτου για να μου τοποθετήσει πλατό καθίσματα. Αν θυμάμαι καλά, πίεσε σε κάποια σημεία στη πλάτη του καθίσματος για να απασφαλισουν οι δυο ράβδοι του προσκεφαλου
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχει βγάλει κάποιος προσκέφαλα από οδηγό-συνοδηγό; Αν ναι, πως; Προσπάθησα μα δεν τα κατάφερα


Sent from my iPhone using Tapatalk


Μου τα έβγαλε υπαλληλος από μαγαζί με αξεσουάρ αυτοκινήτου για να μου τοποθετήσει πλατό καθίσματα. Αν θυμάμαι καλά, πίεσε σε κάποια σημεία στη πλάτη του καθίσματος για να απασφαλισουν οι δυο ράβδοι του προσκεφαλου
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites



Μου τα έβγαλε υπαλληλος από μαγαζί με αξεσουάρ αυτοκινήτου για να μου τοποθετήσει πλατό καθίσματα. Αν θυμάμαι καλά, πίεσε σε κάποια σημεία στη πλάτη του καθίσματος για να απασφαλισουν οι δυο ράβδοι του προσκεφαλου

Προσπαθώ εδώ και πόση ώρα, αλλά μάταια...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

δεν δείχνει κατι.σε μενα τουλάχιστον. Αν είναι λινκ από youtube εξηγείται..αν είναι εικονα αλλαζει.

Link to comment
Share on other sites

δεν δείχνει κατι.σε μενα τουλάχιστον. Αν είναι λινκ από youtube εξηγείται..αν είναι εικονα αλλαζει.

Link από YouTube είναι


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.